Connect with Us

“Qëndrim kriminal”/ Berisha tregon ku po gabon qeveria në menaxhimin e pandemisë së Covid-19

Politikë

“Qëndrim kriminal”/ Berisha tregon ku po gabon qeveria në menaxhimin e pandemisë së Covid-19

Publikuar

-

‘Nuk e lexuam fare menunë’/ Berisha tregon skandalin e trefishtë të biftekut të florinjtë

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar si qëndrim kriminal, mënyrën sesi po trajtohet nga ana e qeverisë, situata e Covid-19, në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha thekson se gabimi i Shqipërisë është numri i vogël i testimeve.

“Qendrimi antitestim eshte kriminal!
Italia 350-443 teste per nje rast Covid 19 pozitiv
Shqiperia 3-4 teste per nje rast covid19 pozitiv.
Testimi per nje rast me covid 19 ne Shqiperi eshte 70 deri ne 116 here me i ulet se sa ne Itali.

Miq, ne komunikatat e tyre te manipuluara te datave 20-21 korrik, Edvin Hajduti dhe Ndrikull Hajnia njoftuan se u kryen perkatesisht 267 dhe 482 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuan 81 dhe 119. Sipas kesaj statistike dy ditet e kaluara ne Shqiperi u realizuan 3 dhe 4 testime per 1 rast. Nderkohe Italia kater dite me pare kishte kryer 56000 testime kishte 160 raste kurse dje kishte 129 raste pozitiv me covid 19, pra Italia kishte kryer nga 350 deri ne 443 testime per 1 rast pozitiv.

Keshtu, numri i testimeve ne Itali per 1 rast pozitiv me covid-19 eshte 70 deri ne 116 here me i larte se sa ne Shqiperi.

Miq, paraqita keto te dhena ketu per te treguar se sot infektimi ditor per 1 milion banor ne Itali eshte 2.15-2,66 raste kurse ne Shqiperi ky infektim eshte 29 dhe 42,5 raste per 1 milion banore pra eshte 13-17 here me i larte ne Shqiperi se sa ne Itali.”-shkruan Berisha.

Më tej, ai thekson se “Politika e antitestimit apo testimit sa per sy e faqe qe u zbatua qe ne fillim nga Edvin Xhahili, eshte shkaku themelor se pse Shqiperia pas hapjes ka nje rritje alarmante 4-7 here te rasteve me covid-19. Keshtu, ne Shqiperi pas hapjes numri i te infektuarve eshte 13-17 here me i larte se sa ne Itali pas hapjes.”

Sipas Berishës refuzimi që në fillim i testimit të gjërë është bërë me qëllimin e vetëm që të zvoglohet artificialisht numri i rasteve.

LEXO EDHE:  Berisha kritikon Lulzim Bashën për situatën e krijuar

“Refuzimi qe ne fillim i testimit te gjere, vetem e vetem se nuk u blene testet dhe per te zvogluar artificialisht permasat e infeksionit, pati si pasoje direkte liçensimin shteteror te personave te infektuar per te infektuar pa dijenine e tyre sa me shume te tjere duke mos e zbuluar virusin aty ku ndodhej dhe kjo eshte nje krimi i shemtuar.

Po kaq kriminale ishte ne kete kontekst dhe moslejimi i laboratoreve te vendit per te bere testin per covid19 duke genjyer pafytyrsisht se laboratoret per te bere testimin duhet te akreditohen nga OBSH.

Sot kudo ne bote ky test behet falas ose kundrejt pageses me 50 euro edhe ne qendra ambulante ne rruge dhe ne farmaci etj.”-thekson Berisha.

Po ashtu ai rendit edhe pasojat e qëndrimit antitestim.

“Pasojat e qendrimit antitestim jane katastrofale per covid 19 dhe konkretisht:
1-Dalja e plote jashte çdo kontrolli e pandemise se covid 19, perhapja e lire e vetdijshme e saj duke mos zbuluar po me qellim se nuk do te besh testimin qindra dhe mijra raste me covid19.
2-Krijimi i bombave biologjike te medha spitalore si gjenerator te fuqishem te perhapjes se infeksionit ne mbare vendin
3-Rraskapitje dhe demoralizim i te gjithe punonjesve te vijes se pare te frontit, te cilet atehere kur prisnin drite ne fund te tunelit shohin dallgen e 4-5 fishimit te numrit te rasteve dhe mbushjen rishtas te spitaleve me te semure me covid 19 nga qendrimi dhe menaxhimi epidemiologjik xhahil i pandemise nga Edvin Hajduti dhe ndrikull Hajnia, ne nje kohe kur vala e dyte e saj pritet ne vjeshte.

Duke denuar me forcen me te madhe qendrimin antitestim te kryepidemiologut Edvin Xhahil Surreli, kerkoj decentralizimin e menjehershem te testimit molekular per covid 19 dhe i bej thirrje OBSH te ndermarre menjehere nje hetim nderkombetar per qendrimin antitestim dhe manipulimin e te dhenave te pandemise se covid 19 ne Shqiperi nga Edvin Mafia.”-përfundon postimin e tij Sali Berisha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Horoskopi i ditës, 12 maj 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 7 shkurt 2021

Dashi

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

Faza e Hënës ndikon tek ju dhe duket se po humbni kontrollin mbi veten. Por jini të sigurt: përpiquni të pranoni situatën dhe të prisni muret për të qenë në gjendje të filloni një rrugë të re. Fuqia!

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Ju jeni shumë më i përqendruar tani dhe e dini se çfarë doni të bëni. Por mos u shqetëso nëse dita nuk shkon siç dëshiron, sepse bilanci do të kthehet sërish. Rri i qetë!

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Të dashur Binjakë, jeni të ndarë dhe nuk dini në cilën rrugë të shkoni. Të heqësh dorë duket si vendimi më i mirë, je lodhur duke luftuar dhe reaguar dhe po pret një mundësi të re. Ka nga ata që do të të detyrojnë të përkulesh, të heshtësh, prandaj ki durim!

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Lajm i mirë sepse të mërkurën jeni shumë krijues dhe do të jeni në gjendje ta transformoni këtë ditë. Por kujdes sepse mund të marrësh porosi nga shefi yt ose madje mund t’i përkushtohesh diçkaje që të intereson pak!

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Mund të keni disa probleme me ata që nuk udhëtojnë në të njëjtën gjatësi mendimi, por fundi i ditës mund të jetë shumë i këndshëm. Mos kini frikë dhe mos kini frikë nga reagimet e forta. Përkundrazi. Mundohuni të pranoni veten ashtu siç jeni, të mësoni nga përvojat!

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Ju jeni shumë më empatik dhe më të ndjeshëm në vendin e punës dhe jeni në gjendje të jeni në një grup. Mundohuni të jeni gjithmonë ambicioz, por mos e bëni atë një fiksim. Kushtojini vëmendje këshillave që ju janë dhënë nga kolegët tuaj dhe gjithnjë tregohuni kritik ndaj vetes!

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Mundoheni të jeni gjithmonë pozitivë dhe jeni duke kërkuar të vërtetën. Por përpiquni të merrni parasysh të gjitha mundësitë që keni përpara se të bëni një zgjedhje.

LEXO EDHE:  Foto-Ish shtangisti që u bë president/ Si ka ndryshuar në vite Ilir Meta

LEXO EDHE:  Berisha kritikon Lulzim Bashën për situatën e krijuar

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Ju jeni të shqetësuar dhe jeni duke kërkuar personin që ka ardhur për të lëshuar avull dhe për t’ju lënë të shkoni. Ju jeni të lodhur sepse askush nuk duket se po ju kushton vëmendje, ndiheni të refuzuar, por nuk është koha të ndiej keqardhje për veten tuaj. Qëndroni të qetë sepse së shpejti do të vijnë ata që do të jenë në gjendje t’ju ndihmojnë dhe t’ju ngushëllojnë!

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

Ju jeni pak në mëshirën e erës dhe emocionet tuaja lëkunden nga njëra anë në tjetrën. Çfarë do të ndodhë? A bëhet e rëndësishme një ide?

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Jeni optimist, por kjo nuk do të zgjasë përgjithmonë. Ka nga ata që nuk janë në gjendje të kuptojnë se çfarë doni të bëni, por duhet të mendoni të ndiqni veten dhe të lini mënjanë rregullat e lojës. Gjithçka do të shkojë në mënyrën e duhur!

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Ju gjithmonë keni dhënë maksimumin tuaj për të zgjidhur gjithçka dhe tani jeni të lodhur, por në realitet jeni gjithashtu të aftë të studioni në detaje një plan dhe të mendoni për të ardhmen!

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Ju nuk keni nevojë të vishni asnjë maskë – të tjerët ju shohin saktësisht siç jeni. Nëse jeni të lodhur dhe e tregoni, askush nuk do t’ju bëjë të punoni më shumë, por shikoni se si lëvizni!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  “U bëra shumë keq”/ Blero tregon si e kuptoi se ishte infektuar me Covid-19

LEXO EDHE:  Berisha kritikon Lulzim Bashën për situatën e krijuar

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizja kundër Bashës/ Edith Harxhi: Do të ketë surpriza

Publikuar

-

Nga

“Shqiptarët të pakënaqur nga PD”/ Harxhi: Basha s’e përcolli dot frymën e ndryshimit

Ish-anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edith Harxhi ka folur mbi situatën postzgjedhore në vend. Ajo shprehet se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk arriti që të bëjë qytetarët  ti besojnë dhe ta votojnë.

Harxhi në një intervistë për Vizion Plus duke komentuar mbi dorëheqjen e anëtarëve të Këshillit Drejtues të PD u shpreh se kjo ka ardhur si rezultat i pakënaqësive të tyre ndaj kryetarit të PD.

 “Kemi eksperiencën e vitit 2017 dhe për këtë arsye nuk kishte asnjë surprizë nga ana jonë. Shpresonim shumë që PD të fitonte këto zgjedhje, pavarësisht faktit që shihnim në terren që nuk ishte ngritur fryma që duhej për të rrëzuar qeverinë e Ramës. Fryma që i mungonte PD, por që ishte në 2005, kur u bë ndryshimi i madh. Kjo është humbja e katërt radhazi e PD. Basha në Durrës flet për mosnjohjen e rezultatit zgjedhor. Është e vërtetë që ka një manipulim të qytetarëve, por nga ana tjetër, duhet parë rezultati. Basha nuk ka arritur të frymëzojë, nuk arriti të ngrejë edhe elektoratin gri, që është i fjetur. Zoti Basha duhet të mbajë përgjegjësi, sikurse elita drejtuese e PD. Në vetëm tri ditët e fundit janë tre anëtarë të Këshillit Drejtues të PD që kanë dhënë dorëheqjen ose kanë shpallur pakënaqësitë e tyre në mënyrë të drejtpërdrejt me kryetarin. Debati është i munguar në PD, prej disa kohësh, nuk lejohet as të protestohet lirshëm”, u shpreh Harxhi.

Për të gjithë ata zëra që shprehen se me lëvizjen kundër Bashës po i shërben Ramës, Harxhi ka një përgjigjje dhe theksoi se nuk ka asnjë lidhje me të. Ajo shprehu mbështetjen e saj për kandidaturën e Fatbardh Kadillit për kreun e PD dhe paralajmëroi se deri në fund kur të zhvillohet gara, do të ketë surpriza përsa u takon kandidaturave.

LEXO EDHE:  PS fitoi mandatin e tretë/ Shehi sfidon Bashën: Do hyjmë në Parlament

LEXO EDHE:  Denoncimi: Spitalet mungesë të ilaçit që kuron Covid-19/ Farmacitë e shesin fshehurazi 500 euro flakoni

“Më vjen keq për të gjithë ata që më vendosin në tepsinë e zotit Rama sepse nuk kam dhe nuk do të kem kurrë asnjë lidhje me të. Qëndrimi ynë është qëndrimi i Bardhit, e mbështes plotësisht në kandidaturën e tij, i uroj shumë suksese. Jam e sigurt se do të ketë kandidatura të shumta, nëse Basha do të pranojë të shkohet në një proces elektoral ashtu siç duhet. Unë vetë nuk kam pritshmëri për të kandiduar, por nuk i dihet, mund të ketë surpriza pafund deri ditën e zgjedhjeve”, përfundoi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE