LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A mund të ushqesh fëmijën me qumësht gjiri kur je me koronavirus?/ ISHP sqaron nënat, çfarë duhet të dini

1 Gusht 2020, 07:56, Lifestyle CNA
A mund të ushqesh fëmijën me qumësht gjiri kur je me

Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë një mesazh të rëndësishëm për të gjitha nënat, që ushqejnë foshnjat e tyre me gji, dhe që mund të rrezikojnë në këtë kohë pandemie.

ISHP thekson se studimet e deritanishme nuk e kanë konfirmuar se koronavirusi mund të transmetohet te fëmija përmes qumështit të gjirit.

Mesazhi i ISHP:

-1-7 Gusht 2020
Java Botërore e Ushqyerjes me gji

Qumështi i gjirit është alternativa më e mirë për të ushqyer foshnjat gjatë vitit të parë të jetës e më tej.
Nëpërmjet tij fëmijët marrin gjithë elementët e nevojshëm ushqimor për mirërritjen dhe zhvillimin dhe për më tepër antitrupat mbrojtëse ndaj infeksioneve të ndryshme.

Ushqyerja me gji mbetet çelësi i sigurt për një shëndet të mirë në vazhdimësi.

Gratë me COVID-19 gjithashtu mund të ushqejnë foshnjat me gji.

Ato duhet:
-Të lajnë duart shpesh me ujë e sapun ose t?i dezinfektojnë ato me pastrues duarsh me bazë alkooli
-Të mbajnë maskë gjatë çdo kontakti me beben
-Të teshtijnë apo kolliten në një shami letre higjenike njëpërdorimshe
-Të pastrojnë dhe dezinfektojnë rregullisht sipërfaqet e prekura

#JavaBotëroreeUshqyerjesmeGji
UNICEF Albania

Lajmet e fundit nga