Connect with Us

NASA-SpaceX/ Astronautët nisin udhëtimin 19 orësh për në shtëpi pas misionit historik në Crew Dragon

Kuriozitete

NASA-SpaceX/ Astronautët nisin udhëtimin 19 orësh për në shtëpi pas misionit historik në Crew Dragon

Publikuar

-

NASA-SpaceX/ Astronautët nisin udhëtimin 19 orësh për në shtëpi pas misionit historik në Crew Dragon

Astronautët e NASA-s Robert Behnken dhe Douglas Hurley i dhanë lamtumirën Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar dhe u nisën në anijen e tyre hapësinore SpaceX Crew Dragon, duke filluar një udhëtim 19-orësh që do të shënojë shtrirjen përfundimtare të një misioni historik dy mujor.

Behnken dhe Hurley u ngjitën brenda anijes së tyre Creë Dragon, të quajtur Dragon Endeavour, e cila është vendosur në stacionin hapësinor që kur arritën astronautët në maj. Dhe, megjithëse një stuhi që ndikoi në brigjet e Atlantikut të Floridës, anija u largua nga stacioni hapësinor në 7:35 pasdite ET dhe filloi udhëtimin e saj drejt Gjirit të Meksikës. NASA dhe SpaceX kanë qenë duke vëzhguar me vëmendje uraganin Isaias, i cili pritet të afrohet në bregdetin lindor të Florida këtë fundjavë.

LEXO EDHE:  Miliarderi Jeff Bezos gati për të fluturuar në hapësirë

Kjo është arsyeja pse NASA po shpreson që Creë Dragon mund të zbarkojë në Gjirin e Meksikës, në brigjet perëndimore të Florida, ku parashikuesit presin ujëra më të qeta.

Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine tha të Shtunën se zyrtarët aktualisht po synojnë përplasjen në brigjet e Pensacola, një nga katër vendet e mundshme të spërkatjes në Gjirin që u zgjodhën nga NASA dhe SpaceX.

Rreth orës 17:00 të ET, moti vazhdoi të dukej i favorshëm për kthimin e tyre, dhe Behnken dhe Hurley filluan të përgatisin anijen e tyre për udhëtimin e kthimit dhe u futën brenda, ndërsa zyrtarët përfunduan të gjitha kontrollet e sistemit përpara se të jepnin përfundimin e fundit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Pse 8 Gushti është një nga ditët më me fat të vitit

Publikuar

-

Nga

Numri tetë konsiderohet si një nga numrat më me fat në numerologji dhe shpesh korrespondon me pasurinë dhe bollëkun. Vizualisht, një “8” është gjithashtu fjalë për fjalë një simbol i pafundësisë, i cili përfaqëson potencialin e tij të pakufizuar. “8/8 është numerologjikisht i rëndësishëm, pasi tetë është numri i bollëkut dhe prosperitetit,” thotë Broën. Duke qenë dita e tetë e muajit të tetë të vitit e ngarkon këtë datë me energjinë e suksesit dhe na mundëson të vendosim synime të qarta.

8/8 është një nga ditët më me fat të vitit për tu shfaqur, dhe këtë vit bie në të njëjtën ditë me hënën e re që do të thotë se është një kohë përrallore për të vendosur qëllimet dhe për të bërë një ritual personal. Vorbulla e magjisë astrologjike dhe numerologjike në 8/8 mund të na ndihmojë të “shfaqim menjëherë atë që duam”, sipas Broën. Këtu janë disa mënyra për ta shfrytëzuar atë:

1-Bëni një meditim në datën 8, një datë që përkon me hënën e re dhe ritualin e vendosjes së qëllimit. Vendosni kohëmatësin e telefonit tuaj për tetë minuta dhe lejoni vetes të pastroni mendjen nga çdo mendim kufizues Përqendrohuni në potencialin e pakufizuar të suksesit që simbolizon numri tetë në numerologji . Përqafoni energjinë e hënës së re dhe drejtojuni yjeve! Pas meditimit, shkruani qëllimet tuaja më të mëdha dhe rendisni tetë hapa të prekshëm që mund të bëni drejt tyre. Fuqia e hënës së re do të ndihmojë në realizimin e këtyre ëndrrave.

LEXO EDHE:  Tre herë sa Manhattan-i, NASA zbulon ajsbergun gjigant gjatë fluturimeve në Antarktidë

2-Punoni me shërimin e kristaleve. Krijimi i një rrjeti kristalor ose programimi i kristaleve tuaj me synimet e hënës së re janë dy mënyra të shkëlqyera për të përfituar nga fuqia e shfaqjes natyrore që ofron kjo date. Zgjidhni kristale të verdhë ose ngjyrë ari për të përforcuar energjinë e yllit të kësaj date.

LEXO EDHE:  “S’dua të bëj si divë!” Këngëtarja shqiptare udhëton me autobus dhe e thotë troç që s’ka turp fare

3-Planifikoni portën e luanit personal/ritualin e hënës së re. Pavarësisht nëse jeni duke lexuar kartat tarot, ose thjesht dëshironi të përdorni një meditim të thjeshtë të udhëzuar, ka shumë rituale që do t’ju ndihmojnë të lidheni me energjinë mistike të ditës. Dhe për shkak se hënat e reja në astrologji janë ideale për fillimet e reja, është një kohë e shkëlqyeshme për t’u përqëndruar në qëllimet tuaja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e radhës/ Machu Picchu është dekada më i vjetër nga sa mendohej

Publikuar

-

Nga

Vendi i famshëm Inca i Machu Picchu është disa dekada më i vjetër nga sa mendohej më parë, kanë zbuluar arkeologët.

Takimet e karbonit të eshtrave të njerëzve të gjetura tregojnë se ishte i banuar në 1420, më shumë se 20 vjet më herët nga sa prisnin shkencëtarët.

Machu Picchu u ndërtua si një pronë për Perandorin Pachacuti, i cili sipas të dhënave historike u ngrit në pushtet në 1438 para se të pushtonte zonën ku ndodhet vendi.

Kjo bëri që ekspertët të besonin se ishte ndërtuar pas vitit 1440, dhe ndoshta deri në vitin 1450. Studiuesit thanë se zbulimi mund të ketë implikime dramatike për të kuptuarit tonë të historisë së Inkave, dhe gjithashtu sfidon besueshmërinë e përdorimit të shënimeve historike të forcave koloniale.

LEXO EDHE:  Mos përdorimi i sistemit të fiksimit për fëmijët/ Policia ndëshkon shoferët

Machu Picchu ndodhet në rajonin modern të Perusë në Cusco, në një kurriz malor prej 7,970ft të gjatë (2,430m).

LEXO EDHE:  Mos përdorimi i sistemit të fiksimit për fëmijët/ Policia ndëshkon shoferët

Është ndërtuar në stilin klasik Inka, me mure të lëmuar prej guri të thatë.

Vendi u braktis gjatë kohës së pushtimit spanjoll, por nuk u zbulua nga forcat pushtuese.

Analiza gjeologjike ka sugjeruar që vendndodhja e kështjellës mbi një rrjet të prishjeve tektonike të ndërprera është zgjedhur qëllimisht./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjendet në brigjet e Sicilisë anija e mbytur prej 2,200 vjetësh

Publikuar

-

Nga

Gjendet në brigjet e Sicilisë anija e mbytur prej 2,200 vjetësh

Arkeologët kanë zbuluar një anije të lashtë romake që daton rreth 2.200 vjet të mbushur me kavanoza të përdorura për të transportuar verë dhe vaj ulliri në brigjet e Palermos, Sicili.

Sipas një deklarate të përkthyer nga Rajoni Sicilian, anija e mbytur, e datuar në shekullin e 2 para Krishtit, u gjet në Detin Mesdhe në një thellësi prej 92 metrash (302ft), pranë Isola delle Femmine.

Studiuesit ishin në gjendje të dokumentojnë “praninë e një ngarkese të dukshme të amforave, ka shumë të ngjarë të llojit të verës”, shtoi deklarata.

Zbulimi konsiderohet gjithashtu “një nga gjetjet më të rëndësishme të muajve të fundit”, shtuan zyrtarët.

Një amfora është një kavanoz i lashtë me dy doreza vertikale që u përdorën për transportimin e verës dhe vajit të ullirit dhe u përdorën gjatë historisë së lashtë, nga Fenikasit tek Romakët, sipas Historisë Botërore .

LEXO EDHE:  Udhëtimi në Francë/ Rama: Nuk jam qytetar normal, kisha një takim informal

LEXO EDHE:  Tre herë sa Manhattan-i, NASA zbulon ajsbergun gjigant gjatë fluturimeve në Antarktidë

Sipas gazetës italiane La Stampa , tregtia e verës siciliane ishte “një nga aktivitetet më fitimprurëse dhe më të përhapura për sipërmarrësit e kohës”.

Një lloj vere, e njohur si Mamertino, “u bë aq e njohur sa tërhoqi vëmendjen e Jul Cezarit, i cili e ofroi atë për darkuesit e tij me rastin e banketit festiv të konsullatës së tij të tretë (46 para Krishtit),” shtoi gazeta.

Mbikëqyrja e Detit të Rajonit të Sicilisë është përgjegjëse për ruajtjen e objekteve historike dhe natyrore të gjetura në ujërat jashtë ishullit italian, sipas gazetës italiane PalermoToday ./ CNA.al

LEXO TE PLOTE