Connect with Us

Fjetja pa sytjena/ Çfarë ndodh me trupin tuaj

Life Style

Fjetja pa sytjena/ Çfarë ndodh me trupin tuaj

Publikuar

-

Fjetja pa sytjena/ Çfarë ndodh me trupin tuaj

Sytjenat janë krijuar si një fromë mbështetëse për gjoksin tek gratë. Ato janë sigurisht të domosdoshme, gjithashtu për të qenë më të rregullt dhe jo për të dhënë një shfaqje, por në fund të ditës ato janë vërtet të pakëndshme. Shumë gra vazhdojnë të përdorin sytjena edhe gjatë natës, në realitet kjo është një praktikë shumë e gabuar, gjinjtë tanë duhet të jenë të lirë, ato do të sjellin përfitime të konsiderueshme në planin afatgjatë. Ja disa nga arsyet përse duhet të flini pa to gjatë natës.

Gjoksi bëhet më i madh : kjo ndodh sepse gjoksi është i stërvitur për t’i rezistuar forcës së gravitetit. Kur veshim sytjena, gjoksi nuk e bën këtë “stërvitje”, ndërsa kur e heqim e bëjmë atë më të fortë dhe si pasojë ka tendencë të rritet. Natyrisht nuk do të bëhet shumë e madhe, por një minimum po.

Gjoksi merr një formë më të mirë : gjoksi ka një tendencë natyrale për tu zhvilluar drejt pjesës së jashtme të trupit tonë, sytjena shkon për të frenuar këtë kurbë natyrale të gjoksit. Për të pasur formën më të natyrshme të mundshme, padyshim që do të ishte e nevojshme të hiqni dorë nga sytjena për një kohë, ose në çdo rast do të ishte e preferueshme të përdorni bra shumë të thjeshtë, pa mbushje, pa të brendshme.

LEXO EDHE:  Çani flet për gjoksin e Bleonës

Ju merrni frymë më mirë : gjoksi pa asnjë shtrëngim ndihmon për ta bërë frymëmarrjen më të mirë. Në fakt, frymëmarrja ka tendencë të pengohet disi nga sythet, veçanërisht nëse sytjena është shumë e ngushtë dhe e shtrënguar, ajo tenton të bllokojë kalimin e ajrit.

Ndiheni më rehat: për shumicën e grave, të heqësh një sytjena pas një dite të plotë është si një lëshim, ndjehet më e rehatshme. Kështu që do të ishte e këshillueshme që gjithmonë të flini pa sytjena, për një pyetje jo vetëm të shëndetit, por edhe për një çështje rehatie, si rezultat do të ndjehemi më të pushuar të nesërmen në mëngjes pasi pushojmë më shumë nëse ndjehemi rehat.

Mund të flini më mirë : të flini me sytjena nuk na lejon të flemë shumë mirë, sepse nuk jeni plotësisht i qetë nëse vishni sytjena. Sipas studimeve të kryera në këtë drejtim, është zbuluar se dikush duhet të flejë edhe lakuriq për të pushuar më mirë dhe për të qëndruar i shëndetshëm.

Gjinjtë do të jenë më të fortë : veshja e sytjena çdo ditë dhe në të gjitha kohërat e ditës, ndodh dobësimi i muskujve të gjoksit dhe për rrjedhojë, për pasojë, gjoksi ka tendencë të kthehet poshtë, ndërsa nëse nuk përdoret , muskujt e gjoksit nuk dobësohen dhe gjinjtë do të bëhen më të fortë me kalimin e kohës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Hakmarrëse dhe të frikshme/ Gratë më të këqija sipas shenjës së horoskopit

Publikuar

-

Nga

Hakmarrëse dhe të frikshme/ Gratë më të këqija sipas shenjës së horoskopit

Gaforrja

Mbahet si një shenjë pesimiste, por kur vjen një plan që e ndez, fillon e behet e fiksuar dhe i shtohet imagjinata. Aktet e hakmarrjes janë epikë, duhet medoemos që të përfundojnë me çdo gjë të ndarë në pjesë të barabarta. Natyrisht frikat dhe urrejtja e saj nuk do të jenë përgjithmonë, por kjo nuk do të thotë se nuk do ti përdorë për të shkatërruar sa më shpejt armiqtë ose ata që e kanë tallur. Kjo sepse është një person që ka shumë dyshime dhe përfundon duke e parë tradhtinë në çdo aksion pozitiv. Për të shlyer, nëse nuk shikon këtë aspekt tek të gjithë, do të jetë një person ekstremisht i drejtë, që kërkon të përforcojë miqtë e vërtetë më shumë se ç’do person tjetër.

Luani

Aspekti më pozitiv i Luanit për sa i përket anës së errët ka të bëjë me faktin që është një person që i pëlqen intriga. Nga ana tjetër, nuk e ka për problem të zihet hapur me këdo që i vihet kundër. Personaliteti i jep një karakter shumë egocentrik, duke arritur të besojë se ka me të vërtet të drejtë. Kjo e nxit atë të bëhet një kundërshtar i frikshëm në çfarëdo përballje apo dialogu. Nuk mbahet si një grua me aftësi për kapitullim, dhe përveç të qenit ekstremisht e sigurt tek vetvetja, është kokëfortë prej natyrës. Problemi është tek fakti që gjithë këtyre i shtohet edhe fantazia e tepruar dhe kështu do të përfundojë duke i bërë të tjerët të besojnë që ka të drejtë, duke justifikuar veprimet e veta dhe duke përforcuar mënyrën e të sjellurit. Një egoizëm që ushqehet është diçka shumë e rrezikshme për tu marrë në konsideratë, kështu që mos e nënvlerësoni një luaneshë ose prisni pasojat.

LEXO EDHE:  Çani flet për gjoksin e Bleonës

LEXO EDHE:  Pesë arsye të vlefshme për të bashkëjetuar para martese

Virgjëresha

Edhe pse është një person shumë i turpshëm dhe i sjellshëm, kur i shkel në kallo, nxjerr anën e një fëmije të paedukuar. Del ajo ana e keqe, kritike dhe tmerrësisht e pamëshirshme, gati për të gjuajtur këdo që i kundërpërgjigjet objektivave të veta. Është pikërisht ky aspekt delikat që bën gjuajtje të dyfishtë, kështu që të duhet të mësosh që asnjë armik nuk duhet nënvlerësuar.

Akrepi

E vetmja herë që një insekt i tillë është zgjedhur kaq mirë për të përfaqësuar një shenjë të horoskopit. Akrepat mund të jenë miq besnikë dhe dashnorët më pasionantë, dhe në të njëjtën kohë, armiku më agresiv, dhe dhunues që mund të kesh takuar. Për më tepër, janë ekstremisht xhelozë dhe të rezervuar dhe mund të kesh të bësh me një bombë me sahat. Më mirë se të gjithë ata dinë të tallen në dashuri kështu që nuk do të jetë e vështirë të të mashtrojnë.

Peshqit

Sërish gjejmë një dyjëzim të një gruaje që duket njeri i mirë, me dhembshuri që bën çdo gjë për të ndihmuar të tjerët, por që mund të bëhet një burim pesimizmi në jetën tënde. Përderisa ka tendencë të kujdeset më shumë për të tjerët, ekzistenca e saj është komplet një falimentim dhe kjo gjë do të ndikojë dhe tek lidhja juaj. Urrejtja do të përfundojë të të bëjë të ndihesh personi më i keq në botë. Dhe kjo sepse nuk është në gjendje të udhëheqë veten e vet.

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 mënyra efektive për të hequr zbokthin pa përdorur kimikate

Publikuar

-

Nga

10 mënyra efektive për të hequr zbokthin pa përdorur kimikate

Ekziston një besim i zakonshëm se zbokthi shkaktohet nga lëkura e thatë. Sidoqoftë, ky është një mit pasi zbokthi shfaqet në lëkurën tepër të yndyrshme , dhe majaja që jeton në lëkurën tuaj fillon të rritet ndërsa ushqehet me vajin e lëkurës. Nëse jeni përballur ndonjëherë me këtë problem të bezdisshëm, nuk ka nevojë të blini gjëra të shtrenjta për ta kuruar atë pasi ekzistojnë disa mjete shëruese që do t’ju ndihmojnë të luftoni zbokthin pa zbrazur xhepat tuaj.

Lëkura e portokallit me lëng limoni

Lëkura e portokallit përmban kalcium, magnez, vitaminë C dhe fibra dietike që të gjitha mund të ndikojnë pozitivisht në trupin tuaj. Për shërimin e zbokthit, receta është si më poshtë:

1-Merrni lëkurat e portokallit dhe vendosini në një tas. Pastaj shtrydhni lëng limoni në të.

2-Grini përbërësit derisa të shndërrohen në një pastë.

3-Vendoseni pastën në lëkurën e kokës dhe lëreni të qëndrojë për 30 minuta.

4-Lani atë me shampo.

Aspirina e përzier me shampoo

Aspirina përmban acid salicilik i cili përdoret gjithashtu në shampot kundër zbokthit. Ajo është  besohet të jetë një nga përbërësit më të suksesshme në luftën kundër zbokth, të gjitha për shkak të aftësisë së saj për të shtresohem thekon tepërta zbokth dhe për të parandaluar të naftës tepërt.

Për të përdorur aspirinë në zbokth, shtypni disa tableta aspirina në një pluhur të imët dhe përzieni atë me një pjesë të shamponit tuaj të rregullt. Vendoseni përzierjen në flokë dhe lëreni për disa minuta, pastaj shpëlajeni atë.

Farat e Fenugreek në formën e një paste

Farat e fenugreek-ut kanë veti anti-inflamatore, antimikrobike dhe antioksiduese. Për të luftuar zbokthin me ndihmën e fenugreekut, do të duhet të ndiqni këtë recetë të thjeshtë :

1-Vendosni disa fara në një tas të vogël me ujë dhe i lini të thithin brenda natës.

2-Në mëngjes, shtypni farat në një substancë të ngjashme me pastën dhe shtoni pak lëng limoni. Përziejeni mirë.

3-Vendoseni pastën në lëkurën e kokës dhe flokët dhe lëreni të thahet për 30 minuta.

4-Lani atë me shampo.

Banane me uthull

Do t’ju duhet 1 banane e plotë dhe 2 gota uthull molle. Qëroni bananen, shtoni uthullën e mollës dhe përziejeni të gjitha mirë derisa të merrni një pastë. Pastaj masazhojeni butësisht këtë pastë në flokët tuaj dhe sigurohuni që ta mbulojë plotësisht atë. Pas 20 minutash, shpëlajeni maskën me ujë të ngrohtë dhe shampon tuaj të rregullt.

LEXO EDHE:  Kini kujdes/Zbuloni arsyen e frikshme përse nuk duhet të lini shishe uji në makinë

LEXO EDHE:  Çani flet për gjoksin e Bleonës

Gjethet e borzilokut dhe pluhurin amla

1-Mblidhni disa gjethe borziloku , 2 lugë çaji pluhur amla dhe 2 lugë çaji ujë.

2-Përzieni këta përbërës për të marrë një pastë të pastër.

3-Vendoseni pastën mbi lëkurën e kokës dhe lëreni të thahet për 30 minuta.

4-Shpëlani flokët me pak ujë.

Aplikimi i këtij ilaçi në baza ditore do t’ju ndihmojë gjithashtu të rrisni forcën e flokëve tuaj dhe të ndihmoni në humbjen e flokëve.

Vaj kokosi me limon

1-Nxehni 2 lugë vaj kokosi dhe përziejeni në mënyrë të barabartë me lëng limoni.

2-Vendosni përzierjen në skalpin tuaj të kokës dhe masazhoni butësisht flokët me të.

3-Lëreni për 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ndonjë shampo.

Lëngu i Neem

1-Thërrmoni disa gjethe neem për të marrë një pastë të trashë.

2-Vendoseni në lëkurën e kokës dhe flokët dhe lëreni të thahet për minimumi 10 minuta .

3-Lani atë me pak ujë.

Vaji i sinapit i përzier me vajin e jojobës

Vaji i sinapit është një agjent i mirënjohur antimikrobik dhe antifungal. Vaji i Jojoba është i pasur me minerale dhe nxit një efekt hidratues. 1 lugë gjelle vaj mustarde e përzier me 1 lugë gjelle vaj jojoba krijon një maskë të mirë për të trajtuar zbokthin. Vendoseni përzierjen në lëkurën e kokës dhe masazhojeni butë, pastaj shpëlajeni atë me shampon tuaj të rregullt. Meqenëse vaji i sinapit konsiderohet të jetë një irritues i fortë për disa njerëz, rekomandohet fuqimisht të bëni një provë patch para se ta aplikoni.

Kosi i përzier me lëng limoni

Kosi funksionon në mënyrë efektive për të gjitha llojet e flokëve dhe ndihmon në luftën kundër zbokthit nëse aplikohet si maskë për flokët. Bëni një  përzierje të kosit dhe pak lëng limoni dhe vendoseni në flokët tuaj si maskë për 20 minuta, dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Hudhra me mjaltë

Hudhra është e njohur për vetitë e saj antifungale dhe anti-maja. Disa thelpinj hudhre të përzier me 1 lugë gjelle mjaltë të përzier në një qëndrueshmëri paste shërben si një ilaç i mirë kundër zbokthit. Thjesht vendoseni këtë pastë në rrënjët e flokëve tuaj dhe lëreni për 15 minuta. Më pas shpëlajeni përzierjen me shampo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Tolgahan na surprizoi!/ Aktori turk uron shqiptarët për 28 Nëntorin

Publikuar

-

Nga

Aktori i famshëm turk Tolgahan Sayisman nuk ka harruar të urojë shqiptarët në këtë ditë të shënuar.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Tolgahan ka uruar duke shkruar në gjuhën shqipe.

“Gëzuar 28 Nëntori Shqipëria”, duke e shoqëruar postimin me shqiponjën dhe një zemër.

Të njëjtin urim ka bërë edhe Almeda Abazi në storyn e saj.

LEXO EDHE:  Ju tregojmë arsyet pse vajzat e reja martohen me burra të moshuar

LEXO EDHE:  “Objektet duken më të mëdha”/ Komenti i Arbanës për gjoksin në shtatzëni do ju shkrije së qeshuri

Tolga çdo herë e më shumë po mëson nga një fjalë shqip dhe e gjithë kjo falë bashkëshortes së tij, ish misit shqiptar Almeda Abazi.

Kutjojmë se dyshja janë në pritje të një fëmiëje të dytë dhe lajmin e bënë të ditur vetëm pak ditë më parë përmes këtyre fotove./ CNA.al

LEXO TE PLOTE