Connect with Us

Vaksina kundër koronavirusit/ Cilat janë katër llojet e ndryshme dhe kur mund të jenë gati

Shëndeti

Vaksina kundër koronavirusit/ Cilat janë katër llojet e ndryshme dhe kur mund të jenë gati

Publikuar

-

Vaksina kundër koronavirusit konsiderohet gjerësisht si shansi më i mirë për të rikthyer jetën në normalitet. Masat e distancimit shoqëror dhe bllokimit mund të mbeten realitet derisa kërcënimi i sëmundjes të ketë kaluar, dhe kjo ka të ngjarë të ndodhë vetëm kur të gjendet një vaksinë efektive.

Më shumë se 140 ekipe studiuesish dhe shkencëtarësh në të gjithë botën po garojnë për të zhvilluar një vaksinë të sigurt dhe efektive kundër Covid-19. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka nënshkruar marrëveshje për katër vaksina të ndryshme të mundshme të koronavirusit , duke kryer një total prej 250 milion doza. Të katër vaksinat eksperimentale funksionojnë në një mënyrë paksa të ndryshme, dhe janë në faza të ndryshme të prodhimit. Ja çfarë duhet të dini.

GSK dhe Sanofi

Qeveria kohët e fundit ka nënshkruar një marrëveshje deri në 60 milion doza të një vaksine koronavirus që po zhvillohet nga gjigantët farmaceutikë GlaxoSmithKline dhe Sanofi. Të dy kompanitë janë duke punuar në partneritet, duke krijuar një vaksinë të bazuar në teknologjinë rekombinante të bazuar në proteina. Testimet tek njerëzit do të fillojnë në shtator. Sanofi tha se miratimi rregullator mund të arrihet në gjashtë muajt e parë të 2021, nëse gjykimet janë të suksesshme.

Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca

Qeveria gjithashtu ka nënshkruar për 100 milion doza të vaksinës të zhvilluara nga Universiteti Oxford dhe ndërmarrja farmaceutike britaniko-suedeze AstraZeneca.Kreu i shkencëtarit të OBSH-së, Soumya Sëaminathan, ka thënë se vaksina e Oxford / AstraZeneca, e quajtur ChAdOx1, është kandidati më i përparuar. Është bërë nga një virus i gjeneruar gjenetikisht. Faza një dhe dy e provave klinike tashmë janë realizuar, dhe faza e tretë dhe e fundit e zhvillimit është duke u zhvilluar në Brazil Nëse vaksina tregohet të jetë efektive, ajo do t’i dorëzohet Agjencisë Rregulluese të Produkteve dhe Kujdesit Shëndetësor Britanik (MHRA) deri në fund të vitit 2020.

LEXO EDHE:  Kardiologu tregon si ndikon COVID-19 te personat me zemër/ Kritikon paralizimin e aktivitetit ekonomik

BioNtech dhe Pfizer

BioNtech dhe Pfizer po zhvillojnë një vaksinë që injekton një pjesë të kodit gjenetik të koronavirusit tek pacientët. Shpresohet se kjo do të nxisë një përgjigje imune dhe trupi do të zhvillojë antitrupa kundër pjesëve specifike të virusit. Faza 2/3 provat klinike, të dizajnuara për të vlerësuar sigurinë, efikasitetin dhe dozimin optimal të vaksinës, kanë filluar në Shtetet e Bashkuara. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është angazhuar në 30 milion doza

Valneva

Më në fund, qeveria ka siguruar qasje në 60 milion doza të vaksinës së kompanisë bioteknike Valneva. Përdor një version joaktiv të koronavirusit, dhe pritet të fillojë provat klinike para fundit të vitit 2020. Mund të marrë miratimin rregullator në gjysmën e dytë të 2021 Investimi në lloje të ndryshme të vaksinave nga ekipe të ndryshme maksimizon shanset që një të ketë sukses. Nëse një vaksinë efektive është gjetur dhe aprovuar, punëtorët me përparësi të lartë shëndetësore dhe të kujdesit shoqëror dhe ata me rrezik më të madh të sëmundjes do të jenë me përparësi.Vaksina më pas do të shpërndahet në pjesën tjetër të popullatës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Nuk ndikon në fertilitet”/ Alimehmeti tregon nëse duhet të vaksinohet gratë shtatzënë  

Publikuar

-

Nga

“Nuk janë studiuar efektet afatgjata”/ Alimehmeti kundër vaksinimit të fëmijëve

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë një mesazh për skeptikët që refuzojnë të bëjnë vaksinën mbi pasojat që ajo mund të ketë në të ardhmen.

Në studion e Report Tv, ai tha se nga studimet e deri tanishme, nuk ka të dhënë që vaksina shkakton probleme për fertilitetin te gratë dhe burrat, e ndërsa e rekomandon marrjen e vaksinës edhe për gratë shtatzëna, por pas muajit të tretë.“Kemi studime mbi Pfizer dhe Astrazeneca nuk kemi risk po t’ia japim grave shtatzënë, nuk ka risk, është studiuar dhe fertiliteti dhe nuk është parë ndonjë problem. Ne e dimë që tre muajt e parë duhet të kemi shumë kujdes, a kemi mundësi ta bëjmë nga muaji 4-5, por nga ana tjetër nëse nuk janë ende shtatzënë, më mirë të vaksinohet tani dhe ta shtyjnë shtatzëninë pas 6 muajsh, se vaksina qëndron 10 orë në trup”, tha Alimehmeti.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Alarmi nga variantet e reja të Covid-19/ Epidemiologu qetëson qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Në një kohë që varianti MU ka përhapur frikë se do të përsëritet një skenar i ngjashëm me DELTA,  epidemiologu Ilir Alimehmeti ka “qetësuar” qytetarët, duke thënë se e gjitha është një alarm fals.

Nga studio e Report tv, Alimehmeti  ka dhënë argumente shkencore, ndërsa thekson se 98.1% e rasteve të reja në Europë, pjesë e të cilave është Shqipëria, janë të prekur me janë Delta.

“Ne po infektohemi me Delta, 98.1% e rasteve të reja janë Delta, MU për momentin duket në alarm flas, sepse në mënyrë paradoksale mbrojtësi jonë është Delta, ai duhet të mbizotërojë Deltën, ndërkohë që është e kundërta, Anglia që e deklaronte në Europë, janë vetëm prej udhëtarë , pra po të kishte MU, do i gjente Anglia”, tha Alimehmeti.

Për shkak të rritjes së rasteve të reja, vendi ynë, si edhe disa shtete në botë, kanë shtrënguar masat anti-COVID, por për Alimehmetin, është e gabuar! Kjo sepse sipas tij, në këtë fazë të pandemisë, nuk duhet t’u jepet më rëndësi rasteve të reja, por shtrimeve në spitale që aktualisht në Shqipëri janë në gjendje stabël. Ai këmbëngulë që masat e reja duhet të bazohen mbi shtrimet në spitale dhe jo rastet e reja.

LEXO EDHE:  Gratë shtatzëna dhe koronavirusi/ Ministria jep udhëzime për parandalimin e Covid-19

LEXO EDHE:  Gratë shtatzëna dhe koronavirusi/ Ministria jep udhëzime për parandalimin e Covid-19“Ne shohim qartë që është i njëjti virus, Delta si këtu në rajon dhe nuk duhet të shohim më rastet e reja, të ruajmë infektimet nuk duhet të shihen më, duhet të shohim rastet e rënda, ne këtu kemi më pak të shtruar. Dhe ditën kur të gjithë të jenë të imunizuar, e dimë që grafiku i personave të shtruar duhet të jetë sa më i ulët, pa i dhënë rëndësi rasteve të reja. Masat e reja të bëhen mbi shtrimet në spitale, dhe jo raste të reja, kështu e ka Gjermania, Anglia, Italia”, tha ai.

Një problematikë është që është hasur jo pak gjatë këtyre muajve, ku vendi ynë është nën “pushtetin” e virusit, është marrja e antibiotikëve nga qytetarët si një masë paraprake.

Alimehmeti tha se ky vendim sjell më shumë pasoja negative nga sa mund ta mendonim.

“74% e qytetarëve kanë marrë antibiotik kot, me parimin do i dal para, por kjo ul forcën imunitare, dhe s’po e lë trupin të bëjë luftën që trupi do e bënte natyrshëm, pjesa tjetër i ka pasur të nevojshme”, tha Alimehmeti.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A duhet bërë vaksina, nëse ke kaluar Covid-19?/ Epidemiologu sqaron qytetarët

Publikuar

-

Nga

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka deklaruar se vazhdon t’i qendrojë deklaratës së tij, se nuk rekomandon bërjen e vaksinës për personat që kanë kaluar Covid-19.

I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai u shpreh se ky fakt është vërtetuar edhe përmes një studimi të bërë nga një revistë e njohur.

Sipas Alimehmetit, bëhet fjalë për persona që janë imuno-kompentent, që janë në gjendje të ngrenë një përgjigje imunitare.

Mjeku ka theksuar se ai që e ka kaluar Covid-19 ka më shumë mbrojtje natyrale se ai i vaksinuar,  27-fish ndaj formave të rënda dhe 8-fish më shumë ndaj humbjes së jetës.“E para, na qendron e gjitha kjo që kemi thënë. Në mos gaboj kjo intervistë është bërë në korrik. Ka dal edhe një studim, i cili është përhapur në të gjithë botën sërish, ku përfundimi është më i madh akoma dhe thotë: ‘Imuniteti natyror zgjat shumë më shumë sesa vaksina bën atë efektin që është vaksina Phizer që ata kanë’. Është edhe më i fortë si studim”.

“Në qoftë se ke kaluar një virus nuk kemi asnjë asnjë virus të njohur që të kesh nevojë për vaksinë nga mbrapa, nëse e ke kaluar në mënyrë natyrore. Flasim këtu për persona që janë imuno-kompentent, që janë në gjendje të ngrenë një përgjigje imunitare siç është përgjigja dërrmuese. Patjetër mund të kesh persona të vjetër, me sëmundje dërrmuese që nuk janë në gjendje të mbajnë një përgjigje imunitare. Ndoshta këta mund t’i konsiderojmë.

Pra, ai që e ka kaluar ka më shumë mbrojtje natyrale se ai i vaksinuar. 27-fish ndaj formave të rënda dhe 8-fish më shumë ndaj humbjes së jetës. Këto janë rezultate shumë të forta dhe janë komentuar edhe në revistën “Science” nga shumë epidemiologë, imunologë me emër të botës. Ne imunitetin natyror e kemi shumë më të fuqishëm. Por nga krahu tjetër, mos të mendojmë se kemi ndonjë rrisk, po të bëjmë vaksinën nëse e kemi kaluar Covidin”. 

LEXO TE PLOTE