Connect with Us

Ndryshimet Kushtetuese/ Ambasadori britanik: Do të donim të kishim parë…

Politikë

Ndryshimet Kushtetuese/ Ambasadori britanik: Do të donim të kishim parë…

Publikuar

-

Ambasadori britanik Duncan Norman ka reaguar pas votimit të Kuvend për ndryshimet Kushtetuese.

Norman shprehet se është thelbësore që ndryshimet e ardhshme të Kodin Zgjedhor të diskutohen gjerësisht me të gjitha palët në Këshillin Politik përpara se të votohen në parlament

“Marrëveshja e 5 qershorit tregoi se çfarë mund të arrihet me dialog, kohë dhe vullnet politik. Do të donim të kishim parë të njëjtën qasje konstruktive në miratimin e ndryshimeve të sotme të Kushtetutës. Është thelbësore që ndryshimet e ardhshme të Kodin Zgjedhor të diskutohen gjerësisht me të gjitha palët në Këshillin Politik përpara se të votohen në parlament”, shkruan Norman./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Taulant Balla falenderon Lleshajn për blerjen e BMW-së luksoze

Publikuar

-

Nga

Taulant Balla falenderon Lleshajn për blerjen e BMW-së luksoze

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla së bashku me ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj kanë qënë të pranishëm sot në Elbasan, ku ndër të tjera deputeti socialist ka falenderuar ministrin, i cili sipas tij ka bërë një punë të shkëlqyer.

Por një nga punët më të shkëlqyera të Sandër Lleshajt është blerja e një BMW-je luksoze në kulmin e pandemisë.

Lleshaj me makinën luksoze, para Parlamentit

Ndërkohë që nuk kishte as ngjarje kriminale, as aksidente, se Shqipëria ishte e izoluar, Sandër Lleshaj ble një makinë luksoze.

Kjo është puna e shkëlqyer e Sandër Lleshajt në këto gjashtë muajt e fundit, ku në tre muaj Shqipëria ka qënë në izolim dhe sa u hap, vetëm dje ka pasur dy të vrarë, një atentat mafioz në zemër të Tiranës, ndërsa dy ditë më parë dy vajza të reja humbën jetën në një aksident. Shqipëria është kthyer në Palermo. Kjo është merita e vetme. Ndërsa Sandri shijon BMË-në e tij luksoze të blerë me një procedurë ekstraligjore.

LEXO EDHE:  Doganat gjobisin shqiptarët që i ka kaluar afati i leje-qëndrimit/ Ambasada greke mohon akuzat

LEXO EDHE:  E quajti larvë/ Muka: Sot nuk do merrem me Ramën

Blerja e mjetit është kundërshtuar nga vetë zyrtarët e lartë politikë dhe sot që flasim, Sandër Lleshaj ende nuk ka bërë publike dokumentat e blerjes së mjetit.

Kush e ka blerë? Sa e ka blerë? Pse e ka blerë? Dhe pse qarkullon me targa falso?

Ndoshta ka ardhur koha që Sandri ti blejë një BMW edhe Taulantit apo të marë makinat e policisë, dhe të shëtisë grupi parlamentar i PS-së./ CNA.al

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjetPublikoi skandalin e makinës luksoze/ Gazetari sfidon publikisht Sandër Lleshajn

Krimi trondit vendin/ Lleshaj “zhgrryhet” në BMW-në luksoze me targa falso

Skandali me BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt/ Makina qarkullon me targa falso

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

LEXO TE PLOTE

Politikë

Denoncoi skandalin e BMW-së luksoze/ Berisha: Lleshaj, kërcënime banditeske ndaj gazetarit

Publikuar

-

Nga

https://www.cna.al/2020/08/29/ekskluzive-sander-lleshaj-dhe-ardi-veliu-kapen-ne-mega-skandal-si-u-pervetesua-makina-100-milioneshe/

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar me tone të ashpra, në lidhje me deklaratën e bërë nga ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, ndaj gazetarit Elvi Fundo dhe CNA.al, pas denoncimit të skandalit të blerjes së një BMW-je luksoze.

Berisha i cilëson deklaratat e Lleshajt, kërcënime banditeske ndaj gazetarit Elvi Fundo.

Sipas Berishës, i gjithë ky sulm banditesk bazohet në faktin se gazetari zbuloi dhe denoncoi se Lleshaj ka blerë një BMW luksoze në kohë pandemie. ( Lexo ketu)

“Kercenim banditesk i gazetarit nga ministri i dhunes Gjeneral Hashashi!

Miq, keto dite gjeneral Hashashi shpertheu me kercenime dhe sharje kazani, te denja vetem per Edvin Kristaq Xhelatin dhe narkoshtetin e tij, kunder drejtorit te portalit City News, Elvi Fundo.

Ai, ne nje deklarate te plote fyerje dhe kercenime mafioze shprehet per shpella virtuale, portale ordinere, per laro virtuale, akuzon per mashtrim skandaloz, intimidim dhe dizinformim publik gazetarin.

I gjithe ky sulm banditesk bazohet ne faktin se gazetari zbuloi dhe denoncoi se Gjeneral Hashashi:
1-Ne fund te mandatit te tij bleu BMV te prodhimit te fundit me zero km

Lleshaj me makinen luksoze, para Parlamentit

2-se BMW e ministrit ishte blere per atasheun policor ne Berlin dmth me lehtesim diplomatik dhe ne kundershtim me konventat i ka kaluar ministrit. Keshtu veprojne vetem Taxhikistani dhe Korea e Veriut dhe se
3- BMW e re fringo e Gjeneral Hashashit kushton 100 milione lek.

Ne vend te ndjeses publike per qytetaret me te varfer te Europes dhe doreheqjes se menjehershme te skandalit, Gjenerla Hashashi zgjedh te nderseje kunder gazetarit hordhite e narkobanditeve me uniforme duke kercellitur dhembet dhe perdorur nje fjalor ordiner kunder tij.

LEXO EDHE:  Shkarkimi i prefektit të Shkodrës/ Reagon ashpër Spahia: Justifikim tejet qesharak

LEXO EDHE:  Reagon në Facebook Berisha pas videos denoncuese

Ne te vertetë, ne deklaraten e vet ai pohon se luksi me parate e takspaguesve te mjere shqiptar i ka verbuar syte e mendjes. Ai pranon se eshte bere me BMË te re fringo por qe sipas tij kushton jo 100 milione leke por 50 mije euro, de facto me gjithe TVSH dhe te tjera detyrime sipas asaj qe kushton 74 milione.

Te dhenat publike se çmimet e BMW te reja jashte franchises diplomatike shkojne sipas tabeles se meposhtme 90 -150 mije euro.Natyrisht ne sulmet e shpelara ndaj gazetarit dhe pasionin e tij te shfrenuar per BMW luksoze te re fringo, gjeneral Hashashi frymezohet nga qendrimi armiqesor ndaj gazetareve dhe pasioni i bosit te tij Edvin Hajduti per te patur avion ne dispozicion me te cilin ne çdo fluturim shpenzohen 100000-200000 €.

Duke perfunduar, denoj me ashpersine me te madhe sulmet banditeske te gjeneral Hashashit ndaj gazetarit dhe e paralajmeroj ate se ai do mbaje pergjegjesi personale per per çdo gje qe mund ti ndodhe atij. Sb”-shkruan Berisha./ CNA.al

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Krimi trondit vendin/ Lleshaj “zhgrryhet” në BMW-në luksoze me targa falso

Publikoi skandalin e makinës luksoze/ Gazetari sfidon publikisht Sandër Lleshajn

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fatos Nano feston ditëlindjen/ Rama i shkruan gjerë e gjatë: E mbajte timonin e PS në përpjeta e tatëpjeta

Publikuar

-

Nga

Fatos Nano feston ditëlindjen/ Rama i shkruan gjerë e gjatë: E mbajte timonin e PS në përpjeta e tatëpjeta

Ish kryeministri i Shqipërisë dhe lideri historik i së majtës, Fatos Nano feston sot 68 vjetorin e lindjes.
Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale ka shkruar gjerë e gjatë për Nanon ndërsa i ka uruar edhe ditëlindjen.

Sipas Ramës, është merita e Nanos që Partia Socialiste nuk lëvizi asnjë moment, nga graviteti i interesit kombëtar.
Mes të tjerash kryeministri thekson se Nano nxorri në krye të PS socialistët nga shkretëtira pas varrosjes së Partisë së Punës, duke i futur në Internacionalen Socialiste .

Kujtojmë se ishte pikërisht Nano ai që e solli Ramën nga Parisi në Tiranë si ministër Kulture dhe i dha mundësinë që të ishte në Partinë Socialiste, për t’u bërë më vonë kreu i saj.

Postimi i plotë:

FATOS NANO u gjend në krye kur armata e shpartalluar komuniste kryente funeralin e Partisë së Punës në mes të shkretëtirës, me flamurin e rreckosur të diktaturës së proletariatit në gjysëm shtizë, moralin nën shuajt e këpucëve të rraskapitura nga marshimi 45 vjeçar drejt horizontit që vetëm largohej derisa u zhduk dhe gurmazin e konsumuar të komunizmit që nxirrte thirrjet e fundit për luftë me tërë botën, teksa era e papërmbajtshme e ndryshimit e kthente vajtimin e egër të dëshpërimit, në një fishkëllimë sa çjerrëse aq edhe qesharake. Mes fytyrave verdhacuke të udhëheqësve gjemimmbytur nga ardhmja e qametit dhe sekretarëve lëkurëdjegur nga dielli i arafabrikakantiereve, “Qorri” ishte aty fytyra e dykuptimtë e kuadrit të ri të partisë, që punonte në Institutin e Marksizëm-Leninizmit dhe e presorit garip të Ekonomikut, që tregonte barcaleta tallëse për regjimin e luante Bitëllsat me kitarën e tij.Ishte pikërisht profili joskematik i Fatos Nanos që i dha atij skeptrin e të majtës së porsalindur pas varrimit të Partisë së Punës dhe natyra e tij jodogmatike, e kombinuar me burgosjen absurde që e pagëzoi si lider të pakonkurueshëm të socialistëve, i dha Partisë Socialiste një frymëmarrje të re e një perspektivë si forcë e parë në rrugën e përpjetë të politikës shqiptare. Mbase pa sakrificën e tij të imponuar, socialistët do të kishin pasur një fat më pak bujar, por edhe Fatosi pa atë sakrificë të imponuar, mbase nuk do ishte bërë lideri i tyre aq jetëgjatë. Fotoja që kam përzgjedhur për këtë ditë urimi ka qenë për mua pamja më domethënëse e Fatos Nanos fill pas daljes së tij nga burgu dhe ende sot befasohem nga ndryshimi i hatashëm mes saj e pamjes së tij në gjyq. Fatosi i prangosur para gjykatësve me vështrimin enigmatik, është presori i Ekonomikut i marrë peng që mbahet fort për sytë e popullit. Ndërsa Fatosi me duart e lira dhe sytë që shkëlqejnë fort është një kafshë e rrallë politike, të cilën pata fatin ta njoh nga afër.

LEXO EDHE:  Shkarkimi i prefektit të Shkodrës/ Reagon ashpër Spahia: Justifikim tejet qesharak

LEXO EDHE:  Robert Aliaj e thotë copë/ Hajde më vrisni, unë studentët do i mbështesë me zemër

Ai e mbajti timonin e PS në të përpjeta e të tatëpjeta dhe padiskutim është e tija në radhën më të parë, merita që Partia Socialiste nuk lëvizi asnjë moment, nga graviteti i interesit kombëtar, çka përbën sot e gjithë ditën një vijë sjelljeje të palëkundur e unikale mes partive politike në Shqipëri. Në krye të PS ai i nxorri socialistët nga shkretëtira pas varrosjes së Partisë së Punës, duke i futur në Internacionalen Socialiste si një familje idesh progresiste të kohës së re dhe duke e bërë shpirtin e ndryshimit motor të lëvizjes përpara. Në qeverisjen e vendit atij iu desh të drejtonte daljen e popullit nga shkretëtira e piramidave dhe rifillimin e shtetndêrtimit pas katrahurës rrafshuese të vitit ’97.

Historia e marrëdhies sonë të zhvilluar mes ekstremesh, nga “birësimi” im në familjen socialiste me bekimin e Fatosit, deri tek “vrasja e babait” për marrjen e skeptrit të tij, dihet përgjithësisht. Po në ndërkohën që flasim marrëdhënia mes nesh ushqehet shëndetshëm, me një komunikim miqësor ku e kuptojmë njëri-tjetrin në ajër, sepse prej kohësh tanimë flasim si shoferi i turnit të parë me shoferin e turnit të dytë, për të njëjtën makinë. Ose jo në fakt, se kur mendoj çfarë katërrrotaku sovjetik mori Fatosi në turnin e parë, çfarë mjeti shumë më të mirë mora unë prej tij dhe çfarë brandi shpejtësie është sot Partia Socialiste, flasim në fakt si dy pilotë të një makine që duhet të vijojë vetëzhvillimin dhe lëvizë ende më shpejt, duke e mundur përditë rrezikun e ngadalësimit nga konkurenca e dobët.

Duke i uruar ditëlindjen liderit historik të socialistëve, uroj gjithashtu që një ditë ta shkruajmë në një libër, së bashku, raportin e turneve tonave, për t’ua lënë në bibliotekën e zyrës së kryetarit, atyre që do të marrin turnin pas nesh. Po ka kohë plot deri atëherë dhe në ndërkohë, uroj për Fatosin shëndet, gëzime e çdo të mirë familjarisht.

#TëRRALLË

LEXO TE PLOTE