Connect with Us

Arsyet që nuk i kishim dëgjuar më parë/ Pse çiftet në Japoni flenë veçmas

Kuriozitete

Arsyet që nuk i kishim dëgjuar më parë/ Pse çiftet në Japoni flenë veçmas

Publikuar

-

Shtëpitë apo apartamentet e vogla nuk i ndalojnë çiftet në Japoni të mos flenë në një shtrat apo dhoma të ndryshme. Kjo nuk ka të bëjë aspak me marrëdhënien intime por për diçka për të cilën ata besojnë se është më e mira për ta.

Më poshtë do të gjeni të listuara arsyet pse ata shepsh herë e bëjnë këtë zgjedhje:

Ata kanë orare të ndryshme të gjumit.

Gjëja e parë që i bën çiftet japoneze të vendosin të shkojnë në shtrat veç e veç, janë oraret e ndryshëm të punës. Zgjimi i tjetrit tuaj të rëndësishëm vetëm sepse keni marrë shtëpi vonë nga puna ose duhet të largoheni herët nuk do të rezultojë në pushim me cilësi të mirë për ta. Kjo është arsyeja pse kalimi i natës në një dhomë tjetër ka kuptim. Kjo do t’u japë atyre një gjumë të pashqetësuar dhe më të shëndetshëm.

Foshnjat flenë me nënat e tyre.

Nënat japoneze flenë me fëmijët e tyre dhe kjo konsiderohet shumë e rëndësishme, kështu që babai duhet të vendosë nëse dëshiron të ndajë të njëjtën shtrat ose të shkojë në një dhomë tjetër. Edhe shkenca ka vërtetuar se bashkëjetesa në gjumë mund të ndihmojë prindërit dhe fëmijët të marrin një gjumë më të qetë. Ndihmon fëmijën të ruajë një temperaturë të qëndrueshme dhe rrahjen e zemrës (e cila është me të vërtetë kritike në foshnjëri) dhe në të njëjtën kohë, ajo zvogëlon mundësinë e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave . Gjithashtu, kjo kontribuon që fëmija të ketë vetëvlerësim më të mirë, të bëhet i pavarur më shpejt dhe të bëjë shkëlqyeshëm në shkollë.

LEXO EDHE:  Japonia në ndihmë të Shqipërisë për përmbytjet

Për ta, të flesh veçmas do të thotë paqe.

Ndërsa shumë çifte që fillojnë të flenë vetëm mendojnë se divorci është në derën e tyre, japonezët e shohin atë ndryshe. Ata e vlerësojnë shumë gjumin e tyre dhe nuk duan të shqetësohen ndërsa flenë. Kjo do të thotë që ata nuk kanë nevojë dhe nuk u pëlqen të durojnë gërhitjet, gjumin e shqetësuar, shkelmat, etj. Edhe pse disa nuk kanë mundësinë për të fjetur në dhoma të ndryshme, ata ende dëshirojnë që ata të mund të flenë bukurinë e tyre .

Çiftet kanë një histori të fjetjes veçmas.

Dyshekët janë të mbushura me pambuk, i cili siguron mbështetje dhe rehati. Në të kaluarën, vetëm ato me madhësi teke përdoreshin si shtretër. Kështu që, edhe sikur të dëshironit të shoqëroheshit me të dashurin tuaj, do të përfundonit midis çarçafëve, në dyshemenë e ftohtë dhe nuk do të ndjeheni mirë. Sot ka familje që akoma përdorin këtë lloj të shtrati, veçanërisht sepse nuk kërkon shumë hapësirë ​​dhe është e thjeshtë për tu ruajtur./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTO-Satelitet kapin ndarjen e akullit të Arktikut

Publikuar

-

Nga

Kompania e vëzhgimit të Tokës Planet sapo ka lëshuar imazhe të reja të pllakave të thyera të akullit në Arktik. E vendosur në kufirin verior të ishullit Ellesmere të Kanadasë, platforma e akullit u nda në 30/31 korrik për të formuar një bllok pa lundrues rreth 80 km katrorë (30 milje katrorë) në zonë.

Deri në 3 gusht, ky berg, ose “ishulli i akullit”, kishte shkelur vetë në dy, me të dy pjesët që atëherë ishin parë të zhyten në Oqeanin Arktik. Raftet e akullit janë frontet lundruese të akullnajave që kanë rrjedhur nga toka në det. Ishulli Ellesmere dikur kufizohej nga raftet e gjera që ishin shkrirë në një strukturë të vetme.Në fillim të Shekullit 20, kjo mbulonte 8,600 km katrore. Por nga kthesa e mijëvjecarit, një klimë e shpejtë e ngrohjes kishte zvogëluar dhe segmentuar mbulesën lundruese të akullit në vetëm 1,050 km katrore.Ngjarjet e mëtejshme të prishjes në 2003, 2005, 2008, 2011 dhe 2012, dhe tani në vitin 2020, do të thotë që zona e rafteve është aktualisht nën 500 km katror.Vetë Milne tani mat vetëm 106 km katrorë.Fotografitë nga kompania Californian Planet vijnë nga satelitët e saj Dove. Imazhet u fituan në 26 korrik (“para”) dhe 31 korrik (“pas”).Me interes të përmenden janë pellgje të shumta të shkrira që mbulojnë sipërfaqen e pllakës. Prania e ujit të tillë të lëngshëm mund të jetë problematik për platformat e akullit.

LEXO EDHE:  Pesë arsye pse grekët kishin të drejtë

LEXO EDHE:  Pesë arsye pse grekët kishin të drejtë

Nëse mbush kthesa, mund të ndihmojë në hapjen e tyre. Uji do të shtyjë poshtë çarjet, duke i çuar ato deri në bazën e pllakës në një proces të njohur si hidrofraktim. Kjo do të dobësojë një pllakë akulli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Koha për të parë “shi” yjesh/ Këtë javë do të ketë shfaqje në qiell

Publikuar

-

Nga

Koha për të parë "shi" yjesh/ Këtë javë do të ketë shfaqje në qiell

Këtë vit, “Shiu i Meteorit Perseid” do të arrijë kulmin në natën e 12 gushtit, dhe para agimit në 13 gusht. Nëse gjithmonë keni ëndërruar të shihni yje që bien, do të jeni të lumtur të dëgjoni që do të keni mundësinë e përsosur këtë javë. Perseid Meteor  do të arrijë kulmin këtë javë, dhe ju nuk doni të humbasë atë!

Këtë vit, kjo shfaqje do të arrijë në natën e 12 gushtit, dhe para agimit në 13 gusht.NASA shpjegoi: “Perseids, të cilat kulmojnë gjatë mesit të gushtit, konsiderohen shiu më i mirë meteor i vitit.”Me meteorë shumë të shpejtë dhe të ndritshëm, Perseids shpesh lënë ‘zgjime’ të gjata të dritës dhe ngjyrë pas tyre, ndërsa ato kalojnë në atmosferën e Tokës.

“Perseids janë një nga “shirat” më të mëdhenj (50-100 meteorë që shihen në orë) dhe ndodhin me mot të ngrohtë gjatë natës , duke lejuar vëzhguesit e qiellit t’i shikojnë me lehtësi.” Për mundësinë tuaj më të mirë për të parë “shiun” e meteorit, NASA këshillon të shikoni qiellin mes mesnatës dhe 05:30 të mëngjesit.

LEXO EDHE:  7 biseda mes çifteve që do t’iu shkrijnë së qeshuriAi tha: “Perseidet shikohen më së miri në hemisferën Veriore gjatë orëve të para agimit, megjithëse nganjëherë është e mundur të shikohen meteorë nga ky shi që në orën 10 të mëngjesit”

LEXO EDHE:  Nëse do të bësh për vete një femër duhet të jesh njëri nga këto tipa

«Kur kometat vijnë rreth diellit, ata lënë një shteg të pluhurosur pas tyre. Çdo vit Toka kalon nëpër këto shtigje mbeturinash, të cilat lejojnë që copëzat të përplasen me atmosferën tonë dhe të shpërbëhen për të krijuar vargje të zjarrta dhe shumëngjyrësh në qiell. ” Për mundësinë tuaj më të mirë për të parë dushin e meteorit, drejtohuni në një zonë me pak ndotje, në mënyrë ideale larg qyteteve të mëdha.

Mbajini sytë të paktën 15 minuta për tu përshtatur në errësirë, në mënyrë që të kapni më shumë meteorë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Imazhi i trishtueshëm i një zogu që po vdes nga një infeksion viral / I jepet çmimi i parë në konkursin ndërkombëtar të fotografive të ekologjisë

Publikuar

-

Nga

Një imazh i mrekullueshëm i një zogu “Frigatebird” që po vdes nga një infeksion viral në Guiana Franceze i është dhënë çmimi i parë në konkursin ndërkombëtar të fotografive të ekologjisë.

Fotografia fituese, e kapur nga David Costantini nga Muséum National d’Histoire Naturelle në Paris, tregon zogun e detit të sëmurë me shenja të qarta të një sëmundje virale nga e cila nuk ka gjasa të shërohet.

‘Imazhi i fuqishëm i David Constantini ilustron se ka specie të tjera të prekura thellësisht nga viruset dhe këto procese janë pjesë e natyrës dhe e mjedisit tonë,’ thanë redaktorët e seksionit të BMC Ecology Luke Jacobus dhe Josef Settele, të cilët rekomanduan hyrjen fituese.

Ata shtuan se është “diçka që duket veçanërisht e rëndësishme në kohën e pandemisë aktuale”.Konkursi u krijua për t’i dhënë ekologëve mundësinë për të ndarë aftësitë e tyre kërkimore dhe fotografike, dhe për të festuar kryqëzimin e artit dhe shkencës. Fotografi David Costantini tha: ‘Unë bëra fotografinë në Guiana Franceze, ku shpërthimet virale prekin çdo vit një popullsi të frigateve.

LEXO EDHE:  Pesë arsye pse grekët kishin të drejtë

LEXO EDHE:  Nëse do të bësh për vete një femër duhet të jesh njëri nga këto tipa

“Një projekt hulumtues në vazhdim po përpiqet të përcaktojë shkaqet dhe pasojat e kësaj sëmundje dhe të gjejë zgjidhje për ruajtjen e popullatës lokale të frigatebird.” Një frigate e sëmurë ishte midis disa kafshëve të paraqitura në konkursin e shtatë të BMC Ecology Image.

Grupi eklektik i imazheve, i cili gjithashtu përfshin meerkats boshe dhe një majmun femër Gelada, tregon ‘bukurinë dhe larminë e jetës në planetin tonë’ si dhe marrëdhëniet e ndërlikuara të saj, sipas ekipit që qëndron pas konkursit.

Vrapuesi kryesor ishte një pamje shumëngjyrësh e një hardhucë ​​jeshile pyjore që mat deri në 25 inç nga koka e saj deri tek bishti, gjendet në kodrat e Indisë dhe Sri Lanka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE