Connect with Us

Amazon në rrugën e Space X/ Planifikon lëshimin e tre mijë satelitëve në hapësirë

Teknologji

Amazon në rrugën e Space X/ Planifikon lëshimin e tre mijë satelitëve në hapësirë

Publikuar

-

Amazon në rrugën e Space X/ Planifikon lëshimin e tre mijë satelitëve në hapësirë

Pas SpaceX, Amazon tani ka filluar të ndërtojë një rrjet satelitor interneti.Kompania tani ka marrë miratimin e nevojshëm nga Komisioni Federativ i Komunikimit i SHBA-së (FCC). Rrjeti me emrin “Kuiper” (me gjasë pas astronomit Gerard Peter Kuiper) thuhet se përfshin 3,236 satelitë Krahasuar me 12,000 deri në 42,000 satelitë që SpaceX do të donte të vendoste në orbitë për ndërtimin e Starlink, projekti i Amazon është dukshëm më i vogël.

Në një deklaratë, Amazon tha se dëshironte të investonte më shumë se 10 miliardë dollarë në projekt. Kjo duhet ta bëjë internetin me shpejtësi të lartë në të gjithë botën.

Satelitet janë stacionuar në Orbitën e Tokës së Ulët (LEO), në një lartësi prej 590 dhe 630 kilometra. Sipas FCC, shërbimi do të jetë në dispozicion pasi të jenë nisur 578 nga satelitët Kuiper.

LEXO EDHE:  Dronet e përdorura nga Amazon

Amazon ende nuk ka zbuluar se si do të duken satelitët dhe si duhet të futen në orbitë. Sidoqoftë, është e qartë se Blue Origin do të hedhë në hapësirë ​​satelitët. Kompania private hapësinore u themelua në vitin 2000 nga CEO i Amazon Jeff Bezos./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Mbajnë më shumë mikrobe se tualeti/ Si të pastroni telefonët dhe tabletët?

Publikuar

-

Nga

Mbajnë më shumë mikrobe se tualeti/ Si të pastroni telefonët dhe tabletët?

Studimet kanë treguar se telefonat celular përmbajnë më shumë mikorbe sesa ndenjësja e WC-së.

Merrni një rrobë mikrobër dhe një sasi shumë të vogël uji, të cilën e hedhim te rroba jo direkt te paisja (sigurisht për të evituar që të futet brenda në paisje).

Rroba mikrobër do të ndihmoj të heqë bakteret nga sipërfaqa e aparatit. Nëse dëshiron mund të shtosh edhe një sasi të vogël alkooli mbi rrobën mikrobër për të arritur një largim maksimal të këtyre baktereve nga telefoni./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

Publikuar

-

Nga

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë.  Kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në videon e të cilave janë reklamat, zakonisht fitojnë prej saj.

Sidoqoftë, rregullat e reja thonë se YouTube do të jetë në gjendje të shfaqë edhe më shumë reklama se më parë, dhe se ata do të paguajnë më pak për to, domethënë, të gjithë ata që nuk janë në

“Programin e Partneritetit” nuk do të marrin para. Kështu, për shembull, mund të ndodhë që krijuesit më të vegjël të shohin një reklamë në një nga videot e tyre, pa fituar asnjë euro prej saj.Nëse ata duan të jenë pjesë e ‘Programit të Partnerëve’ në YouTube, ata duhet të kenë 4,000 orë shikime në 12 muajt e fundit dhe të kenë më shumë se 1.000 pajtimtarë.

LEXO EDHE:  Google zhvillon sistemin e padukshëm të verifikimit të sigurisë në internet

LEXO EDHE:  Eksperimenti i pikave të syrit,vizioni i natës ju mundëson të shihni edhe në errësirë

Siç konfirmohet nga The Verge, ende nuk do të ketë reklama në krijuesit që shfaqin video për fenë, politikën, alkoolin ose lojërat e fatit në plan të parë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple është gati të paguajë 113 milion dollarë për ngadalësimin e qëllimshëm të iPhone

Publikuar

-

Nga

Apple është gati të paguajë 113 milion dollarë për ngadalësimin e qëllimshëm të iPhone

Apple ka rënë dakord të paguajë miliona dollarë 34 shteteve gjatë praktikës së saj të mëparshme të diskutueshme për të ngadalësuar qëllimisht iPhonët e vjetër për të zgjatur jetën e tyre të baterisë.Kompania do të paguajë 113 milion dollarë për të zgjidhur një hetim nga shtetet përfshirë California dhe Arizona rreth asaj se si Apple nuk ishte transparente në lidhje me problemet e saj të baterisë iPhone që çuan në mbyllje të papritur të pajisjes. Në vend që t’ua zbulonte këtë problem konsumatorëve ose të zëvendësonte bateritë, ai shtyu një azhurnim softueri në dhjetor 2016 që ndikoi në performancën e modeleve të vjetra të iPhone.

Lajmet për këtë praktikë i mërzitën konsumatorët e Apple ( AAPL ) , duke ndezur atë që disa e quajtën ” porta e baterisë “. Shumë besuan se ishte një përpjekje për të inkurajuar përdoruesit të blinin iPhone të rinj. “Kompanitë e Big Tech duhet të ndalojnë manipulimin e konsumatorëve dhe t’u tregojnë atyre të gjithë të vërtetën në lidhje me praktikat dhe produktet e tyre,” tha Prokurori i Përgjithshëm i Arizonës Mark Brnovich, i cili ndihmoi në udhëheqjen e hetimit, në një njoftim për shtyp të Enjten. “Jam i përkushtuar që këto kompani të teknologjisë Goliath t’i mbajnë përgjegjëse kur ata fshehin informacione të rëndësishme nga përdoruesit.”

Në atë kohë, kompania lëshoi ​​një ndjesë të rrallë , uli përkohësisht çmimin e baterive zëvendësuese nga 79 në 29 dollarë dhe shtoi një veçori për të lejuar përdoruesit e iPhone të monitorojnë shëndetin e baterisë . “Ne e dimë që disa prej jush mendojnë se Apple ju ka zhgënjyer. Ne ju kërkojmë falje,” tha kompania në një deklaratë të vitit 2017 . “E para dhe më e rëndësishmja, ne kurrë – dhe nuk do të bënim kurrë – asgjë për të shkurtuar me qëllim jetën e çdo produkti të Apple, ose për të degraduar përvojën e përdoruesit për të nxitur azhurnimet e klientëve.”

LEXO EDHE:  Eksperimenti i pikave të syrit,vizioni i natës ju mundëson të shihni edhe në errësirë

LEXO EDHE:  Dëshironi të dukeni të bukura dhe pa operacione plastike?/ Interneti e bën të mundur

Pavarësisht nga mea culpa, ajo u përball me degëzime ligjore. Në Mars, Apple ra dakord të paguante deri në gjysmë miliard dollarë për të zgjidhur një proces gjyqësor të klasit duke e akuzuar atë për ngadalësimin e iPhone për të detyruar përdoruesit të blejnë të rinj.Përveç pagimit të shteteve miliona dollarë, Apple ra dakord të sigurojë azhurnime në lidhje me shëndetin e baterisë së iPhone, performancën dhe menaxhimin e energjisë në faqen e saj të internetit ose shënimet e instalimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE