Connect with Us

Foto-Pogradeci “mposht” pandeminë/ I gjithë qyteti i rezervuar

Sociale

Foto-Pogradeci “mposht” pandeminë/ I gjithë qyteti i rezervuar

Publikuar

-

Situata e pandemisë së Covid-19, ka goditur rëndë ekonominë shqiptare, ndërsa një nga sektorët më të prekur është ai i turizmit.

Megjithatë, ndryshe duket situata në Pogradec, ku nga kjo fundjavë është i gjithi i rezervuar.

Bashkia Pogradec, bën të ditur se nga kjo fundjavë janë të rezervuara 793 dhoma me 1355 shtretër në total, mbi 1000 shtretër që ofrohen nga shtëpitë me turizëm familjar.

“Super lajmi i fundjavës!

Nga të gjitha të dhënat e grumbulluara rezulton se Pogradeci nga kjo fundjavë është i gjithi i rezervuar.

-Të rezervuara 793 dhoma me 1355 shtretër në total.
-Të rezervuara mbi 1000 shtretër që ofrohen nga shtëpitë me turizëm familjar.
-Pa llogaritur këtu edhe qytetarët që kanë blerë apartamente në Pogradec.

LEXO EDHE:  “S’bëjmë dot parashikime”/ Pipero: Shtimi i viktimave tregon se jemi ende nën efektin e pandemisë

Ka një sërë arsyesh se pse ndodh diçka e tillë. Së pari klima, freskia, liqeni të krijuara nga natyra.
Së dyti shërbimi dhe standardet e rritura këtë vit nga operatorët turistikë.
Së treti përmirësimi i vazhdueshëm që kemi arritur të realizojmë në plazhe, infrastrukturë, parqe etj. Këtë vit Pogradeci si asnjë vit më parë është më i pastër, që nga rrugët kryesore, të brendshme apo vija liqenore. Shumë më shumë aktivitete do të kishte por për shkak të pandemisë ato janë të kufizuara.

Bashkia Pogradec ju falenderon përzemërsisht që keni zgjedhur Pogradecin.”-thuhet në njoftim./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Kthjellime dhe vranësira/ Mësoni surprizat e motit për sot

Publikuar

-

Nga

Kthjellime dhe vranësira/ Mësoni suprizat e motit për sot

Gjatë ditës së sotme, moti do të nis i kthjellët në të gjithë territorin dhe gradualisht nga orët e mesditës deri ato të pasdites do të ketë shtim vranësirash.

Pritet që vranësirat në relievet kodrinore-malore nga orët e mesditës deri ato të pasdites të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet kryesisht të ulët. Por lokalisht dhe në kohë afatshkurtër reshjet do të arrijnë itensitet mesatar e deri të lartë me reshjet të cilat pritet të jenë në formën e stuhive apo rrebesheve shoqëruar me breshër.LEXO EDHE:  Turizmi rural/ Masat në kohën e Covid-19 dhe avantazhet

Sa i përket fushës termike temperaturat në vlerat minimale parashikohen me vlera nga 16°C në zonat malore deri 24°C në ato të ulta e bregdetare. Temperaturat e mesditës parashikohen nga 32°C në relievet malore deri në 36-37°C në ato të ulta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Punime në rrjet/ OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona të Tiranës

Publikuar

-

Nga

Punime në rrjet/ OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona të Tiranës

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, ka njoftuar ndërprerjen e energjisë elektrike në datat, 12 dhe 14 gusht në disa zona të Tiranës.

Sipas OSHEE stakimet në orët e paradites do të bëhen për shkak të vendosjes së sistemit tëri të matjeve.

“Sistem të ri matje në n/stacione, Punime të OST në Farkë dhe Traktora, 12 dhe 14 gusht

Operatori i Sistemit të Transmetimit (OST Sh.A) është duke implementuar prej një viti projektin e instalimit të matësve të rinj elektronik në n/stacione.

LEXO EDHE:  Turizmi rural/ Masat në kohën e Covid-19 dhe avantazhet

LEXO EDHE:  Turizmi në kolaps/ Shano ia plas në sy Klosit: Masat të pamjaftueshme

Sipas planit, OST do të punojë në Nst Farkë dhe Traktora (Tiranë) instalimi i matësve te fiderat 20kV, prandaj dhe OSSH është e detyruar të stakojë energjinë elektrike në datat, oraret dhe zonat si vijon:12 gusht Nst Farkë 09:00-12:00

Zonat pa energji: Farkë (pranë kopshtit Botanik), Stallat Sauk dhe TEG

14 gusht Nst Traktora 09:00-12:00

Zonat pa energji: Lundër dhe Farkë.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lëkundje të lehta tërmeti në Korçë/ Ja sa ballë ishte

Publikuar

-

Nga

Lëkundje të lehta tërmeti në Korçë/ Ja sa ballë ishte

Disa lëkundje të lehta tërmeti janë regjistruar disa minuta më parë në Korçë.

Mësohet se lëkundjet janë ndjerë rreth orës 22:06 dhe kanë qenë me magnitudë 2.9 ballë të shkallës Rihter.Tërmeti ka qenë me epiqendër 2 kilometra larg nga Korça dhe 115 kilometra larg nga Tirana, ndërsa ishte me thellësi 2 kilometra.

LEXO EDHE:  Qeveria Rama dështoi në menaxhimin e pandemisë Covid 19

LEXO EDHE:  Sa zgjat imuniteti ndaj Covid-19?

Nga informacionet praprake, nuk raportohet për të lënduar dhe dëme materiale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE