Connect with Us

Bamir Topi nuk kursehet ndaj Ramës/ “Është njeri i pabesueshëm, nuk e mban fjalën”

Politikë

Bamir Topi nuk kursehet ndaj Ramës/ “Është njeri i pabesueshëm, nuk e mban fjalën”

Publikuar

-

Bamir Topi nuk kursehet ndaj Ramës/ “Është njeri i pabesueshëm, nuk e mban fjalën”

Ish-presidenti Bamir Topi, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama, teksa komentoi marrëveshjen e 5 qershorit dhe mbledhjet e Këshillit Politik.

Topi e cilësoi Ramën si një njeri të pabesueshëm që nuk e mban fjalën që jep.

“Rama është njeri i pabesueshëm. Unë kam eksperiencë me negociatat, por diçka nuk ka lëvizur kurrë. Fjala e dhënë në tavolinë është mbajtur deri në fund. Ai është një njeri që nuk mban fjalën”, u shpreh ai.

Sipas ish-presidentit, sot nuk duhet të fajësohet kryetari i opozitës, por kryeministri.

LEXO EDHE:  Aludimet e Yuri Kim për marrëveshje prapa krahëve/ Soreca: Nuk është koha për të rihapur diskutim

“Kryetari i PS-së u fut në tryezën e Këshillit Politik atëherë kur ishte rezauruar misioni i tij. Domethënë u fut për të prishur punë. Kryeministri është në hall të madh, përderisa pa turp përdori atë fjalë pa nevojë, pa kundërshtarë, duke dashur të krijojë një alibi mbi veprimet e pandershme politike”, theksoi Topi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Batuta e Ramës në Forumin Ekonomik/ “Shpresoj që përkthyesi të mos ma shkatërrojë komplet mesazhin”

Publikuar

-

Nga

Batuta e Ramës në Forumin Ekonomik/ “Shpresoj që përkthyesi të mos ma shkatërrojë komplet mesazhin”

Kryeministri Edi Rama është bërë pjesë e Forumit Ekonomik Rajonal, që po mabhet në Shkup.

Rama e ka nisur fjalimin e tij më një batutë, duke thënë se do të flasë shqip dhe i drejtohet kryeministrit maqedonas që uron që këtë herë përkthyesi mos t’i shkatërrojë mesazhin si më herët.

“Do t’ju drejtohem në shqip, sipas rregullit të vendosur dhe shpresoj që këtë herë përkthyesi mos të jetë si herën tjetër Zoran që ma shkatërroi komplet mesazhin“, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ballkani i hapur” në Shkup/ Rama: S’kemi pse presim BE kur liritë i realizojmë së bashku

Publikuar

-

Nga

Sot në Shkup po mbahet Forumi Ekonimik Rajonal, “Ballkani i hapur”, ku pjesë e panelit janë kryeministri i Shqiëprisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Gjatë samitit të sotëm pritet nënshkrimi i disa marrëveshje trilaterale, në kuadër të Mini-shengenit Ballkanik, me synim lehtësimin e jetës së qytetarëve dhe komunitetit të biznesit në Ballkanin Perëndimor.

Gjatë fajlimit të tij, kryeminsitri Rama ka theksuar rëndësinë e nismës rajonale si një parapërgatitje për anëtarësimin në BE.

Kjo nismë është gjëja e duhur, jo vetëm gjëja e duhur por ndryshe nga çfarë predikojnë disa është e vonuar. Ky rajon nuk mund të mbetet peng i së shkuarës në asnjë aspekt. Kush nuk e kupton se jemi të vegjël për të qëndruar të vetëm, për të krijuar ekonomi të fuqishme është i dënuar të jetojë në të kaluarën. Kjo nismë sjell një rajon një shembull kuptimplotë të BE-së duke jetësuar katër liritë themelore të BE” tha Rama.

LEXO EDHE:  “Vehbiu takon Suden”/ Braçe ironizon programin ekonomik të PD: Sa do të jetë bonusi

Rama ka theksuar se është e habitshme për edhe reagimi i disa evropianeve në lidhje me nismë.

LEXO EDHE:  Andi Përmeti “çjerr propagandën” e Ramës/ Kryeministri sehirxhi e llafeshumë i një qeverie fasadash

Nëse duam të rrisim PBB, ne mund ta rrisim me 2.5 vetëm nga integrimi ekonomik, nëse ne arrijmë të realizojmë planin e : Ballkanit të Hapur” ne mund ta rrisim atë në 6.7%”, tha Rama.

“Ne nuk duam te jetojmë në të shkuarën por duam të projektohemi në të ardhmen, përmes një nisme që sjell në këtë rajon shembullin e Bashkimit Europian dhe 4 liritë themelore: Të lëvizjes së njerëzve, kapitaleve, mallrave dhe shërbimeve.  Përse duhet të presim ne të mbyllur brenda kufijtë tanë me kurriz nga njëri-tjetri siç kemi ndenjur 500 vite ndërkohë që integrimi evropian ka kohën dhe kufizimin e vet jo vetëm nga ç’bëjmë ne por edhe çmendojnë të tjerët“, tha ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kë paguajnë  Llaguret  e Rilindasve”/ Arben Malaj “shuplakë” Erion Braçes

Publikuar

-

Nga

Ish-Ministri i Financave, Arben Malaj ka reaguar në lidhje me ikjen e të rinjve nga Shqipëria.

Malajt thotë se ky fenomen ka njohur rritje, pasi  monopolizimi i shërbimeve ka bërë që të rinjtë të ndihen të braktisur dhe të mos gjejnë hapësirë të integrohen në tregun e punës.

Më tej Malaj, ka shenjëstruar zëvendëskryeministrin Erion Braçe.

“Kë paguajnë  “Llaguret  e Rilindasve”  nga politikanët dhe drejtuesit e autoriteteve  që duhet të garantojnë tregje të lira, që duhet të mbrojnë konsumatorët?

Pse zv.kryeministri Erion Braçe  që mund ta marrë vendimin brenda ditës për ti rrëzuar keto monopole, pozita  dominuese dhe abuzuese  sidomos në tregjet e shërbimeve nuk vepron?”, ka shkruar Malaj në rrjete sociale.

Deklarata e plotë:

Të rinjtë  e braktisin Shqipërinë, sepse “Llaguret e  Rilindasve” jo vetëm në Vlorë po monopolizojne tregjet e mallrave dhe shërbimeve.

Ata zhvasin  e vjellin shqiptarët, pasurohen deri në mënyrë kriminale, pengojnë konkurencën e lirë, rritin  fitimet e tyre abuzive duke penguar hapjen e tregjeve  shërbimeve,  sepse rritin çmimet abuzive.

Ata  shtrentojnë jetën e mijëra individëve dhe familjeve.

Profesionet e lira janë sot profesionet e pa mundësive të lira.

Inspektoriatet në disa raste janë forma abuzive  për fitime jo ligjore duke rritur artificialisht vështirësitë dhe kostot e biznesit.

LEXO EDHE:  E plotë/Sqarimi i Bashës: Të dashur besimtarë katolikë, dua t’ju shoh në sy dhe t’ju them…

LEXO EDHE:  Kryemadhi zbulon të pathënat/ “Bashën e kanë kërcënuar”

” Llaguret e Rilindasve”, hajdute të parave dhe shpresës së shqiptarëve sfidojnë edhe vetë shtetin.

Me bizneset e tyre informale dhe kriminale  ndërtojnë vila luksoze, ndërsa teknikët profesioniste dhe studentët shqiptare pengohen të futen në këto tregje dhe gjejnë si zgjidhje të vetme të braktisin vendin e tyre.

Kë paguajnë  “Llaguret  e Rilindasve”  nga politikanët dhe drejtuesit e autoriteteve  që duhet të garantojnë tregje të lira, që duhet të mbrojnë konsumatorët?

Pse zv.kryeministri Erion Braçe  që mund ta marrë vendimin brenda ditës për ti rrëzuar keto monopole, pozita  dominuese dhe abuzuese  sidomos në tregjet e shërbimeve nuk vepron?

Shqetesimi im qytetar dhe  profesional nuk ka të bëjë  vetëm me një rast, nuk është vetëm për një lloj shërbimi, nuk është vetëm për një profesion, nuk është vetëm për  qytet.

Ky model abuzimi, korrupsioni dhe kapjes së shtetit edhe në tregun e shërbimeve  vret  shpresën e  mijëra shqiptare dhe i detyron të braktisin familjet nga Shqipëria.

Edhe mos  veprimi nga qeveritarët  për të mos e  ndalur  monopolet, pozitat dominuese  abuzive dhe vjedhjet që përbëjnë krim është bashkëfajësi./CNA.al

LEXO TE PLOTE