Connect with Us

Nuk i keni ditur më parë/ Gabimet më të zakonshme që bëni me larjen e flokëve

Life Style

Nuk i keni ditur më parë/ Gabimet më të zakonshme që bëni me larjen e flokëve

Publikuar

-

Nuk i keni ditur më parë/ Gabimet më të zakonshme që bëni me larjen e flokëve

Në pamje të parë, rutina juaj e larjes së flokëve duket mjaft e lehtë. Por ka disa gabime që nuk mund t’i keni kuptuar kurrë që keni bërë që mund të çojnë në dehidrim të flokëve, thyerje apo madje edhe infeksione të kokës. Dhe ka edhe disa truket që mund të jenë një ndryshues i lojës, duke ju dhënë atë pamjen “të freskët-e-e-sallonit”.

Larja shpesh e flokëve me shampo.

Sipas ekspertëve mjekësorë , përdorimi i shampos çdo herë që lani flokët nuk është e nevojshme për t’i mbajtur të pastra. Shpëlarja e flokëve me ujë disa herë në javë është e mjaftueshme për të hequr papastërtitë e dukshme. Aplikimi i shampos ka arsye thjesht kozmetike, për të larguar yndyrën nga flokët tuaj. Yndyra është thelbësore për flokët e shëndetshëm, pasi e mban të hidratuar dhe e mbron atë nga dëmtimet.

Ju nuk i shpëlani flokët mjaftueshëm dhe përdorni shumë shampo.

Shpëlarja e flokëve tuaj për të paktën një  minutë para se të aplikoni shampon ndihmon në heqjen e çdo mbetje nga produkti i fundit për kujdesin e flokëve që keni përdorur. Lënia e flokëve tuaj të lagur plotësisht para se të aplikoni shampon është një hap thelbësor për t’i larë në mënyrë efektive. Nëse flokët tuaj është e lagur nga lart poshtë, shampo do të rrah më mirë dhe u përhap më shumë në mënyrë të barabartë. Do t’ju ndihmojë gjithashtu të përdorni më pak shampo kur lani flokët.

Përdorimi i balsamit pas shampos.

Ne jemi mësuar të pastrojmë flokët fillimisht dhe pastaj të shtojmë balsam. Por një rutinë e kundërt funksionon më mirë për disa lloje flokësh. Aplikimi i balsamit së pari do t’i bëjë flokët tuaj të duken më voluminoz. Kjo metodë funksionon më së miri për flokë të imët që kanë nevojë për lagështi por shumica e balsamëve mund ta peshojnë atë poshtë dhe madje ta bëjnë atë të duket me yndyrë.

LEXO EDHE:  Foto/ Stili i ri i Rihannës është trendi i momentit

Aplikimi i shampos deri në majën e flokut.

Nëse po aplikoni shampon në rrënjë dhe pastaj shtoni edhe më shumë pjesën tjetër të flokëve tuaj, mund të dëmtoni skajet. Te rrënjët janë shpesh oiliest, dhe ju duhet të aplikoni shampo të kokës sesa në skajet e flokëve tuaj. Fundet janë zakonisht më të thata, dhe larja e tyre me shampo do t’i bëjë ato të duken edhe më të dehidratuara.

Fërkimi i kokës me thonj.

Larja me forcë e kokës mund të shkaktojë gërvishtje dhe mund të shkaktojë infeksione eventuale të kokës . Flokët janë më të brishta kur janë të lagura, dhe pastrimi agresiv mund të shkaktojë tangles, thyerje dhe madje mund të dobësojë gjëndrat. Mënyra më e mirë për të larë flokët tuaj është të masazhoni butësisht rrënjët me gishtat dhe pëllëmbët.

Larja e flokëve me ujë të nxehtë.

Temperatura më e mirë e ujit për larjen e flokëve tuaj duhet të jetë më pak se mesatarj . Larja e flokëve me ujë të nxehtë mund të bëjë që flokët tuaj lehtë të  prishen dhe dobësojnë rrënjët. Uji pak i ngrohtë ndihmon në hapjen e kutikulave të flokëve dhe flokët thithin më mirë vajin dhe efektet hidratuese të balsamit. Është më mirë të përfundoni rutinën duke shpëlarë flokët me ujë të ftohtë, pasi kjo do t’ju ndihmojë të mbyllni kutikulat dhe t’i mbani flokët tuaj të mos kthehen të ashpër.

Aplikimi i balsamit në lëkurën e kokës.

Aplikimi i balsamit në lëkurën e kokës do t’i bëjë rrënjët tuaja gjithnjë e më me yndyrë . Flokët dhe majat e tyre kanë nevojë për hidratimin më të madh. Vendosja e balsamit në ose pranë kokës tuaj mund të bllokojë gjëndrat e flokëve tuaj, duke ngadalësuar rritjen e flokëve dhe rritjen e prodhimit të yndyrës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Foto – Alesia Bami gjen parajsën/ Vjen super në formë me bikini

Publikuar

-

Nga

Foto - Alesia Bami gjen parajsën/ Vjen super në formë me bikini

Alesia Bami bëhet gjithmonë pjesë e lajmeve rozë për shkak të formave bombastike që ka.

Moderatorja dhe modelja është shumë aktive në rrjetet sociale, ku publikon shpeshherë foto apo video nga jeta e përditshme.Pak minuta më parë ajo ka postuar një foto ku shihet e veshur me bikini, ndërsa është shtrirë në bregun e detit.

LEXO EDHE:  Vetëm një tharëse dhe një shishe plastike: Mënyra e re për të bërë kaçurrela që po çmend internetin

LEXO EDHE:  Foto/ Stili i ri i Rihannës është trendi i momentit

Alesia shfaqet mjaft sensuale dhe në formë. Këtë foto ajo e ka shoqëruar me fjalën “Parajsë”, si për të na treguar se vendi ku po shijon pushimet është një parajsë e vërtetë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Arbana Osmani ngjitet mbi mur/ Ndjekësit e kritikojnë: Mos rreziko fëmijën për një foto

Publikuar

-

Nga

Arbana Osmani hipën në murë/ Ndjekësit e kritikojnë: Mos rreziko fëmijën për një foto

Moderatorja Arbana Osmani dhe partneri i saj Eduart Grishaj, kanë pranuar publikisht se do të bëhn prindër.

Çifti shumë i dashur i shoëbizzit kanë ndarë me njdjekësit foto nga pushimet e tyre nëpër zonat e Shqipërisë.

Pak më parë, Arbana ka publikuar një foto ku shihet që është ulur mbi një mur, ndërsa thotë se “Po jam një aventuriere”.Por ndjkësit e kanë krtikuar pikërisht për këtë fakt, pasi thonë se po rrezikon jetën e fëmijës për një foto.

LEXO EDHE:  Foto/ Modelet e flokëve që tregojnë karakterin e vërtetë të një mashkulli

LEXO EDHE:  Vaji i kokosit/ Si ta përdorni bekimin e natyrës për flokët

“Kujdes se riskun spo e merr te gjithin per vete…”, i shkruan një ndjekëse, ndërsa një tjetër i thotë: “O Arbana mos rreziko jetën tënde dhe të fëmijës për një foto, je shumë shumë e mirë, të simpatizoj shumë prandaj po të them ki kujdes, të uroj shtatzani të mbarë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

5 tiparet që e bëjnë shenjën e Peshores të parezistueshme

Publikuar

-

Nga

Peshorja është gjithmonë e gatshme të dëgjojë këdo.

Pavarësisht nga rrethana apo sa e keqe mund të të bëjë të dukesh, Peshorja është gjithmonë e gatshme të japë një pamje të këndshme. Ata do t’ju dëgjojnë plotësisht pa gjykime.Kjo mund të mos duket si një cilësi tërheqëse e çmendur, por nuk ka shumë njerëz që e posedojnë atë.

Bukuria e saj është e pakrahasueshme.

E dyta kur shihni një Peshore duke hyrë në dhomë, me siguri që do të tërheqin të gjithë vëmendjen tuaj. Mënyra se si ata mbajnë veten e tyre dhe besimi që ata lëshojnë janë të sigurt që ju bëjnë të bini çdo here në dashuri me to.

Shoqërohen me të gjithëNuk do ta keni problem që ta prezantoni partneren tuaj Peshore me miqtë tuaj sepse natyra e saj sociale do t’i tërheqë të gjithë.

LEXO EDHE:  Foto/ Stili i ri i Rihannës është trendi i momentit

LEXO EDHE:  Vaji i kokosit/ Si ta përdorni bekimin e natyrës për flokët

Janë origjinale brenda dhe jashtë

Ju nuk do të gjeni një tjetër si ajo. Peshorja mund të jetë e sinqertë dhe e vërtetë, dhe t’i vendosë të gjitha në tryezë për ju. Mirësia e tyre nuk ka fund dhe ato do do t’ua vërtetojnë këtë.

Ato do të bëjnë gjithçka që duhet për t’ju bërë të lumtur.

Peshorja është gjithmonë në kërkim të mënyrave për të ndihmuar dhe për tu kujdesur [për njerëzit që do. Janë të gatshme për të bërë gjithçka vetëm për t’iu parë të buzëqeshur.Ato janë vetëmohuese dhe do të ndajnë pasurinë e tyre me ju./ CNA.al

LEXO TE PLOTE