Connect with Us

Cilët hapa do të ndërmerrte SHBA-ja për ndalimin e aplikacionit kinez TikTok?

Teknologji

Cilët hapa do të ndërmerrte SHBA-ja për ndalimin e aplikacionit kinez TikTok?

Publikuar

-

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thwnw se do të ndalojë operimin e aplikacionit TikTok në vend.

Si mund të ndalojë funksionimin e këtij aplikacioni?

Sipas BBC, zgjidhja e parë do të ishte që Apple dhe Google të hiqnin TikTok nga “dyqanet” e tyre në internet.
Kjo mund të arrihet nëse kompania kineze Bytedance futet në “listën e zezë” të Departamentit të Tregtisë, një taktikë e ngjashme e cila u përdor për të ndaluar Google, të ofrojë aplikacionet e saj për Huawei.
Ndërkohë, përdoruesit ekzistues nuk do të pranonin njoftime të reja si dhe instalime të aplikacionit, megjithëse të njëjtit do ta kishin TikTok në telefonat e tyre. Kështu, një alternativë më e lehtë do të ishte detyrimi i ofruesve të shërbimeve lokale të internetit që të bllokojnë qasjen në serverët e TikTok.

Kjo do të thotë se videot e publikuara në TikTok nuk do të mund të shikohen përmes faqes së saj të internetit.
India mori një masë të tillë, kur ndaloi TikTok dhe dhjetëra aplikacione të tjera kineze. Ndërkohë, përdoruesit kanë raportuar se nuk kanë mundësi të anashkalojnë bllokimin duke përdorur një rrjet virtual privat (VPN).
Ndërkohë ende nuk u bë e qartë se si Trump do të zbatonte një urdhër të tillë, shkruan BBC.
Një qasje më ndryshe do të ishte ndalimi i instalimit të aplikacionit me urdhër ekzekutiv.
Kongresi tashmë ka votuar në favor të idesë, ndërsa Senati është ende nuk e shqyrtuar atë.
Një mundësi e mëtejshme mund të ndodh që Komiteti për Investime të huaja në SHBA (Cfius) – i cili kryesohet nga thesari i SHBA-së – të ndalojë vendimin e kompanisë Bytedance e cila e kishte blerë aplikacionin Musical.ly kohë më parë, përdoruesit e të cilit u shpërngulën në TikTok në vitin 2018. Musical.ly ishte në pronësi të një kompanie kineze.

Mirëpo, Cfius ka fuqinë të monitorojë ndërmarrjet që potencialisht paraqesin rrezik të sigurisë kombëtare. Ndërkaq Bytedance nuk e deklaroi me qartësi përvetësimin e aplikacionit asokohe.
Nëse Cfius kundërshton përvetësimin e Bytedance, i njëjti mund të urdhërojë kompaninë të mbyllë shërbimin e saj në SHBA.
Ndoshta TikTok do të lejohej të operonte në pronësi të ndryshme, madje edhe me ndryshime të brendit.
Kompania Microsoft, thuhet se po e shqyrton mundësinë e blerjes së aplikacionit, duke sugjeruar se tashmë ai do të mund të quhej “Microsoft Teens”.

LEXO EDHE:  Biden bën paraqitjen e parë publike në më shumë se 2 muaj

Gjiganti i teknologjisë amerikane, do të dukej si një “kujdestar” më i besueshëm i të dhënave që grumbullon aplikacioni, shkruan BBC.
Kur u pyet për mundësinë e një marrëveshjeje të tillë, Microsoft nuk pranoi të komentojë.
Çfarë thotë kompania TikTok me këtë rast?
“100 milionë amerikanë pwrdorin aplikacionin për t’u argëtuar si dhe për të krijuar kontakte me njerëzit”.
“Kemi punësuar rreth 1,000 persona në ekipin tonë të SHBA-së vetëm këtë vit, dhe jemi krenarë që do të arrijmë të punësojmë edhe 10 mijë të tjerë”, thotë kompania.

“Të dhënat e përdoruesve të TikTok në SHBA janë të ruajtura në SHBA, me kontrolle të rrepta në aksesin e punonjësve. Investitorët më të mëdhenj të TikTok vijnë nga SHBA”, shprehet ekipi.
“Ne jemi të përkushtuar të mbrojmë privatësinë dhe sigurinë e përdoruesve tanë, ndërsa vazhdojmë të punojmë që të sjellim gëzim, dhe mundësi për karrierë tek shumë frekuentues”, theksoi kompania TikTok./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  Basha mesazh për Ambasadën e SHBA/ “Po mundëson rritjen e numrit të testimeve”

LEXO EDHE:  Joe Biden zyrtarisht kandidat presidencial i demokratëve

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  Video-“Bisha” amerikane drejt Koresë së Veriut/SHBA tregon “dhëmbët”!

LEXO EDHE:  Video-"Bisha" amerikane drejt Koresë së Veriut/SHBA tregon "dhëmbët"!

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Video-“Bisha” amerikane drejt Koresë së Veriut/SHBA tregon “dhëmbët”!

LEXO EDHE:  Basha mesazh për Ambasadën e SHBA/ "Po mundëson rritjen e numrit të testimeve"

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE