Connect with Us

“Na doli gjarpri në fushë”, portieri shqiptar i habit të gjithë me rrëfimin special

Sport

“Na doli gjarpri në fushë”, portieri shqiptar i habit të gjithë me rrëfimin special

Publikuar

-

Gjatë sezonit të fundit, një nga kontribuuesit në suksesin e beratasve ishte portieri 19-vjeçar Andrea Shumeli. Ai është me origjinë nga Tepelena dhe te Tomori erdhi nga Apolonia, ishte eksperienca e parë me skuadrën e të rriturve pas ftesës që i bëri verën e kaluar Mariol Miho, trajneri që qëndroi vetëm një muaj në Berat. Shumeli e shfrytëzoi mundësinë që iu dha, duke u bërë titullar i padiskutueshëm.

andrea shumeli

Për “Panorama Sport” ai tregon emocionet e garës dhe vështirësitë. “Pas suksesit me Tomorin sezonin e fundit jam duke kaluar pushimet pranë familjes. Ishte eksperienca ime e parë me të rriturit dhe ambienti ishte i shkëlqyer brenda dhe jashtë skuadrës. Kjo më ndihmoi të kaloja emocionet dhe frikën nga përgjegjësia që kisha.

Them se ia dola dhe i falënderoj të gjithë, stafin teknik, shokët e skuadrës dhe tifozërinë. Suksesin ia dedikoj familjes sime që ka sakrifikuar shumë me mbështetjen që më ka dhënë. E dëshiroj qëndrimin në Berat, të paktën edhe për një sezon, aty mund të rritem profesionalisht. Dua të provoj edhe Kategorinë e Parë për të treguar vlerat e mia të vërteta dhe për t’ua shpërblyer të gjithëve përkrahjen”, thotë portieri Shumeli.

GJARPRI NË DELVINË – Më tej, portieri i beratasve rrëfen edhe disa aventura të futbollit inferior: “Kisha dëgjuar për ngjarje të rëndomta që ndodhin në inferiore, por jam befasuar nga ato që më panë sytë. Vërtet FSHF ka vendosur disiplinë me dënime ekstreme, por jo në të gjitha rastet gjithçka relatohet nga zyrtarët e ndeshjes. Më ka ngelur në mendje ndeshja në Delvinë ndaj Butrintit, ku në mes të fushës doli një gjarpër. Po në Delvinë, në fund të kampionatit, dhuna e tifozërisë ka qenë e papranueshme.

Unë mora një goditje nga një kundërshtar në fushë, pa folur për shiun e gurëve. Në atë ndeshje, kapitenin tonë, Karamanin, nuk e linte punëtori i fushës të gjuante penalltinë. Ishte një situatë komike dhe dramatike. Në Këlcyrë fazën e parë nuk flitej për futboll pas avantazhit aksidental të vendësve. Nuk kishte mundësi të shënoje nga vonesat dhe gjithçka tjetër që bënin ata”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Video/ 6 gola në 8 ndeshje, sulmuesi shqiptar dhuron spektakël në kampionat

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi shqiptar i lindur në Finlandë Albion Ademi po realizon një sezon mbresëlënës me ekipin e Mariehamnit.

Ish-futbollisti i Shpresave shënoi në fitoren e vështirë të skuadrës së tij kundër Rovaniemit, takim që përfundoi me rezultatin 2-3.

Në minutën e 40-të të sfidës, Ademi u asistua nga shoku i skuadrës Tolonen dhe i vetëm përballë portierit kundërshtar vendosi ndeshjen në baraspeshë.

Kjo është fitorja e tretë në 8 javë për Marienhamnit, ndërsa Ademin ky sezon ka nisur në mënyrën më të mirë mundshme ku ka realizuar 6 gola në 8 ndeshjet e para të këtij sezoni.Ai pret ftesë tashmë nga trajneri i Shqipërisë Edi Reja.

 

LEXO TE PLOTE

Seria A

Pirlo zbulon listën e dëshirave në merkato, dëshiron 2 talentet e Italisë te Juventusi

Publikuar

-

Nga

Menjëherë pas zyrtarizimit të Andrea Pirlos në stolin e Juventusit, tashmë te bardhezinjtë ka filluar të mendohet për strategjinë që do të ndiqet në merkato. “Zonja e Vjetër” kërkon suksesin në Itali dhe më kryesorja në Europë, prandaj rigjenerimi i organikës duket i pashmangshëm.Pirlo e ka shpalosur listën e tij të dëshirave dhe në të gjenden dy talente që cilësohen si e ardhmja e futbollit Italian. Sipas “La Gazzetta dello Sport”, trajneri i ri i Juventusit ka dhënë aprovimin për Tonalin dhe Zaniolon. I pari është krahasuar gjerësisht me vetë Pirlon dhe ndoshta të vihet nën urdhërat e këtij të fundit mund ta intrigojë të zgjedhë bardhezinjtë përpara Interit. Ndërkohë Zaniolo është një lojtar me aftësi të mëdha, që Roma zor se mund ta lëshojë aq lehtë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Maqedonia e Veriut / Shkëndija zhgënjen në ndeshjen e parë të kampionatit

Publikuar

-

Nga

Kampionati i Maqedonisë së Veriut ka nisur edicionin e tij këtë fundjavë me ndeshjen të cilën Vardari e humbi me Borec ditën e djeshme. Ndërkohë, sot janë luajtur ndeshjet e tjera të javës së parë, ku binin në sy dy derbit e shqiptarëve, të cilët janë mbyllur në barazim.

Shkëndija e Tetovës është ndalur në barazim 2-2 në fushën e Shkupit, duke mos arritur ta nisë me fitore as këtë sezon. Darbo shënoi dy gola për vendasit në pjeën e pare të takimit, ndërsa në të dytën, ekipi i Ernest Gjokës vendosi barazpeshën në shifra me golat e Doinev dhe Ahmedit brenda 6 minutash. Ndërkohë, ndeshja mes skuadrës së Renovës dhe Struga Trim & Lum është mbyllur në një barazim pa gola.

Në fakt, ndeshja e sotme mes Shkupit dhe Shkëndijës ka qenë testi i parë real për të parë gjendjen e dy skuadrave të cilat do të marrin pjesë në Ligën e Europës në këtë edicion dhe kanë pretendime që të kalojnë turin e parë eliminator.

Ndeshjet

Belasica-Sileks 0-6Makedonija GP-Rabotniçki 2-1

Pelister-Akademija Pandev 1-0

Renova-Struga Trim & Lum 0-0

Shkupi-Shëndija Tetovë 2-2

LEXO TE PLOTE