Connect with Us

“Zonja Kim humbi diplomacinë, Bashën e ka vetëm “frymëzim” për batuta”/ Mitro Çela krenar për Ramën?

Satire Politike

“Zonja Kim humbi diplomacinë, Bashën e ka vetëm “frymëzim” për batuta”/ Mitro Çela krenar për Ramën?

Publikuar

-

Nga Mitro Çela

* KRENAR PËR RAMËN?!

Qerret. Po rrija në odanë time. Vapë. Më shumë stres. Hapa televizionin. Në ekran Rama:

…”Nuk është përgjegjësia e ambasadores amerikane, Uashingtonit, Brukselit apo Berlinit që kërkojmë në anglisht zgjidhjen e problemeve tonë…”

Uaa! Mu freskus odaja! Një “afsh” krenarie më mbushi mushkëritë.U arratis stresi. Për herë të parë i thashë Ezmerkës:

-Jam krenar që jam shqiptar?!

-Nga të erdhi muza?!

-Nga kryeministri im! Flet si profet! Si burrë shteti! Ne kemi fituar lirinë këtu e 30 vite më parë. Por na kishte bërë memec autoçensura?! “Këmbë e duar” në pranga! Rama na i zgjidhi! Dhe ku? Në parlament! Foli thjeshtë. Bukur. Saktë. Si asnjëherë. Pa metafora. Pa batuta?

-Ky është kryeministri që na duhet edhe për 20 vjet?! I ka numërat për të ndryshar kushtetutën. Si Erdogan. Si Putin. Si presidenti i Kinës…

-E mo! -Tha Ezmerka.- Nuk është i pari që këndon këtë melodi?!Me këtë fjalor-anti amerikan- kanë folur në parlament edhe dy burra të tjerë shteti.

1. Bashkim Gazidede në vitin 1997 tha: “Trazirat në Shqipëri i gatojë CIA.”

2. Blerim Çela po atë vit, fajësoi amerikanët për piramidat?!

-Krahason Ramën me këta dy demokratë?Ata mbajtën llogje në kohë lufte. Në luftë deputetët flasin përçart.

LEXO EDHE:  Foto-Çfarë nuk u pa në homazhe/ Ruçi dhe Veliaj shkrijnë së qeshuri Metën, Rama “harron” atletet në shtëpi

-Rama është tjetër soj. Nuk duron kur dikush i shkel dinjitetin e shqiptarit. Ai nga guximi dhe dashuria për atdheun mëmë, mund të krahësohet me Skënderbeun?!

-Dhe kur e nxorri “pallën”? Tani që i duhet më shumë Brukseli, Amerika, Berlini.

-Çou! Vishu. Bëj gati makinën. Do shkojmë në Tiranë.

-Pse?

-Do regjistrohem anëtar i Partisë Socialiste! Kam biografi të bukur, komunist si babai i kryeministrit?

-Avash! Avash se më mallëngjeve. -Tha Ezmerka.-Nuk ka PS. Rama këtu e 10 vite më parë ka regjistruar “Rilindjen”. Regjistrimet i bën on-linë. Por Rama i do anëtarët të rinj. Çupat-seksi. Djemtë dylberë?!

-Ashtu! Na bëj një kafe, për ta shijuar nacionalizmin që më mbolli në shpirt kryeministri im?!

-Kush e ndjeu më shumë shumë “kamzhikun” e Ramës?-Moj Ezmerkë?!

-Zonja Kim! U hutua. U trullos. U fandakos. U thartua. U zëmërua. U arratis. U syrgjynos për të gjetur derman në zyrën e Lulëzim Bashës!?

Hapu dhe të futem? Përpara guximit të Ramës-Zonja Kim humbi dinjitetin? Humbi diplomacinë. Në vend që të thurte dy gisht letër për Tramp, u zvarrit tek Basha!

-Por Rama ynë, moj e bukura Kim, nuk pyeste nga Kristaq Rama që i ka bërë kokën! Bashën e ka vetëm “frymëzim” për batuta?!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Satirë për të mos u humbur/ Ç’do thonë për Ramën një ditë pas 25 prillit

Publikuar

-

Nga

Nga Agim Xhafka

Majko:- Më budalla nuk kisha ndeshur në jetën time. Ndaj i hapa rrugë kaq vjet.

Braçe:- Në asnjë mbledhje qeverie nuk mori pjesë. Se s’ia kishte haberin.

Shalsi:- Nuk vodhi me lezet siç premtuam.

Spiropali:- Skënderbeut ky t’i hajë kakën. As kalit nuk iu afrua.

Ulsiu:- Për pak morëm me qafë dhe Metën.

Ulqini:– Nuk më la të flisja njëherë pa do ia qr.

Ruçi:– Më vuri kryetar parlamenti pa më pyetur. Arrogant dhe i trashë.

Xhaçka:- Shyqyr që u prishën radarët se çdo dy minuta fiki, fiki më thosh.

Xhafaj:– Aq drogë sa kishte Surreli nuk kishte as Durrësi dhe as Vlora së bashku.

Tualeti:- Më detyroi 6 vjet që në 5 fjalë të thoja 6 gënjeshtra.

LEXO EDHE:  Qeveria u shpalli “luftë” fshatrave turistikë, model i ri zhvillimi

LEXO EDHE:  Rama "kryekuzhinier"/ “Shkelmon” atë që vetë gatuan

Gjiknuri:– Burrë legen, vetë na thosh vidhni vota, pastaj na inçizonte dhe ia çonte kasetat prokurorisë.

Fino:– M’u fry barku nga mashtrimet e tij.

Veliaj:- Na e mbushi Tiranën me kulla. Ec e prishi tani.

Lleshi:– Hidhu gaz helmues fëmijëve, më urdhëronte.

Balluku:– Shyqyr që theu qafën se në burg do përfundonim si parti.

Lame:– Donte të merrte edhe tapitë e tokave të Strugës. Budalla i lindur.

Top-Channel:- Theu qafën kryeministri më i paaftë dhe mashtruesi më i madh.

Klan:– Nga tani Shqipëria merr frymë lirisht.

Lorenci:- Një bq më pak.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Amerikani i “marrë” në Golem”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Publikuar

-

Nga

Amerikani i “marrë” në Golem/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Në Golem është një shkollë. Teknike. E lashtë me një histori amerikane.

Themelet e shkollës i hapi një amerikan: Charles Telford Erikson.

Në vitin 1908 Erikson erdhi në Tiranë. Turqit e përzunë në Elbasan. Bashkë me gruan dhe katër fëmijë. Ishte misionar i fesë protestante-evangjelist.

Zuri miqësi me Lef Nosin, Aqif Pashë Elbasanin.

Në vitin 1910 e përzuri nga Elbasani. U vendos në Manastir.

U kthye në Elbasan. Përsëri, person i pa dëshëruar, nga ushtria sërbe.

Në vitin 1919 shkoi në Koferencën e Paqes në Paris. Avokat i Shqipërisë tek Presidenti Willson. Delegat i “Vatrës” në SHBA.

Në vitin 1920 hapi dy shkolla për vajza: Në Tiranë dhe në Kavajë.

-Në vitin 1924 më ftoi Ahmet Zogu në vilën e tij në Durrës.-Kujton amerikani.- Më tha:

-Cilën shkollë do të hapësh tani?

-Institutin shqiptaro-amerikan për agrikulturë. Në Golem.

-Pse në Golem?-Pyeti Zogu.-

-Golemi është në qëndër: Tirana-Durrësi-Kavaja.- Karshi deti. Porti. Ka klimë dhe tokë të bekuar nga perëndia!

LEXO EDHE:  Foto-Çfarë nuk u pa në homazhe/ Ruçi dhe Veliaj shkrijnë së qeshuri Metën, Rama “harron” atletet në shtëpi

LEXO EDHE:  Qeveria u shpalli “luftë” fshatrave turistikë, model i ri zhvillimi

Në vitin 1926 u hap shkolla. Një pjesë të fondeve i dhuroi Presidenti amerikan. Gjeti 5-6 mësues amerikanë.

Shkolla kishte një fermë me 300 ha tokë. Dy traktorë. Makina korrëse. Në atë kohë ne fushat e Shqipërisë “sundonte” parmënda?!

Në vitin 1927 Erikson mbajti një fjalim me nxënësit dhe mësuesit:

-Çdo punë e nisur, duhet të ketë një ide. Shkolla jonë e ka idenë e saj:

-Të mësoni të mbani mirë shtëpinë tuaj! Përparimi i një kombi, nis nga lulëzimi i çdo shtëpie!

Po fati i shkollës?

Erdhi fashizmi.

Shkolla ndryshoi tabelën: “Arnaldo Musolini”. Ruajti përmbajtjen.

Erdhi komunizmi: shkolla e ruajti emrin e mirë.

Erdhi demokracia: shkollës ju vu kazma?!

Vjet qeveria dha 250 milionë lekë. U bë shkolla. Tërmeti rrënoi konviktin e rrënuar. Po bëhet ndërtesë e re. Në dilemë pronësia për tokën.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Foto-Afera 400 milionë euro e inceneratorëve “çmend” Ramën/ Shpërthejnë memet në rrjet  

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është shfaqur mbrëmë në emisionin “Opinion”, ku ka tentuar të mbrojë aferën 400 milionë euro të koncesionit të inceneratorëve.

Por ndërsa Rama bënte avokatinë e një afere koruptive, për të cilën CAN.al ka publikuar një dosje të plotë investigative, me fakte dhe dokumente, ka pasur edhe një përplasje të fortë me gazetarët.

LEXO EDHE:  Rama “kryekuzhinier”/ “Shkelmon” atë që vetë gatuan

LEXO EDHE:  Mbi 100 protestues të plagosur, Ramës ti vijë turp

Për më tepër, Rama “haroi” distancimin social, maskën, pandeminë dhe I shpërtheu pranë fytyrës gazetarit Robert Rakipllari.

“Tërbimi” i Ramës gjatë këtij emisioni ka bërë që rrjetet sociale të shpërthejnë në ironi.

Ndiqni më poshtë disa prej memeve më pikante:/ CNA.al

LEXO TE PLOTE