Connect with Us

Microsoft vijon bisedimet për të blerë Tik Tok në SHBA

Teknologji

Microsoft vijon bisedimet për të blerë Tik Tok në SHBA

Publikuar

-

E ardhmja e pasigurt e Tik Tok/ Përdoruesit po hidhen në aplikacione të tjera

Gjigandi i teknologjisë amerikane Microsoft ka konfirmuar se po vazhdon bisedimet për të blerë operacionet amerikane të programeve për ndarjen e videove në pronësi kineze TikTok. Bosi i Microsoft Satya Nadella pati një bisedë me Presidentin Donald Trump në lidhje me blerjen të Dielën, tha firma e teknologjisë. Microsoft theksoi se “vlerëson plotësisht rëndësinë” e adresimit të shqetësimeve të Presidentit Trump. Do të bëhet një përmbledhje e plotë e sigurisë së aplikacionit, shtoi kompania.

Microsoft gjithashtu do të duhet t’i sigurojë qeverisë amerikane një listë të “përfitimeve të duhura ekonomike” për vendin, tha në një postim në blog .

Gjigandi i teknologjisë shpreson të përfundojë diskutime me firmën mëmë TikTok ByteDance deri më 15 shtator. Microsoft tha që po kërkonte të blinte shërbimin TikTok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re, dhe do të operonte aplikacionin në këto tregje. Firma e teknologjisë shtoi se “mund” të ftojë investitorët e tjerë amerikanë që të marrin pjesë në blerje “në bazë të pakicave”.

LEXO EDHE:  40-vjetori i Microsoft-it, Bill Gates u dërgon e-mail punonjësve

Microsoft theksoi se do të sigurojë që “të gjitha të dhënat private të përdoruesve amerikanë të TikTok” u transferuan dhe mbetën në SH.B.A. Më tej, do të siguronte që të gjitha të dhënat e ruajtura ose të rezervuara aktualisht jashtë vendit do të fshihen nga serverët pasi të transferoheshin në qendrat e të dhënave në SH.B.A. Ai gjithashtu tha që Microsoft “vlerëson përfshirjen personale të qeverisë amerikane dhe presidentit Trump pasi vazhdon të zhvillojë mbrojtje të forta të sigurisë për vendin”. Por gjigandi i teknologjisë shtoi se diskutimet aktuale ishin ende në fazën “paraprake”, dhe si i tillë nuk kishte “asnjë siguri” se blerja do të vazhdonte./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  40-vjetori i Microsoft-it, Bill Gates u dërgon e-mail punonjësve

LEXO EDHE:  “Hajde mos vono më”/ Jonida Vokshi tregon ndjesitë e mrekullueshme të të blerit gjëra për bebin

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  WhatsApp vjen me një risi/ Pagesa dixhitale nëpërmjet aplikacionit

LEXO EDHE:  “Bomba” e TikTok/ Aplikacioni që po hetohet nga qeveria amerikane

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  “Bomba” e TikTok/ Aplikacioni që po hetohet nga qeveria amerikane

LEXO EDHE:  Foto fakt/ Si mashtroheni me blerjet online

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE