Connect with Us

Çfarë e shkakton aromën e keqe të gojës/ Arsyet dhe këshillat që duhet të dini patjetër

Life Style

Çfarë e shkakton aromën e keqe të gojës/ Arsyet dhe këshillat që duhet të dini patjetër

Publikuar

-

Çfarë e shkakton aromën e keqe të gojës/ Arsyet dhe këshillat që duhet të dini patjetër

Të gjithë jemi njohur me aromën e keqe të gojës në një formë ose në një tjetër. Por për disa prej nesh, fryma e keqe, e njohur edhe si halitoza, mund të jetë një gjendje e përjetshme që na lë të ndjehemi të sikletosur.Ai gjithashtu mund të kërcënojë jetën tuaj të dashurisë dhe jetën tuaj seksuale (ju mund të keni qenë në gjendje të largoheni me të në bisedat Zoom Lockdoën, por është më e vështirë për t’u fshehur personalisht).

Këtu, Anna Middleton, themeluese e London Hygienist, ka zbuluar arsyet pse mund të keni aromë të keqe të gojës dhe si mund ta luftoni atë.

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve

Shumica e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar kanë sëmundje të mishrave të dhëmbëve deri në një farë mase. Shenjat janë mishrat e dhëmbëve kur lani dhëmbët, frymën e keqe ose një shije të keqe në gojën tuaj. Sëmundja e mishrave të dhëmbëve shkaktohet nga ndërtimi i pllakave në dhëmbë dhe mishrat e dhëmbëve. Bakteret në pllakë bëjnë që toksinat të formohen, të cilat irritojnë mishrat e dhëmbëve. Faza e hershme e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve njihet si gingivit. Nëse nuk mjekohet, mund të zhvillohet një gjendje e quajtur periodontiti. Kjo ndikon në indet që mbajnë dhëmbët në vend. Nëse periodontiti nuk mjekohet, kocka në nofullën tuaj mund të dëmtohet dhe dhëmbët tuaj mund të bëhen të lirshëm dhe eventualisht mund të bien. Vizitoni higjenologun tuaj për një plan të higjenës së pastër dhe për t’ju përshtatur nevojave tuaja.

Ujë jo i mjaftueshëm

Dehidratimi mund të shkaktojë frymë pongy sepse bakteret që jetojnë në gojë kanë tendencë të shumohen ndërsa goja thahet. Kjo çon në një ulje të pështymës e cila vepron si një tampon për gojën.Pirja e ujit mund të zvogëlojë frymën e keqe kur shpëlani grimcat e ushqimit midis larjes rutinore.Mbani gjithmonë me vete një shishe uji të ripërdorshëm dhe synoni të pini 2 litra në ditë.

Stresi

LEXO EDHE:  Çfarë nuk duhet të thuash gjatë një interviste pune

Në kohë stresuese, ju mund të jeni shumë të preokupuar për të ngrënë mirë ose për të pirë ujë të mjaftueshëm, gjë që mund të çojë në tharje të gojës dhe erë të keqe. Ju gjithashtu mund të merrni frymë përmes gojës sesa hunda, një tjetër shkak i tharjes së gojës. Dhe ekziston një lidhje midis stresit dhe sëmundjes së mishrave të dhëmbëve.Qëndroni të hidratuar dhe menaxhoni stresin me ushtrime joga dhe frymëmarrjeje.

Kafeja

Kafeja ka një erë shumë të fortë por është kafeina në kafe që mund të shkaktojë frymë të keqe. Ajo thahet gojën e cila lejon që bakteret të lulëzojnë.Bakteret më pas ngjiten në gjuhën tuaj, mishrat e dhëmbëve, dhëmbët dhe pjesën e brendshme të faqeve tuaja, të cilat mund të çojnë në frymë të keqe. Shtë gjithashtu e mundur që nëse keni qumësht të qumështit në kafenë tuaj, problemi mund të përkeqësohet, pasi qumështi i qumështit inkurajon rritjen e baktereve.Pini çaj ose pini ujë pas kafesë dhe përdorni nenexhikët / çamçakëz pa sheqer.

Diabeti

Kur një person ka diabet, trupi i tyre ose nuk bën insulinë të mjaftueshme ose nuk mund të përdorë insulinë në mënyrë efektive. Insulina ndihmon në prishjen e glukozës për të siguruar energji.Nëse trupi nuk mund ta marrë energjinë e tij nga glukoza, ai fillon të digjet yndyrë, në vend të kësaj, duke prodhuar ketone, të cilat mund ta bëjnë frymën tuaj të nuhasë. Nivelet e larta të sheqerit në gjak rritin gjithashtu glukozën në pështymë, duke siguruar ushqim për bakteret në gojë.Kërkoni udhëzime nga mjeku juaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

8 gjërat që tregojnë se keni mungesë vetëbesimi

Publikuar

-

Nga

Sjellja e pasigurt është toksike dhe mund ta bëjë jetën tonë të mjerueshme. Nëse nuk vërejmë vetëvlerësim të ulët në kohë, mund të humbasim shumë mundësi, ose mund të na çojë edhe në një spirale në rënie. Lajmi i mirë është se ka disa cilësi që mund të tregojnë se nuk jeni gjithmonë mjaftueshëm të sigurt.

Ju jeni tepër pozitiv.

Ndërsa është e mrekullueshme të qëndrosh pozitiv, ndonjëherë njerëzit mund të fshehin pasiguritë e tyre emocionale pas buzëqeshjeve të tyre. Ndonjëherë njerëzit e përdorin atë si një shpërqendrim nga diçka që është e keqe. Ashtu si kur telefononi mikun tuaj që kishte një ditë të vështirë – nëse ata janë mjaft të sigurt në vetvete, ata do të flasin për problemet e tyre me sinqeritet. Nëse jo, ata do të përqendrohen në gjërat e mira që kanë ndodhur, duke e shpërqendruar veten nga trajtimi i problemeve reale.

Ju dëshironi një rezultat perfekt çdo herë.

Perfeksionizmi mund të jetë rezultat i vetëvlerësimit të ulët. Një person që nuk ndihet kurrë i kënaqur me veten e tyre nuk mund të pranojë rezultatet që marrin dhe mund të mbërthehet me një detyrë për një kohë të gjatë, duke u përpjekur të marrë një rezultat ideal. Për shembull, një person me vetëvlerësim të ulët do të ndjehet i shqetësuar se dhoma nuk do të jetë mjaft e pastër dhe mysafirët nuk do të jenë të kënaqur. Kështu që në vend që të kalojnë 30 minuta pastrim, këta njerëz do të kalojnë orë të tëra duke u siguruar që gjithçka po shkëlqen.

Ju nuk mund të pranoni reagime.

Nëse jeni i pasigurt, kur dikush rishikon punën tuaj, mund të mendoni se reagimet kanë të bëjnë personalisht me ju, jo me detyrën që keni kryer. Si rezultat, reagimet mund të jenë shumë të vështira për t’u pranuar. Herën tjetër kur dikush do t’ju japë reagime, përpiquni të përqendroheni në informacionin e vlefshëm që ju është dhënë, si ato që mund të bëhen më mirë. Dhe sigurohuni që të mos i mohoni meritat tuaja kur dikush ju vlerëson.

Është e rëndësishme për ju të ndani arritjet tuaja.

Ndarja e një ane optimiste të jetës sonë është bërë veçanërisht e lehtë me ndihmën e rrjeteve sociale. Por mbani në mend, nëse shihni se dikush shfaq në mënyrë aktive gjërat e mira në jetën e tij, ai thjesht mund të kërkojë miratim dhe pranim – dhe ndjenjat e tyre varen nga kjo. Ndërsa është në rregull të ndani gjëra të mira me të tjerët, nuk duhet të rritë ndjenjat tuaja të vetëvlerësimit. Familja dhe miqtë tanë na duan në mënyrë të pavarur nga promovimi, sensi i modës dhe hobi i kohëve të fundit.

Nuk mund të thuash jo.

LEXO EDHE:  Mjaftojnë 5 ditë pa gjumë, për të shkaktuar dëme në tru

LEXO EDHE:  Qerpikë të bukur dhe të shëndetshëm

Ky lloj personi nuk ka mendime të dyta në lidhje me kërcimin në një autobus nëpër qytet për të babysit fëmijët e mikut të tyre, edhe pas një dite të gjatë, taksimi në punë. Është mirë nëse doni të ndihmoni të tjerët, por nëse njerëzit po ju shfrytëzojnë, është koha ta ndaloni. Sa herë që ndihmoni dikë tjetër në kurriz të vetes, mendja juaj mendon se ajo që dëshironi është e parëndësishme. Imagjinoni se si do të ndryshonte jeta juaj nëse ndaloni të bini dakord të bëni të gjitha këto favore të panevojshme. Jo vetëm që njerëzit do të fillonin të respektonin ju dhe kufijtë tuaj, por ju gjithashtu do të kishit një ndjenjë më të mirë të vetëvlerësimit. Plus mendoni për gjithë atë kohë të lirë shtesë që do t’ju duhet të shijoni gjërat që doni dhe meritoni.

Ju duhet siguri për gjithçka.

Disa njerëz nuk mund të trajtojnë ankthin afatshkurtër, kështu që ata vazhdimisht po kërkojnë të tjerët për miratim dhe mbështetje. Ndonjëherë mund të lehtësojë shqetësimet tuaja, por në planin afatgjatë, po sinjalizon se nuk mund t’i trajtoni gjërat vetë. Për shembull, nëse dikush sapo bleu rroba të reja dhe ndihet i etur të ndajë fotografi me të tjerët për të pyetur se si duken në to, mund të jetë një sinjal i vetëvlerësimit të ulët.

Shpesh i drejtoheni mendimit katastrofik.

Ne të gjithë kemi një mik i cili mendon për gjërat dhe shqetësohet në mënyrë irracionale për situatat e skenarit më të keq. Partnerja e tyre mund të jetë thjesht duke vrapuar 30 minuta nga puna, por një person i pasigurt tashmë po imagjinon se ata mund të mashtrojnë ose se kanë marrë një aksident automobilistik. Mendimi katastrofik është një tipar shumë toksik që duhet të menaxhohet. Filloni të mendoni për skenarët më të mirë dhe provoni të vlerësoni mundësinë e këtyre rezultateve më pak të dëshirueshme.

Ju keni tendencë të fajësoni të tjerët.

Ne besojmë se të qenit kritik është e rëndësishme, por sigurohuni që të mos përdorni kritika për ta bërë veten të ndiheni më mirë. Ndjenja e mirëqenies së dikujt duhet të bazohet në një hapësirë ​​të shëndetshme të kokës. Nëse përdorni kritika ndaj një personi që nuk e meriton atë, kjo do t’ju bëjë të ndiheni fajtorë në planin afatgjatë, gjë që vetëm do të përkeqësojë çdo pasiguri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Çmend meshkujt me gjoksin e saj/ Fotot më provokuese të bjondinës së Instagramit

Publikuar

-

Nga

Çmend meshkujt me gjoksin e saj/ Fotot më provokuese të bjondinës së Instagramit

Neyleen Ashley është bjondina më e zjarrtë në Instagram. Fromat e saj bombastike kanë bërë që ajo të tërheqë vëmendjen e shumë ndjekësve, kryesisht meshkuj.

Ashley publikon shpesh herë foto seksi ku tregon edhe format e saj provokuese. Pika e saj më e fortë që ajo e reklamon në foto është gjoksi.

Nëse do t’i hidhni një sy llogarisë së saj do të gjeni pafund foto me bikini me të cilat çmend ndjekësit.

LEXO EDHE:  Armina Mevlani bën publike arsyen: “Ja pse s’dua të martohem këtë vit!”

LEXO EDHE:  Tritan Kalo: 10 këshilla si të mposhtni koronavirusin

Për më tepër shihni galerinë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk i lë vend imagjinatës/ Kjo është modelja që do t’iu “nxehë” me fotot e saj

Publikuar

-

Nga

Nuk i lë vend imagjinatës/ Kjo është modelja që do t’iu "nxehë" me fotot e saj

Olga Loera është një nga modelet më shpërthyese në Instagram. Ajo është kthyer në një nga vajzat më të ndjekura dhe tërheqëse të rrjeteve sociale.

Loera është bërë e njohur teksa publikon foto të ndryshme provokuese me bikini dhe nuk mungojnë as fotot ku shfaqet tërësisht e zhveshur, duke çmendur meshkujt.

Bjondina ka një numër të madh ndjekësish të cilët komentojnë pafund në fotot e saj.

LEXO EDHE:  Çfarë nuk duhet të thuash gjatë një interviste pune

LEXO EDHE:  Qerpikë të bukur dhe të shëndetshëm

Për më tepër ne kemi përzgjedhur fotot më seksi të Olgës që mund t’i shihni në galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE