Connect with Us

Ylli Manjani sulmon ndërkombëtarët, thirrje Bashës/ Për aq sa rrinë do bëjnë gjëma!

Politikë

Ylli Manjani sulmon ndërkombëtarët, thirrje Bashës/ Për aq sa rrinë do bëjnë gjëma!

Publikuar

-

Na çatë t*apin/ Manjani ‘shfrenon’ gjuhën ndaj shefes së ONM-së e Yuri Kim

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka sulmuar këtë mëngjes ambasadorët që ndodhen në vendin tonë, teksa komenton marrëveshjen që u nënshkrua mbrëmë nga qeveria me opozitën parlamentare.

Manjani deklaron se marrëveshja e mbrëmshme hodhi tutje marrëveshjen që u nënshkruan më 5 qershor në prani të ambasadorëve të BE-së, SHBA-së dhe Britanisë.

“Shpresoj shumë që shqiptarëve tu ketë dalë pija e ndërkombëtaromahnisë… Teorisë që të ambasadorët e huaj e kanë në dorë këtë vend, iu provua sak idiotësia e saj. Akoma më sak, cullak fare, dolën dekarimet se të huajt po bëjnë drejtësinë, vettingun, SPAK-n etj. Le pastaj budallëkun që FBI ka lënë Amerikën e ka ardhë këtu të na luftojë korrupsionin…

Marrëveshja me Lymin që hodhi në fik marrëveshjen me Kimin, është prova më e sinqertë që tregon se ambasadat e huaja s’kontrollojnë asgjë. Dhe në fakt nuk është as detyrë e as misioni i tyre të qeverisin vendin, të disiplinojnë politikën, të bëjnë ligjet në këtë vend, apo të caktojnë kush hyn në burg e kush jo!!! Kështu ka qenë gjithmonë! Na ra goja duke e thënë…”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Ish-ministri i bën thirrje shqiptarëve të mbledhin mendjen dhe të mos besojnë më ndërkombëtarët, ndërsa i thotë opozitës joparlamentare të bindë shqiptarët përse duhet ndjekur ideja e saj.

LEXO EDHE:  “Parti të lodhura”/ Manjani sulmon Bashën dhe Kryemadhin

“E kuptoni sa i çpifur është teatri ku flitet për “aleatë”, “partnerë strategjikë”?! Po aq i çpifur sa teatri “sa mirë ja bëri Rama Lavrovit”, apo “Shqipërinë e duam shumë”… Iku edhe Lavrovi! Kemi Lymin tani… Burri i shtetit që e kishte mirë me Merkelin, Macronit i çoi atlete, mik i Trumpit dhe i Biden, tani është aleat me Lymin, Mondin, Rudinën e Nimetin… Dhe asnjë mik i huaj s’e ndalon dot në marrëzinë që do ti bëjë vendit të vet. Përse duhet ta bëjnë xhanëm?!

Ndaj mblidheni mendjen! Edi Rama dhe i gjithë modeli i tij politik do jenë aty, gjithmonë pa vota, për aq kohë sa ne i lejojmë të rrinë. I lejojmë ne jo të huajt. Për aq sa rrinë do bëjnë gjëma! Dhe boll me ambasadorë! Ja ku i keni sot! Kanë rënë squk. I hodhi në kosh si letra të përdorura, një marrëveshje me Lymin…

Dhe sa i takon Opozitës zyrtare në ka ndonjë ide politike se si ndalet ky vandalizëm, mirë është ta shpalosë me shqiptarët. Ti ftojë e ti bindë përse duhet ndjekur ideja e saj. Flas për ide, projekt apo plan veprimi politik, jo dekarata. Nuk do vijnë ushtarë të huaj të na bëjnë detyrat e shpisë”, nënvizon ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Lefter Maliqi nis pushimet e verës/ Do shkëputem përkohësisht nga politika, në shtator nis luftën kundër Ramës

Publikuar

-

Nga

Lefter Maliqi nis pushimet e verës/ Do shkëputem përkohësisht nga politika, në shtator nis luftën kundër Ramës

Deputeti i opozitës Lefter Maliqi, ka nisur pushimet e verës, ku edhe është shkëputur totalisht nga jeta politike gjatë kësaj periudhe.

Pas zgjedhjeve të 25 prillit, ku kandidoi nën siglën e LSI për qarkun e Beratit, Maliqi nuk arriti dot të siguronte një mandat deputeti, por ai shprehet se edhe jashtë Kuvendit do të nisë në shtator aksionin për rrëzimin e Edi Ramës.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Maliqi thekson se do të shkëputet përkohësisht nga intervistat, konferencat për shtyp, fjalimet në Kuvend dhe debatet televizive.

Postimi i plotë i Maliqit:

Te dashur miq realë e virtualë, duke ju uruar një sezon të bukur veror, dëshiroj t’iu bëj me dije se, do të shkëputem përkohësisht nga intervistat, koferencat për shtyp, fjalimet ne Parlament, apo debate në TV. Këto ditë vere, do të jenë ditë reflektimi, qetësie, e rigjenerimi.

Në shtator, do të jem përkrah opozitës së bashkuar me plot energji dhe i gatshëm për sfidat politike, elektorale që na presin. Jam krenar që për thuajse 3 vite, kam qënë një opozitar i fortë në parlament e gjithashtu në media, për të denoncuar mafien, oligarkët, qeverinë e korrupsionin e çdo hallke të saj. Këtë e kam bërë si qytetar i devotshëm e i përgjegjshëm por edhe i nxitur nga formimi im intelektual dhe background-i jetësor.

Përvoja ime 8-vjeçare si drejtues policie, ajo 1-vjeçare si drejtues i burgjeve shoqëruar me pervojën e mjaftueshme për 7 vite deputet dhe 3 vite si kryetar i pushtetit vendor, më kanë pajisur me aftësitë dhe forcën për t’iu bërë ballë sfidave të ardhshme, por edhe me besimin se ditë më të mira na presin. Me respekt e mirënjohje ju uroj një sezon të bukur veror; e gjithashtu ju garantoj se zhvillimet politike e jetësore që na presin, do të jenë po aq të nxehta e inspiruese./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha gati spastrimin në PD/ Kush ikën dhe kush vjen?

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha po nxiton të mbyllë me shpejtësi kapjen e çdo posti drejtues në PD dhe largimin e çdo zëri të fortë kritik që kërkon ndryshim apo mendon se Basha, humbi vërtet zgjedhjet.

Burime zyrtare nga PD i thanë CNA.al se menjëherë pas analizës do ecet me zgjedhjen e strukturave drejtuese në qendër, përshfirë Kryesinë, Sekretariatin, Këshillin Kombëtar e deri tek degët e PD që do futen të gjitha në proces zgjedhor, kryetarët lokalë që nuk kapën targetet e Bashës do largohen të gjithë.

Ky proces riorganizimi duket të jetë qartazi një spastrim dhe forcim i pozitave të Lulzim Bashës në krye të PD, që tashmë synon të çimentojë çdo post me njerëz që mendojnë si ai dhe nuk sjellin bezdisje, duke artikuluar humbjen e zgjedhjeve.

Basha po përpiqet qartazi që zgjedhjet t’i quajë masakër me shpresën se mund të ndryshojë apo fitojë mbështetjen e militantëve që e kanë braktisur masivisht.

Pjesëmarrja e ulet në zgjedhjet brenda PD-së, dhe vetëm 28% e votave të anëtarësisë ishin një këmbanë alarmi për Bashën.

Basha tashmë ka bërë gati edhe lëvizjet që do të kryejë, por i duhet të shkurtojë kohën e pritjes për të mbledhur strukturat dhe kryer operacionin e spastrimit.

Emrat e parë që do largohen janë Edmond Spaho dhe Edi Paloka, të dy nën/kryetarë të PD, të cilët prej tetë vitesh qëndrojnë në krah të Bashës.

Këto dy poste kanë edhe emra të tjerë që synojnë.  Ervin Salianji, Tomor Alizoti apo Jorida Tabaku, janë nga emrat që mund të jenë pjesë e drejtimit të grupit parlamentar apo edhe nën/kryetarë Kuvendi.

Emra të tjerë që do kenë pozicione në komisionet parlamentare apo pjesë e drejtimit të grupit pritet të jenë Albana Vokshi, Enkejled Alibeaj, Alfred Rushaj etj.

Një emër tjetër që largohet është Bujar Nishani, i cili ikën nga drejtimi i Këshillit Kombëtar, ky pozicion mund edhe të shkrihet fare, por Basha kërkon ruajtjen për të bërë qokë me emrat që do i duhet ti shpërbleje.

Një vend vakant për Bashën është edhe ai i Sekretarit Organizativ, pas largimit të Sahit Dollapit menjëherë pas humbjes së zgjedhjeve me dorëheqje.

LEXO EDHE:  Vrasja e Klodian Rashës/ Manjani: Policia duhet të hetohet nëse ka tentuar të fshehë të vërtetën

LEXO EDHE:  “Lufta” Qeveri-Presidencë/ Nazarko: Basha “në hije”, Presidenti është kthyer në personifikim të opozitës

Arben Ristani, largohet nga drejtimi i Komisionit të Disiplinës që e drejtonte prej 4 vitesh, pozicion që asnjëherë nuk u konsiderua nga Basha.

Një emër që largohet është ai i Çlirim Gjatës, i cili nuk u fut as në listën fituese, megjithëse pretendimet e tij ishin të mëdha.

Belind Këlliçi i FRPD, lë drejtimin e organizatës partnere, atij i ka mbaruar mandati dhe nuk mund të rikandidojë. Ngelet një emër që mund të ketë Basha “nën mëngë”, për ta përdorur në postet politike në parti.

LDG, nuk zhvillon zgjedhje nga viti 2009, ikën Albana Vokshi nga drejtimi dhe pretendente janë Grida Duma dhe Jorida Tabaku. Gjithçka do të varet edhe nga postet e tjera drejtuese që këto dy emra pretendojnë në PD.

Ervin Minarolli është një emër tjetër që largohet, pasi dështoi totalisht në drejtimin e Burimeve Njerëzore.

Basha do tentojë edhe largimin nga kryesia të Fatbardh Kadillit dhe Enno Bozdos, të cilët së fundi janë përballur fort me kreun e PD.

Një emër që pritet të mbajë postin drejtues është Gazmend Bardhi. Ai qëndron në postin e Sekretarit të Përgjithshëm në PD. Ivi Kaso qëndron me post në sekretariat.

Një emër që mban detyrën është edhe Ina Zhupa, e cila në fakt është e emëruar e kryetarit së bashku me Sekretarin e Mardhënieve Ndërkombëtare, Arben Kashau./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasja me Voltana Ademin/ Gjykata kthen mbrapsht Pjerin Ndreun: Plotëso padinë

Publikuar

-

Nga

Përplasja me Voltana Ademin/ Gjykata kthen mbrapsht Pjerin Ndreun: Plotëso padinë

Gjykata e Tiranës, ka refuzuar të njohë vendimin për zgjedhjen e Pjerin Ndreut, në krye të Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë.

Më 8 qershor të këtij viti, Pjerin Ndreu u zgjodh kryetar i kësaj shoqate, por Ademi nuk e pranoi këtë vendim, duke e cilësuar atë të paligjshëm.

Pjerin Ndreu i është drejtuar gjykatës, pasi sipas ligjit, çështja duhet regjistruar në gjykatë, që ai të njihet si kryetar i Shoqatës së Bashkive.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Është barrë e atyre që nuk nënshtrohen

LEXO EDHE:  “Revoltohet” gazetari/ Një "fytyrëqen" me benz shtetëror desh më shtypi bashkë me vajzën

Në një përgjigje të dhënë këtë të shtunë, gjykata i kërkon Ndreut të plotësojë padinë e tij, pasi sipas organit të drejtësisë, ajo ka të meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE