Connect with Us

Pas kritikave dhe sulmeve të shumta/ Tik Tok planifikon të shtojë 10 mijë vende pune në SHBA

Teknologji

Pas kritikave dhe sulmeve të shumta/ Tik Tok planifikon të shtojë 10 mijë vende pune në SHBA

Publikuar

-

Pas kritikave dhe sulmeve të shumta/ Tik Tok planifikon të shtojë 10 mijë vende pune në SHBA

Tik Tok tha të martën se po planifikon të krijojë 10,000 vende pune në Shtetet e Bashkuara gjatë tre viteve të ardhshme, një rritje e konsiderueshme nga afro 1.400 punonjës që ka aktualisht në vend.

Njoftimi vjen pasi kompania përballet me kritika në rritje për trajtimin e të dhënave të përdoruesve dhe lidhjeve të saj me Kinën përmes kompanisë mëmë, ByteDance.

“Këto janë punë me pagë të mirë që do të na ndihmojnë të vazhdojmë të ndërtojmë një përvojë argëtuese dhe të sigurt dhe të mbrojmë privatësinë e komunitetit tonë,” tha një zëdhënës i Tik Tok në një deklaratë të dhënë të martën me CNN.

TikTok tha se tashmë ka trefishuar fuqinë e saj të punës në SHBA këtë vit, dhe vendet e reja të punës do të bazohen në Kaliforni, Texas, Florida dhe Nju Jork – duke u përqëndruar në fushat përfshirë shitjet, moderimin e përmbajtjes, inxhinierinë dhe mbështetjen e klientit. Njoftimi u raportua së pari nga Axios.

LEXO EDHE:  Lideri botëror “çan rrethimin” amerikan/ Vizitë në SHBA te OJF e Klintonëve

Shpallja e vendeve të punës është pjesë e një loje më të gjerë të mbrojtjes që TikTok ka luajtur për të përmbushur pretendimet e politikëbërësve se TikTok paraqet një rrezik të sigurisë kombëtare. Ky veprim gjithashtu duket se ndjek një libër të provuar dhe të vërtetë për kompanitë e teknologjisë: kur jeni nën zjarr, luani potencialin e krijimit të vendeve të punës.

Ligjvënësit përfshirë Sens. Chuck Schumer, Tom Cotton dhe Josh Hawley shqetësohen se të dhënat e përdoruesve të kompanisë përfundimisht mund të gjejnë rrugën e saj drejt qeverisë kineze. TikTok ka thënë se i ruan të dhënat e përdoruesit të saj në vend dhe në rezervat në Singapor, dhe ekspertët e sigurisë në internet kanë thënë më parë CNN se frika e sigurisë kombëtare nuk është provuar me prova./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Vizat në SHBA/ Paralajmërimi i Ambasadës Amerikane

LEXO EDHE:  Ushtria amerikane në Gjermani - shifra dhe fakte

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Anglia ka gati aplikacionin që do të gjurmojë konatktet me Coronavirus. Aplikacioni do të jetë aktiv nga 24 Shtatori, sipas njoftimit të qeverisë.

Aplikacioni do t’i lejojë njerëzit të skanojnë kodet QR të ngjashme me barkodin për të regjistruar vizitat në vendet e mikpritjes dhe do të zbatojë metodën e Apple dhe Google për zbulimin e telefonave të tjerë inteligjentë.

Bizneseve u kërkohet të shfaqin postera të kodit QR për të mbështetur aplikacionin.Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock e përshkroi nisjen si “një moment përcaktues”.Versioni i parë i aplikacionit për gjurmimin e kontakteve NHS, i destinuar për të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, u provua në Isle of Ëight në maj, por më vonë u braktis .

“Ne duhet të përdorim çdo mjet në dispozicionin tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit duke përfshirë teknologjinë më të përparuar”, tha Z. Hancock.“Lëshimi i aplikacionit më vonë këtë muaj në të gjithë Anglinë dhe Uellsin është një moment përcaktues dhe do të ndihmojë aftësinë tonë për të përmbajtur virusin në një kohë kritike.”Sipas shifrave të fundit të botuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, kishte rreth 3200 raste të reja në ditë në Angli gjatë javës së parë të shtatorit , krahasuar me 2,000 një javë më parë.

LEXO EDHE:  Impeachmenti vetëm sa e konfirmon lidershipin e Donald Trumpit

LEXO EDHE:  Lideri botëror “çan rrethimin” amerikan/ Vizitë në SHBA te OJF e Klintonëve

Disa vende mikpritëse tashmë kanë përdorur sistemet e tyre të bazuara në kodin QR për provë dhe gjurmë, por tani u kërkohet të kalojnë në versionin NHS në vend.Universiteteve, spitaleve, ambienteve të kohës së lirë, qendrave civile dhe bibliotekave u kërkohet të shfaqin postera në zona komunale si kafenetë, ku njerëzit mblidhen për më shumë se 15 minuta.

Një sistem alternativ, siç është një regjistër i shkruar me dorë, duhet gjithashtu të mirëmbahet për vizitorët që nuk kanë telefona inteligjentë, tha Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e shkurtër për video të mbyllur në Shtetet e Bashkuara.

ByteDance ka qenë në bisedime për të shitur biznesin amerikan të TikTok tek blerësit e mundshëm duke përfshirë Microsoft MSFT.O dhe Oracle ORCL.N që kur Presidenti i SHBA Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin nëse nuk shitej. Trump i ka dhënë ByteDance një afat nga mesi i shtatorit për të përfunduar një marrëveshje.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë besojnë se një shitje e detyruar do të bënte që ByteDance dhe Kina të dukeshin të dobët përballë presionit nga Uashingtoni, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti duke pasur parasysh ndjeshmërinë e situatës.

ByteDance tha në një deklaratë për Reuters se qeveria kineze nuk i kishte sugjeruar kurrë që ajo të mbyllte TikTok në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë treg tjetër.Dy nga burimet thanë se Kina ishte e gatshme të përdorte ndryshimet që bëri në një listë të eksporteve të teknologjisë më 28 gusht për të vonuar çdo marrëveshje të arritur nga ByteDance, nëse do të duhej.

LEXO EDHE:  SHBA/ Hapën zjarr në një konferencë, vriten dy autorët

LEXO EDHE:  Impeachmenti vetëm sa e konfirmon lidershipin e Donald Trumpit

Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit të Kinës dhe ministritë e saj të jashtme dhe të tregtisë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente të dërguara pas orarit të punës.

I pyetur të Premten në lidhje me Trump dhe TikTok, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian tha në një konferencë të rregullt për shtyp se Shtetet e Bashkuara po abuzonin me konceptin e sigurisë kombëtare dhe i kërkoi atyre të ndalonin shtypjen e kompanive të huaja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE