Connect with Us

Ndryshimet kushtetuese/ Mesazhi i PPE: Qeveria theu konsensusin e arritur me opozitën, e papranueshme!

Politikë

Ndryshimet kushtetuese/ Mesazhi i PPE: Qeveria theu konsensusin e arritur me opozitën, e papranueshme!

Publikuar

-

Zëdhënësi i PPE në Parlamentin Europian ka reagaur pas votimit në Kuvendine Shqipërisë për ndryshimet Kushtetuese.

Në një postim në Facebook, Michael Gahler shkruan se është për të ardhur keq, dhe e dyshimtë që partia “qeverisëse e Shqipërisë theu konsensusin e arritur ndërkombëtarisht me opozitën dhe dje ndryshoi në mënyrë të njëanshme kushtetutën.”

Me tej Gahler shprehet se nuk është e pranueshme që qeveria Rama, që kërkon hapjen e negociatave me BE, “bën ndryshime arbitrare të rregullave të lojës elektrorale.”

“Për ata miq të Facebook që kanë një interes të veçantë në Shqipëri: Unë e gjykoj shumë me keqardhje dhe si të diskutueshëm në lidhje me qëllimet e tyre të vërteta që partia qeverisëse e Shqipërisë theu konsensusin e arritur ndërkombëtarisht me opozitën dhe dje ndryshoi në mënyrë të njëanshme kushtetutën. Nuk mund të jetë e pranueshme për askënd që qeveria Rama e cila dëshiron negociatat e pranimit me BE të nisë të ndryshojë në mënyrë arbitrare rregullat e lojës elektorale. Nëse kjo qeveri dëshiron me ndershmëri negociatat e pranimit me BE, si mund të mos pranojnë këshillat e Parlamentit Evropian, Komisionit Evropian dhe shteteve anëtare përkatëse për një çështje kaq të ndjeshme dhe themelore për demokracinë. Grupi i PPE do të vëzhgojë me kujdes veprimet e ardhshme në lidhje me kodin zgjedhor dhe do të nxisë me forcë që të arrihet konsensusi me opozitën brenda Këshillit Politik.
Varet nga partitë dhe shqiptarët të mbrojnë demokracinë dhe perspektivën e tyre evropiane”, shkruan Gahler./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Shqipëria mund të fundoset nga vala e Covid-19 në vjeshtë”/ Ish ministri ngre alarmin

Publikuar

-

Nga

Shqipëria mund të fundoset nga vala e Covid-19 në vjeshtë”/ Ish ministri ngre alarmin

Ish-ministri Edmond Panariti  ka reaguar sërish lidhur me sitatën e pandemisë në vend.

Në reagimin e tij në rrjetet sociale ai shkuan se një valë e pritshme e Covid-19 në stinën e vjeshtës mund ‘të na fundosë’ nëse nuk trefishojmë kapacitetet, logjistikën dhe teknologjinë spitalore.

Sipas tij, aktualisht Shqipëria për nga kapacitetet spitalore  është “më shumë se tre herë më ulët se mesatarja Evropiane”.

Nuk duhet të presim të mbarojnë pushimet për të vepruar, sepse do jetë tepër vonë”, thekson ai më tej.

“Pa i tre fishuar kapacitetet, logjistikën dhe teknologjinë spitalore mund të fundosemi nga vala e pritshme Covid e vjeshtës!

Në përballjen me Covid, mjekët janë padyshim heronjtë tanë!

Por ashtu siç fitohet lufta me armatime, padyshim edhe sëmundjet nuk mposhten vetëm me heroizëm dhe propagandë por me kapacitete, logjistikë dhe teknologji!

Këtu mjekësia e PPP-ve është shumë prapa Evropës.

Ja shifrat sipas INSTAT :Në Shqipërinë shtetërore dhe private kemi gjithsej 55 spitale të cilët ofrojnë në “letër” 8853 shtretër, thënë ndryshe 2,6 shtretër për 1000 banorë.
Por mesatarja shumëvjeçare e shfrytëzimit të tyre sipas INSTAT, është më pak se 50%.
Pra “de facto” u shërbejmë jo me tre por vetëm me një shtrat e një çerek rreth 1000 banorëve tanë .

LEXO EDHE:  Socialistët u votuan por janë në opozitë/ Kush po qeveris Shqipërinë?!

LEXO EDHE:  Nis protesta në Astir/ Basha dhe deputetët e opozitës bashkohen me banorët

Po mesatarja Evropiane?

Mesatarisht Evropa para pandemisë ofronte një shtrat spitalor për çdo 196 banorë, pra më shumë se pesë shtretër për 1000 banorë.

Por ndryshe nga ne, koeficienti i shfrytëzimit vjetor të tyre është rreth 80%.
Thënë ndryshe mesatarisht në Evropë janë 4 shtretër që realisht përdoren për 1000 banorë. Te ne vetëm 1,2.

Përtej patetizmit dhe propagandës, shifrat janë kokëforta dhe dëshmojnë se ku jemi

Përfundimi : Për nga kapacitetet spitalore jemi më shumë se tre herë më ulët se mesatarja Evropiane.

Pyetja tjetër e nxehtë për kohën që po kalojmë është :
Po me shtretër të reanimacionit, të cilët janë jetësore për trajtimin e rasteve të rënda me Covid 19 ku jemi?
Këtu statistikat çalojnë por nëse duam të mos fundosemi nga vala e dytë e pritshme e covid 19 në vjeshtë duhet ta çojmë numrin e shtretërve reanimatorë në rreth 2000 para tetorit, pra më shumë se tre herë se tani.
Nuk duhet të presim të mbarojnë pushimet për të vepruar, sepse do jetë tepër vonë.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pampuri: Qeveria po ul shpenzimet për shëndetësinë

Publikuar

-

Nga

Pampuri: Qeveria po ul shpenzimet për shëndetësinë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Orjola Pampuri akuzon qeverinë se ka ulur shpenzimet për shëndetësinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Pampuri shkruan se pikërisht në kohën kur ka më shumë nevojë që të përmirësohet shërbimi, sipas saj kjo qeveri tallet me shëndetin e qytetarëve. Më tej ajo thotë se qeveria po vijon abuzimet si të ishim përballë një situate normale.“Ne kulmin e pandemisë, përballë një sistemi shëndetësor me aq shume mangësi e probleme, qeveria ka luksin të ulë shpenzimet për shendetësinë, pikeriksht ne kohen kur ka me shume nevoje qe te përmirësohet shërbimi, te shtohet numri i personelit shëndetësor, e te motivohen e mbështeten ata qe janë çdo dite ne krye te detyrës, te blihen aparatura e specifikisht për te përballuar pandeminë te alokohen fonde për blerjen e aparaturave ECMO, si dhe te anuloje koncesionet ne shëndetësi e te alokoje paratë për te përballuar krizën. Kjo qeveri vijon te beje shoë e te tallet me qytetaret e shëndetin e tyre, e duke vijuar abuzimet si te ishim përballe një situate normale“, shkruan Pampuri.

LEXO EDHE:  “E kam personale se ka jetuar disa vite me mamanë time”/ Ironia e Bushatit ndaj Manjës për Ramën

LEXO EDHE:  Duka koalicion me PS?/ Malaj: “Djali planprishës” i koalicionit opozitar…

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-deputeti i sulet Ramës/ Populli shqiptar të ka vulosur si “Non Grata”

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i sulet Ramës/ Populli shqiptar të ka vulosur si “Non Grata”

“Populli shqiptar tashmë e ka vulosur si NON GRATA në këtë vend, kryeministrin dhe të gjithë sektin e tij të Rilindjes”.

Kështu deklaron ish-deputeti i LSI-së Vangjel Tavo, i cili deklaron se korrupsioni dhe papunësia janë në nivele të larta të paprecedenta.

Sipas tij, të gjitha institucionet janë jashtë funksioni zyrtar dhe kontrolli dhe vjedhja po shtohet e më shumë.“Vjedhja po shtohet pasi e dinë që edhe pak kohë u ka mbetur. “Të vjedhim sa të mundim” shprehen edhe haptazi nëpër kafene “sepse s’do na vijë më kjo ditë.” Dhe vërtetë kjo ditë s’do ju vijë më kurrë. Sepse dita e halabakëve nuk do vijë më kurrë. Dita e këtij sekti që tradhëtoi socialistët e thjeshtë e të ndershëm, qytetarët dhe fshatarët e thjeshtë e të ndershëm nuk do vijë më kurrë.

LEXO EDHE:  Dekriminalizimi/ Vasili: Do të shkojmë drejt një konsensusi të ri

LEXO EDHE:  Ndryshimet kushtetuese/ Paralajmëron Krasniqi: Do ketë reagim të ashpër ndërkombëtar

Ajo që po afron është shpresa dhe një e ardhme më e mirë. Më shumë punësim. Taksim i ndershëm. Dhe më shumë përkrahje për bizneset e mëdha dhe ato familjare, bujqësinë, turizmin dhe më shumë mundësi për rininë tonë të mrekullueshme”, shkruan Tavo në rrjetet sociale.

LEXO TE PLOTE