Connect with Us

Normaliteti i ri kërkon kujdes/ Gjashtë rregullat, sesi të mbroheni nga Covid-19

Sociale

Normaliteti i ri kërkon kujdes/ Gjashtë rregullat, sesi të mbroheni nga Covid-19

Publikuar

-

Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm, përhapet nga ajri

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu vijon të apelojë qytetarët të zbatojnë rregullat për të kufizuar përhapjen e Covid-19.

Në një postim në rrjetet sociale, Manasrtirliu shkruan se normaliteti i ri kërkon vetëm pak kujdes nga secili prej nesh, në përditshmërinë tonë.

Ndërsa më poshtë, publikon disa rregulla të thjeshta, se si të mbrohemi nga koronavirusi i rrezikshëm:

Lani duart me ujë dhe sapun ose dezinfektant me bazë alkooli.

LEXO EDHE:  Akseleratori dytë në shërbimin onkologjik në QSUT/  Manastirliu: Ulen rradhët e pritjes, radioterapia në kohë reale

Mbuloni hundën dhe gojën kur tështini ose kolliteni, me shami ose bërryl.

Mbuloni hundën dhe gojën kur ndodheni në mjedise me shumë njerëz.

Shmangni kontaktin me kedo që ka simptoma të ngjashme me të ftohurin ose gripin.

Shmangni shtrëngimin e duarve ose përqafimin me miqtë dhe të afërmit.

Shmangni kontaktin pa mbrojtje me kafshë të egra apo të fermës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Kthjellime dhe vranësira/ Mësoni surprizat e motit për sot

Publikuar

-

Nga

Kthjellime dhe vranësira/ Mësoni suprizat e motit për sot

Gjatë ditës së sotme, moti do të nis i kthjellët në të gjithë territorin dhe gradualisht nga orët e mesditës deri ato të pasdites do të ketë shtim vranësirash.

Pritet që vranësirat në relievet kodrinore-malore nga orët e mesditës deri ato të pasdites të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet kryesisht të ulët. Por lokalisht dhe në kohë afatshkurtër reshjet do të arrijnë itensitet mesatar e deri të lartë me reshjet të cilat pritet të jenë në formën e stuhive apo rrebesheve shoqëruar me breshër.LEXO EDHE:  Nisma 17+1, ministrat e Evropës Qendrore e Lindore dhe Kinës/ Manastirliu: Shqipëria potencial për turizmin mjekësor

Sa i përket fushës termike temperaturat në vlerat minimale parashikohen me vlera nga 16°C në zonat malore deri 24°C në ato të ulta e bregdetare. Temperaturat e mesditës parashikohen nga 32°C në relievet malore deri në 36-37°C në ato të ulta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Punime në rrjet/ OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona të Tiranës

Publikuar

-

Nga

Punime në rrjet/ OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona të Tiranës

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, ka njoftuar ndërprerjen e energjisë elektrike në datat, 12 dhe 14 gusht në disa zona të Tiranës.

Sipas OSHEE stakimet në orët e paradites do të bëhen për shkak të vendosjes së sistemit tëri të matjeve.

“Sistem të ri matje në n/stacione, Punime të OST në Farkë dhe Traktora, 12 dhe 14 gusht

Operatori i Sistemit të Transmetimit (OST Sh.A) është duke implementuar prej një viti projektin e instalimit të matësve të rinj elektronik në n/stacione.

LEXO EDHE:  92 raste të reja me Covid/ Shënohen 4 viktima, ndërron jetë i riu 31 vjeç

LEXO EDHE:  Akseleratori dytë në shërbimin onkologjik në QSUT/  Manastirliu: Ulen rradhët e pritjes, radioterapia në kohë reale

Sipas planit, OST do të punojë në Nst Farkë dhe Traktora (Tiranë) instalimi i matësve te fiderat 20kV, prandaj dhe OSSH është e detyruar të stakojë energjinë elektrike në datat, oraret dhe zonat si vijon:12 gusht Nst Farkë 09:00-12:00

Zonat pa energji: Farkë (pranë kopshtit Botanik), Stallat Sauk dhe TEG

14 gusht Nst Traktora 09:00-12:00

Zonat pa energji: Lundër dhe Farkë.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lëkundje të lehta tërmeti në Korçë/ Ja sa ballë ishte

Publikuar

-

Nga

Lëkundje të lehta tërmeti në Korçë/ Ja sa ballë ishte

Disa lëkundje të lehta tërmeti janë regjistruar disa minuta më parë në Korçë.

Mësohet se lëkundjet janë ndjerë rreth orës 22:06 dhe kanë qenë me magnitudë 2.9 ballë të shkallës Rihter.Tërmeti ka qenë me epiqendër 2 kilometra larg nga Korça dhe 115 kilometra larg nga Tirana, ndërsa ishte me thellësi 2 kilometra.

LEXO EDHE:  Publikoi mesazhin e 66 vjeçarit që fitoi betejën me COVID-19/  Manastirliu përgëzon stafin mjekësor

LEXO EDHE:  Akseleratori dytë në shërbimin onkologjik në QSUT/  Manastirliu: Ulen rradhët e pritjes, radioterapia në kohë reale

Nga informacionet praprake, nuk raportohet për të lënduar dhe dëme materiale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE