Connect with Us

Shkencëtarët rusë/ Koronavirusi nuk reziston në ujë, shkatërrohet për 72 orë

Shëndeti

Shkencëtarët rusë/ Koronavirusi nuk reziston në ujë, shkatërrohet për 72 orë

Publikuar

-

Shkencëtarët rusë/ Koronavirusi nuk reziston në ujë, shkatërrohet për 72 orë

Një studim i shkencëtarëve rusë ka treguar se uji pothuajse plotësisht mund ta shkatërrojë koronavirusin e ri brenda 72 orëve, transmeton Anadolu Agency (AA).

Rezistenca e virusit varet drejtpërdrejt nga temperatura e ujit – 90 për qind e grimcave të virusit vdesin në ujë në temperaturë të dhomës brenda 24 orëve dhe 99,9 për qind brenda 72 orëve, tregoi studimi i Qendrës Shtetërore Kërkimore të Virologjisë dhe Bioteknologjisë VECTOR.
Uji në temperaturën e vlimit vret plotësisht dhe menjëherë virusin Sars-CoV-2, thotë hulumtimi i publikuar nga Shërbimi Federal Rus për Mirëqenie Njerëzore.
Virusi mund të jetojë në ujë në kushte të caktuara, por ai nuk shumohet as në det, as në ujë të freskët, tregoi studimi. Megjithatë, ai mbetet aktiv deri në 48 orë në sipërfaqe çeliku të pandryshkshëm, linoleumi, qelqi, plastike dhe qeramike. Hulumtimi zbuloi se virusi është i paqëndrueshëm dhe shumica e dezinfektuesve shtëpiakë janë efektivë kundër tij.
Ai tregoi se alkoolet etilike dhe izopropile me përqendrim 30 për qind mund të vrasin deri në një milion grimca të virusit në gjysmë minute, duke kundërshtuar studimet e mëparshme që thanë se një përqendrim prej mbi 60 për qind është i nevojshëm për të shkatërruar grimcat. Sipas studimit, dezinfektuesit me klor kanë të njëjtin efektivitet, duke pastruar plotësisht sipërfaqet prej virusit Sars-CoV-2 brenda 30 sekondave. /CNA.al
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Sa ditë jemi ngjitës kur jemi pozitivë?/ 8 fakte që duhet ti dini për Covid-19

Publikuar

-

Nga

Sa ditë jemi ngjitës kur jemi pozitivë?/ 8 fakte që duhet ti dini për Covid-19

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Nga fillimi në dhjetor 2019, sëmundja Covid-19 u paraqit si shumë ngjitëse. “Çdo person i infektuar do të infektojë të paktën 3 persona në mungesë të masave mbrojtëse”, thame.

Kapaciteti transmetues i koronavirusit Sars-CoV-2 vlerësohet çdo ditë nga autoritetet shëndetësore përmes matjes së “R0” për të ndjekur evolucionin e epidemisë. Kjo “R” korrespondon me shkallën e riprodhimit të virusit dhe tregon numrin e njerëzve të infektuar nga një rast pozitiv për Covid-19.

Sa më i lartë të jetë, aq më shumë transmetohet sëmundja.

Sa ditë jemi ngjitës kur jemi pozitivë për Covid-19? A jemi ngjitës nëse nuk kemi simptoma? Po gjatë periudhës së inkubacionit?

Cili është përkufizimi i ngjitjes?

Fjala “ngjitje” vjen nga latinishtja “cum” që do të thotë “me” dhe “tangere” për “të prekur”. Në gjuhën mjekësore, ngjitja përcaktohet nga transmetimi i një agjenti infektiv dhe, kur është e përshtatshme, sëmundja përkatëse, nga një subjekt i kontaminuar tek një individ i shëndetshëm, me kontakt të drejtpërdrejtë (lëkurë, mukozë) ose indirekt (transmetim ajror (pështymë) , sperkla …ose sistemi tretës …).

Si transmetohet koronavirusi nga personi në person?

Virusi Sars-CoV-2 përhapet kryesisht nga kontakti i ngushtë me një person të infektuar, nga grimca të vogla të lëngshme që nxirren përmes gojës ose përmes hundës nëse personi i infektuar kollitet, teshtin, flet ose merr frymë thellë. “Ju gjithashtu mund të kontraktoni Covid-19 kur virusi hyn në gojë, hundë ose sy, një situatë më e mundshme kur njerëzit janë në kontakt të drejtpërdrejtë ose të ngushtë (më pak se një metër larg) me një person të infektuar” sipas OBSH .

Ju gjithashtu mund të infektoheni nëse prekni sytë, hundën ose gojën para se të lani duart, pasi të keni prekur një sipërfaqe të ndotur. Transmetimi i virusit rritet në hapësira të brendshme, të mbushura me njerëz dhe në ajrosje të pamjaftueshme.

Kohëzgjatja: për sa ditë jemi ngjitës?

Faza ngjitëse e një pacienti pozitiv Covid-19 është 8 ditë mesatarisht dhe fillon rreth 2 ditë para fillimit të simptomave.

A jemi ngjitës gjatë inkubacionit?

Inkubacioni mbulon periudhën midis ndotjes nga virusi dhe shfaqjes së simptomave të para. Periudha mesatare e inkubacionit për Covid-19 është 5 ditë (maksimumi 14 ditë). Gjatë kësaj periudhe, personi mund të jetë ngjitës!

Ngarkesa virale arrin kulmin gjatë javës së parë të sëmundjes.

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë/ Tani duhet vetëkontroll dhe disiplinë, mbroni fëmijët dhe të moshuarit

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë/ Tani duhet vetëkontroll dhe disiplinë, mbroni fëmijët dhe të moshuarit

Kur jeni ngjitës nëse keni simptoma të Covid-19?

“Sipas të dhënave laboratorike, është veçanërisht pak para se njerëzit e infektuar të zhvillojnë simptoma (dmth. Dy ditë para shfaqjes së simptomave) dhe në fillimin e sëmundjes që ata janë më ngjitës” shpjegon Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Një meta-analizë britanike e 79 studimeve mbi Sars-CoV-2 (5,340 persona) botuar më 19 nëntor në revistën shkencore The Lancet tregoi se ngarkesa virale e koronavirusit Sars-CoV-2 në traktin e sipërm respirator arriti kulmin gjatë javes së parë të sëmundjes. OBSH gjithashtu informon se “njerëzit që zhvillojnë një formë të rëndë të sëmundjes mund të jenë ngjitës për një kohë më të gjatë.

Sa kohë pas shfaqjes së simptomave?

Pas ditës së 5-të, ngarkesa virale zvogëlohet

Sipas autorëve anglezë të studimit Lancet të botuar në nëntor 2020, kulmi i ngjitjes së një personi pozitiv për Covid-19 shkon deri në ditën e 5-të pas fillimit të simptomave. Më pas, ngarkesa virale zvogëlohet. Asnjë studim nuk ka zbuluar ndonjë virus që jeton përtej ditës së 9-të të sëmundjes, pavarësisht ngarkesave të larta virale vazhdimisht, vunë në dukje studiuesit. Prandaj ngjitja është veçanërisht e fortë ditët e para pas shfaqjes së simptomave.

A jemi ngjitës kur jemi asimptomatikë?

Një person i infektuar me virusin Sars-CoV-2 por që ende nuk ka përjetuar simptoma është ngjitës dhe mund të infektojë të tjerët. Po kështu, dikush që nuk zhvillon kurrë simptoma mund të transmetojë virusin edhe nëse “nuk është ende e qartë në çfarë mase ndodh kjo” thotë OBSH. Vini re se ndërsa rastet asimptomatike janë ngjitëse, “transmetimi i Covid-19 ndodh kryesisht nga njerëzit me simptoma” .

A do të jetë një person i vaksinuar ngjitës?

Ndërsa vaksina Covid-19 nuk është ende në treg, lind pyetja nëse, përveç mbrojtjes së personit nga sëmundja Covid-19, ajo do të jetë në gjendje të parandalojë personin nga transmetimi i virusit, te një person i shëndetshëm. Pasi të vaksinohet, kur trupi ndeshet me virusin, ai e njeh atë dhe di se si të mbrohet kundër tij për të bllokuar zhvillimin e sëmundjes. Në këtë fazë, ekziston një “mungesë perspektive për vaksinat e ardhshme, si dhe për aftësinë e tyre për të kufizuar ngjitjen e virusit”.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Humb jetën nga Covid, drejtori i Pallatit të Kulturës në Librazhd

Publikuar

-

Nga

Humb jetën nga Covid, drejtori i Pallatit të Kulturës në Librazhd

Ka humbur jetën nga Covid-19 drejtori i Pallatit të Kulturës në Librazh,” Sadi Halili” Arianit Alliu 46 vjeç.

Ai ndodhej prej dy javësh i shtruar në Spitalin Covid në Tiranë, por nuk ka mundur që t’ja dale.

Mësohet se ai nuk kishte sëmundje të tjera shoqëruese ndersa ishe baba i tre fëmijëve.

Arianit Alliu ishte një nga figurat më të njohura dhe të dashura për të gjithë  Librazhdin dhe më gjerë.

Pjesëmarrës në shumë festivale në Shqipëri, Diasporë, Ballkan, Europë deri në Azinë e largët dhe kudo,një drejtues i Festivalit të Valles Dyshe në Librazhd në vitin e kaluar,një festival i ideuar nga mjeshtri Sadi Halili,pjesëmarrës i festivalit të madh mbarëkombëtarë mbarëshqiptarë “Këngë Jeho”, në Strugë në shtator 2020 ku fitoi çmimin e Parë,medalje Ari.Gëzonte respekt kudo në të gjitha hapësirat mbarëshqiptare dhe më gjerë.

LEXO EDHE:  Horror në Rusi/ I sëmuri mendor i pret kokën foshnjës dhe sulmon policinë me thikë

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë/ Tani duhet vetëkontroll dhe disiplinë, mbroni fëmijët dhe të moshuarit

Ndërkohë nga fillimi i pandemisë e deri më tani në vendin tonë kanë humbur jetën 822 persona.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini pa jastëk?/ Zbuloni disa nga përfitimet e jashtëzakonshme

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini pa jastëk/ Zbuloni disa nga përfitimet e jashtëzakonshme

Jastëkët e parë që njohim datojnë që nga Mesopotamia Antike. Ato ishin prej guri dhe vetëm njerëzit e pasur mund t’i përballonin ato. Ndryshe nga jastëkët e lashtë prej guri, ato që ne përdorim sot janë të butë dhe me gëzof, dhe shumë njerëz nuk mund të flenë pa përqafuar një jastëk të madh komod. Por në fakt, gjumi me jastëk mund të mos jetë mënyra më e mirë për të pushuar, pasi mund të ndikojë në trupin dhe gjendjen shpirtërore.

Këtu keni disa përfitime nëse flini pa jastëk:

Parandalon dhimbjen e shpinës.

Shumë jastëk mund të çojnë në një pozicion të panatyrshëm të gjumit dhe mbështetja që ata ofrojnë nuk zgjat shumë. Megjithëse vetë jastëku nuk do të shkaktojë dëmtimin e shpinës, mund të përkeqësojë shumë nga simptomat themelore . Kur flini pa jastëk, shtylla kurrizore mund të pushojë dhe trupi juaj është në pozicionin e tij natyror.

Ju ndihmon të shmangni dhimbjen e qafës.

Shumica e jastëkëve nuk mund t’ju ​​ndihmojnë të flini në pozicionin e duhur , madje mund të përkeqësojnë qëndrimet e gjumit. Përkulja e qafës në çfarëdo mënyre për një kohë të gjatë do t’ju bëjë të pakëndshëm, dhe jastëkët shumë të fortë ose shumë të butë mund të çojnë në dhimbje të qafës .

Lufton dhimbjet e kokës.

Nëse po zgjoheni me një dhimbje koke ose ndiheni të lehtë, mund të jetë faji jastëku juaj. Jastëkët që janë shumë të lartë bëjnë që koka dhe qafa juaj të rrumbullakosen përpara dhe ato shtojnë më shumë tension në muskujt e qafës . Kjo mund t’ju japë një dhimbje koke në mëngjes pasi të jeni ngritur nga shtrati.

LEXO EDHE:  Mjekët dhe stresi në kohën e krizës së koronavirusit 

LEXO EDHE:  SKANDALI-Çmimi i karburanteve pëson rënie drastike/ Albpetrol publikon ankand për shitjen e naftës bruto

Mund të lehtësojë stresin.

Nëse jastëku juaj ju bën të mos ndiheni rehat gjatë natës, mund të përfundoni duke e hedhur gjumin. Sa më shumë shqetësime të gjumit të keni, aq më pak kohë trupi juaj ka për shumë funksione të rëndësishme që ndodhin gjatë gjumit. Heqja e vazhdueshme e gjumit mund të ndikojë në disponimin tuaj dhe aftësitë e të menduarit, dhe do të bëjë që trupi juaj të lëshojë më shumë hormone të stresit gjatë ditës.

Parandalon puçrrat në fytyrë.

Lëkura juaj do t’ju falenderojë që shpëtuat nga jastëku. Fytyra juaj normalisht shtypet në jastëk për pjesën më të madhe të kohës gjatë natës. Ju ndoshta nuk e lani jastëkun tuaj çdo ditë, dhe ajo mbledh papastërti , vaj dhe pluhur shtëpiak mbi të. E gjithë kjo mund të çojë në  thyerje , inflamacion dhe rrudha të parakohshme .

Mund të jetë i mirë për flokët tuaj.

Nëse zgjoheni në mëngjes me flokë të thatë dhe të ngatërruar, mund të dëshironi të hiqni dorë nga jastëku për hir të flokëve. Kur po hidhni dhe ktheheni natën, flokët po fërkohen me jastëkun tuaj, duke bërë që ato të  prishen . Jastëkët gjithashtu mund të thithin vajrat nga flokët tuaj, duke i lënë të thatë dhe të brishtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE