Connect with Us

Koha që Basha të sjellë fitoren e PD

Politikë

Koha që Basha të sjellë fitoren e PD

Publikuar

-

Më pak se një vit nga zgjedhjet parlamentare, një moment kritik pas disa ndryshimeve Kushtetuese, të cilat opozita e drejtuar nga Luli, bën sikur nuk i pranon, por me llogaritë e saj nga ana tjetër deklaron fitoren. Moment delikat, për faktin sepse tani pasi ka shpallur fitoren pa u votuar duket qartazi se ka dale përballë shqiptarëve si kundërshtarja e hapjes së listave dhe ruajtëse e klasës 30 vjeçare politike, ku futen shumica e aleatëve, por edhe vetë Luli Basha si njeri me 15 vite në politikë por vetëm 4 prej tyre pa pushtet.

Shumica e shqiptarëve duken të lodhur nga Edi Rama dhe qeverisja e tij e fasadave dhe konçesioneve, skandaleve, përplasjeve, korrupsionit dhe shtimit të varfërisë në vend, pa harruar eksodin e shqiptarëve që nuk ndalet.

Alternativa kryesore e Ramës është Luli Basha me Monika Kryemadhin, dy eksponte që Edi i ka pasur aleatë, ka bërë pazare dhe ka ndarë pushtet. Asnjëri nuk ka mundësi i vetëm ta mposhë pas gjithë këtyre viteve me bëma e gjëma. Të dy bashkë duhet të shtojnë dhe disa aleatë problematikë që të kenë shpresë se mund ta rrëzojnë, kjo tregon se kanë diferencë të madhe në profilin e tyre politik.

Rama duket të ketë diferencë me të dy, kjo jo vetëm për shkak të propagandës apo sepse ata të dy janë të dobët dhe të dështuar në shumë kauza, të cilat i kanë shpallur fitore dhe më pas kanë ikur me bisht në shalë, rruga e Kombit, Unaza tek Astiri, zgjedhjet lokale, djegia e mandateve, së fundi dhe shembja e Teatrit.
Shumica duan largimin e Edi Ramës, por stepen për të votuar Lulin dhe Monën, ç’ka mund të risë në zgjedhjet e ardhshme votën gri, qenia e një dysheje të mëfshtë dhe qesharake në krye të opozitës duket se është bekim për kryeministrin që bën gjithçka që t’i ketë përballë.

Luli Basha mund të sjellë fitoren e PD

Që Edi Rama të largohet ka një mënyrë që mund ta vendosë atë me shpatulla pas muri dhe ai të humbë zgjedhjet. Kjo vjen si lëvizje e detyruar pas dështimit të fundit të Bashës për të bashkuar PD dhe opozitën e cila duket të jetë e ndarë në dy kampe dhe kjo rrugë e çon qartazi në disfatë elektorale.

LEXO EDHE:  Basha pranon gabimet e PD-së/ “E drejta e pronës nuk mund të zhbëhet me një kompensim qesharak”

PD nuk hapet, listat hapenOpozita e drejtuar nga Luli Basha duhet të shtrijë dorën te faktorët parlamentarë dhe ata brenda PD në një tjetër mënyrë. Të shpallë një tjetër emër për kryeministër dhe jo Luli Bashën. Ky emër të jetë njeriu mbi palët që do garantojë bashkimin, dhe shembjen e Ramës duke paraqitur edhe një kabinet me emra elitarë dhe program të vërtetë reformash për vendin.

Basha kështu ngelej në rolin e një kryetari ekzekutiv që do drejtonte dhe rimëkëmbte partinë, me një rol sekondar në qeverisje.
Kjo mënyrë do bënte që opozita të bashkonte çdo faktor, të maksimalizonte votat dhe të garantonte fitoren, meritë për të cilën do të kishte më së tepërmi edhe vetë Luli Basha, në të kundërt formula e zgjedhur prej tij duket sikur ai vetë po firmos përshpejtimin e fundit të tij në politikë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. genti

    3 Gusht, 2020 at 10:39 am

    😂😂😂😂😂

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pampuri: Qeveria po ul shpenzimet për shëndetësinë

Publikuar

-

Nga

Pampuri: Qeveria po ul shpenzimet për shëndetësinë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Orjola Pampuri akuzon qeverinë se ka ulur shpenzimet për shëndetësinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Pampuri shkruan se pikërisht në kohën kur ka më shumë nevojë që të përmirësohet shërbimi, sipas saj kjo qeveri tallet me shëndetin e qytetarëve. Më tej ajo thotë se qeveria po vijon abuzimet si të ishim përballë një situate normale.“Ne kulmin e pandemisë, përballë një sistemi shëndetësor me aq shume mangësi e probleme, qeveria ka luksin të ulë shpenzimet për shendetësinë, pikeriksht ne kohen kur ka me shume nevoje qe te përmirësohet shërbimi, te shtohet numri i personelit shëndetësor, e te motivohen e mbështeten ata qe janë çdo dite ne krye te detyrës, te blihen aparatura e specifikisht për te përballuar pandeminë te alokohen fonde për blerjen e aparaturave ECMO, si dhe te anuloje koncesionet ne shëndetësi e te alokoje paratë për te përballuar krizën. Kjo qeveri vijon te beje shoë e te tallet me qytetaret e shëndetin e tyre, e duke vijuar abuzimet si te ishim përballe një situate normale“, shkruan Pampuri.

LEXO EDHE:  Jemin Gjana e pranon publikisht/ Kryesia e PD-së është jo legjitime

LEXO EDHE:  Basha pranon gabimet e PD-së/ “E drejta e pronës nuk mund të zhbëhet me një kompensim qesharak”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-deputeti i sulet Ramës/ Populli shqiptar të ka vulosur si “Non Grata”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i sulet Ramës/ Populli shqiptar të ka vulosur si “Non Grata”

“Populli shqiptar tashmë e ka vulosur si NON GRATA në këtë vend, kryeministrin dhe të gjithë sektin e tij të Rilindjes”.

Kështu deklaron ish-deputeti i LSI-së Vangjel Tavo, i cili deklaron se korrupsioni dhe papunësia janë në nivele të larta të paprecedenta.

Sipas tij, të gjitha institucionet janë jashtë funksioni zyrtar dhe kontrolli dhe vjedhja po shtohet e më shumë.“Vjedhja po shtohet pasi e dinë që edhe pak kohë u ka mbetur. “Të vjedhim sa të mundim” shprehen edhe haptazi nëpër kafene “sepse s’do na vijë më kjo ditë.” Dhe vërtetë kjo ditë s’do ju vijë më kurrë. Sepse dita e halabakëve nuk do vijë më kurrë. Dita e këtij sekti që tradhëtoi socialistët e thjeshtë e të ndershëm, qytetarët dhe fshatarët e thjeshtë e të ndershëm nuk do vijë më kurrë.

LEXO EDHE:  Jemin Gjana e pranon publikisht/ Kryesia e PD-së është jo legjitime

LEXO EDHE:  S'vihet në pushtet i krehur! Prishi flokët Luli!/ Gazetari mesazh të fortë kreut të PD

Ajo që po afron është shpresa dhe një e ardhme më e mirë. Më shumë punësim. Taksim i ndershëm. Dhe më shumë përkrahje për bizneset e mëdha dhe ato familjare, bujqësinë, turizmin dhe më shumë mundësi për rininë tonë të mrekullueshme”, shkruan Tavo në rrjetet sociale.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Pëllump Gani Pilinci/ Bien kambanat në të gjithë Shqipërinë!

Publikuar

-

Nga

Partia Shpresa Demokrate është parti “demokrate e djathtë” mbi bazën parimeve të demokracisë së djathtë amerikane. Partia është Shqiptaro-Amerikane, me zyra në amerikë dhe Shqipëri së shpejti…

Është dosja e hapur për Shqipërinë. Është realiteti i shqiptarëve.
Eshtë shpresa e fundit e mëmëdheut tonë.
Qëllimi i Partisë Shpresa Demokrate është: të marrë përsipër, me përgjegjësi të plotë përpara Kombit, misionin e nxjerrjes së tij nga kriza ekonomike, politike dhe morale, në të cilën e kanë zhytur politikat antishqiptare të zbatuara nga qeverisjet e derisotme.
Bien kambanat në të gjithë Shqipërinë! Bashkohuni me ne, motra dhe vëllezër!  Veri, Jug, Lindje dhe Perëndim! Jemi te një race, të një gjaku, te një gjuhe e të një Kombi!  O shqiptarë, mos harroni ne jemi” Pellazgë Ilirë.
“Jemi vëllezër! Mëmëdheu na thërret!
Le t’i japim besën njëri-tjetrit për përmbushjen e amanetit të të parëve tanë, për realizimin e interesave dhe të aspiratave të kombit, për të punuar e për të luftuar, që fëmijëve tanë t’u krijojmë një Amerikë të vogël e t’u lëmë parajsën, krenarinë kombëtare, dinjitetin e një kombi të bashkuar, Shqiperinë e lirë e të siguruar brenda kufijve të saj natyrorë!
Zoti, e bekoftë rrugën tone! Zoti e bekoftë kombin shqiptar!..
Zoti e bekoftë kombin Amerikan.

Pellump Pilinci, Kryetar i Partisë Shpresa Demokrate

Rreth autorit

Z. Pellump Gani Pilinci i lindur me 16 Prill 1948 … në burgun e Maliqit .. Familja më e pasur e Pilincit … dhe patriotët… Familja Pilinci ka punuar për një shekull për çështje kombëtare …. Pilincat e vrarë me shekuj … nga plumbat e armiqve shekullorë …Stërgjyshi i tij Z. Hamet Gani Pilinci i frymëzuar nga çështjet kombëtare … dhe i diplomuare në Yale College Connecticut, SHBA në 1877-1881 ..

Gjyshi Z. Hetem Hamet Pilinci, i diplomuare në New York College, USA në 1912-1916 … atëherë gjyshi i tij Prof. Hetem Hamet Pilinci me një mision të veçantë në Amerikë 1921-1922 me mikun e tij të hershëm Z. Ulysses Grant-Smith, me punën të gjyshit të tij ‘Pilinci …’ shoku i tij u emërua ambasador në Shqipëri, gjyshi i tij Prof. Pilinci dhe ambasadori Ulysses Grant-Smith mbërritën në Tiranë në nëntor 1922 …’

Kështu që Pellump Gani Pilinci lindi në 16 prill 1948. Pasi u rrëmbye nga komunizmi sllavo-rus …, vilat u dogjën dhe fabrikat plaçkitën tërë pronën …. të kuqtë e Stalinit !? ata arrestojnë gjyshin e tij, xhaxhallarët, babanë ‘Gani Hetem Pilinci dhe nënën Zarife Pilinci shtatë muajshe shtatëzënë …. Kështu që Pellump Gani Pilinci i lindur në burgun e Maliqit pas 7 shtatë ditësh arrestimi …. Pellump Gani Pilinci në kampe përqendrimi.., Tepelena , Kruje, Saver, Shtyllas, Gjaze, përsëri Shtyllas … komunistët eksperimentuan për herë të parë me Pellump Gani Pilincin !? për pesë vjet nën arrest shtëpiak.
Z. Pellump Gani Pilinci si familje, ‘Me ndihmën e miqve të gjyshit të tij, amerikanë amerikanë …’ Z. Pellump Gani Pilinci, arrin në Amerikë në maj 1975 …
Prof. Pellump Gani Pilinci u diplomua në Universitetin Shtetëror të Montclair NJ në 1980 me diplomë master’s degree dhe gjithashtu ka përfunduar shumë kurse speciale speciale ndërkombëtare … Ai ka qenë profesor në disa College NJ…
Në fillim të vitit 1976, Pilinci u takua me zotin George H.W. Bush …, zoti Bush e dinte për familjen “Pilinci”. Bush dhe Pilinci udhëtuan disa herë në Ballkan, Evropë, Shqipëri.
Ishte ideja e Bushit për të rrëzuar Murin e Berlinit … në fillim të vitit 1976, Bush ishte i pari në CIA. Bush, i caktuar me qëllim …. Zëvendës President, fillon politika e inteligjencës …. rënia e shpejtë e Murit Berlin … Ndërsa për
Presidentin Ronald Reagan ai ishte i mirë për filmat Artistike.
Profesor Pellump Gani Pilinci, punën e tij amerikane për çështje kombëtare dhe ndërkombëtare për 45 vjet, dhe vazhdon … Ballkani, Evropa dhe më tej …., i shpeshtë “sulmi në tentativë” i plagosur tre herë … 1975, Itali, 1985 Bruksel, u plagos rëndë në Nëntor 1989 Berlin….
Profesor Pilinci thotë: ‘Do të vazhdoj me të njëjtin program deri në fund të jetës sime … derisa të përfundoj në varësi të 100% të Ushtrisë amerikane dhe ngritjen e flamurit në çdo cep të Shqipërisë për shekuj. Do t’i mbaj fjalët dhe testamentin e babait tim, gjyshit tim, ambasadorit të parë Ulysses Grant-Smith dhe George HW Bush. Por nuk duhet të harrojmë ëndrrën e 98% të dashurisë së shqiptarëve për ta thirrur Shqipërinë …. Amerikën e Vogël në zemrën e Evropës …

LEXO EDHE:  Jemin Gjana e pranon publikisht/ Kryesia e PD-së është jo legjitime

LEXO EDHE:  Basha takime me qytetarët e Burrelit dhe fshatrave përreth

 

LEXO TE PLOTE