Connect with Us

Avioni civil më i shpejtë në botë/ Mund të fluturojë më shumë se dyfishi i i shpejtësisë së tingullit

Kuriozitete

Avioni civil më i shpejtë në botë/ Mund të fluturojë më shumë se dyfishi i i shpejtësisë së tingullit

Publikuar

-

Gjigandi i aviacionit Rolls-Royce ka hedhur ekspertizën e tij të rëndësishme pas një projekti me shpresën për të ndërtuar avionët civilë më të shpejtë në botë. Boom Supersonic po ndërton një aeroplan të quajtur Overture i cili, kur përfundon, mund të jetë i aftë të fluturojë me më shumë se dyfishin e shpejtësisë së tingullit, me një gamë prej 5,180 milje.Mund të marrë udhëtarët nga Londra  në Nju Jork në vetëm 3.5 orë – rreth gjysmës së kohës që kërkon aktualisht.

Partneriteti midis dy kompanive do të përqendrohet në sigurimin e një sistemi shtytës për zanatin supersonik.Overture është modeli i flamurit për Color Boom me bazë në Kolorado dhe vitin e kaluar u raportua që kompania mori rreth 100 milion investime për të falimentuar programin.Blake Scholl, themeluesi dhe CEO i Boom, tha në një deklaratë se të dy kompanitë kanë punuar ngushtë për ca kohë.

“Ne mezi presim që të ndërtojmë përparimin dhe raportin që ne kemi ndërtuar tashmë me bashkëpunimin tonë ndërsa punojmë për të përsosur modelin e Overture dhe për të sjellë një transport të qëndrueshëm supersonik për udhëtimet e pasagjerëve,” shton ai. Të dy kompanitë e aeronautikës pretendojnë se projekti ka qëndrueshmëri në thelb të tij. Udhëtimi ajror është vlerësuar të jetë në faj për rreth 2.5 përqind të të gjitha emetimeve të gazrave serë, dhe kjo pritet të rritet në dekadat e ardhshme pasi udhëtimi bëhet më i lirë dhe më i arritshëm.

LEXO EDHE:  VIDEO- Me 214 km/orë? Ja çfarë ndodhi në autostradën Tiranë-Durrës

“Ne ndajmë një interes të fortë për fluturimin supersonik dhe në strategjitë e qëndrueshmërisë për aviacionin me Boom,” tha Simon Carlisle, Drejtor i Strategjisë, Rolls-Royce.Se si sistemi i shtytjes i aftë për të thyer pengesën e tingullit do të jetë miqësor me mjedisin dhe të kontribuojë në një të ardhme me karbon zero, është, akoma, i pashpjeguar.Boom shpreson se përmbysja do të kushtojë afërsisht e njëjtë me udhëtimet në klasë biznesi dhe do t’i bëjë fluturimet supersonike më të arritshme.  Vlerëson se një biletë në një drejtim nga Londra në Nju Jork do të kushtonte rreth 2,000. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTO-Satelitet kapin ndarjen e akullit të Arktikut

Publikuar

-

Nga

Kompania e vëzhgimit të Tokës Planet sapo ka lëshuar imazhe të reja të pllakave të thyera të akullit në Arktik. E vendosur në kufirin verior të ishullit Ellesmere të Kanadasë, platforma e akullit u nda në 30/31 korrik për të formuar një bllok pa lundrues rreth 80 km katrorë (30 milje katrorë) në zonë.

Deri në 3 gusht, ky berg, ose “ishulli i akullit”, kishte shkelur vetë në dy, me të dy pjesët që atëherë ishin parë të zhyten në Oqeanin Arktik. Raftet e akullit janë frontet lundruese të akullnajave që kanë rrjedhur nga toka në det. Ishulli Ellesmere dikur kufizohej nga raftet e gjera që ishin shkrirë në një strukturë të vetme.Në fillim të Shekullit 20, kjo mbulonte 8,600 km katrore. Por nga kthesa e mijëvjecarit, një klimë e shpejtë e ngrohjes kishte zvogëluar dhe segmentuar mbulesën lundruese të akullit në vetëm 1,050 km katrore.Ngjarjet e mëtejshme të prishjes në 2003, 2005, 2008, 2011 dhe 2012, dhe tani në vitin 2020, do të thotë që zona e rafteve është aktualisht nën 500 km katror.Vetë Milne tani mat vetëm 106 km katrorë.Fotografitë nga kompania Californian Planet vijnë nga satelitët e saj Dove. Imazhet u fituan në 26 korrik (“para”) dhe 31 korrik (“pas”).Me interes të përmenden janë pellgje të shumta të shkrira që mbulojnë sipërfaqen e pllakës. Prania e ujit të tillë të lëngshëm mund të jetë problematik për platformat e akullit.

LEXO EDHE:  Australia “kap” momentin/ Regjistron shpejtësinë më të madhe të internetit

LEXO EDHE:  Video- “Fluturonte” në rrugët e Tiranës/Ja çfarë i bën policia

Nëse mbush kthesa, mund të ndihmojë në hapjen e tyre. Uji do të shtyjë poshtë çarjet, duke i çuar ato deri në bazën e pllakës në një proces të njohur si hidrofraktim. Kjo do të dobësojë një pllakë akulli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Koha për të parë “shi” yjesh/ Këtë javë do të ketë shfaqje në qiell

Publikuar

-

Nga

Koha për të parë "shi" yjesh/ Këtë javë do të ketë shfaqje në qiell

Këtë vit, “Shiu i Meteorit Perseid” do të arrijë kulmin në natën e 12 gushtit, dhe para agimit në 13 gusht. Nëse gjithmonë keni ëndërruar të shihni yje që bien, do të jeni të lumtur të dëgjoni që do të keni mundësinë e përsosur këtë javë. Perseid Meteor  do të arrijë kulmin këtë javë, dhe ju nuk doni të humbasë atë!

Këtë vit, kjo shfaqje do të arrijë në natën e 12 gushtit, dhe para agimit në 13 gusht.NASA shpjegoi: “Perseids, të cilat kulmojnë gjatë mesit të gushtit, konsiderohen shiu më i mirë meteor i vitit.”Me meteorë shumë të shpejtë dhe të ndritshëm, Perseids shpesh lënë ‘zgjime’ të gjata të dritës dhe ngjyrë pas tyre, ndërsa ato kalojnë në atmosferën e Tokës.

“Perseids janë një nga “shirat” më të mëdhenj (50-100 meteorë që shihen në orë) dhe ndodhin me mot të ngrohtë gjatë natës , duke lejuar vëzhguesit e qiellit t’i shikojnë me lehtësi.” Për mundësinë tuaj më të mirë për të parë “shiun” e meteorit, NASA këshillon të shikoni qiellin mes mesnatës dhe 05:30 të mëngjesit.

LEXO EDHE:  Video-“Çmenden” drejtuesit e automjeteve/ Nga 191 deri në 211 km/orë, shpejtësi në autostradëAi tha: “Perseidet shikohen më së miri në hemisferën Veriore gjatë orëve të para agimit, megjithëse nganjëherë është e mundur të shikohen meteorë nga ky shi që në orën 10 të mëngjesit”

LEXO EDHE:  Video-Ecnin me shpejtësi “vrastare” në autostradë/ Pezullohen 28 patenta, policia apel të fortë shoferëve

«Kur kometat vijnë rreth diellit, ata lënë një shteg të pluhurosur pas tyre. Çdo vit Toka kalon nëpër këto shtigje mbeturinash, të cilat lejojnë që copëzat të përplasen me atmosferën tonë dhe të shpërbëhen për të krijuar vargje të zjarrta dhe shumëngjyrësh në qiell. ” Për mundësinë tuaj më të mirë për të parë dushin e meteorit, drejtohuni në një zonë me pak ndotje, në mënyrë ideale larg qyteteve të mëdha.

Mbajini sytë të paktën 15 minuta për tu përshtatur në errësirë, në mënyrë që të kapni më shumë meteorë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Imazhi i trishtueshëm i një zogu që po vdes nga një infeksion viral / I jepet çmimi i parë në konkursin ndërkombëtar të fotografive të ekologjisë

Publikuar

-

Nga

Një imazh i mrekullueshëm i një zogu “Frigatebird” që po vdes nga një infeksion viral në Guiana Franceze i është dhënë çmimi i parë në konkursin ndërkombëtar të fotografive të ekologjisë.

Fotografia fituese, e kapur nga David Costantini nga Muséum National d’Histoire Naturelle në Paris, tregon zogun e detit të sëmurë me shenja të qarta të një sëmundje virale nga e cila nuk ka gjasa të shërohet.

‘Imazhi i fuqishëm i David Constantini ilustron se ka specie të tjera të prekura thellësisht nga viruset dhe këto procese janë pjesë e natyrës dhe e mjedisit tonë,’ thanë redaktorët e seksionit të BMC Ecology Luke Jacobus dhe Josef Settele, të cilët rekomanduan hyrjen fituese.

Ata shtuan se është “diçka që duket veçanërisht e rëndësishme në kohën e pandemisë aktuale”.Konkursi u krijua për t’i dhënë ekologëve mundësinë për të ndarë aftësitë e tyre kërkimore dhe fotografike, dhe për të festuar kryqëzimin e artit dhe shkencës. Fotografi David Costantini tha: ‘Unë bëra fotografinë në Guiana Franceze, ku shpërthimet virale prekin çdo vit një popullsi të frigateve.

LEXO EDHE:  Video-Shpejtësi e çmendur dhe xhama të zinj/ E pëson keq i riu

LEXO EDHE:  Hapni rrugën, po vjen Ferrari i ri "LaFerrari Spider"

“Një projekt hulumtues në vazhdim po përpiqet të përcaktojë shkaqet dhe pasojat e kësaj sëmundje dhe të gjejë zgjidhje për ruajtjen e popullatës lokale të frigatebird.” Një frigate e sëmurë ishte midis disa kafshëve të paraqitura në konkursin e shtatë të BMC Ecology Image.

Grupi eklektik i imazheve, i cili gjithashtu përfshin meerkats boshe dhe një majmun femër Gelada, tregon ‘bukurinë dhe larminë e jetës në planetin tonë’ si dhe marrëdhëniet e ndërlikuara të saj, sipas ekipit që qëndron pas konkursit.

Vrapuesi kryesor ishte një pamje shumëngjyrësh e një hardhucë ​​jeshile pyjore që mat deri në 25 inç nga koka e saj deri tek bishti, gjendet në kodrat e Indisë dhe Sri Lanka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE