Connect with Us

Facebook i detyruar të bllokojë llogaritë e aleatëve pro Bolsonaro-s

Teknologji

Facebook i detyruar të bllokojë llogaritë e aleatëve pro Bolsonaro-s

Publikuar

-

Facebook i detyruar të bllokojë llogaritë e aleatëve pro Bolsonaro-s

Facebook ka zbatuar një urdhër të Gjykatës Supreme të Brazilit për të bllokuar llogaritë e një duzinë aleatësh të lartë të Presidentit të djathtë ekstremist Jair Bolsonaro. Grupi akuzohet për përhapjen e lajmeve të rreme kundër gjyqtarëve. Sidoqoftë, gjigandi i mediave sociale tha se masa ishte një kërcënim për lirinë e fjalës dhe tha se do të apelonte kundër urdhrit. Platforma e saj është përdorur për të bërë thirrje për një grusht shteti ushtarak për të mbyllur Kongresin dhe Gjykatën Supreme. Në maj një gjyqtar urdhëroi Facebook të bllokojë 12 llogari dhe Twitter 16 të tjera.

Të premten Gjykata Supreme e Brazilit gjobiti Facebook-un prej 1.92 milion $ (368,000 dollarë; 280,000 £) për refuzimin për të bllokuar hyrjen në të gjithë botën në llogaritë, ajo kishte rënë dakord vetëm për të bllokuar hyrjen në llogaritë që mund të arrinin nga Brazili dhe një shtesë prej 100,000  për çdo ditë qw nuk arriti të zbatohej.

Nuk ishte e qartë nëse Twitter-i ishte gjobitur gjithashtu. Facebook tha në një deklaratë se urdhri ishte ekstrem, “në kundërshtim me ligjet dhe juridiksionet në të gjithë botën”.

LEXO EDHE:  Lirimi i zyrave të FRD-së/ Gjykata Administrative “rrëzon” Sali Shehun

“Duke pasur parasysh kërcënimin e përgjegjësisë penale ndaj një punonjësi lokal, në këtë pikë ne nuk shohim ndonjë alternative tjetër përveç zbatimit të vendimit duke bllokuar llogaritë në nivel global, ndërsa ne i bëjmë thirrje Gjykatës Supreme”, tha ajo. Ndër llogaritë e bllokuara janë ato të Roberto Jefferson, udhëheqës i një partie besnike ndaj presidentit, dhe Luciano Hang, një nga biznesmenët më të njohur të Brazilit. Facebook dhe Twitter janë nën presion në rritje për të trajtuar gjuhën e urrejtjes dhe informacionin e rremë.

Në korrik, Facebook bllokoi dhjetra llogari në Facebook dhe Instagram për të cilat thuhej se ishin të përfshira në krijimin e “personave fiktivë që paraqisnin si reporterë” dhe “maskarizojnë si media lajmesh”. Ajo tha që ajo kishte lidhur llogaritë me punonjësit në zyrat e Z. Bolsonaro, djemtë e tij Eduardo dhe Flávio, dhe të tjerët./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tik Tok dyfishoi të ardhurat në vitin 2020

Publikuar

-

Nga

Tik Tok dyfishoi të ardhurat në vitin 2020

Byte Dance, kompania kineze e videove Tik Tok, pa një rritje dyfish të të ardhurave të saj vitin e kaluar.

Një memo e brendshme e lëshuar për stafin tregoi se të ardhurat totale të firmës u rritën me 111% në 34.3 miliardë dollarë (24.7 miliardë funte) për vitin 2020.

Shifrat nënvizojnë popullaritetin e vazhdueshëm global të TikTok. Ajo vjen ndërsa ByteDance dhe disa gjigandë të tjerë të teknologjisë kineze janë nën presion nga qeveritë në të gjithë botën.

LEXO EDHE:  Taulant Balla komenton vendimin e gjykatës amerikane për Gërdecin

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh me Facebook?/ Ndalon së funksionuari për disa orë

ByteDance gjithashtu pa fitimin e saj vjetor bruto të rritet me 93% në 19 miliardë dollarë, ndërsa regjistroi një humbje neto prej 45 miliardë dollarë për të njëjtën periudhë.

Humbja neto i atribuohej një rregullimi të njëhershëm të kontabilitetit dhe nuk kishte të bënte me operacionet e kompanisë.

Memorandumi gjithashtu tregoi se ByteDance kishte rreth 1.9 miliard përdorues aktivë mujorë në të gjitha platformat e tij që nga dhjetori i vitit të kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Cook tregon arsyen pse Android është më i rrezikshëm se Apple

Publikuar

-

Nga

Shefi i Apple, Tim Cook ka bërë një gërmim në Google, duke pretenduar se sistemi operativ i firmës Android është i mbushur me softuerë të dyshimtë.

Në një intervistë, 60-vjeçari tha se Android ka gati 50 herë më shumë “malware” se “iOS”, sistemi operativ që fuqizon iPhone. Ai sugjeroi që ky hendek është për shkak të mbrojtjeve të fuqishme që Apple përdor për të mbrojtur përdoruesit e saj nga hakerat.

“Pse ndodh kjo? Kjo është për shkak se ne kemi dizajnuar iOS në një mënyrë të tillë që ka një ‌App Store‌ dhe të gjitha aplikacionet shqyrtohen para se të dilni në dyqan.

Kjo i mban shumë nga këto gjëra malëare jashtë ekosistemit tonë”, është shprehur Cook.

LEXO EDHE:  Paraliza e gjykatave/ I burgosuri mbahet në qeli përtej afatit

LEXO EDHE:  Taulant Balla komenton vendimin e gjykatës amerikane për Gërdecin

Ekziston një shqetësim i veçantë për faktin se ekosistemi i kontrolluar fort nga Apple i detyron përdoruesit të shkarkojnë aplikacione përmes App Store të kompanisë. Kjo i lejon titanit të teknologjisë të marrë ulje deri në 30 për qind në blerjet e bëra përmes aplikacioneve, të cilat kohët e fundit sollën Apple në një proces të madh gjyqësor.

Një zgjidhje e sugjeruar propozon që Apple të detyrojë të lejojë “anashkalimin”, një proces me të cilin aplikacionet mund të shkarkohen direkt nga interneti.

Ky është një opsion për përdoruesit e celularëve Android, por jo për iPhone. Nuk ofron mbrojtje nga sistemet anti-malëare në dyqanet e aplikacioneve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Interneti po shitet në ankand nga shpikësi britanik Tim Berners-Lee si një NFT

Publikuar

-

Nga

Shenja e nënshkruar në mënyrë dixhitale jo-e përdorshme (NFT), një aset dixhital i një lloji i cili regjistron pronësinë, gjithashtu përfshin një letër të shkruar nga Berners-Lee.

Oferta fituese do të marrë gjithashtu një vizualizim të animuar dhe një poster dixhital të kodit të plotë nga skedarët origjinal, tha Sotheby’s të martën.

Berners-Lee, një shkencëtar kompjuteri i lindur në Londër, shpiku Rrjetin MbarëBotëror në 1989.

Projekti revolucionarizoi ndarjen dhe krijimin e informacionit në atë që shihet si një nga shpikjet më domethënëse që kur shtypshkronja u shfaq në Evropë në Gjermaninë e Shekullit 15.

NFT kanë shpërthyer në popullaritet në muajt e fundit, duke përfshirë në ankand.

Një vepër arti vetëm dixhitale nga artisti amerikan Mike Winkelmann, i njohur si Beeple, u shit për gati 70 milion dollarë në Christie’s në Mars.

“Pse një NFT? Epo, është një gjë e natyrshme për të bërë … kur je një shkencëtar kompjuteri dhe kur shkruan kod dhe ke qenë për shumë vite,” tha Berners-Lee në një deklaratë.

“Ndihet e drejtë të nënshkruaj dixhitalisht autografin tim në një artefakt krejtësisht dixhital”.

Skedarët përmbajnë 9.555 rreshta kodi duke përfshirë implementimet e tre gjuhëve dhe protokollet e shpikura nga Berners-Lee.

to janë HTML (Hypertext Markup Language), HTTP (Hypertext Transfer Protocol) dhe URI (Uniform Resource Identifiers).

Gjithashtu përfshihen dokumente origjinale HTML që udhëzuan përdoruesit e hershëm të internetit se si të përdorin aplikacionin.

LEXO EDHE:  Facebook lejon fotot “brelfie”

LEXO EDHE:  Facebook lejon fotot "brelfie"

Ofertat për NFT, një mënyrë për të pohuar pronësinë e një aktivi dixhital, fillojnë me 1.000 dollarë në një ankand të pavarur në internet me titull “Kjo Ndryshoi Gjithçka” që zhvillohet nga 23-30 Qershor.

Ndërsa punonte në qendrën kërkimore të fizikës në Evropë CERN në 1989, Berners-Lee paraqiti vizionin e tij për atë që ai fillimisht e quajti “Mesh”.

Shefi i tij në atë kohë shkruajti “i paqartë por emocionues” në kopertinën e letrës së Berners-Lee të vitit 1989 “Menaxhimi i Informacionit: Një Propozim”.

Berners-Lee në vitin 1990 ishte duke ndërtuar një aplikacion që ai e quajti “WorldWideWeb”.

Fillimisht u zhvillua në gjuhën programuese Objektivi C në një kompjuter NeXT, themeluar nga themeluesi i Apple Steve Jobs pas largimit të tij nga Apple.

“Shpikja e Sir Tim krijoi një botë të re, duke demokratizuar shkëmbimin e informacionit, duke krijuar mënyra të reja të të menduarit dhe bashkëvepruar dhe duke qëndruar të lidhur me njëri-tjetrin,” tha Cassandra Hatton, kreu global i shkencës dhe kulturës popullore në Sotheby’s.

“Gjatë disa shekujve të kaluar njerëzimi ka parë një sërë ndërrimesh të paradigmës që na kanë sjellë përpara në epokën moderne … por asnjë prej tyre nuk ka pasur ndikimin sizmik në jetën tonë të përditshme si krijimi i Rrjetit Botëror”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE