Connect with Us

“Paguhen 18 mijë euro për çdo vdekje të shënuar me Covid-19”/ Avokati: Kjo bëri që të rriten shifrat

Aktualitet

“Paguhen 18 mijë euro për çdo vdekje të shënuar me Covid-19”/ Avokati: Kjo bëri që të rriten shifrat

Publikuar

-

“Paguhen 18 mijë euro për çdo vdekje të shënuar me Covid-19”/ Avokati: Kjo bëri që të rriten shifrat

Avokati Altin Goxhaj ka ngritur dyshime në lidhje me raportimin e shifrave të vdekjeve nga Covid-19.

Goxhaj tha se nuk ka ende asnjë statistikë sa persona kanë vdekur prej koronavirusit Covid-19 në vendin tonë, ndërkohë që shtoi se gjatë muajve dhjetor, janar dhe shkurt të 2017 kanë humbur jetën nga gripi 2800 persona shifër kjo shumë herë me e lartë se Covid-19.

Në televizionin “Faxweb”, Goxhaj tha po ashtu se nga të dhëna ende të pakonfirmuara, qeveria paguhet për çdo humbje jete të shënuar si vdekje nga Covid-19, rreth 16 deri në 18 mijë euro.

“Qeveria ende nuk ka asnjë statistike në lidhje me vdekjet nga Covid-19. Me Covid-19 kanë vdekur deri tani më pak se 1% dhe më pak se muaji janar i vitit 2017. Në dhjetor 2016, janar dhe shkurt të 2017 kanë vdekur rreth 2800 vetë nga gripi. Deri tani kemi një numër dhjetë herë më pak nga Covid-19. Janë shifra që manipulojnë tërësisht të vërtetën dhe është anuluar bërja e autopsisë.

LEXO EDHE:  Nisma e Genc Sejkos/ Memorial për Ardit Gjoklajn në Tiranë

Nëse dikush vdes me Covid-19 shteti merr përsipër ceremoninë funerale, gjë që rrit dyshimet. Nga të dhëna ende të pakonfirmuara rezulton se shteti paguhet rreth 16-18 euro dhe kjo ka sjellë rritje të shifrave. Unë nuk jam në gjendje të them se nga vdiqën, por do të them që numri është aq i vogël.

Shifrat botërore janë të manipuluara dhe numri i të vdekurve nga Covid-19 është shumë më i vogël sesa nga sëmundjet e tjera. Ka dhe gripe që vrasin më shumë se Covid-19 dhe nuk ka ndodhur asnjëherë që të mbyllet çdo gjë”, tha Goxhaj. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha zbulon ligjin e parë që do të miratojë kur të vijë në pushtet: Do u kthejmë shqiptarëve miliona euro

Publikuar

-

Nga

Basha zbulon ligjin e parë që do të miratojë kur të vijë në pushtet: Do u kthejmë shqiptarëve miliona euro

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha për Ilva Now në Euronews Albania se PD ka gati ligjin antimafia me anë të të cilit do të bëjë të mundur që të trajtohen të gjitha koncesionet apo tenderët korruptivë.

Basha shpjegoi se subjekt i këtij ligji do të jenë dy lloje, do të jenë zyrtarë të çdo niveli, nga i pari i qeverisë deri tek më i thjeshti që është përfshirë në kontrata publike abuzive dhe personat apo kompanitë private që janë përfitues abuzivë të fondeve publike.

Sipas tij, qëllimi i këtij ligji, që siç tha do të jetë i pari që do të miratohet në kuvend sapo qeveria e tij të vijë në pushtet, është që t’u kthejë shqiptarëve paratë që u janë vjedhur në mënyrë të padrejtë përmes aferave korruptive.

Qëllimi përfundimtar është që qytetarëve t’u kthehen paratë e vjedhura. Ky është ligji që e bën të mundur. Vit më të errët se ky, kur në kohë pandemia mafia në bashkëpunim me qeverinë vjedhin shqiptarët, nuk ka, edhe pse i përditë i bëjmë thirrje SPAK të hetojë. Do përfshihet edhe biznesi në ligjin anitmafia.

Ligji antimafia që do të fillojë veprimin që në muajin e parë të qeverisë sime, i pari ligj që do të miratojmë në parlament. Nëse nuk ndalim këto miliarda euro që ikin, nuk mund të ulim taksat, të paguajmë pagat dhe pensionet”, tha kreu i PD.

LEXO EDHE:  Linda Rama kallëzohet në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

LEXO EDHE:  Nga Altin Goxhaj/ Zëri i Amerikës përfshihet në fushatën e Soros për mbrojtjen e imazhit të tij

I pyetur nëse ky ligj do të penalizonte biznesin e ndershëm, kryedemokrati tha se ky ligj do ta përmirësonte klimën e biznesit, pasi sipas tij bën të pamundur garën pa garë.

Një nga efektet e këtij ligji është parandalimi i korrupsionit. Do të mendohet 2-3 herë çdo zyrtar që të fusë duart në buxhetin e shtetit.

Ligji antimafia s’ka të bëjë me burgun, ka të bëjë ne paratë e vjedhura nga shqiptarët. Gjykata do të marrë vendimin, por procesi do të nisë nga qeveria, me një drejtori ose Ministri Antikorrupsion, hetimi do të bëhet nga prokuroria dhe gjykata do të marrë vendimin”, shpjegoi Basha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk na u tek rastësisht për inceneratorët”/ Basha: SPAK të bëjë transparencë

Publikuar

-

Nga

“Nuk na u tek rastësisht për inceneratorët”/ Basha: SPAK të bëjë transparencë

Kreu i SPAK, Arben Kraja, tha sot se Prokuroria e Posaçme i ka të regjistruara të gjitha çështjet e inceneratorëve dhe ka hapur hetimet.

Për këtë deklaratë ka folur mbrëmjen e sotme edhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, i cili tha në Euronews Albania se çdo institucion duhet të bëjë transparencë.

Natyrisht që mund dhe duhet të përgjigjen. Është detyrë e çdo insituticioni të bëjë transparencën para shqiptarëve, edhe më shumë kur bëhet fjalë për  diçka që sot rëndon shëndetin dhe  jetën e shqiptarëve. Sepse nuk kemi ardhur rastësisht tek inceneratorët. Nuk është se na u tek të fillonim ne të merreshim me aferën e inceneratorëve. Për më shumë se tre javë, që para se të niste ajo që duket që është një shpërthim i dytë i pandemisë, unë, Partia Demokratike o kemi kërkuar qeverisë të marë masa. Kemi nxjerrë një plan me pesë pika.

Ky plan natyrisht kushton lekë dhe ne kemi treguar se ku t’i marrin këto lekë. Gjatë kohës që ne  i kërkojmë qeverisë dhe  ajo bën veshin e shurdhët dhe numrat e të infektuarve rriten, numri i mjekëve që largohen në Gjermani rriten, numri i shtretërve  të gatshëm për të plotësuar nevojat për pacientët ulet, numri i personave që humbin vendin e punës rritet, numri ibizneseve që falimentiojnë rritet. Mendoni se sa mjekë mund të ishin mbajtur këtu në Shqipëri për ti shërbyer pacientëve shqiptarë e të mos ishin larguar sic po largohen në mënyrë të frikshme drejt Gjermanisë”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kandidatët e PD-së/ Komisioni heq edhe Flamur Nokën dhe …

Publikuar

-

Nga

Kandidatët e PD-së/ Komisioni heq edhe Flamur Nokën dhe ...

Sot në mesditë është zhvilluar mbledhja e fundit e Komisionit të Vlerësimit të kandidatëve të PD-së, ku janë dorëzuar 316 emra në kryesi.

CNA.al ka mësuar se ka patur vendime të forta duke hequr nga lista rreth 80 emra.

Më herët raportuam heqjen e emrit të ish deputetëve Ervin Salianji, Endri Hasa, dhe Gerti Bogdani.

Ndërkohë që mësohet se nga Komisioni janë hequr dhe dy emra të tjerë, Aldo Bumçi e Flamur Noka.

Emrat i ka hequr komisioni por Basha,ka kërkuar që të mbetet kofidente gjithçka. Kjo për shkak të ndërhyrjeve të forta që mund të vijnë, por dhe mundësisë që ti rikthejë kryesia e PD-së si kandidatë./CNA.al

Ekskluzive – Kandidatet/ Komisioni Ruli bën boom, heq Salianjin dhe ….

LEXO TE PLOTE