Connect with Us

E fiksuar pas udhëtimeve dhe veshjeve tradicionale/ Njihuni me aventurieren që po bën xhiron e rrjetit

Kuriozitete

E fiksuar pas udhëtimeve dhe veshjeve tradicionale/ Njihuni me aventurieren që po bën xhiron e rrjetit

Publikuar

-

Anita Demianowicz udhëton në botë duke kërkuar peizazhe të jashtëzakonshme dhe realizon fotografi me veshje tradicionale të vendeve që viziton.

39-vjeçarja nga Polonia e filloi projektin tetë vjet më parë, si një mënyrë për të shtuar një element njerëzor në fotografitë e saj me peizazhe epike. Ndryshe nga të tjerët ajo nuk ka një fotograf i cili mund ta ndihmojë të shkrepë këto foto, por i realizon vetë duke e vendosur aparatin e saj në këndin e duhur.

Ajo tha për MailOnline Travel: ‘Kjo është vështirësia e projektit. Jo vetëm që duhet të gjej një vend të bukur për të bërë fotografi dhe të shkoj atje në kohën e duhur, por gjithashtu duhet të paraqes një veshje tradicionale dhe të bëj fotografi nga vetja. Sidoqoftë, ky projekt është një mënyrë për mua që t’i kushtoj kohë bukurisë së një vendi dhe kulturës së tij.

LEXO EDHE:  Fotot e heronjve të Bejrutit pak para shpërthimit të madh

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Imazhi i trishtueshëm i një zogu që po vdes nga një infeksion viral / I jepet çmimi i parë në konkursin ndërkombëtar të fotografive të ekologjisë

Publikuar

-

Nga

Një imazh i mrekullueshëm i një zogu “Frigatebird” që po vdes nga një infeksion viral në Guiana Franceze i është dhënë çmimi i parë në konkursin ndërkombëtar të fotografive të ekologjisë.

Fotografia fituese, e kapur nga David Costantini nga Muséum National d’Histoire Naturelle në Paris, tregon zogun e detit të sëmurë me shenja të qarta të një sëmundje virale nga e cila nuk ka gjasa të shërohet.

‘Imazhi i fuqishëm i David Constantini ilustron se ka specie të tjera të prekura thellësisht nga viruset dhe këto procese janë pjesë e natyrës dhe e mjedisit tonë,’ thanë redaktorët e seksionit të BMC Ecology Luke Jacobus dhe Josef Settele, të cilët rekomanduan hyrjen fituese.

Ata shtuan se është “diçka që duket veçanërisht e rëndësishme në kohën e pandemisë aktuale”.Konkursi u krijua për t’i dhënë ekologëve mundësinë për të ndarë aftësitë e tyre kërkimore dhe fotografike, dhe për të festuar kryqëzimin e artit dhe shkencës. Fotografi David Costantini tha: ‘Unë bëra fotografinë në Guiana Franceze, ku shpërthimet virale prekin çdo vit një popullsi të frigateve.

LEXO EDHE:  Penelope Cruz vazhdon të jetë “hot” edhe 40 vjeç

LEXO EDHE:  Forma “shpërthyese” në Mykonos/ 20 fotot e Rashel Kolanecit që do t’iu lënë pa frymë

“Një projekt hulumtues në vazhdim po përpiqet të përcaktojë shkaqet dhe pasojat e kësaj sëmundje dhe të gjejë zgjidhje për ruajtjen e popullatës lokale të frigatebird.” Një frigate e sëmurë ishte midis disa kafshëve të paraqitura në konkursin e shtatë të BMC Ecology Image.

Grupi eklektik i imazheve, i cili gjithashtu përfshin meerkats boshe dhe një majmun femër Gelada, tregon ‘bukurinë dhe larminë e jetës në planetin tonë’ si dhe marrëdhëniet e ndërlikuara të saj, sipas ekipit që qëndron pas konkursit.

Vrapuesi kryesor ishte një pamje shumëngjyrësh e një hardhucë ​​jeshile pyjore që mat deri në 25 inç nga koka e saj deri tek bishti, gjendet në kodrat e Indisë dhe Sri Lanka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Bukuria deri në perfeksion e Lady Dianës/ Ja çfarë thonë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Perfeksioni i portretit të saj është shpjeguar nga një kirurg profesionist, i cili ka studiuar raportin e artë dhe ideal të bukurisë dhe harmonisë në tiparet e fytyrës së princeshës Lady Diana!

Ekziston një formulë shkencore që konfirmon përsosjen e parametrave dhe tipareve të fytyrës të së ndjerës Lady Diana.

Fytyra, hunda, vetullat janë disa nga karakteristikat e marra në konsideratë nga Julian De Silva, një kirurg i njohur në Qendrën për Kirurgji Kozmetike & Plastike në Londër, i cili ekzaminoi fytyrat e disa personaliteteve reale përmes formulës së Seksionit të Artë, në të cilit Grekët e lashtë bazuan idealin e tyre të bukurisë.

Sipas ekzaminimit të tij, vetëm ish-gruaja e princit Charles të Anglisë ishte në krye të renditjes, si një portret perfekt i ekzaminuar nga eksperti, duke marrë rezultatin më të lartë (89.05%), pak më të lartë se ajo e Ranias së Jordanisë (88.9%).LEXO EDHE:  Penelope Cruz vazhdon të jetë "hot" edhe 40 vjeç

Sepse fytyra e Lady Dianës është gati perfekte! Fytyrat e princeshave të ekzaminuara ishin të izoluara në disa elementë, në mënyrë që të mund të vinin në pah pikat e forta dhe të dobëta të secilës.

LEXO EDHE:  Foto/ Mbesa e ish-presidentit shqiptar, tifoze e zjarrtë e Juventusit

Sipas sistemit të kompjuterizuar të hartës së fytyrës, bazuar në parimet e përdorura nga Leonardo Da Vinci në Man Vitritvian, balli dhe vetullat e Lady D ishin pothuajse të përsosura, ndërsa buzët e saj ishin shumë të holla dhe mjekra e saj nuk ishte shumë klasike.

Rania e Jordanisë, nga ana tjetër, dallon për mjekrën e saj klasike dhe buzët e përsosura, por pak problem raportohet detaji i gjerësisë së hundës dhe madhësia e ballit. Vendi i tretë për Grace Kelly-n, me një pozicion gati të përsosur të syve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

6 vjeçari me trupin me muskuj/ Stërvitet çdo ditë për të arritur ëndrrën e tij më të madhe

Publikuar

-

Nga

6 vjeçari me trupin me muskuj/ Stërvitet çdo ditë për të arritur ëndrrën e tij më të madhe

Sporti është aktiviteti i përsosur për fëmijët, i cili mund të sigurojë rritje të shëndetshme dhe t’i lërë ata të lëshojnë energjinë e tyre. Sidoqoftë, ky djalë i vogël është atletik në një nivel krejtësisht tjetër. Në moshën vetëm 6-vjeçare, djali iranian Arat Hosseini duket si një atlet profesionist. Sporti u bë jeta e tij për një arsye të mirë ai ka një qëllim të rëndësishëm për të arritur.

Ky djalë i jashtëzakonshëm u bë i famshëm pasi babai i tij postoi një video interesante të tij në Instagram. Vetëm në moshën 3 vjeç, Arati po shkallëzonte muret në shtëpinë e prindërve të tij. Më vonë, kur ai u bë 4 vjeç, babai i tij filloi të postojë më shumë video nga ai duke luajtur futboll , dhe njerëzit filluan ta donin atë.

Arat stërvit çdo ditë dhe ka arritur të arrijë një fizik me mendje, që shumë të rritur madje mund ta kenë zili. Por muskujt e tij nuk janë e vetmja gjë për të cilën mund të krenohet. Falë stërvitjes së tij, ai është në gjendje të kryejë disa poza të ndërlikuara gjimnastike dhe bëmat atletike.E gjithë kjo përpjekje ka një qëllim të veçantë për të riun Arat. Në të ardhmen, djali ka ëndërr të bëhet një lojtar i shquar i futbollit, ashtu si idhujt e tij, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi . Ai nuk ka kohë për të humbur dhe merr pjesë në trajnimet e futbollit çdo ditë.

LEXO EDHE:  Fotot e heronjve të Bejrutit pak para shpërthimit të madh

LEXO EDHE:  Fotot e heronjve të Bejrutit pak para shpërthimit të madh

Babai i Aratit, Muhamedi, kujdeset mirë për djalin. Ai e vuri re talentin e djalit të tij që në një moshë shumë të re dhe që prej asaj kohe ka udhëhequr trajnimin e tij dhe monitorimin e përparimit të tij. Për të ndihmuar zhvillimin e potencialit të tij, familja e Aratit madje u transferua në Liverpool, Angli nga Irani.

Aktualisht, djali stërvitet në Akademinë Liverpool. Një nga autoritetet e Klubit të Futbollit Liverpool u befasua kur pa Aratin dhe talentin e tij. Pas kësaj, përgatitjet u bënë që Arati të bashkohej me Akademinë Liverpool, ” tha babai i tij. Përveç kësaj, shumë klube të tjera të futbollit anglez dëshirojnë të nënshkruajnë një kontratë me djalin, kështu që Arat merr shumë oferta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE