Connect with Us

Sa na mbrojnë maskat?/ Profesor Pecnikaj shpjegon llojet dhe pse ato të bëra vetë nuk kanë asnjë efekt

Shëndeti

Sa na mbrojnë maskat?/ Profesor Pecnikaj shpjegon llojet dhe pse ato të bëra vetë nuk kanë asnjë efekt

Publikuar

-

Sa na mbrojnë maskat?/ Profesor Pecnikaj shpjegon llojet dhe pse ato të bëra vetë nuk kanë asnjë efekt

Profesor Ilir Pecnikaj, anëtar i grupit të punës të ngritur nga PD për situatën e pandemisë së Covid-19, në një postim të gjatë në rrjetet sociale, ka shpjeguar në mënyrë të detajuar sa efekt kanë maskat si dhe llojet e tyre.

Ai shpegon se ekzistojnë disa lloje maskash, por të veçon 4 prej tyre që tregohen me shkurtesat FFP1, FFP2 dhe FFP3 dhe Maska Kirurgjikale.

Sipas profesor Pecnikajt, sa më e shpeshtë të jetë shtresa e materialit filtërues, aq më efektiv është mbrojtja.

Por një fenomen që është parë kohët e fundit, madje dhe me tendencë mode janë dhe maskat e bëra vetë. Por sipas Pecnikaj këto maska  nuk kanë asnjë lloj funksioni! Falë hapsirave të thurjes së copës, shumë të mëdha, ato as nuk të mbrojnë nga agjentët e jashtëm dhe as nuk mbrojnë personat e tjerë nga ju, me përjashtim se mund t’ju mbrojnë nga mushkonjat ose insektet e tjera qe t’mos ju futen direkt në gojë.

Postimi i plotë

MASKA JO APO MASKA PO?!

Përtej çdo lloj konsiderate personale në lidhje me përdorimin e maskave, ne të gjithë jemi bërë të vetëdijshëm për dispozitat e autoriteteve shëndetësore që rekomandojnë përdorimin e maskave për të gjithë, dhe me detyrim në ambiente të mbyllura.
Secili prej nesh, jam i bindur, se ka pyetur vetën nëse funksionojnë apo jo këto maska?! Për këtë është krijuar një konfuzion i jashtëzakonshëm
Kjo është arsyeja pse unë po shkruaj këtë post:
dhe po mundohem t’ju shpjegoj si funksionojnë këto “pajisje” .
Ekzistojnë disa lloje maskash, ku mund të veçojmë 4 prej tyre që tregohen me shkurtesat FFP1, FFP2 dhe FFP3 dhe Maska Kirurgjikale. Shkurtimi “FFP” (Face Filtering Piece ) ndërsa numrat 1 deri 3 tregojnë efektivitetin e filtrimit.
Sa më e shpeshtë të jetë shtresa e materialit filtërues, aq më efektiv është mbrojtja.
1. Maska të tipit FFP1 ndalon grimca më të mëdha se 5 μm;
2. maska FFP2 ndalon grimcat më të mëdha se 2 μm;
3. Maska të tipit FFP3 janë të afta të ndalojnë grimcat më të mëdha se 0.6 μm.

VIRUSET DHE BAKTERIA?
Siç thamë më sipër, mbrojtja e maskave ka të bëjë me madhesinë e vrimave të tyre.
Ø Në përgjithësi, bakteret kanë një madhësi prej rreth 0.45 μm,
Ø Viruset janë në rangun e 0.020-0.300 μm. Kjo do të thotë që asnjë prej maskave të mësipërme nuk ju mbron nga një virus i “ç’veshur”. Por duke qënë se këto viruse jetojnë vetëm në forma “aerosol” ose “udhëtojnë” grimcave koloidale, dimensionet e të cilave janë më të mëdha se 0.6 μm, atëherë ato mund të bllokohen nga maska filtri të tipit FFP3.
Në fakt, prodhuesit e maskave raportojnë se maska të tipit FFP3 janë të mira për mbrojtjen ndaj ekspozimit ndaj legionelës (një bakter mes 0.3 dhe 0.9 μm i gjerë dhe ndërmjet 1,5 dhe 5 μm i gjatë) dhe viruse të tilla si ato të gripit të shpendëve, dell gripi A / H1N1, SARS dhe tuberkulozi. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se shtresa e filtrimit të maskës ka tendencë të skadojë, dhe për këtë maska e humbin efektivitetin e tyre dhe duhet të zëvendësohet. Prandaj ky tip maske është i këshillueshëm të përdoret vetem në ambiente potencialisht të infektueara. PRA MASKA FFP3 ËSHTË E KËSHILLUËSHME VETËM PËR STAFIN MJEKSORË QË PUNOJNË NË AMBIENTE TË INFEKTUARA DHE ME PERSONA TË INFEKTUAR.
Maska, falë veprimit të saj filtrues, parandalon që këta transportues patogjen të përfundojnë në trupin tonë, dhe qëndrojnë në sipërfaqien e jashtme te tyre, dhe si e tillë kjo maskë cdo herë që hiqet duhet zëvendësuar. Duke qënë se maskat e tjera nuk ju mbrojnë sa duhet dhe kosto e tyre është e lartë, nuk janë të këshillueshëm për tu përdorur.

PO MASKAT KIRURGJIKALE?
Këto nuk kanë asnjë lidhje me maskat e tipit FFP, kjo për faktin se bën ndalimin e grimcave më të mëdha se 10 μm, të cilat cohën e qëndrimit në ajër e kanë shumë të shkurtër për shkak të dimensionit të tyre dhe forcës së rëndesës. Ndërsa maskat e tipit FFP mbrojnë kundër thithjes së sistemeve toksike, maska kirurgjikale kanë për qellim të parandalojnë kirurgët të kontaminojnë plagët e pacientëve gjatë operacionit, prandaj quhen MASKA KIRURGJIKALE. Pra, këto maska kirurgjikale përdoren për të mbrojtur pacientin, jo mjekun. Këto maska duke qënë se janë me prejardhje 100% sintetike, ato gjatë prodhimit marrin një ngarkesë elektrostatike e cila e bën këtë maskë shumë herë më të dobisme, sepse duke qënë se edhe grimcat e tjera kanë ngarkesë elektonike ato terfiqen ose shtyhen nga keto ngarkesa, pra krijojnë një lloj kolezioni dhe mblidhen rreth fibrave që përbejnë këtë maskë. Por me kalimin e kohes kjo ngarkesë bie the eficensa e maskes bie bashke me të. Ngarkesa elektrostatike, në pezencën e lagështirës bie më shpejt , dhe në bazë të disa studimeve ajo nuk duron më shumë se sa 4 orë e vendosur.
Ju kujtohen maskat e skaduara… edhe shkarkimi elektrostatik është një nga këto, ndaj kujdes…
KËTO MASKA, NUK DUHET RIPËRDORUR!
Maskat e bëra vetë?
Nuk kanë asnjë lloj funksioni! Fal hapsirave të thurjës së copës, shumë të mëdha, ato as nuk të mbrojnë nga agjentët e jashtëm dhe as nuk mbrojnë përsonat e tjerë nga ju, me përjashtim se mund t’ju mbrojnë nga mushkonjat ose insektet e tjera qe t’mos ju futen direkt në gojë. PRA KETO MASKA, VECSE TRENDI PER NE PARLAMENT, NUK KAN ASNJE LLOJ FUNKSIONI.

LEXO EDHE:  Ulet ndjeshëm numri i viktimave në Francë, 182.469 të infektuar nga Covid-19

MASKA PO APO MASKA JO?
Në dritën e gjithçkaje që u tha më sipër dhe cfarë është thënë deri më sot për llojin dhe përmasat e virusit, që nuk po i përsëris më, Maskat duhet mbajtur sipas kritereve të më poshtmë:
1. Stafi spitalorë Maska FFP3. KUPTOHET KËTO MASKA JANË TË PA MJAFTUESHME PËR STAFIN NËSE ATA NUK KANË TË GJITHË KITIN E NEVOJSHËM (tuta mbrojtëse, doreza, syze, vizierë etj).
2. Populli maska kirurgjikale, sepse është e vetmja mënyrë që mund të mbrojmë njëri-tjetrin
KUPTOHET, VETËM NJË HERË, PRA NJË PERDORIMSHE.

MASKAT MBAJNË CO DHE CO2?
Maskat mbajnë CO dhe CO2që nxjerrim me frymëmarje, dhe si të tillë duke rritur koncentrimin e tyre në aparatin tonë të frymëmërrjës cojnë në asfiksim të përsonit?
Kjo është një legjend urbane!!!
Ja përse:
Siç thamë më sipër rrjeta e maskës me te mire qe ne përdorim është ajo FFP3 e cila është 600nm (0.6μm) kurse dimensioni i CO dhe CO2 është 0.1-0.2 nm, pra dimensionet e rrjetës së një maskë FFP3 janë minimalisht 3000 herë më të mëdha se një molekul CO2. Për të pasur një ide më të qartë. Nëse një aeroplan ka një gjerësi 60-70 m a mund të kaloj në mes të malit të Korabit dhe Jezerces (180-210 km vi airore). Për FFP2 është edhe 4 here me shume (2000-2500nm), pra një aeroplan në një kanion 800 km largesi, kurse FFP1 (rreth 6000nm) ose 10 herë meë shumë se FFP3, dhe krahasuar mes aeroplan dhe dy maleve që janë larg rreth 1000km.
Për sa i perket maskave kirurgjikale mos te flasim pastaj, sepse kjo distancë është jashtëzakonisht e madhe sikur Europa të kishte një mal ne kaukas dhe një në portugali dhe ne të kishim frikë të kalojme me areoplan mes tyre?!

Kujdes:
1. Mos harro të lash duart, sa herë të mundësh me ujë të ftohtë dhe me sapunë, dhe vetëm kur nuk e ke këtë mundësi me dizinfektues me bazë Etanoli dhe asnjëherë me bazë Metanoli,
2. Ruaj Distancën
3. SEPSE PËRNDRYSHE KOT QË MBAN EDHE MASKËN.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Boll me broçkullat e maskave! Covid nuk luftohet me topa prej lecke”/ Mjeku “shkund” qeverinë: Shtrojuni punës…

Publikuar

-

Nga

“Boll me broçkullat e maskave! Covid nuk luftohet me topa prej lecke”/ Mjeku “shkund” qeverinë: Shtrojuni punës…

Eksperti i Shëndetit Publik,  Erion Dasho ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale ku e konsideron menaxhimin e situatës së Covid-19 nga qeveria si luftë më topa lecke.

Duke bërë një paralelizëm me shtetin Gjerman, Dasho i referohet strategjisë për mbajten e maskave në vendet publike.

Dasho shkruan se maska është një masë e nevojshme por aspak e mjaftueshme, ndaj ministra e qeveritarë, duhet ti lënë brockullat se Covid luftohet me topa lecke por ti shtrohen punës dhe të krijojnë një sitem të aftë gjurmimi, testimi dhe trajtimi.

“STATUSI I FUNDJAVËS, 8.08.2020

NJË LUFTË ME TOPA LECKE

Përsa i takon zbatimit të ligjeve, është e vështirë të gjesh një vend më të rregullt se Gjermania. Të paktën në Europë. Zbatimi i masave anti-COVID nuk bën përjashtim. Përdorimi i maskës në çdo mjedis të mbyllur dhe respektimi i distancimit fizik është bërë tashmë pjesë e sjelljes së çdo qytetari gjerman. Kur shihet një person pa maskë në një mjedis të mbyllur, nënkuptohet se nuk ke përballë një shkelës ligji, por një person që e ka kaluar dhe tashmë është shëruar prej COVID-it.

DHE PËRSËRI GJERMANIA KA HERË PAS HERE SHPËRTHIME TË RASTEVE ME COVID!

Për adhuruesit e maskave, sidomos në vende si Shqipëria, kjo situatë është paradoksale. Në se Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri, Komiteti i Ekspertëve, mjekë dhe politikanë të veçantë po i përgjërohen popullit të “pabindur” shqiptar që të mbajë maskën “shpëtimtare”, pse Gjermania, vendi ku gjithkush mban maskë, ka sërish shpërthime të COVID-it?

Përgjigja është e thjeshtë:

MASKA ËSHTË NJË MASË E NEVOJSHME, POR ASPAK E MJAFTUESHME PËR TË PARANDALUAR COVID-IN!!!

LEXO EDHE:  Ulet ndjeshëm numri i viktimave në Francë, 182.469 të infektuar nga Covid-19NË SE MINISTRIA E SHËNDETËSISË DHE KOMITETI I EKSPERTËVE NUK “BËJNË DETYRAT E SHTËPISË” MBAJTJA E MASKAVE NGA QYTETARËT KA VETËM NJË ROL PERIFERIK NË PARANDALIMIN E COVID!

LEXO EDHE:  Rama në delir/ “Vëmendja e madhe po i tregon qartë vlerat e mia”

Gjermania nuk e kontrollon COVID-in sepse qytetarët gjermanë mbajnë maska, por sepse Gjermania zbaton në mënyrën më shkencore të mundshme përafrimin tashmë të gjithëpranuar Testo-Gjurmo-Trajto, madje edhe Testo-Gjurmo-Izolo!

Gjermania nuk bën 14 mijë teste për një milion banorë, por 110 mijë! Gjermania nuk gjurmon me çantë si në shekullin e 19-të, por me një nga aplikacionet më të sakta në botë! Gjermania nuk e lë trajtimin në duar të “heronjve”, por të sistemeve! Gjermania nuk shton kapacitetet e kujdesit intensiv me fjalë, por me vepra! Gjermania nuk i ka lënë fatet e epidemisë në dorë të amatorëve dhe të paaftëve, por në dorë të Robert Koch Institute!

TË NDERUAR QEVERITARË, MINISTRA, MADJE EDHE KOLEGË!

BOLL ME BROÇKULLAT E MASKAVE, SEPSE COVID NUK LUFTOHET ME TOPA PREJ LECKE!

SHTROJUNI PUNËS DHE KRIJONI NJË SISTEM TË AFTË TË TESTOJË, GJURMOJË DHE TRAJTOJË!

NJË SISTEM QË T’A BAZOJË PUNËN JO TEK FOLKLORIZMI DHE PATETIZMI, POR TEK TË DHËNAT E SURVEJANCËS EPIDEMIOLOGJIKE, TEK PRAKTIKAT MË TË MIRA TË BOTËS DHE TEK MENDIMI I KUALIFIKUAR MJEKSOR!

DHE KUR POPULLI SHQIPTAR DO TË SHOHË SE JENI SERIOZË NË PËRPJEKJET PËR KONTROLLIN E COVID, DO TË MBAJË MASKËN DHE DO TË RESPEKTOJË KËSHILLAT TUAJA! ASHTU SI POPULLI GJERMAN!

ATËHERË COVID-I DO TË VENDOSET NË KONTROLL EDHE NË  SHQIPËRI!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mungesa e gjakut, alarmuese

Publikuar

-

Nga

Mungesa e gjakut, alarmuese

Edona, 40-vjeçare nga Prishtina, për pesë vjet me radhë, dy deri në tri herë në vit, dhuron gjak për të shpëtuar jetë. Ajo thotë se këtë veprim e bën edhe për veten e saj që të ndihet mirë.

Por, që kur ka filluar pandemia, nuk ka shkuar më në Qendrën e Transfuzionit të Gjakut në Prishtinë.

‘’Fatkeqësisht jo, nga frika prej pandemisë. Këtë vitin e fundit, prej janarit nuk kam dhënë asnjëherë. Në shkurt e kam pasur kohën, por nuk kam mundur të shkoj, pastaj filloi pandemia dhe prej marsit u mbyllën krejt. Por, edhe frika nga pandemia’’, thotë ajo.

Aktualisht, Qendra e Transfuzionit të Gjakut është në gjendje alarmi. Mungesa e vullnetarëve të gjakut ka bërë që tashmë të harxhohen rezervat e grumbulluara.

Në Kosovë, përmes vullnetarëve, sigurohen rreth 30 mijë doza gjak në vit. Me këto doza sigurohen rreth 90 për qind të nevojave të pacientëve për gjak, në institucione publike shëndetësore në Kosovë.

Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë, Bukurije Zhubi, drejtoreshë e Transfuzionit të Gjakut, sipas së cilës përpos personave me COVID-19, e që kanë pasur nevojë për gjak, shumë pacientë të tjerë të aksidentuar e me sëmundje të tjera, i kanë shpenzuar dozat e gjakut.

‘’Ne kemi pasur një rezervë të madhe të gjakut, të cilën e kemi grumbullur gjatë muajit qershor kur e kemi pasur javën e dhurimit vullnetar të gjakut. Ato rezerva deri tash kanë qenë të mjaftueshme, por meqenëse numri i të sëmurëve me COVID-19 u rrit dukshëm, i kemi ndërprerë aksionet e dhurimit vullnetar të gjakut’’, thotë ajo.Muaji i fundit kur është grumbulluar gjak, ka qenë qershori i këtij viti. Ndërkaq, nga ai muaj e deri këtë javë kur edhe është bërë thirrje te qytetarët që të dhurojnë gjak, nuk është grumbulluar rezervë.

LEXO EDHE:  Beteja me Covid-19/ Apeli i Manastirliut: Të gjithë bashkë të mbrojmë stafet mjekësore

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë/ Konfirmohen 4 raste të reja

Zhubi thotë se edhe të sëmurët me COVID -19, po kanë nevojë për gjak, andaj kjo edhe ka ngritur alarmin tek institucionet që të sigurojnë doza gjaku.

”Apelojmë te të gjithë qytetarët e Kosovës që të dhurojnë gjak, pasi dhurimi në këtë kohë e bën atë person dyfish hero. Gjak marrin edhe pacientët me COVID-19. Mund të them që deri tash 70 pacientë me COVID-19 pozitivë kanë marrë gjak’’, tregon Zhubi.

Edhe Shpresa Bucolli 39-vjeçare, nga Prishtina, juriste me profesion, është dhuruese e rregullt e gjakut. Sipas saj, dhurimi i gjakut duhet të bëhet obligim moral dhe njerëzor për të gjithë.

Ajo edhe gjatë kohës së pandemisë, nuk e ka ndërprerë dhurimin vullnetar. Herën e fundit ka dhuruar në muajin qershor kur edhe ishte organizuar nga Qendra e Trasfuzionit.

‘’Unë kam dhënë në muajin qershor, atëherë kur edhe e kam pasur kohën. Unë jap gjak çdo katër muaj. Nuk jam frikësuar nga COVID-19, sepse ndihem e sigurt gjatë dhurimit të gjakut. Unë që nga shkolla e mesme dhuroj vullnetarisht gjak’’, thotë ajo.

Bazuar në të dhënat e Transfuzionit të Gjakut, numri i dhuruesve të gjakut në Kosovë është rritur nga viti në vit. Dhuruesit e gjakut janë të moshave të ndryshme dhe grupeve të ndryshme të gjakut./ REL

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Kanella ul sheqerin në gjak/ E vërtetë apo mit?

Publikuar

-

Nga

Kanella është një pemë me gjelbërim të përjetshëm që i përket familjes Lauraceae, të tilla si sassafras, kamfor dhe avokado. Historia e kanellës ka origjinë shumë të lashtë. Grekët dhe Latinët e përdorën atë si një bimë medicinale për të trajtuar problemet e tretjes, ndërsa tradita indiane Ayurvedic thotë se është e dobishme kundër artritit dhe diarresë. Kohët e fundit, megjithatë, është përhapur thashethemet se kanella gjithashtu ka aftësinë për të ulur sheqerin në gjak, domethënë nivelin e sheqernave në gjak. Por a është e vërtetë që kanella ul sheqerin në gjak? Brenda këtij artikulli ne do t’i përgjigjemi kësaj dhe pyetjeve të tjera.

A ulet sheqeri në gjak nëse konsumoni kanellë?

Po, kanella gjithashtu ka këtë përfitim, mënyra më e mirë për ta marrë do të ishte shpërndarja e kësaj erëze në ujë dhe më pas ta pini. Në këtë mënyrë ne do të ulim nivelin e sheqernave të pranishëm në gjak duke ulur edhe nivelin e glicemisë.

Doza optimale ditore është 6 gram kanellë, domethënë një lugë çaji në ditë, duke ulur ndjeshëm nivelin e sheqerit në gjak të subjekteve që vuajnë nga diabeti tip 2. Këto përfitime janë të mundshme falë një përbërësi aktiv të pranishëm në kanellë, MHCP, një përbërës i tretshëm i ujit dhe polifenolit, i cili ka efekte të ngjashme me ato të insulinës dhe aktivizon receptorët duke vepruar në sinergji me hormonin që metabolizon glukozën. Disa studime kanë zbuluar se nëse pini ujë kanellë për dy javë, ne mund të ulim nivelin e sheqerit në gjak për 20%.Si të përgatitni ujë me kanellë

LEXO EDHE:  Shëndetësia në duart e piktorit!/ Ish deputeti akuza të forta Ramës: Mashtroi me pandeminë për të justifikuar vjedhjet

LEXO EDHE:  Shëndetësia në duart e piktorit!/ Ish deputeti akuza të forta Ramës: Mashtroi me pandeminë për të justifikuar vjedhjet

Mund të jetë shumë e dobishme të përgatisni pak ujë dhe kanellë në shtëpi, në mënyrë që ta keni gjithmonë këtë ilaç efektiv natyral për uljen e sheqerit në gjak. Për ta bërë këtë, gjithçka që duhet të bëjmë është të ziejmë 250 ml ujë dhe derdhni atë në një filxhan që përmban një shkop kanellë. Do të na duhet të lëmë kanellën për rreth 10 minuta, duke e mbuluar gotën, në mënyrë që aroma e erëzës të mos avullojë. Pas kësaj do të duhet të filtrojmë pijen për të hequr copat e shkopit të kanellës. Ata që nuk e pëlqejnë aromën e kanellës mund ta ëmbëlsojnë pijen me sheqer kallamishte ose pak mjaltë. Ose mund të aromatizohet duke shtuar një fetë limoni ose portokalli. Nëse preferoni ta pini atë të ftohtë, mund të shtoni gjysmë lugë çaji kanellë terren në një shishe 0.

Përfitimet e kanellës

Përveç uljes së sheqerit në gjak, kanella ka edhe përfitime të tjera për trupin. Për shembull, lufton kapsllëkun, përmirëson qarkullimin, ndihmon kundër dhimbjeve të nyjeve. Kanella mund të ndihmojë në luftimin e venave me variçe dhe është një stimulues i shkëlqyer i trurit që forcon kujtesën dhe aftësinë për t’u përqendruar. Uji i kanellës stimulon ndjenjën e ngopjes duke ndihmuar dietat të hanë më pak. Uji i kanellës ndihmon zorrët duke kundërshtuar formimin e gazit dhe duke parandaluar blozën dhe meteorizmin. Më në fund, uji i kanellës është një energjitik i shkëlqyeshëm dhe mund të përdoret si pije energjetike për ata që vuajnë nga lodhja kronike dhe rraskapitja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE