Connect with Us

A është kjo fytyra e Zotit?/ Arkeologu pretendon se 3000 koka argjile të vjetra të gjetura në Izrael përshkruajnë Zotin

Kuriozitete

A është kjo fytyra e Zotit?/ Arkeologu pretendon se 3000 koka argjile të vjetra të gjetura në Izrael përshkruajnë Zotin

Publikuar

-

Një pjesë e vogël e kokave prej balte 3000 vjeçare ‘meshkuj’ të gjetura në Izrael mund të zbulojnë përshkrimin më të hershëm të fytyrës së Zotit, thotë një arkeolog. Figurat u gërmuan përgjatë statujave anësore të vogla të kalit dhe përfaqësojnë një burrë me mjekër me një kokë të rrafshët të lartë, tipare të zgjatura, vrima veshi për bizhuteri dhe në krye me një kurorë.  Pretendimi i diskutueshëm vjen nga profesori Yosef Garfinkel, i cili referon shkrimet biblike të Zotit. Sidoqoftë, ideja e Garfinkel është hedhur poshtë nga një numër arkeologësh që argumentojnë se krijimi i ‘çdo gjëje që është në parajsë më lart’ ishte e ndaluar gjatë kësaj periudhe kohore.

Garfinkle, i cili është profesor në Universitetin Hebraik, i mbështet këto pretendime në faktin se të tre figurat datojnë nga shekujt 9 dhe 10, u gjetën pranë statujave të kalit dhe në zona adhurimi. Një kokë u zbulua një dekadë më parë në Khirbet Qeiyafa, rreth 20 milje larg Tel Motza ku Shua Kisilevitz dhe Oded Lipschits zbuluan dy të tjerë në fillim të këtij viti. Pas lajmeve nga Tel Motza, Garfinkle filloi të pyesë nëse kokat e argjilës ishin të lidhura, a është ky një zot dhe nëse po, cili?  Dhe ai shikoi librin e Habakkukut dhe Psalmeve për të gjetur përgjigjet. Habakkuk 3: 8 lexon: ‘A u zemërove me lumenjtë, Zot? A ishte zemërimi juaj kundër përrenjve?

Shembulli i dytë që gjeti u tregua në Psalmin 68: 4, i cili thotë: ‘Këndojini Perëndisë, këndojini lavde emrit të tij; këndojini një këngë të atij që hipet mbi retë ‘.’Disa tradita biblike, përshkruajnë, pra, Zotin si një kalorës në qiell ose retë, saktësisht si në Ugarit. Por disa tekste paraqesin një zhvillim të ri në të cilin ai është duke hipur mbi një kalë, ‘tha Garfinkle në një artikull në Bibliotekën BAS .

Kokat e tjera balte të gjetura në Tel Motza u tërhoqën nga një tempull afër Jeruzalemit dhe për shkak të udhëzimeve biblike që ndalonin imazhe të tilla, ekipi propozon që zona të përdorej për të adhuruar një shumëllojshmëri të perëndive të ndryshme – ‘jo vetëm Zoti.’ Kisilevitz dhe Oded Lipschits shkruajtën: ‘Për fat të keq, ky artikull është sensacionalizëm i pastër që tërheq kërkesën popullore, që gjeneron para, për të paraqitur një identifikim të pabazuar dhe (në rastin më të mirë) provativë si faktik, pasi ai injoron kërkimet dhe studimet ekzistuese profesionale, duke përfshirë shmangien e referencës në cilindo nga publikimet e ekskavatorëve. ‘ Garfinkel adreson se Bibla është shumë e qartë për ndalimin ndaj përfaqësimeve fizike të perëndisë.Vendbanimet e afërta në fakt iu lutën shumë perëndive, por ‘Mbretëria e Judës ishte një histori e ndryshme dhe mbështetej në dy koncepte – që ekziston vetëm një zot dhe jo shumë, dhe që nuk duhet të krijoni një statut, një imazh të varrosur të atë, ‘e ndau ai.

LEXO EDHE:  Ndërkombëtarët nuk i zënë besë Ramës/ Do dërgojnë ekspertë në Shqipëri për transparencën e rindërtimit

Rreth 3.000 vjet më parë kishte nga ata që e adhuronin Zotin dhe më pas ndodhi Zoti i stuhisë Kananease.   ‘Kananejtë,’ shkruan Garfinkel ‘nuk e përshkruanin një zot mashkull mbi një kalë.  ‘Vetëm në tekstet dhe ikonografinë e epokës së hekurit, kali u bë një kafshë shoqëruese hyjnore.’ ‘Pra, elementet ikonografike të figurave korrespondojnë me përshkrimet e Zotit në traditën biblike.’ Ai gjithashtu argumenton se ndalimi i krijimit të imazheve të Zotit nuk u miratua deri në shekullin e 10-të, kur kokat e argjilës ishin në përdorim. Garfinkle ka marrë kritika të gjera për pretendimet e tij por tha: ‘Si çdo zbulim, disa do të pranojnë dhe disa do të kundërshtojnë’. Kisilevitz dhe Lipschits hedhin poshtë pretendimet e tij, megjithëse pajtohen që shifrat janë përdorur për adhurim – ekipi i përshkruan ato si ‘figura njerëzore’.

“Megjithëse ne nuk mund të përjashtojmë mundësinë që kokat njerëzore nga Motza dhe Qeiyafa përshkruanin perëndi, ata nuk kanë shenja, simbole ose atribute (të tilla si brirët, gjysmëhënës, demat), të gjetura në figura dhe paraqitje vizuale në të gjithë Lindjen e Afërt antike, që do t’i identifikonte ata si figura hyjnore. Për më tepër, kur perënditë u përshkruanin kafshëve, ata nuk u ulën mbi ta (ata nuk kanë nevojë për transport) – ata qëndruan mbi ta!’ shkruanin ata./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Imazhi i trishtueshëm i një zogu që po vdes nga një infeksion viral / I jepet çmimi i parë në konkursin ndërkombëtar të fotografive të ekologjisë

Publikuar

-

Nga

Një imazh i mrekullueshëm i një zogu “Frigatebird” që po vdes nga një infeksion viral në Guiana Franceze i është dhënë çmimi i parë në konkursin ndërkombëtar të fotografive të ekologjisë.

Fotografia fituese, e kapur nga David Costantini nga Muséum National d’Histoire Naturelle në Paris, tregon zogun e detit të sëmurë me shenja të qarta të një sëmundje virale nga e cila nuk ka gjasa të shërohet.

‘Imazhi i fuqishëm i David Constantini ilustron se ka specie të tjera të prekura thellësisht nga viruset dhe këto procese janë pjesë e natyrës dhe e mjedisit tonë,’ thanë redaktorët e seksionit të BMC Ecology Luke Jacobus dhe Josef Settele, të cilët rekomanduan hyrjen fituese.

Ata shtuan se është “diçka që duket veçanërisht e rëndësishme në kohën e pandemisë aktuale”.Konkursi u krijua për t’i dhënë ekologëve mundësinë për të ndarë aftësitë e tyre kërkimore dhe fotografike, dhe për të festuar kryqëzimin e artit dhe shkencës. Fotografi David Costantini tha: ‘Unë bëra fotografinë në Guiana Franceze, ku shpërthimet virale prekin çdo vit një popullsi të frigateve.

LEXO EDHE:  Ekspertët përhapin alarmin/Nënat nuk duhet t’i lidhin më foshnjat, ja arsyeja

LEXO EDHE:  Çuçi takon grupin e ekspertëve që bëjnë vlerësimin e banesave/  250 persona nga Sukthi janë akomoduar në hotele 

“Një projekt hulumtues në vazhdim po përpiqet të përcaktojë shkaqet dhe pasojat e kësaj sëmundje dhe të gjejë zgjidhje për ruajtjen e popullatës lokale të frigatebird.” Një frigate e sëmurë ishte midis disa kafshëve të paraqitura në konkursin e shtatë të BMC Ecology Image.

Grupi eklektik i imazheve, i cili gjithashtu përfshin meerkats boshe dhe një majmun femër Gelada, tregon ‘bukurinë dhe larminë e jetës në planetin tonë’ si dhe marrëdhëniet e ndërlikuara të saj, sipas ekipit që qëndron pas konkursit.

Vrapuesi kryesor ishte një pamje shumëngjyrësh e një hardhucë ​​jeshile pyjore që mat deri në 25 inç nga koka e saj deri tek bishti, gjendet në kodrat e Indisë dhe Sri Lanka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Bukuria deri në perfeksion e Lady Dianës/ Ja çfarë thonë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Perfeksioni i portretit të saj është shpjeguar nga një kirurg profesionist, i cili ka studiuar raportin e artë dhe ideal të bukurisë dhe harmonisë në tiparet e fytyrës së princeshës Lady Diana!

Ekziston një formulë shkencore që konfirmon përsosjen e parametrave dhe tipareve të fytyrës të së ndjerës Lady Diana.

Fytyra, hunda, vetullat janë disa nga karakteristikat e marra në konsideratë nga Julian De Silva, një kirurg i njohur në Qendrën për Kirurgji Kozmetike & Plastike në Londër, i cili ekzaminoi fytyrat e disa personaliteteve reale përmes formulës së Seksionit të Artë, në të cilit Grekët e lashtë bazuan idealin e tyre të bukurisë.

Sipas ekzaminimit të tij, vetëm ish-gruaja e princit Charles të Anglisë ishte në krye të renditjes, si një portret perfekt i ekzaminuar nga eksperti, duke marrë rezultatin më të lartë (89.05%), pak më të lartë se ajo e Ranias së Jordanisë (88.9%).LEXO EDHE:  A duhet të jeni miq me ish-ët e partnerit? Ekspertët japin këtë përgjigje

Sepse fytyra e Lady Dianës është gati perfekte! Fytyrat e princeshave të ekzaminuara ishin të izoluara në disa elementë, në mënyrë që të mund të vinin në pah pikat e forta dhe të dobëta të secilës.

LEXO EDHE:  Manastirliu ftesë për ekspertët opozitarë/ “Ejani në Ministrinë e Shëndetësisë, s’jeni tepër”

Sipas sistemit të kompjuterizuar të hartës së fytyrës, bazuar në parimet e përdorura nga Leonardo Da Vinci në Man Vitritvian, balli dhe vetullat e Lady D ishin pothuajse të përsosura, ndërsa buzët e saj ishin shumë të holla dhe mjekra e saj nuk ishte shumë klasike.

Rania e Jordanisë, nga ana tjetër, dallon për mjekrën e saj klasike dhe buzët e përsosura, por pak problem raportohet detaji i gjerësisë së hundës dhe madhësia e ballit. Vendi i tretë për Grace Kelly-n, me një pozicion gati të përsosur të syve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

6 vjeçari me trupin me muskuj/ Stërvitet çdo ditë për të arritur ëndrrën e tij më të madhe

Publikuar

-

Nga

6 vjeçari me trupin me muskuj/ Stërvitet çdo ditë për të arritur ëndrrën e tij më të madhe

Sporti është aktiviteti i përsosur për fëmijët, i cili mund të sigurojë rritje të shëndetshme dhe t’i lërë ata të lëshojnë energjinë e tyre. Sidoqoftë, ky djalë i vogël është atletik në një nivel krejtësisht tjetër. Në moshën vetëm 6-vjeçare, djali iranian Arat Hosseini duket si një atlet profesionist. Sporti u bë jeta e tij për një arsye të mirë ai ka një qëllim të rëndësishëm për të arritur.

Ky djalë i jashtëzakonshëm u bë i famshëm pasi babai i tij postoi një video interesante të tij në Instagram. Vetëm në moshën 3 vjeç, Arati po shkallëzonte muret në shtëpinë e prindërve të tij. Më vonë, kur ai u bë 4 vjeç, babai i tij filloi të postojë më shumë video nga ai duke luajtur futboll , dhe njerëzit filluan ta donin atë.

Arat stërvit çdo ditë dhe ka arritur të arrijë një fizik me mendje, që shumë të rritur madje mund ta kenë zili. Por muskujt e tij nuk janë e vetmja gjë për të cilën mund të krenohet. Falë stërvitjes së tij, ai është në gjendje të kryejë disa poza të ndërlikuara gjimnastike dhe bëmat atletike.E gjithë kjo përpjekje ka një qëllim të veçantë për të riun Arat. Në të ardhmen, djali ka ëndërr të bëhet një lojtar i shquar i futbollit, ashtu si idhujt e tij, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi . Ai nuk ka kohë për të humbur dhe merr pjesë në trajnimet e futbollit çdo ditë.

LEXO EDHE:  Manastirliu ftesë për ekspertët opozitarë/ “Ejani në Ministrinë e Shëndetësisë, s’jeni tepër”

LEXO EDHE:  A duhet të jeni miq me ish-ët e partnerit? Ekspertët japin këtë përgjigje

Babai i Aratit, Muhamedi, kujdeset mirë për djalin. Ai e vuri re talentin e djalit të tij që në një moshë shumë të re dhe që prej asaj kohe ka udhëhequr trajnimin e tij dhe monitorimin e përparimit të tij. Për të ndihmuar zhvillimin e potencialit të tij, familja e Aratit madje u transferua në Liverpool, Angli nga Irani.

Aktualisht, djali stërvitet në Akademinë Liverpool. Një nga autoritetet e Klubit të Futbollit Liverpool u befasua kur pa Aratin dhe talentin e tij. Pas kësaj, përgatitjet u bënë që Arati të bashkohej me Akademinë Liverpool, ” tha babai i tij. Përveç kësaj, shumë klube të tjera të futbollit anglez dëshirojnë të nënshkruajnë një kontratë me djalin, kështu që Arat merr shumë oferta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE