Connect with Us

Mision në mars/ Helikopteri Ingenuity përgatitet për eksplorimin e Planetit të Kuq

Teknologji

Mision në mars/ Helikopteri Ingenuity përgatitet për eksplorimin e Planetit të Kuq

Publikuar

-

Mision në mars/ Helikopteri Ingenuity përgatitet për eksplorimin e Planetit të Kuq

Kur sonda Perseverance të zbresë në Mars, ajo do të sjellë mbi Planetin e Kuq teknologji të jashtëzakonshme që do ta bëjnë atë robotin shkencor më të sofistikuar në historinë e këtij planeti. Rreze lazer do të shkrijnë shkëmbinj dhe do të mbledhin avujt që çlirohen për të analizuar përbërësit. Po ashtu sonda do të përcjellë në Tokë zhurmat dhe imazhet e planetit. Por sekretet më të interesante pritet të zbulohen nga helikopteri novator, Ingenuity, që do të eksplorojë Planetin e Kuq.

Nëse çdo gjë shkon sipas planit, helikopteri Ingenuity do të zbresë në Mars në shkurt 2021. Çdo etapë është llogaritur në detajet më të hollësishme.

Zbritja pa dëmtime është shumë e rëndësishme për të garantuar funksionimin e rregullt të helikopterit që të përmbushë misionin e eksploruesit dhe grumbulluesit të informacionit.

“Helikopteri Ingenuity që po dërgohet me sondën Perseverance është një ndër aspektet më interesante të kësaj ekspedite, pasi për herë të parë do të demonstrojmë se mund të fluturohet në një planet tjetër. Fluturimi është një mënyrë shumë e efektshme për të eksploruar një objekt hapsinor,” thotë shkencëtarja e NASA-s, Bethany Ehlmann.

Sipas planit, sonda duhet të zbresë në kraterin Jezero, një nga mjediset më të mbrojtura në planet.

Shkencëtarët besojnë se kjo zonë është e pasur me depozita silikoni, mineralesh dhe përbërësish që do të vërtetojnë nëse planeti ka pasur ujëra neutrale që kanë mundësuar ekzistencën e jetës para 3 mliardë vjetësh.

Helikopteri Ingenuity u krijua në një nga laboratorët e NASA-s në Institutin Teknologjik të Kalifornisë. Një nga sukseset më të mëdha është fakti që ky helikopter është i aftë të ngrihet në fluturim në mjedisin marsian.

Profesor Ken Farley shpjegon përse helikopteri u ndërtua në formë unike:

“Helikpteri është i vogël, por ka helika gjigande krahasuar me trupin e vogël, secila rreth 1 metër e gjatë, pasi në Mars presioni atmosferik është shumë i ulët, vetëm sa 1% e presionit atmosferik në Tokë”.

LEXO EDHE:  Eksplorim i xhevahirëve të Attica-s në Greqi

Sipas shkencëtarit nuk është e mundur të imitohet me saktësi në Tokë presioni atmosferik i Marsit:

“Marsi është shumë i ftohtë, ka presion shumë të ulët atmosferik. Për të imituar këto kushte nevojitet një mjedis i madh në vakum. Ekipi që krijoi helikopterin ndërtoi një mjedis të madh për të krijuar kushte sa më të përafërta, por në realitet funksionimi do të vërtetohet në sipërfaqen e Marsit” thotë zoti Farley.

Përveç kushteve shumë të ndryshme atmosferike, Ingenuity ka edhe sfida të tjera përpara:

“Helikopteri mund të fluturojë vetëm disa minuta pa ndërprerje, pastaj i duhet të zbresë që të rikarikojë motorin. Prandaj duhet të tregohemi shumë të kujdesshëm kur planifikojmë çdo fluturim. Do të fillojmë me detyra të thjeshta si për shembull ngritjen mbi sipërfaqe dhe qëndrimin pezull për pak minuta e pastaj zbritjen në sipërfaqe. Gradualisht do t’i bëjmë fluturimet më të gjata e më të ndërlikuara për të eksploruar me sukses Marsin,” thotë zoti Farley.

Nëse helikopteri kapërcen të gjitha sfidat, shkencëtarët besojnë se do të transformojë fluturimet hapsinore në të ardhmen:

“Do t’i bëjë lëvizjet e sondës më efiçente dhe do të provojë vlerën e teknologjisë së helikopterit. Kjo do të ofrojë një rrugë të re për eksplorime. Më pas mund të dalin gjenerata të reja helikopterësh, por fillimisht duhet të provojmë se teknologjia funksionon,” thotë zonja Elhmann.

Sfida e parë e helikopterit është rruga drejt Marsit. Nëse zbret me sukses në planetin e kuq, më pas do të duhet të demonstrojë se mund të funksionojë në temperaturë -90º celcius./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tencent sapo u bë shënjestra e re e Trump në luftën e teknologjisë me Kinën

Publikuar

-

Nga

Tencent sapo u bë shënjestra e re e Trump në luftën e teknologjisë me Kinën

Tencent ( TCEHY ) sapo u bë shënjestra e fundit në luftën e teknologjisë së përshkallëzuar me shpejtësi të Presidentit Donald Trump me Kinën .

Aplikacioni popullor i ndërmarrjeve kineze WeChat tani mund të ndalohet në Shtetet e Bashkuara , nëse Tencent nuk pranon ta shesë deri në mes të shtatorit. Njoftimi tronditi investitorët dhe la kompanitë dhe analistët të përpiqen të zbulojnë rezultatet e mundshme. Ajo dërgoi aksione Tencent duke u përplasur deri në 10% në Hong Kong. Ata i grumbulluan disa prej këtyre humbjeve, por prapë mbaruan ditën rreth 5%. Pika standarde e Hong Kong Indeksi Hang Seng ( HSI ) ra 1.6%.

Trump lëshoi ​​urdhra ekzekutiv vonë të enjten mbrëma që do të ndalonin WeChat dhe TikTok, aplikacionin video me forma të shkurtra në pronësi të ByteDance me qendër në Pekin, që të operonin në Shtetet e Bashkuara në 45 ditë nëse nuk shiten nga kompanitë e tyre mëmë. Trump kishte thënë tashmë se ai do të ndalojë TikTok nëse nuk arrihet një marrëveshje për aplikacionin me një kompani amerikane, por përfshirja e WeChat tregon që Uashingtoni po zgjeron përpjekjet e tij për të kufizuar disa aplikacione kineze që të operojnë në Shtetet e Bashkuara.LEXO EDHE:  NASA: Brenda 20 viteve zbulojmë jetë jashtëtokësore

Masat për të ndaluar TikTok dhe WeChat paraqesin një “ndërhyrje të pashembullt nga qeveria amerikane në sektorin e teknologjisë së konsumit”, sipas Paul Triolo, kreu i gjeoteknologjisë në Eurasia Group, një konsulencë ndaj rrezikut politik.

LEXO EDHE:  NASA bashkëpunim me universitetet për të dërguar robotët në hapësirë

Po ashtu shënon hera e parë që qeveria “ka provuar të ndalojë një aplikacion softuer që funksionon me miliona telefona celularë” në Shtetet e Bashkuara, shkruajti Triolo në një shënim të premten./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Pas dështimit në herën e parë/ Anglia krijon një tjetër aplikacion për gjurmimin e kontakteve me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Anglia ka krijuar për herë të dytë apliakcionin e gjurmimit të kontakteve me Covid-19. Zyrtarët shpresojnë të konfirmojnë datën dhe pritet që me shumëmundësi të testohet javën e ardhshme.Aplikacioni do t’i lejojë njerëzit të skanojnë kodet QR të ngjashme me barkodin për të regjistruar vizitat në vend, si dhe duke zbatuar metodën e Apple dhe Google për të zbuluar telefonat e tjerë inteligjentë.

Por përpjekjet janë ende në vazhdim për të dhënë rezultatet e testit mjekësor brenda produktit. Përdoruesit do të marrin njoftime nëse dikush që ka patur Coronavirus ka qenë afër tyre.Softueri do të sigurojë informacione mbi përhapjen e sëmundjes në zonën lokale për të inkurajuar njerëzit të jenë më të kujdesshëm nëse nivelet rriten.

Times ka raportuar se përdoruesve mund t’u jepet një numër i përafërt se sa herë në ditë ata kanë qenë brenda 2 milion (6.6ft) të çdo personi tjetër me aplikacionin e instaluar, për më shumë se 15 minuta. Kjo mund t’i ndihmojë njerëzit të zbulojnë raste kur ata mund të kishin më shumë kujdes dhe të ndihmojnë në ndryshimin e sjelljes së tyre.

Por duket se Baronesha Harding dhe të tjerët përgjegjës të ekipit NHS Test dhe Trace ende nuk besojnë se është bërë përparim i mjaftueshëm për t’u mbështetur në sinjalet Bluetooth për t’i drejtuar përdoruesit të izolohen për dy javë. Kjo bie ndesh me homologët e tyre në Irlandën Veriore. Ata filluan aplikacionin StopCOVID NI javën e kaluar, i cili është ndërtuar rreth të njëjtës kornizë Apple-Google.LEXO EDHE:  NASA do të rikthehet në hënë për të parën here që nga 1970-a

Ai u thotë përdoruesve të hyjnë në karantinë për 14 ditë nëse përcakton se ekziston një shans i mirë që ata i janë ekspozuar virusit.BBC-së i është thënë që zyrtarët po mendojnë të përdorin përsëri Isle of Ëight për të provuar aplikacionin në anglisht, dhe kësaj radhe fusha të tjera gjithashtu mund të përfshihen.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët konfirmojnë objektin e parë fluturues alien në sistemin tonë diellor

Sidoqoftë, asnjë vendim zyrtar nuk është marrë ende. Një teknolog tha që ajo ishte e shqetësuar që aplikacioni po shtyhej në një gjendje të papërfunduar për të ndaluar pyetjet e mëtutjeshme që pyeten për mungesën e një aplikacioni për gjetjen e kontakteve në Angli në një kohë kur bllokimet lokale do të hyjnë në fuqi.

“Fakti që softueri funksionon në telefon nuk do të thotë se do të krijojë ndryshimin që është i nevojshëm në një komunitet,” shtoi Rachel Coldicutt. “Ne do të dimë se është efektive nëse prodhon ndryshime në kohën e duhur në sjelljen e njerëzve.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok përballet me Trump për ndalimin e aplikacionit: Do të ndjek të gjitha mjetet juridike në dispozicion

Publikuar

-

Nga

Tik Tok po kërcënon se do të veprojë edhe juridikisht kundër SH.B.A. pasi Donald Trump urdhëroi firmat që të ndërpresin të bëjnë biznes me aplikacionin kinez brenda 45 ditëve. Kompania tha se ishte “tronditur” nga një urdhër ekzekutiv nga Presidenti amerikan që përshkruan ndalimin.

Tik Tok tha se do të “ndjekë të gjitha mjetet juridike në dispozicion” për “të siguruar që sundimi i ligjit të mos hiqet”.Trump lëshoi ​​një urdhër të ngjashëm kundër ËeChat të Kinës në një përshkallëzim të madh në pozicionin e Uashingtonit me Pekinin.

Pronari i WeChat, Tencent, tha: “Ne po rishikojmë urdhrin ekzekutiv për të marrë një kuptim të plotë”.Presidenti tashmë ka kërcënuar të ndalojë Tik Tok në SHBA, duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare, dhe kompania tani është në bisedime për të shitur biznesin e saj amerikan në Microsoft. Ata kanë deri në 15 shtator për të arritur një marrëveshje – një afat i caktuar nga zoti Trump.LEXO EDHE:  Shkencëtarët konfirmojnë objektin e parë fluturues alien në sistemin tonë diellor

Urdhrat ekzekutivë kundër platformës së ndarjes me video të shkurtër TikTok dhe shërbimit të mesazheve WeChat janë masa e fundit në një fushatë gjithnjë e më të gjerë të administrimit të Trump kundër Kinës. Të enjten, Uashingtoni njoftoi rekomandime që firmat kineze të listuara në tregjet e aksioneve të SH.B.A.-së duhet të fshiheshin përveç nëse u siguruan rregullatorëve qasje në llogaritë e tyre të audituara.

LEXO EDHE:  NASA: Brenda 20 viteve zbulojmë jetë jashtëtokësore

Në të dy urdhrat ekzekutiv, zoti Trump pretendon se përhapja në SH.B.A. e aplikacioneve celularë të zhvilluara dhe në pronësi të firmave kineze “kërcënojnë sigurinë kombëtare, politikën e jashtme dhe ekonominë e Shteteve të Bashkuara”.Të dy urdhrat thonë se çdo “transaksion” i paspecifikuar me pronarët kinezë të aplikacioneve ose degët e tyre do të “ndalohet”. Urdhrat citojnë autoritetin ligjor nga Ligji Kombëtar i Emergjencave dhe Akti i Fuqive Ekonomike Ndërkombëtare të Aktit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE