Connect with Us

Misteri i shkëlqyeshëm i aplikacioneve për gjetjen e kontakteve me Coronavirus

Teknologji

Misteri i shkëlqyeshëm i aplikacioneve për gjetjen e kontakteve me Coronavirus

Publikuar

-

Gjermania dhe Irlanda kanë trumbetuar suksesin e tyre në përdorimin e aplikacioneve për gjurmimin e kontakteve.Por a ka ndonjë provë që ata për të cilën janë krijuar, duke paralajmëruar njerëzit se mund të infektohen nga virusi? Ende dhe mënyra e ndërgjegjësimit për jetën private në të cilën ato janë dizajnuar mund të nënkuptojë se kurrë nuk do ta dimë se sa efektivë kanë qenë ata.

Muajin e kaluar, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi se po braktiste një aplikacion të përqendruar në gjurmimin e kontaktit NHS për Anglinë dhe kalimin në një version të decentralizuar, bazuar në manualin Apple-Google. Ky model është favorizuar nga fushatat e intimitetit sepse procesi përputhet zhvillohet në telefonat inteligjentë të përdoruesve dhe jo në një kompjuter qendror, duke siguruar një shkallë më të madhe të anonimitetit.

Por qeveria theksoi se versioni i ri nuk do të arrijë me nxitim, dhe Boris Johnson i tha Dhomës së Komunave që asnjë vend në botë nuk kishte një aplikim funksionues të gjurmimit të kontaktit.

Drejtuesi i Opozitës, Keir Starmer i Labour, menjëherë tregoi Gjermaninë, ashtu si edhe shumë të tjerë që kundërshtuan pretendimin e kryeministrit.

Corona-Ëarn-App i Gjermanisë u rrëzua në mbarë vendin në qershor. Disa ditë më parë, Instituti Robert Koch dha një azhurnim mbi përparimin e tij, duke festuar faktin se ai tani ishte instaluar nga rreth 16 milion njerëz.

“Një fillim i suksesshëm që flet për interes të madh dhe pranim në mes të popullatës,” tha një deklaratë nga zhvilluesi i aplikacionit.

Mos harroni, megjithatë, që ka 83 milion gjermanë, dhe mendohet se më shumë se gjysma e popullsisë duhet të ketë një aplikacion para se të jetë me të vërtetë efektive.”Aplikacioni funksionon” shtoi presidenti i institutit Prof Lothar Ëieler. Ai vazhdoi duke thënë se rreth 500 përdorues të aplikacionit kishin testuar pozitivisht për virusin dhe “kishin mundësinë të paralajmërojnë të tjerët përmes aplikacionit”.

LEXO EDHE:  Përdoruesit e iPhone në “telashe”, ky është aplikacioni që po i lejon miqtë që t’iu përgjojnë

Por ai më pas tha: “Ne nuk mund të themi saktësisht se sa njerëz u paralajmëruan, për shkak të qasjes së decentralizuar të aplikacionit.”Me fjalë të tjera, ne nuk e dimë nëse softueri po kryen funksionin e tij kryesor.

Për të ditur se sa mirë po performon aplikacioni juaj, është gjithashtu jetike të kuptoni nëse prodhon shumë pozitive false ose negativë false, nëse programi nuk po arrin të paralajmërojë njerëzit që kanë qenë në kontakt të ngushtë me një përdorues të infektuar dhe duke dërguar paralajmërime për ata që nuk kanë.Është e rëndësishme të dini, sepse studimet kanë treguar që Bluetooth është një mënyrë jo e besueshme për të përcaktuar distancën midis dy personave në disa situata të zakonshme.Instituti Robert Koch (RKI) na tha gjithashtu se nuk e dinim sepse, edhe një herë, historia e logave që do të duhet të futet në “mbetet me përdoruesit, të koduar në smartphone-in e tyre”.Ne pyesnim si një vështrim se nëse gjurmuesit e kontaktit manual të Gjermanisë mund t’i sigurojnë RKI një rekord të njerëzve që kishin rënë në vëmendjen e tyre pasi ishin paralajmëruar nga aplikacioni.

Jo, erdhi përgjigja. Komunat lokale kanë gjurmim të kontaktit manual dhe nuk i ndajnë këto informacione.RKI shtoi se shpresonte që testet shkencore përfundimisht do të vlerësonin ndikimin e aplikacionit në “afat të mesëm deri në afat të gjatë”, por ende nuk kishte për të punuar se si do të arrihet kjo.Zvicra përballet me të njëjtën çështje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Përdoruesit e iPhone në “telashe”, ky është aplikacioni që po i lejon miqtë që t’iu përgjojnë

LEXO EDHE:  VIDEO- Qeni robot forcon distancimin shoqëror/ Ndan mesazhe ndërgjegjësuese për qytetarët

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Anglia ka gati aplikacionin që do të gjurmojë konatktet me Coronavirus. Aplikacioni do të jetë aktiv nga 24 Shtatori, sipas njoftimit të qeverisë.

Aplikacioni do t’i lejojë njerëzit të skanojnë kodet QR të ngjashme me barkodin për të regjistruar vizitat në vendet e mikpritjes dhe do të zbatojë metodën e Apple dhe Google për zbulimin e telefonave të tjerë inteligjentë.

Bizneseve u kërkohet të shfaqin postera të kodit QR për të mbështetur aplikacionin.Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock e përshkroi nisjen si “një moment përcaktues”.Versioni i parë i aplikacionit për gjurmimin e kontakteve NHS, i destinuar për të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, u provua në Isle of Ëight në maj, por më vonë u braktis .

“Ne duhet të përdorim çdo mjet në dispozicionin tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit duke përfshirë teknologjinë më të përparuar”, tha Z. Hancock.“Lëshimi i aplikacionit më vonë këtë muaj në të gjithë Anglinë dhe Uellsin është një moment përcaktues dhe do të ndihmojë aftësinë tonë për të përmbajtur virusin në një kohë kritike.”Sipas shifrave të fundit të botuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, kishte rreth 3200 raste të reja në ditë në Angli gjatë javës së parë të shtatorit , krahasuar me 2,000 një javë më parë.

LEXO EDHE:  Përdoruesit e iPhone në “telashe”, ky është aplikacioni që po i lejon miqtë që t’iu përgjojnë

LEXO EDHE:  Gjurmimi i personave me COVID-19/ Mbretëria e Bashkuar nis testimin e aplikacionit

Disa vende mikpritëse tashmë kanë përdorur sistemet e tyre të bazuara në kodin QR për provë dhe gjurmë, por tani u kërkohet të kalojnë në versionin NHS në vend.Universiteteve, spitaleve, ambienteve të kohës së lirë, qendrave civile dhe bibliotekave u kërkohet të shfaqin postera në zona komunale si kafenetë, ku njerëzit mblidhen për më shumë se 15 minuta.

Një sistem alternativ, siç është një regjistër i shkruar me dorë, duhet gjithashtu të mirëmbahet për vizitorët që nuk kanë telefona inteligjentë, tha Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e shkurtër për video të mbyllur në Shtetet e Bashkuara.

ByteDance ka qenë në bisedime për të shitur biznesin amerikan të TikTok tek blerësit e mundshëm duke përfshirë Microsoft MSFT.O dhe Oracle ORCL.N që kur Presidenti i SHBA Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin nëse nuk shitej. Trump i ka dhënë ByteDance një afat nga mesi i shtatorit për të përfunduar një marrëveshje.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë besojnë se një shitje e detyruar do të bënte që ByteDance dhe Kina të dukeshin të dobët përballë presionit nga Uashingtoni, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti duke pasur parasysh ndjeshmërinë e situatës.

ByteDance tha në një deklaratë për Reuters se qeveria kineze nuk i kishte sugjeruar kurrë që ajo të mbyllte TikTok në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë treg tjetër.Dy nga burimet thanë se Kina ishte e gatshme të përdorte ndryshimet që bëri në një listë të eksporteve të teknologjisë më 28 gusht për të vonuar çdo marrëveshje të arritur nga ByteDance, nëse do të duhej.

LEXO EDHE:  Vetëm për çiftet/ Facebook krijon aplikacionin më të ri

LEXO EDHE:  Toskanën po e infektojnë shqiptarët/ Presidenti i Rajonit: Të ndalen fluturimet

Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit të Kinës dhe ministritë e saj të jashtme dhe të tregtisë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente të dërguara pas orarit të punës.

I pyetur të Premten në lidhje me Trump dhe TikTok, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian tha në një konferencë të rregullt për shtyp se Shtetet e Bashkuara po abuzonin me konceptin e sigurisë kombëtare dhe i kërkoi atyre të ndalonin shtypjen e kompanive të huaja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE