LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E keni ditur gabim/ Ja çfarë paralajmërojnë shenjat e çorapeve në këmbë

31 Korrik 2020, 13:44, Lifestyle CNA
E keni ditur gabim/ Ja çfarë paralajmërojnë shenjat e

Me siguri keni vërejtur se ndonjëherë çorapët mund të lënë një gjurmë të kuqërremtë në kyçin e këmbës. Nëse ndodh vetëm një ose dy herë, mund të jetë një shenjë që llastiku i çorapeve është shumë i fortë. Por nëse shenjat tuaja të çorapit janë të zakonshme, është një sinjal që trupi juaj po përdor për t’ju thënë se diçka mund të jetë e gabuar. Disa nga problemet shëndetësore mund të jenë:

Tension i lartë i gjakut

Nëse jeni duke përjetuar një ndjenjë shqetësuese të këmbëve të enjtura, arsyeja mund të jetë lëngu i tepërt që po ndërtohet në këmbët tuaja të poshtme. Zakonisht, nuk është e dhimbshme në vetvete, por veshja e çorapeve mund të ndjehet e pakëndshme. Presioni i lartë i gjakut është shkaktuar nga mbajtja e lëngjeve dhe e bën të vështirë që zemra të transportojë gjak në të gjithë trupin. Trupi përgjigjet duke mbajtur lëng që zakonisht vendoset në këmbë dhe këmbë.

Venat varikoze

Kur venat në këmbët tuaja dobësohen, ata nuk mund të kthejnë mjaftueshëm gjak në zemrën tuaj. Gjaku pastaj kthehet  në venat e këmbëve dhe çon në ënjtje të dhimbshme. Kjo gjendje është një nga faktorët kontribues për venat me variçe. Nëse jeni duke marrë shenja çorape rregullisht, trupi juaj mund të përpiqet t’ju dërgojë një sinjal që venat tuaja nuk lejojnë që gjaku të rrjedhë deri në zemrën tuaj.

Dehidratim

Nëse trupi juaj nuk merr ujë të mjaftueshëm, ai mund të dëmtojë enët e gjakut. Venat e dëmtuara mund të fillojnë të krijojnë rrjedhje të vogla që lejojnë që lëngu të ndërtohet në indet përreth. Vendet e zakonshme për të mbledhur këtë lëng janë rreth kyçeve të këmbëve dhe këmbëve. Shenjat e çorapit që shfaqen rreth kyçeve të këmbëve mund të tregojnë që trupi juaj është i dehidratuar.

Efektet anësore nga mjekimi

Disa medikamente gjithashtu mund të shkaktojnë ënjtje të ulët të këmbëve. Disa lloje të ilaçeve kundër depresionit dhe ilaçeve për presionin e gjakut mund të çojnë në ndjenjën e pakëndshme të këmbëve të fryrë. Disa lloje të kontracepsionit (veçanërisht pilula për kontrollin e lindjes që përmbajnë estrogjen) mund të ndryshojnë nivelin e hormoneve në trupin e një gruaje dhe të shkaktojnë mbajtjen e ujit dhe fryrjen e këmbëve.

Nëse shenjat e çorapit shfaqen në këmbët tuaja rregullisht, është më mirë të këshilloheni me një mjek. Por ju mund ta përmirësoni gjendjen duke ndjekur disa rekomandime të thjeshta që mund të lehtësojnë ndjenjën e pakëndshme të këmbëve të fryrë.

1-Ulja e kripës në dietën tuaj.

2-Mbani një peshë të shëndetshme.

3-Vishni çorape dhe çorape për kompresim.

4-Ndryshoni pozicione shpesh dhe shmangni uljen dhe qëndrimin për periudha të gjata kohe.

5-Vishni këpucë të rehatshme me takë të ulët./ CNA.al

Lajmet e fundit nga