Connect with Us

Ja pse Donald Trumpi i largoi trupat amerikane nga Gjermania

Blog

Ja pse Donald Trumpi i largoi trupat amerikane nga Gjermania

Publikuar

-

Ja pse Donald Trumpi i largoi trupat amerikane nga Gjermania

Nga Dominik Green “The Spectator”

Pse Shtetet e Bashkuara duhet të ndihmojnë në mbrojtjen e Gjermanisë, vendit më të pasur në Evropë nga Rusia, partneri më i afërt energjetik i Gjermanisë? Për dy arsye. E para është ajo që sociologët e quajnë “ndërvarësi nga rruga e ndjekur më herët”.

SHBA-ja ka pasur trupa në Gjermani që nga dimri i vitit 1944, ndërsa Lufta e Ftohtë dhe NATO e shndërruan pushtimin ushtarak në një aleancë strategjike. Që nga viti 1990, një makineri e madhe buxhetesh financiare dhe një administratë e gjerë civile dhe ushtarake, ka mbështetur një strategji mbi një konflikt që nuk ekziston më.

Ashtu siç këndonin ushtarët britanikë:“Ne jemi këtu, sepse jemi këtu, dhe sepse jemi këtu”. Por kjo nuk është një arsye e fortë për të rrezikuar jetën e amerikanëve. Arsyeja tjetër pse forcat amerikane janë atje, është sepse ato duhet të jenë diku aty pranë.

Shtetet e Bashkuara mund të ndërpresin lidhjet e saj ekonomike me pjesën tjetër të botës,

dhe më pas të mbijetojnë në izolim si një autarki. Por kjo do të siguronte një të ardhme strategjike të ngjashme me atë të Perandorisë Bizantine në shekujt e saj të fundit.

Gjithsesi, në aleancë me Evropën, Shtetet e Bashkuara i ngjajnë Romës përpara rënies së gjysmës së saj perëndimore. BE-ja përfaqëson 22 për qind të PBB-së së botës; e dyta pas SHBA-së me 24 për qind. Shtoni këtu edhe Britaninë, dhe SHBA-ja drejton një aleancë që përfaqëson afro 50 për qind të PBB-së globale, një aleancë të aftë të vendosë llojin e normave globale që do të përjetësojnë ndikimin amerikan përballë konkurrencës aziatike.

Ka pak perspektiva që Kina t’i nënshtrohet atyre normave:nëse jemi me fat, jemi duke shkuar drejt një përplasje të gjatë me Kinën. Por nëse ato norma janë të qëndrueshme, ashtu si SHBA-ja mbështeti dikur aleancat e saj në Luftën e Ftohtë, janë të gjitha shanset për t’i tërhequr rreth vetes fuqitë aziatike të alarmuara nga sjellja agresive e Kinës, si India, Japonia, Australia, Zelanda e Re, madje edhe Rusia dhe fuqitë e Azisë Qendrore.

Pra, mbështetja e Evropës sjell përfitime të dukshme me kosto të ulët dhe afatgjatë për SHBA-në. Në këtë pikë, ashtu si për të tjerat, Donald Trumpi u keqkuptua qëllimisht. Nëse nuk ishte sa duhet e qartë në vitin 2016, ajo që është e qartë tani, ideja e tij për “Amerika e Para” është ‘primus inter pares’, e parë midis të barabartëve në një botë shumë-polare, dhe linjat e saj strategjike kanë pak ngjashmëri me ato të fundshekullit të XX-të.

Pjesë e kësaj strategjie është bindja e ‘partnerëve’ të NATO-s, për të vepruar si partnerë me të drejta të plota, në vend të rolit të “fëmijëve” të llastuar. Dhe nga këtu buron edhe lëvizja e trupave nga Gjermania drejt vendeve ku ato mund të jenë më të dobishme.

Edhe pse mediat flasin për “tërheqje”, vetëm një pakicë e trupave amerikane që do të largohen nga Gjermania do të rikthehen në SHBA. Shumica e tyre, janë duke shkuar diku tjetër në Evropë. Atëherë pyetja është:Nëse trupat amerikane do të jenë diku atje pranë,

LEXO EDHE:  Dy javë pas sulmeve terroriste, Franca mban homazh kombëtar

Ku duhet të jenë saktësisht?

Një përgjigje mund të jetë që ato nuk duhet të jenë askund ku nuk kërkohen. Një studim i kohëve të fundit i institutit amerikan Peë, zbuloi se 75 për qind e amerikanëve mendojnë

se vendi i tyre ka marrëdhënie të mira me Gjermaninë, ndërkohë 64 për qind e gjermanëve mendojnë se vendi i tyre ka marrëdhënie të këqija me Amerikën.

Gjashtëdhjetë e nëntë për qind e amerikanëve dëshirojnë të ‘bashkëpunojnë më shumë’ me Gjermaninë, ndërsa vetëm 50 për qind e gjermanëve duan të ‘bashkëpunojnë më shumë me amerikanët’, në krahasim me Francën (77 për qind), Japoninë (69 për qind) dhe Rusinë (66 për qind).

Gjermanët prodhuan dy nga strategët më të mëdhenj të shekullit XIX, Bismarkun dhe Klauzeviçin, dhe më pas prodhuan dy nga strategët më të këqij të shekullit XX, Kajzerin (perandorin Vilhelm) dhe Fyhrerin, Adolf Hilerin.

Pas vitit 1945, gjerman-lindorët pretenduan se ishin viktima, ndërsa ata perëndimorë patën guximin të kalonin brenda një brezi nga luftënxitësit më të këqij të historisë tek pacifistët më të thekur. Gjermanët mbeten të varur nga kjo rrugë drejt rehabilitimit moral. Për ta kjo gjë mund të jetë komode, por ajo nuk është shumë e dobishme për SHBA-në.

I njëjti sondazh i Peë, zbuloi se 60 për qind e amerikanëve mendojnë se ushtria amerikane duhet të mbrojë çdo anëtar të NATO-s në rastin e një “konflikti ushtarak serioz” me Rusinë, por 60 për qind e gjermanëve mendojnë se Gjermania nuk duhet të mbrojë aleatët e saj të NATO-s.

Rasti më i mundshëm i atij skenari do të ishte pranë Gjermanisë, midis shteteve ish-sovjetike në një front që shkon në veri-jug, nga Baltiku në Detin e Zi. Pra gjermanët ndajnë e preferencën midis politikanëve të tyre të Luftës së Ftohtë me atë për Rusinë. SHBA duhet

ta pranojnë fitoren e saj në Gjermani, ashtu siç duhet të pranojë edhe disfatën e vet në Afganistan. Përmes gjakut dhe parave amerikane, gjermanët u rikthyen tek pavarësia dhe tek demokracia liberale.

Ata janë të lirë të marrin vendime qoftë edhe të gabuara për veten e tyre. Ndikimi amerikan mbi prirjen gjermane për të kritikuar qasjen ushtarake amerikane, nuk do të shtohet dhe as do të zvogëlohet nga prania e trupave amerikane në Gjermani.

Dhe Gjermania mirëpret sot më shumë ushtarakë amerikane sesa çdo shtet tjetër i BE-së.

Shtetet ish-sovjetike të frontit lindor të BE-së – shtetet baltike, Polonia, Republika Çeke dhe Hungaria në veçanti – janë bërë gjithashtu të pavarura politikisht.

Popujt e tyre janë shumë miqësorë me SHBA-në, dhe e vlerësojnë lirinë që kanë. Pika nevralgjike sot midis Perëndimit dhe pjesës tjetër, nuk kalon më përmes Berlinit. Ajo gjendet në kufirin e Estonisë me Rusinë, kufirin e Bullgarisë me Turqinë, dhe në vendet me depërtim ekonomik kinez në Ballkan, siç është porti i Pireut në Greqi.

Forcat amerikane, do të kenë më shumë vlerë simbolike dhe strategjike në lindje dhe jug-lindje të BE-së:ri-pozicionimi i forcave në Itali dhe Poloni, konfirmon kufijtë politikë të BE-së.

spectator.us – Përshtatur nga CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Beni

    2 Gusht, 2020 at 1:40 pm

    Shkrim idiot.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Al Kapone ngrysi aty ditët e tij të fundit/ Pse Alkatrazi mbetet burgu më i famshëm në botë

Publikuar

-

Nga

Al Kapone ngrysi aty ditët e tij të fundit/ Pse Alkatrazi mbetet burgu më i famshëm në botë

Në orën 9:40 të mëngjesit të 11 gushtit 1934, në burgun famëkeq të Alkatrazit në SHBA, mbërriti grupi i parë i të burgosurve. 137 gjithsej, mes tyre bosi mitik i mafias italo-amerikane, Al Kapone. Për dekada të tëra, Alkatraz pati reputacionin e njërit prej burgjet
me kushtet më të ashpra në SHBA.

“Thyej rregullat, dhe shkon në burg. Thyej rregullat e burgut, dhe shkon në Alkatraz”, ishte një nga thëniet e famshme mbi këtë burg. Por ishulli i Alkatrazit në Gjirin e San Franciskos në shtetin e Kalifornisë, ka një histori interesante që shkon përtej të qenit vetëm një vend i vuajtjes së dënimit.

Në vitet 1850 ishte një bazë ushtarake

I eksploruar në fillim nga spanjolli Huan Manuel de Ajala në 1775, Alkatraz është emri i amerikanizuar i ‘Isla de los Alcatraces’ (Ishulli i Pelikanëve). Pas përfundimit të Luftës Meksikë SHBA në vitin 1848, Kalifornia u bë pjesë e Shteteve të Bashkuara. Dhe në vitet 1850, në ishull u ndërtua një bazë ushtarake amerikane. E pajisur me më shumë se 100 topa, ajo monitoronte aktivitetin detar në Gjirin e San Franciskos, duke penguar hyrjen e të huajve që zbarkonin shpesh atje për të kërkuar ar.

Burgu u ndërtua nga vetë të burgosurit

Kur nevoja për mbikëqyrjen e armatosur të Gjirit mbaroi, ushtria amerikane e shkatërroi fortesën që kishte ndërtuar, duke lënë të paprekur vetëm themelet e bodrumit. Gjatë viteve 1909-1911, të burgosurit nga radhët e ushtrisë u detyruan të punojnë për të ndërtuar një strukturë të re që do të strehonte të dënuarit e Bregun Perëndimor.
Ushtria ia transferoi pronësinë e ishullit Departamentit të Drejtësisë në vitin 1933. Dhe pikërisht nga ai moment, Alkatraz u bë sinonim i burgut më të keq në botë, duke strehuar gangsterë famëkeq si Al Kapone apo Xhorxh Keli.

Jeta në Alkatraz nuk ishte gjithmonë e tmerrshme

Alkatraz pati që në fillimin reputacionin e ndarjes së kriminelëve më të regjur të Amerikës, nga pjesa tjetër e popullsisë. Ndonjëherë, të burgosurit nuk kishin mundësi as të flisnin me njëri-tjetrin. Por kushtet brenda burgut, nuk ishin dhe aq të këqija sa janë portretizuar shpesh nëpër filma.
Të burgosurit kishin shpesh qelinë e tyre personale. Madje disa të burgosur kërkuan vetë të transferoheshin aty, pasi mundësia e përplasje të dhunshme ishte më e vogël. Arsyeja pse disa nga kriminelët më famëkeq të kohës si Al Kapone u dërguan atje ishte zakonisht për shkak të rutinës së rreptë. Të burgosurit kishin pak privilegje përveç 4 elementëve bazikë:ushqim, strehim, veshmbathje dhe kujdes mjekësor.

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri rikthehet në Shqipëri

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri rikthehet në Shqipëri

Shanset për t’u arratisur ishin minimaleShumë njerëz e njohin historinë e Frenk Morris, Xhon Englin dhe Klarens Englin, që tentuan të arratisen nga burgu në vitin 1962, duke përdorur një trap të bërë me copa plastmasi. Askush nuk e di nëse 3 burrat ia dolën, por shanset që të kenë shpëtuar gjallë janë të pakta. Nga 36 burrat që tentuan arratinë në 29 vitet e funksionimit të atij burgu (1934-1963), 23 u kapën, 6 u vranë nga rojet, dhe 2 u mbytën. Pesë të tjerë, përfshirë Morris dhe vëllezërit Eglin, rezultojnë ende sot të zhdukur.

Gardianët e burgut jetuan në Alkatraz bashkë me familjet e tyre

Fëmijët e tyre peshkonin dhe e kalonin kohën në ambientet sociale, që kishin pishina. Familjarët bënin shpesh udhëtime me varkë fundjavave në bregun përballë për të bërë pazar. Ndërsa e kishin të ndaluar të mbanin kontakte me të burgosurit, disa prej tyre shihnin gjithë kërshëri kur mbërrinin të burgosurit e rinj me pranga në duar.

U mbyll në vitin 1963 për shkak të kostos së madhe të mirëmbajtjes

Uji shumë i kripur i detit, gërryente vazhdimisht muret e burgut, duke e rritur shumë koston e mirëmbajtjes. Në vitet 1950, mbajtja e një të burgosuri në Alkatraz i kushtonte shtetit amerikan 10.1 dollarë në ditë, ose 3 herë më shumë sesa në shumicën e burgjeve të tjera federale. Ndërkohë, burgu kishte nevojë për një furnizim të vazhdueshëm me ujë të pijshëm, që çohej çdo javë me anije.

Në vitin 1969, u “pushtua” në shenjë proteste nga një grup studentësh

Shkaku:të tërhiqnin vëmendjen e qeverisë amerikane ndaj trajtimit të indianëve vendas. Protesta u drejtua nga Riçard Ejks, student në Universitetin Shtetëror të San Franciskos, dhe zgjati gjithsej 19 muaj. Autoritetet e morën situatën nën kontroll në vitin 1971, kur grupi i protestuesve ra nga 400 në vetëm 15. Gjithsesi protesta e arriti synimin e saj:presidenti Riçard Nikson ndryshoi qasje në vitin 1970, duke i dhënë fund konfiskimit të tokave të indianëve të Amerikës.

Mbetet ende sot një nga atraksionet turistike më të njohura

Ishulli i Alkatrazit u shndërrua në një park, dhe në vitin 1972 u bë pjesë e sistemit të parqeve kombëtare të SHBA-së. Nëse doni ta vizitoni, mund të bëni rezervimin paraprak, bashkë me rezervimin e vendit në traget. Kur të zbrisni, një ciceron do t’ju orientojë nëpër të gjitha pjesët e burgut, përfshirë qelinë ku qëndroi dikur Al Kapone. Ishulli vizitohet çdo vit nga më shumë se 1.5 milionë njerëz./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Pse zhvillojmë imunitet gjatë gjithë jetës ndaj disa sëmundjeve, por jo ndaj të tjerave?

Publikuar

-

Nga

Disa sëmundje, si fruthi, na infektojnë vetëm një herë në jetë, dhe zakonisht na japin një imunitet të përjetshëm. Për sëmundjet e tjera si gripi, ne duhet të vaksinohemi vit pas viti. Atëherë, pse zhvillojmë imunitet gjatë gjithë jetës ndaj disa sëmundjeve, por jo ndaj të tjerave?
Dhe ku klasifikohet koronavirusi mes tyre? Nëse ne zhvillojmë apo jo imunitet ndaj një sëmundjeje, kjo varet shpesh nga antitrupat tanë, të cilat janë proteina që i prodhon trupi ynë si përgjigje ndaj infeksionit. Antitrupat janë një nga mbrojtjet më të njohura të trupit:Ato i rrethojnë qelizat “pushtuese” dhe në rastin më të mirë, i pengojnë ato të marrin nën kontroll qelizat tona, dhe të shumohen.

Pasi ne shërohemi nga një infeksion, nivelet e antitrupave shpesh zvogëlohen, por të paktën disa janë aty të gatshme për të rritur sërish prodhimin, nëse e njëjta sëmundje sulmon prapë. Kjo është arsyeja pse një test mbi antitrupat, mund t’ju tregojë nëse keni qenë të infektuar në të kaluarën. Ndërkohë, është kjo ajo që zakonisht na pengon të sëmuremi për herë të dytë. “Trupi ynë nuk harron”- thotë Mark Xhenkins, imunolog në Universitetin e Minesotës. “Kur ri-prekemi nga një sëmundje, kjo nuk ndodh sepse trupi ynë e ka humbur imunitetin. Ne ri-sëmuremi ose sepse patogjeni ka pësuar mutacion dhe sistemi ynë imunitar nuk e njeh më atë, ose sepse trupat tanë kanë tendencë të kenë një përgjigje imunitare shumë më të dobët”- thotë ai.

Për shembull, merrni gripin. Ky është një virus që mund të ndryshojë lehtësisht gjenet e tij, thotë Xhenkins. Teksa sistemet tona imunitare e shkatërrojnë një version të virusit, lind një variant tjetër, të cilin sistemet tona imunitare nuk e njohin.
Por jo të gjitha viruset ndryshojnë kaq lehtë. Për shembull, virusi i poliomielitit nuk mund ta ndryshojë me lehtësi gjenomin e tij, thotë Xhenkins. Kjo është arsyeja, pse kemi qenë kaq të suksesshëm në thuajse zhdukjen e tij.

E ftohura e zakonshme, por edhe viruset e tjera që zakonisht nuk kalojnë përtej pjesës së sipërme të sistemit të frymëmarrjes, nuk na ri-infektojnë sepse ndryshojnë shumë shpejt, por sepse trupi ynë nuk prodhon zakonisht shumë antitrupa kundër këtyre patogjenëve të tillë, shprehet Mark Slifka, imunolog në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Primate në Oregon, SHBA.
“Trupat tanë nuk shqetësohen dhe aq për traktin e sipërm të frymëmarrjes”- thekson ai. Dhe kjo është ajo që ne po shohim me simptomat e buta të Covid-19 tek shumica e njerëzve. Virusi ngjitet vetëm pas traktit të sipërm të frymëmarrjes, dhe aty trupi nuk e trajton si një kërcënim.Në një studim të këtij viti, 10 nga 175 pacientë që kishin pasur simptoma të buta të Covid -19, zhvilluan pak ose aspak antitrupa. Për sëmundjet që nuk bëjnë pjesë në asnjërën prej këtyre kategorive, imuniteti ka tendencë të zgjasë shumë më gjatë.
Kështu, një studim i vitit 2007 i publikuar në “New England Journal of Medicine”, zbuloi se do të duheshin më shumë se 200 vjet që të zhdukej gjysma e antitrupave që keni, pasi kaloni fruthin ose shytat. I njëjti studim gjeti rezultate të ngjashme për virusin Epstein-Barr, i cili shkakton sëmundjen e mononukleozës.

LEXO EDHE:  “Punon sa për tre veta”/ Familja shqiptare i shpëton dëbimit nga Gjermania

LEXO EDHE:  "Punon sa për tre veta"/ Familja shqiptare i shpëton dëbimit nga Gjermania

Por përgjigjet e antitrupave nuk zgjasin gjithmonë. I njëjti studim zbuloi se duhen rreth 50 vjet për të humbur gjysmën e antitrupave nga sëmundja e lisë së dhenve, dhe 11 vjet për të humbur gjysmën e antitrupave nga sëmundja e tetanozit.
Kjo do të thotë që pa u vaksinuar, teorikisht ju mund të infektoheni sërish nga një prej këtyre sëmundjeve në moshë madhore. Shkencëtarët nuk janë ende të sigurt se pse ruajmë më gjatë përgjigjet tona të antitrupave për disa sëmundje, në krahasim me të tjerat.
Ka të ngjarë që disa nga sëmundjet më të zakonshme, si lija e dhenve dhe mononukleoza,
na ri-sëmurin më shpesh sesa e kuptojmë, por që antitrupat që ne kemi e shtypin infeksionin, para se ta vërejmë simptomat fizike në trupin tonë, thotë Xhenkins. Dhe në ato raste, sistemi imunitar është sërish në kapacitet të plotë për shkak të ri-infektimeve.

“Ato e mbajnë vigjilent imunitetin tonë. Ndryshe ndodh me tetanozin, kur ne ndoshta ekspozohemi më rrallë ndaj tij, pasi nuk ndodh shpesh të shkelim në gozhdë të ndryshkura”- thotë ai. Shkencëtarët e tjerë, mendojnë se sistemi imunitar i njeriut është i trajnuar për të shënjestruar patogjenët që “shfaqen” në një formë të caktuar, thotë Slifka.
Një teori sugjeron që ne krijojmë një përgjigje imune më të madhe, dhe më të zgjatur në kohë ndaj patogjenëve që na sulmojnë më shpesh. Për shembull, antitrupat që prodhojmë ndaj lisë, janë të përjetshme. Por tetanozi nuk është aspak përsëritës. Është toksina e prodhuar nga bakteret e tetanozit, dhe jo vetë bakteri ai që na sëmur.

Bazuar në këtë teori, është e mundur që trupat tanë të mos jenë aq të stërvitur për ta shënjestruar këtë proteinë të vetme, thekson më tej Slifka. Pra, a do të jetë imuniteti ndaj koronavirusit të ri – nga sëmurja prej tij, apo vaksina – aq i zgjatur në kohë sa imuniteti ynë
ndaj lisë, apo do të na duhet çdo vit një vaksinë e re? Xhenksins shpreson që po. Të gjitha të dhënat, si nga infeksionet natyrore ashtu edhe nga vaksinat, sugjerojnë se shumica e njerëzve po prodhojnë antitrupa neutralizues, dhe me një shumëllojshmëri që parandalon depërtimin e viruseve në qelizat tona, thotë Xhenkins. Dhe ndryshe nga gripi, SARS-CoV-2, virusi që shkakton Covid-19, nuk po ndryshon shumë shpejt. “Ky virus, ka tiparet e viruseve mbi të cilat ne kemi qenë shumë të suksesshëm me vaksinimet”- përfundon ai./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Bolshevikët donin ta vrisnin, por një lojë shahu i shpëtoi jetën: Historia e pazakontë e Osip Bernshtajnit

Publikuar

-

Nga

Bolshevikët donin ta vrisnin, por një lojë shahu i shpëtoi jetën: Historia e pazakontë e Osip Bernshtajnit

Shahu është një lojë e strategjive, dhe strategjia më e mirë është ajo që të jep fitoren. Kampionët e shahut, fitojnë çmime me vlera të mëdha monetare në fund të turneve ndërkombëtare. Por në këtë rast, çmimi ishte edhe më i lartë.

Në lojën e shahut që Osip Bernshtajni luajti në vitin 1918, në rrezik ishte vetë jeta e tij. Osip Bernshtajn ishte një shahist i famshëm ruso-francez, dhe një avokat i suksesshëm në fushën e financave. Me shumë fitore në karrierën e tij të gjatë në shah, ai u bë i njohur në të gjithë Perandorinë Ruse, dhe mori titullin Mjeshtër i Madh i shahut në vitin 1950.

Përveçse i solli shumë çmime, loja e shahut i shpëtoi jetën Bernshtajnit kur gjërat morën tatëpjetën pas Revolucionit të Tetorit. Po kush ishte Osip Bernshtajni? Lindi më 20 shtator 1882 në qytetin Zhitomir, në Perandorinë Ruse. Në vitin 1906, Bernshtajn u diplomua për drejtësi në Universitetin Haidelberg, dhe nisi karrierën e tij si avokat në fushën e financave. Revolucioni i Tetorit 1917, solli ndryshime të mëdha në të gjithë Perandorinë Ruse.

Disa nga ndryshimet përfshinin sekuestrimin e pronës private, shtetëzimin e të gjitha bankave ruse, konfiskimin e llogarive bankare private, dhe vrasjen e të gjitha atyre që kishin bashkëpunuar me bankierët dhe familjen mbretërore. Dhe një nga ata ishte pikërisht Osip Bernshtajni. Në vitin 1918, pas Revolucionit të Tetorit dhe gjatë Luftës për Pavarësinë e Ukrainës, Bernshtajni po punonte në Odesa si një këshilltar ligjor i një bankieri. Për shkak të bashkëpunimit të tij me bankat dhe mbështetjes ndaj kapitalizmit, u arrestua nga CHEKA- policia sekrete bolshevike, që u krijua enkas për të shfarosur të gjithë armiqtë politikë të shtetit komunist.
Pas arrestimit, u urdhërua të ekzekutohej nga një togë pushkatimi. Ditën e ekzekutimit, ndërsa toga po përgatitej të qëllonte mbi të, eprori i tyre kërkoi të shihte listën me emrat e të burgosurve, që ishin përzgjedhur të ekzekutoheshin atë ditë.Duke qenë i pasionuar pas shahut, oficeri e njohu menjëherë emrin e Osip Bernshtajnit. Ai e pyeti nëse ai ishte vërtet mjeshtri i famshëm i shahut, dhe Bernshtajn e konfirmoi këtë. Por përgjigja nuk mjaftoi që oficeri të bindej, ndaj ai kërkoi të luante një lojë shahu me të. Kushtet e lojës ishin shumë të thjeshta:nëse Bernshtajn do të fitonte, dhe vërtetonte se ishte realisht një mjeshtër në shah, nuk do të vritej, përkundrazi do të lirohej. Nëse humbte apo refuzonte të luante, do të pushkatohej me të tjerët.

LEXO EDHE:  Sherr me armë në Francë/ Një shqiptar i vdekur dhe një tjetër i plagosur

LEXO EDHE:  Azilkërkuesit shqiptarë në Gjermani, për herë të parë ulet numri i kërkesave

Bernshtajn arriti ta fitojë pa asnjë vështirësi lojën, dhe u lirua menjëherë. Duke u ndjerë i pasigurt në Bashkimin Sovjetik, Bernshtajn dhe familja e tij shkuan në Paris. Atje ai e vazhdoi karrierën e tij si avokat financiar, teksa vazhdoi të luante shah si përfaqësues i Francës.
Bernshtajn qëndroi në Francë deri në vitin 1940, kur edhe Franca kapitulloi dhe u pushtua nga nazistët. Për shkak të origjinës së tij hebreje, u procedua penalisht nga autoritetet e reja. Gjatë verës së atij viti, ai u arratis drejt Spanjës, kur një patrullë kufitare spanjolle e arrestoi bashkë me familjen e tij.

Për fatin e tij të mirë, disa nga miqtë e tij me ndikim në Spanjë, arritën të negociojnë lirimin e tij, dhe bënë të mundur qëndrimin e tij atje derisa të mbaronte lufta. Bernshtajn u rikthye në Paris në vitin 1945. Një nga lojërat më interesante të shahut prej tij ndodhi në vitin 1954 kur ai ishte 72-vjeç. Në turneun e mbajtur në Montevideo të Uruguajit, Bernshtajni ai arriti në gjysmëfinale, ku duhej të luante kundër Migel Najdorf. Najdorf u ofendua që i duhej të luante kundër një kundërshtari aq të moshuar, dhe ishte aq i sigurt se do ta mundte, saqë arriti të bindë organizatorët të dyfishonin shumën e parave për vendin e parë, në kurriz të uljes sa shumës së parave për vendet e tjera.
Por Bernshtajn e mposhti me vetëm 37 lëvizje, dhe e bëri atë të pendohej për vendimin që mori mbi çmimin e parë. Gjatë jetës së tij, Osip Bernshtajn e fitoi dhe humbi 3 herë pasurinë. Herën e parë gjatë Revolucionit Bolshevik, të dytën gjatë Depresionit të Madh, dhe kur fitoi një pjesë të parave, ai i humbi sërish ato kur Gjermania naziste pushtoi Francën. Por më e rëndësishmja:ai arriti të ruajë thesarin e tij më të çmuar, jetën e tij. Bernshtajn vdiq më 30 nëntor 1962 në një sanatorium në Francë, në moshën 80-vjeçare./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE