Connect with Us

Hija e gjatë e terrorit: Franca dhe islamizmi

Bota

Hija e gjatë e terrorit: Franca dhe islamizmi

Publikuar

-

Hija e gjatë e terrorit: Franca dhe islamizmi

Para 25 vitesh një seri atentatesh islamiste tronditi Francën. Dorasit u bënë frymëzues për gjenerata pasuese terroristësh në këtë vend. Gjurmët e atentatorëve të çojnë në zonat e varfra franceze, Banlieue.

Bomba shpërtheu në zemër të Parisit në 25 korrik, ora 17:30 në pikun e kthimit të njerëzve nga puna. Një valë zjarri kaploi stacionin e metrosë “Saint-Michel – Notre-Dame”. Në një vagon të trenit RER B shpërtheu një bombol gazi e mbushur me cifla. 8 vetë humbën jetën, më shumë se 100 u plagosën.

Kur kryeministri, Alain Juppé dhe presidenti i vendit, Jacques Chirac mbërritën në vendngjarje nuk e dinin se kjo kohë shënoi edhe fillimin e një serie atentatesh në të gjithë Francën. Ndërkohë që autoritetet e dinin herët , se pas terrorit fshihej organizata islamiste “Groupe Islamique Armé” (GIA). Ky grup me këtë atentat solli në qendër të vëmendjes luftën civile mes islamistëve dhe ushtrisë në Algjeri.

Shteti mobilizon të gjitha forcat

Qeveria më vonë vuri në lëvizje të gjithë aparatin e sigurisë – mijëra policë, ushtarë filluan të vëzhgojnë pikat nevralgjike si stacionet dhe aeroportet. Administrata e Parisit mbylli ose i hoqi mijëra kosha plehrash. Me forca të angazhuara policia ia doli të kapë më vonë organizatorët algjerianë të atentatit. Dorasit ishin rekrutuar nga burra të zonave të varfra Banlieue të Lionit. Khaled Kelkal erdhi në Francë nga Algjeria në moshën dy vjeçare, ku edhe shkoi në shkollë. 24 vjeçari ishte radikalizuar gjatë një qëndrimi në burg. Kelkal u qëllua për vdekje nga policia gjatë procesit të arrestimit. Kurse anëtarët e tjerë të celulës terroriste u dënuan nga gjykatat franceze me shumë vite burgim.

Biografia e Khaled Kelkals i ktheu në vitin 1995 sërish në vëmendje Banlieuet. Në vitin 1981 u shënuan trazirat e para në zonat periferike të metropoleve. Me Kelkal, Banlieuet filluan të shiheshin si terren ushqyes për terrorizmin.

Linja nga Saint-Michel tek Charlie Hebdo

20 vite pas atentateve të verës 1995, bota sheh më 7 janar 2015, se sa aktual është problemi i Francës me terrorizmin e lindur në vend. Në paraditen e 7 janarit, dy terroristë vrasin në redaksinë e revistës satirike, Charlie Hebdo dhe gjatë arratisë gjithsej 12 vetë. Ashtu si atentatorët e Saint-Michel, edhe Saïd dhe Chérif Kouachi kanë rrënjë algjeriane. Një ditë pas sulmit në redaksi, një francez i ri, mik me dy vëllezërit, prindërit e të cilit vinin nga Mali e vazhdon valën e terrorit. Amedy Coulibaly kishte jetuar në një nga zonat më të njohura Banlieue të Parisit, La Grande Borne. Ai qëllon një polic dhe në një supermarket hebre merr disa pengje.

Kundër 32 vjeçarit dhe Chérif Kouachi në vitin 2010 ishin zhvilluar hetime për shkak të tentativës për lirimin nga burgu të atentatorit të Saint-Michel, Smaïn Aït Ali Belkacem. Për autoritetet franceze nuk ka dyshim: Autorët e vitit 1995 drejpërdrejt ose përmes rrjeteve të tyre kanë nxitur radikalizimin e gjeneratës së dytë e të tretë të islamistëve në Francë.

LEXO EDHE:  Endri Fuga i përgjigjet Nikollë Lesit/Alarm pa lidhje! Pse erdhi policia te "Koha Jonë"

Barra e të shkuarës koloniale

Por nga vjen kaq urrejtje për fuqinë e dikurshme koloniale? Për Stefan Seidendorf, nga Instituti Francez në Ludvigsburg e shkuara është çelësi për përgjigjen e kësaj pyetjeje. Ndryshe nga kolonitë e tjera, Algjeria kishte një lidhje të ngushtë me Francën. Si kolonia e vetme franceze, ky vend ishte integruar në vendin mëmë dhe ishte ndarë madje edhe në departamente. Me pavarësimin e Algjerisë në vitin 1962, mori fund këmbimi i vetëkuptueshëm në udhëtime mes “Francës dhe dy brigjeve të Detit Mesdhe”.

Popullsia me rrënjë algjeriane, që donte të jetonte edhe më tej në Europë, duhet të lëshonte rrënjë larg vendlindjes. Në tërësi mund të flitet për një histori suksesi të migrimit në Francë, sipas Seidendorf, por edhe në gjeneratën e tretë e të katërt, që gati as nuk flet ose flet keq arabisht, shumë francezë me rrënjë algjeriane nuk ishin ngrohur me Francën. “Vërtet në këtë gjeneratë shumë nuk ia dolën të zinin vendet interesante të tregut të punës, ose të kishin shanset e ngjitjes në shoqëri, si premtim i Republikës: ata do të kishin të ardhme më të mirë se prindërit, se përmes shkollimit, pavarësisht prejardhjes apo situatës materiale ngjitja në shoqëri është e mundur dhe kështu bëhesh pjesë e Republikës franceze. Ky hendek mes premtimit dhe realitetit është një pjesë e madhe e problemit.”

Çfarë ndodhi me atentatorët?

Politika në Francë duket e pafuqishme para problemeve të integrimit. Vërtet që qeveritë që nga vitet 80-të kanë ofruar mjaft programe shkollimi dhe integrimi për zonat Banlieue, por perspektivat ekonomike të banorëve nuk janë përmirësuar në mënyrë të qëndrueshme. Së fundmi pati protesta të dhunshme gjatë izolimit për shkak të Coronës.

Organizatori i sulmeve të vitit 1995 ndodhet ende në burg. Pas një çerek shekulli, avokati i Boualem Bensaïd para dy muajsh aplikoi për lirimin dhe dëbimin e klientit të tij në Algjeri. Drejtësia ende nuk e ka thënë fjalën e saj për këtë, por vëzhguesit janë të mendimit, se ndërkohë 52 vjeçari dhe ish-anëtarë të tjerë të celulës terroriste do të kalojnë ende shumë vite burg në Francë./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Cilat janë vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Publikuar

-

Nga

Cilat janë vendet ku mund të udhëtohet pavarësisht koronës

Sezoni kryesor i udhëtimeve për pushime në Evropë po përfundon. Sidoqoftë disa rajone njoftojnë rritje të rasteve të koronës dhe rregulloret e udhëtimeve aktualizohen vazhdimisht.
Sezonit veror në Evropë ngadalë po i vjen fundi. Në shumë vende numri i infeksioneve me korona po rritet sërish. Vendet po mbrohen me rregulla dhe kushtëzime të reja. Ku është maska e detyrueshme? Kush duhet të bëjë testin e kurorës? Cilat rajone shpallen zona të rrezikuara? Secili vend u përgjigjet këtyre pyetjeve në mënyrën e vet.

Gjermania

Në Gjermani në shtator të gjithë pushuesit, që kthehen nga zonat e rrezikuara, janë të detyruar të kryejnë testet. Stacione për kryerjen e testeve janë vendosur në shumicën e aeroporteve gjermane dhe në vendkalimet më të mëdha kufitare. Deri tani këto teste kanë qenë falas. Por pas vendimit të fundit të ministrave të Shëndetësisë të federatës dhe landeve gjermane testet falas do të hiqen. Parashikohet që, që nga 1 tetori udhëtarët që kthehen nga zonat me rrezikshmëri, të futen në karantinë.

Spanja

Në verë dhjetëra mijëra gjermanë shkuan përsëri me pushime në ishullin e tyre të preferuar Majorka dhe në Spanjën kontinentale. Por aktualisht numri i rasteve po rritet, sidomos në rajonin e Madridit. Ministria e Jashtme Gjermane lëshoi një paralajmërim për rrezikun e udhëtimit në të gjithë Spanjën. Edhe ishujt Kanare janë shpallur zonë me rrezikshmëri.

Por megjithatë kush dëshiron të shkojë në Spanjë, duhet të plotësojë para udhëtimit një formular në internet, pastaj ai merr një kod QR, që duhet ta tregojë kur të mbërrijë me avion.

Në Spanjë zbatohen rregulla strikte ndaj koronës: jeta e natës ndalohet në mbarë vendin, pirja e duhanit është e ndaluar në hapësirat publike nëse distanca e sigurisë nuk mund të ruhet, gjithashtu edhe alkooli nuk lejohet të pihet më jashtë. Në Majorka plazhet dhe parqet janë të mbyllura nga ora 21:00 e mbrëmjes deri në 7:00 të mëngjezit. Baret, restorantet dhe kafenetë lejohen të pranojnë vetëm gjysmën e numrit të zakonshëm të klientëve.

Franca

Numri i rasteve të koronës po rritet me shpejtësi edhe në Francë. Qeveria gjermane e zgjeroi me 9 shtator paralajmërimin për rrezikun e udhëtimit në disa pjesë të Francës: Përveç rajoneve Île-de-France dhe Provence-Alpes-Côte d’Azur tani edhe Occitanie dhe Nouvelle-Aquitaine si dhe ishulli i Korsikës janë futur në listën e aktualizuar të Institutit Robert Koch.

Vetë qeveria franceze shpalli 28 nga 101 rrethet administrative franceze “zona të kuqe”, ku virusi “qarkullon në mënyrë aktive”. Në Paris dhe shumë qytete të tjera këmbësorët dhe çiklistët duhet të mbajnë maska edhe në rrugë. Ata që bëjnë shkelje, rrezikohen të paguajnë një gjobë prej 135 eurosh.

Në të gjithë vendin në transportin publik dhe në hapësirat e mbyllura publike, siç janë dyqanet dhe merkatot e mbyllura, është e detyrueshme mbajtja e maskës. Biletat për shumë atraksione, si kulla Eiffel dhe Louvri janë të kufizuara, me qëllim që vizitorët të mund të mbajnë distancën e mjaftueshme. Biletat zakonisht duhet të rezervohen ose të blihen më parë në internet.

Britania e Madhe

Udhëtarët nga Gjermania dhe shumë vende të tjera evropiane mund të hyjnë pa kufizime në Britaninë e Madhe. Lista me këto “korridore udhëtimi” aktualizohet vazhdimisht. Çdo udhëtar duhet të paraqesë një formular të zgjeruar online me të dhënat e tij dhe informacione mbi destinacionet e mëparshme të udhëtimit.

Për udhëtarët nga vendet e tjera vlen ende detyrimi për të qëndruar dy javë në karantinë. Këtu hyjnë tashmë një numër vendesh evropiane si Spanja, Franca, Belgjika, Hollanda, Austria dhe Kroacia.

Brenda Britanisë së Madhe secila pjesë e vendit vendos vetë për masat kundër pandemisë. Kështu që ekzistojnë rregulla të ndryshme për mbajtjen e maskës. Në disa zona, si në veriun e Anglisë, ka rritje të shpejtë të infeksioneve të reja. Prandaj ka kufizime lokale.

Greqia

Hyrja në Greqi nga shumica e vendeve të BE është e lejuar. Por pas shtimit të numrit të infeksioneve qeveria greke urdhëroi kufizime të gjera për rajone të shumta pushimesh dhe qytete, duke përfshirë kryeqytetin Athinë dhe qytetin port të Selanikut, si dhe disa rajone të Kretës. Festimet, ahengjet, festat fetare dhe tregjet javore janë të ndaluara. Të gjitha tavernat, baret dhe diskotekat duhet të mbyllen në orën 24:00.

Udhëtarët duhet të regjistrohen në mënyrë elektronike të paktën 24 orë para mbërritjes dhe të tregojnë se ku kanë qenë më parë dhe ku do të qëndrojnë. Përveç kësaj të gjithë ato, që vijnë nga jashtë duhet të paraqesin një test negativ, pavarësisht se nga cili vend vijnë. Testi nuk lejohet të jetë më i vjetër se 72 orë. Në plazhe çadrat duhet të ndodhen të paktën katër metra larg njëra-tjetrës. Maska është e detyrueshme në të gjitha objektet e mbyllura, si dhe në tragete dhe në varkat e hapura.

AustriaAustria pret një rritje të numrit të infeksioneve, sidomos në kryeqytetin Vjenë. Në përgjithësi vlen ky rregull, nëse dhjetë ditë më parë keni qenë në një zonë me rrezikshmëri korone, duhet të tregoni një test negativ për të hyrë në Austri ose të hyni në karantinë. Pushuesit gjermanë, që kthehen në shtëpi nga Kroacia, Rumania dhe Bullgaria, duhet të kalojnë nëpër Austri pa u ndalur as në pika karburanti. Rekomandohet që makinat të mbushen me karburant që më parë në Slloveni.

LEXO EDHE:  Pas Londrës, një tjetër sulm me thikë në Belgjikë

LEXO EDHE:  MACRON, lider i Evropës apo mbrojtës i interesave tradicionale franceze?

Gjatë sezonit të verës Austria në shumë vende pushimesh arriti një numër të konsiderueshëm turistësh. Tani Kancelari Sebastian Kurz dha shpresa edhe për sezonin e dimrit. Turizmi në zonat e skijimit do të jetë i mundshëm edhe gjatë pandemisë së koronës. Koncepti përkatës është duke u përpunuar.

Hollanda

Gjermanët mund të hyjnë pa asnjë problem. Por paralajmërimet janë ashpërsuar për Spanjën, Francën dhe Belgjikën. Kushdo, që hyn në Holandë nga këto vende, duhet të qëndrojë në karantinë për 14 ditë.

Nga numri i shpejtë i infeksioneve të reja në rritje janë të prekur sidomos Amsterdami dhe Roterdami. Atje ekzistojnë edhe rregullat më të rrepta. Në sheshe, dyqane në qendër të qytetit duhet të mbahen maska.

Belgjika

Në parim turistët gjermanë lejohen të hyjnë në Belgjikë. Por për disa rajone gjermane ka kushtëzime të rrepta. Udhëtarët nga Bavaria e Sipërme dhe e Poshtme, Arnsbergu, Dyseldorfi dhe Darmstadti duhet të kalojnë në një karantinë 14-ditore. Rekomandohet edhe testi i koronës.

Në aeroportin e kryeqytetit Bruksel të gjithë pasagjerëve u matet temperatura me kamera termike. Hyrja mund të refuzohet, nëse temperatura i kalon 38 gradë. Për shkak të rritjes së numrit të rasteve të koronës, në Belgjikë janë ashpërsuar përsëri masat. Maskat janë të detyrueshme në vende publike me audiencë të madhe, si dhe në autobusë dhe trena, muze dhe dyqane. Në bare dhe restorante klientët duhet të japin të dhënat personale. Pazarin mund ta bëni vetëm i vetëm dhe maksimalisht për 30 minuta.

Për shkak të rritjes së konsiderueshme të rasteve të koronës, Ministria e Jashtme Gjermane këshillon, që të mos udhëtohet për në Bruksel. Pushuesit, që kthehen në shtëpi nga Brukseli, duhet t’i nënshtrohen një testi. Derisa të dalë rezultati, udhëtarët duhet të qëndrojnë në karantinë në shtëpi. Paralajmërimi për rrezikun e udhëtimit për rajonin e Antwerpenit u hoq nga qeveria gjermane me 2 shtator.

Italia

Lajmet e fundit nga Italia: Për të udhëtuar në ishullin mesdhetar të Sardenjës, duhet të paraqitet një test negativ, që nuk duhet të jetë më i vjetër se 48 orë. Numri i infeksioneve në të gjithë vendin është rritur ndjeshëm kohët e fundit, prandaj qeveria italiane ka zgjatur masat për koronën deri në 14 tetor. Të gjitha diskotekat janë të mbyllura, në të gjithë vendet publike kërkohet të mbahen maskat natën.

Me përjashtim të Sardenjës, shumica e pushuesve nga BE lejohen të hyjnë pa kufizime. Roma vendosi edhe një herë një karantinim dyjavor për të ardhurit nga Kroacia, Greqia, Malta, Spanja, Bullgaria dhe Rumania – kjo vlen edhe për vizitorët nga vendet jo anëtare të BE.

Brenda Italisë mund të lëvizet pa pengesa. Në dyqane, trena ose hapësira të tjera të mbyllura është e detyrueshme maska. Grumbullimet e mëdha janë të ndaluara. Nëse njerëzit qëndrojnë bashkarisht shumë pranë dhe pijnë në sheshe, ndërhyn shpesh policia. Në plazhe duhet të respektohen rregullat e distancës. Në bare dhe restorante shumë pronarë i kanë vendosur thuajse të githa tavolinat jashtë.

Kroacia

Në destinacionin e preferuar të pushimeve në Adriatik, kurba e infeksioneve po tregon rritje. Pasi Austria dhe Italia lëshuan një paralajmërim udhëtimi për Kroacinë, Gjermania ndoqi shembullin e tyre: Ministria e Jashtme paralajmëron nga rreziku i udhëtimeve në këto rajone: Shibenik-Knin, Split-Dalmaci dhe Zadar. Këtu bëjnë pjesë destinacione të njohura pushimesh, si qyteti port i Splitit dhe Zadari, Parku Kombëtar Krka dhe ishujt Braç dhe Hvar. Këtyre u shtohen edhe rajonet Dubrovnik-Neretva dhe Pozhega-Sllavonia.

Qeveria kroate po ashpërson kërkesat e saj: të gjitha lokalet dhe klubet duhet të mbyllen në mesnatë, aktivitetet me më shumë se 100 persona nuk lejohen. Përveç kësaj rregullat e distancës dhe mbajtja e maskave duhet të zbatohen në trafikun urban dhe në hapësirat e mbyllura. Gjermanët dhe shtetasit nga vendet e tjera të BE lejohen të hyjnë në vend. Në kufi udhëtarët duhet të tregojnë vetëm, se ku do të jenë dhe të japin numrin e telefonit.

Turqia

Pas Spanjës dhe Italisë Turqia është destinacioni i tretë më i preferuar i pushimeve për gjermanët. Në fillim të gushtit Ministria e Jashtme dha dritën jeshile për udhëtime në bregdetin turk. Paralajmërimi i udhëtimit është hequr për provincat e Antalias, Izmirit, Aydin dhe Mugla. Për të gjitha provincat e tjera, duke përfshirë metropolin Stamboll dhe kryeqytetin Ankara, paralajmërimi për rrezikun e udhëtimit mbetet në fuqi deri në 14 shtator.

Të gjithë ata që kthehen nga Turqia në Gjermani, para se të largohen nga vendi, duhet të tregojnë testin negativ të koronës, që duhet të jetë jo më të jetë më e vjetër se 48 orë. Turizmi është një nga sektorët më të rëndësishëm për Turqinë. Sipas shifrave zyrtare, më shumë se pesë milion gjermanë pushuan atje vitin e kaluar. Turizmi është dëmtuar shumë për shkak të pandemisë. Vetëm në qershor, sipas Ministrisë së Turizmit, në Turqi pati gati 96 përqind më pak pushues sesa në vitin e kaluar.DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Paralajmërimi i OBSH/ COVID-19 nuk do të jetë kriza e fundit pandemike

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i OBSH/ COVID-19 nuk do të jetë kriza e fundit pandemike

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka deklaruar se  Covid-19 është një shenjë paralajmëruese e emergjencave globale të shëndetit në të ardhmen. Ai u bën apel për investime politike dhe financiare për të parandaluar pandemitë, transmeton Anadolu Agency.

“Kjo nuk do të jetë pandemia e fundit dhe as urgjenca e fundit globale shëndetësore. Ne nuk e dimë se cila do të jetë urgjenca e ardhshme shëndetësore, por e dimë që do të vijë dhe ne duhet të jemi të përgatitur”, tha Tedros në nisjen e raportit të Bordit të Monitorimit të Përgatitjes Globale (GPMB) për vitin 2020.

Tedros tha se njerëzimi ka një përgjegjësi të përbashkët për ta përgatitur botën për pandeminë tjetër. Ai tha se pandemia COVID-19 ka dëmtuar masivisht jetën dhe jetesën, duke prishur sistemet shëndetësore, ekonomitë dhe shoqëritë.

LEXO EDHE:  Astrit Patozi “shpërthen” ndaj Bashës/Na bëre gazi i botës!

LEXO EDHE:  Pas Londrës, një tjetër sulm me thikë në Belgjikë

“Edhe vendet me sisteme të përparuara shëndetësore dhe ekonomi të fuqishme janë mbingarkuar.Por shumë nga vendet që kaluan mirë ishin ato që mësuan nga shpërthimet e mëparshme të viruseve, të tilla si SARS, MERS, H1N1 dhe Ebola.

Ne nuk mund edhe më tej t’i shtrëngojmë duart dhe të themi se duhet bërë diçka.

Ne nuk e dimë se cila do të jetë urgjenca tjetër shëndetësore, por ne e dimë që do të vijë. Dhe ne duhet patjetër të jemi të përgatitur”, përfundoi ai.

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Uragani Sally kërcënon shtetet jugore të SHBA-së

Publikuar

-

Nga

Uragani Sally kërcënon shtetet jugore të SHBA-së

Një uragan i sapoformuar ndodhet në drejtim të bregdetit të SHBA-së dhe kërcënon disa shtete të jugut, përfshirë Floridën, Misisipin dhe Alabamën.

Stuhia tropikale Sally u shpall uragan të hënën, ndërsa pritet të zbarkojë të martën.

Zyrtarët thanë se uragani do të sjellë deri në 30 centimetra shi dhe erëra deri në 135 kilometra në orë në disa zona.

Guvernatori i Luizianës, John Bel Edwards, shteti i të cilit është ende duke u rimëkëmbur nga uragani i muajit të kaluar Laura, kërkoi nga banorët që “të jenë të zgjuar dhe të sigurt”.Alabama dhe Misisipi shpallën gjendje të jashtëzakonshme, derisa janë në pritje të uraganit, i cili ndodhet rreth 175 milje në juglindje të Billoksit në Misisipi.

LEXO EDHE:  “O zot, sa njeri i zi…”/ Kreshnik Spahiu nxjerr zbuluar Berishën

LEXO EDHE:  Ish-deputetja e PD “shpërthen” ndaj Preç Zogajt/Tradhtar, të mungon shtylla kurrizore!

Qendra Kombëtare e Uraganeve tha se uragani ka ndryshuar drejtim dhe nuk pritet të godasë drejtpërdrejt Luizianën, por gjithsesi mund të shkaktojë valë, që mund të çojnë në përmbytje të mëdha.

Të hënën, gati 80,000 shtëpi në Luiziana kanë qenë pa energji elektrike si rezultat i uraganit Laura, i cili ka goditur tri javë më parë.

Përveç Sallyt, janë edhe katër stuhi të tjera tropikale – Paulette, Rene, Teddy dhe Vicky – që janë duke u vërtitur në pellgun e Oqeanit Atlantik./REL

LEXO TE PLOTE