Connect with Us

“Dosja 339”/ “Zgjohet” SPAK, lëshon 22 urdhër-arreste, mes tyre edhe funksionarë lokalë

Kronika

“Dosja 339”/ “Zgjohet” SPAK, lëshon 22 urdhër-arreste, mes tyre edhe funksionarë lokalë

Publikuar

-

SPAK zbarkon në zyrat e Hipotekës së Tiranës/ Arrestohen tre zyrtarë

Më kerkesë të SPAK, Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsioni, ka firmosur disa urdhërarreste në lidhje me dosjen “339”.

Burimet bëjnë të ditur se gjatë mbrëmjes së djeshme janë ekzekutuar 22  urdhërarreste.

Mësohet se mes 22 të arrestuarve, janë edhe funksionarë lokalë.

Urdhër -arrestet e firmosura nga Gjykata e Posaçme janë “arrest me burg” dhe “arrest shtëpie”.

LEXO EDHE:  Mesazhi i fortë i ISP/ Ndal sulmet ndaj drejtësisë dhe gjyqet politike

Aksioni është zhvilluar gjatë natës në Tiranë dhe Durrës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Aksident në Korçë/ Shoferi humb kontrollin, makina del nga rruga

Publikuar

-

Nga

Mjeti ka dalë nga rruga në afërsi të fshatit Turan në Korçë.

Aksidenti ka ndodhur pak minuta më parë. Nga informacionet paraprake, bëhet me dije se mjeti ka humbur kontrollin, duke u rrëzuar në kanalin afër urës së Turanit.

Drejtuesi i mjetit ka qenë i vetëm në makinë, ndërsa ka marrë lëndime të lehta e po dërgohet drejt spitalit për kontroll.

LEXO EDHE:  Inceneratorët e plehrave i mbyllin gojën Bashës

LEXO EDHE:  “Këtu te sirtari janë”/ Përgjimi që çoi në pranga kreun e Kadastrës në BeratPolicia është në vendngjarje për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Motori përplas biçikletën në Elbasan/ Një i lënduar

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme në Elbasan.

Mësohet se një motor është përplasur me një biçikletë, dhe për pasojë ka mbetur  plagosur një person.

Menjeherë personi i lënduar është nisur për në spital, për të marrë trajtimin shëndetësor.Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur shërbimet e policisë dhe kanë nisur hetimet për zbardhjen e plotë të shkaqeve./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sekuestrohen 13 mijë euro të padeklaruara në Qafë Thanë/ Si u zbulua nga skaneri

Publikuar

-

Nga

13 mijë euro të padeklaruara janë sekuestruar në Doganën e Qafë Thanës.

Raportohet se paratë i janë gjetur shtetasit me inicialet I.C nga Rumania.

Ky person paratë i kishte në çantën e dore, konkretisht 13.350 EUR.

Njoftimi:

Sekuestrohen 13 mijë euro të padeklaruara në Doganën e Qafë ThanësNë kuadër të forcimit të masave për parandalimin e lëvizjes së vlerave monetare nëpërmjet Pikave te Kalimit Kufitar, strukturat e Drejtorisë Antitrafik, pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, në bashkëpunim me strukturat e Policisë Kufitare, kanë kryer kontrolle ‎ndaj udhëtarëve në hyrje/dalje të Pikave të Kalimit Kufitar të RSH, me qëllim parandalimin e trafiqeve dhe lëvizjes së vlerave monetare.

Gjatë kontrolleve të kryera nga strukturat e Grupeve Operacionale të Drejtorisë Antitrafik, pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, në bashkëpunim me strukturat Degës Doganore Qafë Thanë, dhe të Policisë Kufitare, u ‎ndalua shtetasi I.C. me shtetësi rumune, të cilit pas kontollit të detajuar fizik dhe me skaner, iu konstatua në çantën e dorës, vlera në valutë e padeklaruar prej 13.350 EUR.

LEXO EDHE:  Shit-blerja e votave në Dibër/ Dosja “e nxehtë” tashmë në dorën e SPAK

LEXO EDHE:  "Do ti drejtohem SPAK"/ Murrizi: Fletët e pavlefshme janë prekur nga duar të ndryshme

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, në kuadër të forcimit të masave për parandalimin e trafiqeve, ka intesifikuar ‎kontrollet në pikat e kalimit kufitar, si dhe i bën me dije shtetasve të cilët kalojnë në P.K.K. të R.SH. për detyrimin ligjor (Ligji Nr. 9917, datë 19.05.2008 “Për Parandalimin e Pastrimit të Parave dhe Financimit të Terorrizmit”) për deklarimin e vlerave monetare, sendeve me vlere, apo metaleve dhe gurëve të çmuar, te cilat jane me vlere me te madhe se 10.000 EUR.

Informacion më të detajuar, në lidhje me detyrimin për deklarim të vlerave monetare mbi 10.000 EUR, i gjeni në faqen e internetit të doganës:  www.dogana.gov.al

 

LEXO TE PLOTE