Connect with Us

Bie numri i rasteve të reja me Covid-19/ Ndërrojnë jetë 3 pacientë

Aktualitet

Bie numri i rasteve të reja me Covid-19/ Ndërrojnë jetë 3 pacientë

Publikuar

-

Bie numri i rasteve të reja me Covid-19/ Ndërrojnë jetë 3 pacientë

Ministria e Shëndetësisë deklaron se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 2 qytetarë, ndërsa kanë rezultuar pozitivë 79 persona në 500 testime të kryera. Tirana shënon edhe sot numrin më të lartë të infektimeve, ndërsa janë shëruar 69 qytetarë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju rikujton të përdorni maskën kudo në ambientet e mbyllura dhe në çdo ambient publik ku nuk mund të ruani distancën.
Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, një 56 vjeçar dhe një 76 vjeçar nga Tirana me disa bashkëshoqëruese dhe një 90 vjeçar nga Elbasani.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 115 pacientë, 16 janë në terapi intensive, 5 prej të cilëve pacientë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 500 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 79 raste pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 56 raste në Tiranë, nga 6 raste në Shkodër, Krujë, nga 3 raste Fier, Lushnje, nga 1 rast në Elbasan, Kavajë, Vlorë, Kamëz, Divjakë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 69 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 2952, që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Jo çdo maskë mbron nga koronavirusi/ Mjeku poston foton dhe tregon se sa përqind mbron secila prej tyre

COVID-19 – Statistika (31 Korrik 2020)
Testime totale 41199
Raste pozitive 5276
Raste të shëruara 2952
Raste Aktive 2167
Humbje jete 157 (Qarku Tiranë 83, Shkodër 24, Durrës 20, Fier 7, Elbasan 6, Kukës 4, Vlorë 4, Korçë 4, Dibër 2, Lezhë 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1191
Durrës 256
Shkodër 209
Vlorë 94
Fier 83
Lezhë 82
Kukës 65
Korçë 60
Elbasan 47
Gjirokastër 29
Berat 27
Dibër 24

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Të shtënat me armë zjarri në Tushemisht/ Autorët “mesazh” pronarit të hotelit

Publikuar

-

Nga

Të shtënat me armë zjarri në Tushemisht/ Autorët “mesazh” pronarit të hotelit

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e oreve të mëngjesit të sotëm në Pogradec, ku persona të paidentifikuar qëlluan me armë zjarri në parkingun e një hoteli në Tushemisht.

Burime bëjnë me dije se autorët kanë qëlluar  me breshëri plumbash drejt automjeteve të parkuara duke shkaktuar dëme të shumta materiale në automjetet e pushuesve.

LEXO EDHE:  Lubonjës nuk i del e keqja me Ramën/ “Kryeministri do të demonizojë këdo që jep mendime ndryshe”Ky duket se ka qenë paralajmërim për pronarin e hotelit, shtetasin me inicialet J.M, I cili ka pasur konflikte të mëparshme.

LEXO EDHE:  Studimi-Versioni i ri i Covid-19/ Përhapet më shpejt, por të sëmur më pak

Policia po punon për identifikimin e kapjen e autorëve si dhe sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Tentuan të kalojnë 30 mijë euro nga Kakavija/ Procedohen dy shtetas grek, ndëshkohet dhe italiani me makinë të vjedhur

Publikuar

-

Nga

Tentuan të kalojnë 30 mijë euro nga Kakavija/ Procedohen dy shtetas grek, ndëshkohet dhe italiani me makinë të vjedhur

Policia e Shtetit ka njoftuar se ka proceduar penalisht dy grekë, të cilët kanë tentuar të kalojnë nga Kakavija 30600 euro të padeklaruara.

“Gjatë kontrollit të sendeve personale dhe bagazheve, në dalje të Republikës së Shqiperisë, shtetasit grek A. D., 46 vjeç, banues në Argos, Greqi, i janë gjetur të fshehura dhe i janë sekuestruar 20200 euro, të cilat nuk i deklaroi pranë autoriteteve doganore.

Po në dalje të Republikës së Shqiperisë është përzgjedhur për kontroll të detajuar shtetasi grek A. D., 30 vjeç, banues në Argos, Greqi, të cilit gjatë kontrollit në sendet personale i janë gjetur të fshehura 10400 euro, të cilat nuk i deklaroi pranë autoriteteve doganore”, thuhet në njoftimin e policisë.

Ndërkohë është proceduar penalisht edhe italiani A. B., 37 vjeç, banues në Napoli, Itali, pasi automjeti i tij rezultonte i vjedhur dhe në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma.

Njoftimi i Policisë:

Policia Kufitare e Kakavijës parandaloi dhe goditi dy raste të tentativës për transfertë të paligjshme të parave, 1 rast të trafikimit të mjeteve motorike dhe 1 rast për shkelje të ligjit për Kontrollin Kufitar.

Procedohen penalisht 4 shtetas (dy shtetas grekë, një shtetas italian dhe një shtetas shqiptar).

Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale 30600 euro dhe 1 automjet i markës “Nissan”.Në kuadër të masave parandaluese të marra për goditjen pa kompromis të krimeve ndërkufitare, nga shërbimet e Policisë Kufitare në Stacionin e Policisë Kufitare Kakavijë dhe shërbimet doganore janë evidentuar dhe goditur 2 raste të mosdeklarimit të të hollave dhe 1 rast i trafikimit të mjeteve motorike.

Konkretisht:

Në hyrje të Republikës së Shqiperisë, është ndaluar për kontroll një automjet i markës “Nissan”, me drejtues shtetasin italian A. B., 37 vjeç, banues në Napoli, Itali. Ky automjet ka rezultuar i vjedhur në Itali dhe i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma.

LEXO EDHE:  E trishtë në Shkodër/ Covid i merr jetën elektriçistit 28 vjeçar

LEXO EDHE:  COVID-19, i shndërron qelizat e pacientit në "fabrika të viruseve"

Gjatë kontrollit të sendeve personale dhe bagazheve, në dalje të Republikës së Shqiperisë, shtetasit grek A. D., 46 vjeç, banues në Argos, Greqi, i janë gjetur të fshehura dhe i janë sekuestruar 20200 euro, të cilat nuk i deklaroi pranë autoriteteve doganore.

Po në dalje të Republikës së Shqiperisë është përzgjedhur për kontroll të detajuar shtetasi grek A. D., 30 vjeç, banues në Argos, Greqi, të cilit gjatë kontrollit në sendet personale i janë gjetur të fshehura 10400 euro, të cilat nuk i deklaroi pranë autoriteteve doganore.

Po kështu, krahas këtyre rasteve, është proceduar penalisht dhe është ndëshkuar administrativisht për shkelje të ligjit për Kontrollin Kufitar, shtetasi J. T., 33 vjeç, banues në Lezhë, i cili, për motive të dobëta, ka goditur me grushte dhe është konfliktuar me drejtuesin e një autobuzi.

Veprimet e para hetimore dhe procedurale në ngarkim të këtyre shtetasve u kryen nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve dhe Seksioni për Hetimin e Krimeve Ekonomike e Financiare në Drejtorinë Vendore të Policisë Gjirokastër.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër për veprime të mëtejshme për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” dhe “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë” dhe një shtetas italian për trafikim të automjeteve.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Video- “Drift” në rrugët e Tiranës/ Policia “ia mbledh” keq shoferëve rebel

Publikuar

-

Nga

Video- “Drift në rrugët e Tiranës/ Policia “ia mbledh” keq shoferëve rebel

Policia Rrugore, ka vijuar kontrollet kundër shoferëve problematikë, të cilët drejtojnë mjetin në gjendje të dehur dhe me shpejtësi tej normave të caktuara.

Vetëm përgjatë 48 orëve të fundit në kyeqytet janë ndëshkuar 15 drejtues automjetesh të cilët po udhëtonin me shpejtësi dhe 8 të tjerë që po ecnin në efektin e alkoolit.

Ndërkohë në sheshin “Nënë Tereza” janë ndëshkuar me nga 40.000 lekë katër drejtues mjetesh që po bënin drifting.

Njoftimi i policisë:

Siguria e jetës në rrugë, prioritet i Policisë Rrugore

Fundjavë, kontrolle me radar e drager në të gjitha rrugët e Tiranës për të parandaluar aksidentet rrugore.

Në rrugën Tiranë-Elbasan, prej 5 orësh vijon kontrolli me Radar për të parandaluar shpejtësinë tej normave të lejuara e cila është rrezik potencial për aksident rrugor
Pavarësisht kontrolleve të shtuara jo vetëm në fundjavë por çdo ditë të javës, përsëri ka shumë drejtues mjetesh që abuzojnë me rregullat e qarkullimit rrugor.

Gjatë kontrolleve prej orës 20.00 të datës 07.08.2020 deri në orën 01.00 të mëngjesit të datës 08.08.2020, janë evidentuar dhe ndëshkuar 15 drejtues mjetesh të cilët drejtonin mjetet me shpejtësi tej normave të lejuara, shpejtësi që varionte nga 135 km/h deri në 150 km/h.

Njëkohësisht nga kontrollet e ushtruara me drager deri në këto momente janë evidentuar dhe ndëshkuar 8 drejtues mjetesh që drejtonin mjetin në efektin e alkoolit, që varionte nga 0.26mg/l deri në 0.48 mg/lGjithashtu janë kapur nga forcat “Shqiponja” dhe patrullat e Policisë Rrugore, duke bërë drifting në sheshin “Nënë Tereza” 4 drejtues mjetesh dhe janë ndëshkuar me nga 40.000 lekë secili.

Fundjava është për të shijuar dhe jo për të dorëzuar patentën tek radari, Polici rrugor, apo më keq akoma për të rrezikuar jetën duke u përfshirë në ngjarje rrugore.

LEXO EDHE:  COVID-19, i shndërron qelizat e pacientit në “fabrika të viruseve”

LEXO EDHE:  Jo çdo maskë mbron nga koronavirusi/ Mjeku poston foton dhe tregon se sa përqind mbron secila prej tyre

Jeta është e shenjtë, mbroje atë duke respektuar rregullat e qarkullimit rrugor që destinacioni juaj të jetë i sigurt.

Mos fluturoni apo mos drejtoni mjetin nën efektin e alkoolit, se shpejtësia dhe alkooli vrasin jetën.

Siguria e jetës në rrugë, prioritet i Policisë RrugoreFundjavë, kontrolle me radar e drager në të gjitha rrugët e Tiranës për të parandaluar aksidentet rrugore.Në rrugën Tiranë-Elbasan, prej 5 orësh viijon kontrolli me Radar për të parandaluar shpejtësinë tej normave të lejuara e cila është rrezik potencial për aksident rrugorPavarësisht kontrolleve të shtuara jo vetëm në fundjavë por çdo ditë të javës, përsëri ka shumë drejtues mjetesh që abuzojnë me rregullat e qarkullimit rrugor.Gjatë kontrolleve prej orës 20.00 të datës 07.08.2020 deri në orën 01.00 të mëngjesit të datës 08.08.2020, janë evidentuar dhe ndëshkuar 15 drejtues mjetesh të cilët drejtonin mjetet me shpejtësi tej normave të lejuara, shpejtësi që varionte nga 135 km/h deri në 150 km/h 🙏✈!!!. 🏠????🚑????Njëkohësisht nga kontrollet e ushtruara me drager deri në këto momente janë evidentuar dhe ndëshkuar 8 drejtues mjetesh që drejtonin mjetin në efektin e alkoolit, që varionte nga 0.26mg/l deri në 0.48 mg/lGjithashtu janë kapur nga forcat "Shqiponja" dhe patrullat e Policisë Rrugore, duke bërë drifting në sheshin "Nënë Tereza" 4 drejtues mjetesh dhe janë ndëshkuar me nga 40.000 lekë secili.Fundjava është për të shijuar dhe jo për të dorëzuar patentën tek radari 🚔🚓✍😇 Polici rrugor, apo më keq akoma për të rrezikuar jetën🚑 duke u përfshirë në ngjarje rrugore🚑Jeta është e shenjtë, mbroje atë duke respektuar rregullat e qarkullimit rrugor që 🏠 destinacioni juaj të jetë i sigurt.Mos fluturoni✈️ apo mos drejtoni mjetin nën efektin e alkoolit, se shpejtësia dhe alkooli vrasin🚑 jetën.#zbatorregullatudhetoisigurt

Gepostet von Policia e Shtetit am Freitag, 7. August 2020

LEXO TE PLOTE