Connect with Us

Menaxherja e Tik Tok reagon pas deklaratës së Trump: “Jemi këtu për një afat të gjatë”

Teknologji

Menaxherja e Tik Tok reagon pas deklaratës së Trump: “Jemi këtu për një afat të gjatë”

Publikuar

-

Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump

Menaxherja e përgjithshme amerikane e TikTok ka thënë se aplikacioni i ndarjes së videos në pronësi kineze është “këtu për një afat të gjatë”, pasi Presidenti Donald Trump tha që ai do ta ndalonte atë në SH.B.A.

Vanessa Pappas u tha përdoruesve të TikTok në një deklaratë video se stafi i saj po ndërtonte “aplikacionin më të sigurt”.

Trump tha se ai së shpejti mund të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv, mes shqetësimeve që aplikacioni mund të përdoret për të mbledhur të dhënat personale të amerikanëve.TikTok mohon çdo kontroll kinez.

Aplikacioni me rritje të shpejtë ka deri në 80 milion përdorues aktivë mujorë në SH.B.A. dhe ndalimi do të ishte një goditje e madhe për firmën kineze ByteDance e cila e zotëron atë.

Nuk ishte e qartë menjëherë se me cilën autoritet zoti Trump duhet të ndalojë TikTok, si do të zbatohej ai ndalim dhe cilat sfida ligjore do të përballeshin.

Agjensia e lajmeve Reuters raportoi të Shtunën se ByteDance kishte pranuar të devijonte plotësisht operacionet e TikTok në SHBA. Më parë, kompania kineze kishte kërkuar të mbante një pjesë të pakicave, me Microsoft thuhet se ishte në bisedime për të blerë aplikacionin.

LEXO EDHE:  Vazhdojnë votimet paraprake në Shtetet e Bashkuara

Por burimet e cituara nga Reuters thanë që ByteDance do të dilte plotësisht dhe Microsoft Corp do të merrte përsipër TikTok në SH.B.A.

Masa për të ndaluar TikTok vjen në një kohë të tensioneve të ngritura midis administratës Trump dhe qeverisë kineze për një numër çështjesh, duke përfshirë mosmarrëveshjet tregtare dhe trajtimin e Pekinit për shpërthimin e koronavirusit. Menaxheri i përgjithshëm amerikan i TikTok tha që kompania kishte “mbështetje” për aplikacionin, dhe falënderoi “miliona amerikanë” që e përdorën atë çdo ditë.

“Ne nuk po planifikojmë të shkojmë askund,” tha ajo. Duke adresuar shqetësimet në lidhje me sigurinë e të dhënave, ajo tha se TikTok po sillej me përgjegjësi.”Kur bëhet fjalë për sigurinë, ne po ndërtojmë aplikacionin më të sigurt, sepse e dimë se është gjëja e duhur për të bërë,” tha ajo.”Ne jemi këtu për një afat të gjatë, vazhdoni të ndani zërin tuaj këtu dhe le të qëndrojmë për TikTok.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Nëntë vjet si CEO i Apple/ Tim Cook kthehet në miliarder

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Përgjithshëm i Apple, Tim Cook është bërë një miliarder ndërsa afrohet pothuajse prej një dekade është në krye të kompanisë më të vlefshme në botë.

Vlera neto e vlerësuar e Cook – siç është llogaritur nga indeksi i Bloomberg Billionaires,  u hodh kur aksionet e Apple u hodhën javën e kaluar, duke u afruar më shumë në vlerën e 2 trilion dollarëve .

Kapaku i tregut i Apple aktualisht është rreth 1.9 trilion dollarë. Aksionet e saj janë rritur gati 54% deri më tani këtë vit në gati 451 dollarë secila, duke tejkaluar tregun më të gjerë dhe sektorin e teknologjisë S&P 500, sipas ofruesit të të dhënave Refinitiv.

Bota e teknologjisë ka prodhuar shumë miliarderë, duke përfshirë njeriun më të pasur në botë, themeluesin e Amazon ( AMZN ) Jeff Bezos, dhe bashkëthemeluesin e Facebook ( FB ) Mark Zuckerberg, të cilët Bloomberg bashkojnë me vlerë 100 miliardë dollarë ose më shumë.

Por statusi i ri i Cook është diçka e rrallë sepse ai nuk është themeluesi i Apple. Për shembull, CEAR i Google ( GOOGL ) Sundar Pichai, jo ndër lojtarët më të pasur të Silicon Valley. Por bashkëthemeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, të cilët hoqën dorë nga rolet e tyre ekzekutive në vitin 2019, vlejnë përkatësisht 71,7 miliardë dollarë dhe 69.5 miliardë dollarë.

Pavarësisht se është ekzekutivi më i lartë në Apple, Cook aktualisht posedon vetëm drejtpërdrejt “rreth 0.02% të aksioneve të Apple, me vlerë rreth 375 milion dollarë”, sipas Bloomberg Billionaires, i cili e bazoi projeksionin e saj të vlerës neto të CEO në një analizë të regjistrimeve rregullatore të kompanisë. Por me kalimin e viteve, Cook ka marrë edhe çmime të konsiderueshme të aksioneve dhe forma të tjera të kompensimit, të cilat shtojnë pasurinë e tij të vlerësuar.LEXO EDHE:  Beteja me koronavirusin/ Prova të reja për vaksinë nga një partneritet amerikano-gjerman

Vitin e kaluar, paga bazë vjetore e Cook ishte 3 milion dollarë, sipas një regjistrimi me prokurë të bërë nga Apple. Ai është gjithashtu në bordin e drejtorëve në Nike ( NKE ) .

LEXO EDHE:  SHBA, 1,95 miliardë dollarë për dy kompani që testojnë vaksinën

Apple regjistroi të ardhurat me bllokbore muajin e kaluar, me të ardhura dhe fitime të dy duke tronditur vlerësimet e analistëve për tremujorin e përfunduar në qershor. Kompania gjithashtu shfrytëzoi rastin për të shpallur një ndarje të aksioneve katër për një që mund t’i bënte aksionet edhe më tërheqëse për investitorët.

Cook u bashkua me Apple në 1998 dhe shërbeu në një sërë rolesh të vjetra përpara se të merrte pozicionin e tij aktual, duke përfshirë kryeshefin operativ dhe nënkryetarin ekzekutiv të shitjeve dhe operacioneve në të gjithë botën. Ai u emërua CEO në Gusht 2011, pasi bashkëthemeluesi Steve Jobs u tërhoq në mënyrë të famshme .

Para se të bashkohej me Apple, Cook punoi në Compaq dhe IBM ( IBM ) .

Në vitin 2014, Cook bëri histori për tu bërë CEO i parë i Fortune 500 që doli si homoseksual. Një vit më pas, ai u zotua të dhurojë pjesën më të madhe të pasurisë së tij për bamirësi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter sfidon Microsoft/ I interesuar për të blerë Tik Tok

Publikuar

-

Nga

Twitter i është afruar pronarit kinez të TikTok ByteDance për të shprehur një interes për blerjen e operacioneve të tij në SHBA, sipas raporteve.Platforma për ndarjen e videove TikTok ka qenë në qendër të debatit të ashpër javët e fundit dhe bisedimet për marrjen në dorëzim.Javën e kaluar, Donald Trump i urdhëroi firmat që të ndërpresin të bëjnë biznes me TikTok brenda 45 ditësh për shqetësimet e sigurisë.

Gjigandi i teknologjisë Microsoft është drejtuesi kryesor për të blerë TikTok por tani Twitter është shfaqur si një kërkues i mundshëm.Por mbetet e paqartë nëse Twitter mund të lejojë të blejë TikTok nga pronarët e saj kinezë dhe mund të kryejë një marrëveshje brenda dritares 45-ditore, sipas burimeve të cituara në Wall Street Journal .

LEXO EDHE:  Shtohen tensionet/ Kina kundër SHBA-së për sulmin ndaj AsaditVlera e operacioneve të TikTok në SHBA është e paqartë, por vlerësimet e vendosin atë në dhjetëra miliarda dollarë.Kapitalizimi i tregut në Twitter është rreth 29 miliardë dollarë (22 miliardë), i nxitur nga Microsoft në më shumë se $ 1.6tn.

LEXO EDHE:  Beteja me koronavirusin/ Prova të reja për vaksinë nga një partneritet amerikano-gjerman

Por ekspertët besojnë se një marrëveshje e mundshme në Twitter do të përballet me një kontroll më të vogël rregullator sesa ai i Microsoft.Një zëdhënës i Twitter nuk pranoi të komentojë një marrëveshje të mundshme ndërsa TikTok nuk u përgjigj menjëherë kur u kontaktua nga BBC./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Çfarë do të ndodhë me amerikanët nëse ndalohet “Wechat”

Publikuar

-

Nga

Për Zhang Lianping, një 72-vjeçar në pension pronar i biznesit të vogël në College Park, Maryland, WeChat është një rrugë shpëtimi për të qëndruar në kontakt me të afërmit, shokët dhe miqtë e përhapur në provincat e Pekinit, Shandong dhe Liaoning në Kinë.

“Nëse nuk kemi WeChat, me të vërtetë do të shkojmë prapa 40 vjet,” tha ajo, në komentet e përkthyera nga Mandarin Chinese.

Aplikacioni popullor i mesazheve i Tencent ( TCEHY ) tani mund të ndalohet në SH.B.A. nëse kompania nuk pranon ta shesë deri në mes të shtatorit, siç kërkohet nga një urdhër ekzekutiv i lëshuar të enjten. WeChat është shënjestra e fundit në luftën e teknologjisë së përshkallëzuar me shpejtësi të Presidentit Trump me Kinën, e cila gjithashtu ka vënë nën zjarr aplikacionin video me forma të shkurtra TikTok. Lajmi ka tronditur amerikanët kinezë dhe këdo që ka lidhje me Kinën që mbështeten në aplikacionin si mënyra kryesore për të mbajtur kontakte me familjen dhe miqtë atje.WeChat, i quajtur Weixin në Kinë, funksionon si Facebook ( FB ) , LinkedIn, Uber ( UBER ) , Instagram dhe disa aplikacione të tjera të gjitha të mbështjella në një. Për shumë njerëz kinezë, WeChat është një aplikacion i domosdoshëm për t’u lidhur me botën.

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA dhuron libra për qendrën komunitare

LEXO EDHE:  Vazhdojnë votimet paraprake në Shtetet e Bashkuara

“Të gjithë në Kinë përdorin WeChat. Është e vështirë të vlerësojmë se sa e rëndësishme është për të arritur njerëzit në Kinë,” tha Willy Shih, një profesor në Shkollën e Biznesit në Harvard i përqendruar në teknologji dhe menaxhim. “Duket sikur [SH.B.A.] po përpiqet të hedhë një Perde të Hekurt midis vendeve në mënyrë që njerëzit të mos mund të komunikojnë me njëri-tjetrin.”

Aplikacioni është i zakonshëm veçanërisht në mesin e brezave të vjetër të emigrantëve që u larguan nga Kina shumë dekada më parë, por ende dëshirojnë të qëndrojnë të lidhur. Dhe gjatë pandemisë, kur udhëtimi përsëri në Kinë është i ndërlikuar, i shtrenjtë dhe përfshin një periudhë shtesë në karantinë, shumë janë duke qëndruar i vendosur, duke e bërë WeChat edhe më thelbësore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE