Connect with Us

“E dija se do dështonte”/ Arben Malaj tregon si e paralajmëroi Ramën

Politikë

“E dija se do dështonte”/ Arben Malaj tregon si e paralajmëroi Ramën

Publikuar

-

Arben Malaj ngre “alarmin”/ Ekonomia shqiptare ka gropa të thella korrupsioni

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj , ka sulmuar kryeministrin Edi Rama pak momente më parë.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Malaj tregon se e kishte paralajmëruar Ramën më parë se dhuna shtetërore për pagesat e dritave, ujit, taksat, informalitetin dhe për Covid-19 do të dështonte.

Ish-ministri citon Ivan Krastev dhe thotë se suksesi i qeverisë në kontrollin shoqëror varet më shumë nga pajtimi vullnetar sesa nga shtëngimi i imponimit.

“Suksesi i një qeverie në kontrollin shoqëror varet më shumë nga pajtimi vullnetar sesa nga shtëngimi i imponimit”. Ivan Krastev vlerësohet si një prej 100 njerëzve më influencues në botë. Në këtë ese gjen sqarimin edhe filozofik të dështimit të dhunës psikologjike dhe shtetërore të Ramaqeveri. Ne e paralajmëruan Ramën se dhuna shtetërore për pagesat e dritave, ujit, taksat, informalitetin bile edhe për Covid-19 do të dështonte.

LEXO EDHE:  Rama humbet toruan/ “Sulmon” Donald Lu-në

Ja si e shpegon Krastev arsyet kryesore te dështimit. Krastev : 1. Parashihja rikthimin e shtetit të mbështetur tek rimëkëmbja e besimit, tek ekspertiza dhe dija shkencore. 2.Suksesi i një qeverie në kontrollin shoqëror varet më shumë nga pajtimi vullnetar sesa nga shtrëngimi i imponuar. 3. Vetëm qeveritë që gëzojnë besimin e qytetarëve janë në gjendje të ushtrojnë një izolim të rëndë. 4. Më shumë se pesha e buxhetit për shëndetësinë është vendimtare cilësia e burokracisë”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk mund të shti në fall”/ Spiropali flet për ndryshimet në qeveri pas largimit të Shahinit

Publikuar

-

Nga

“Nuk mund të shti në fall”/ Spiropali flet për ndryshimet në qeveri pas largimit të Shahinit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin Elisa Spiropali, e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “5 Pyetjet” nga Babaramo, ka folur për largimet në qeveri.

E pyetur nëse do të ketë ndryshime të reja, Spiropali thotë se nuk e kanë mendjen të rrinë nëpër mbledhjeje për ndryshimet e ministrave, por sipas saj qeveria vazhdon punën.“Nuk mund të shti në fall dhe nuk mund të rrimë të presim a do ketë ndryshime apo jo. Më shumë i diskutoni ju në media këto ndryshime. Por qeveria vazhdon punën. Nuk e kemi mendjen të rrimë nëpër mbledhje dhe të bëjmë llogarinë e ministrave që ikin e vijnë. Në rast se do ketë mirë po edhe në rast se s’do ketë prapë mirë”, thotë Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Publikuar

-

Nga

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Deputeti Myslym Murrizi ka bërë një ftesë publikisht për politikanët, teksa po fliste për krijimin e partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare.

Murrizi tha se kush ka këllqe dhe besueshmëri të shkojë dhe të garojë krah tij në zgjedhjet e 25 prillit.

Deputeti bëri edhe një paralajmërim për qytetarët në Ora News, të cilëve i tha se nëse janë rehat me këtë klasë politikanësh të mos e votojnë.“Një subjekt politik, nismë e imja dhe një grupi deputetësh. Shumë shpejt janë mbledhur firmat. Do t’i drejtohemi gjykatës për të bërë regjistrimin e këtij subjekti politik. Do të garojë në 25 prill në 12 qarqe me lista të hapura. Nuk ishte ftesë publike, dhe nuk ishte show, atë e bën këshilli politik. Ishte një ftesë për të gjithë personat që aspirojnë për të luftuar dhe vazhduar betejën e çrrënjosjes së një elite politike të krimbur në para.

LEXO EDHE:  Rama humbet toruan/ “Sulmon” Donald Lu-në

LEXO EDHE:  Adiministrata publike e inkriminuar/PD zbardh shifrat

Kush ka këllqe, vullnet e besueshmëri të dalë më 25 prill me emër, atësi mbiemër të vi tek Lëvizja Demokratike Shqiptare e të garojë me lista të hapura jo për Myslym Murrizin. Mua nuk më intimidon posti që dikush ka mbajtur në politikë, nuk ka as të mëdhenj dhe as të vegjël. Në funksion të asaj që kemi lançuar prej 18 muajsh në Kuvend, do të garoj vetëm me 140 kandidatë në 12 qarqe për të provuar gjithësecili nga ne sa na vlen lëkura para qytetarëve. Nëse duan qytetarët shqiptarë që të na votojnë atëherë mirë, por nëse janë rehat me rrotën dhe jo me votën atëherë lë t’i votojnë. Të mos ankohen më pas”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Braçe zbulon procedurën/ Si do të përzgjidhen kandidatët për deputetë në PS

Publikuar

-

Nga

Braçe zbulon procedurën/ Si do të përzgjidhen kandidatët për deputetë në PS

Zv. kryeministri, Erion Braçe thotë se, Partia Socialiste do të përzgjedhë kandidatët e ardhshëm për zgjedhjet parlamentar të 25 prillit përmes një platforme elektronike ku anëtarësia do të shprehë mendim për emrat. Gjithashtu do të ketë dhe konsultim me shoqërinë civile.

Por, Braçe gjatë intervistës për Euronews Albania theksoi se më i rëndësishëm do të jetë filtri i zgjedhësit që do të ketë mundësi të përzgjedhë në listë emrat që dëshiron ta përfaqësojnë në Parlament.

I pyetur nga gazetarja Ilva Tare për problemin e përfshirjes së të inkriminuarve, Braçe tha se PS e ka nxjerr mësimin nga gabimi i bërë.

“PS e ka marrë mesazhin nga elektorati. Kemi ndërtuar platformë për të marrë opinionin e anëtarësisë dhe shoqërisë civile për kandidatët e saj. Kemi ndërtuar një platformë elektronike ku kemi 101 mijë anëtarët tanë të cilët do të japin mendimin për secilin qark.Lista do të hapen 100%. Kemi të gjithë vullnetin të respektojmë edhe arritjen gjinore dhe të respektojmë hapjen 100% të listës. PS duhet të ndërtojë lista që jo vetëm që nuk duhet të ketë këta njerëz (të inkriminuar), por të mos kenë brenda njerëz të pabotueshëm pasi një politikan i pabotueshëm i bën dëm listës. Ka njerëz që vazhdojnë të aspirohen edhe pse nuk votohen”, tha Braçe.

LEXO EDHE:  Adiministrata publike e inkriminuar/PD zbardh shifrat

LEXO EDHE:  Intervista-Nishani zbulon "ofertën"/Gati të ul Ramën e Bashën në bisedime

Zv. kryeministri tha më tej se, në zgjedhje e ardhshme PS synon mandatin e tretë me reformën në drejtësi. Objektivi për të siguruar 74 mandate tha ai është i realizueshëm pasi në zgjedhje shkojnë me bilanc pozitiv.

“74 deputetë është detyrim dhe objektin i ynë që të ruajmë të njëjtin rezultat si në 2017. Është objekt i PS nuk është objektiv i Erion Braçe apo ndokujt tjetër. Unë mendoj se është i realizueshëm pasi padiskutim që ka bilanc të mirë”, deklaroi Braçe.

LEXO TE PLOTE