Connect with Us

Këshillat e bodybuilderit të famshëm/ Si të digjni dhjamin pa humbur muskujt

Life Style

Këshillat e bodybuilderit të famshëm/ Si të digjni dhjamin pa humbur muskujt

Publikuar

-

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese, dhe përpjekja për të ulur shumë shpejt kalori mund të ketë efekte anësore për shëndetin tuaj, përfshirë humbjen e masës muskulore të fituar me vështirësi.

Çelësi i djegies së dhjamit, jo i muskujve, është gradualisht ulja e kalorive dhe periodikisht “riparimi” për të mbajtur metabolizmin tuaj të shëndetshëm, sipas bodybuliderit të famshëm të keto, Robert Sikes.

Për humbje të shëndetshme të yndyrës, jini të durueshëm, merrni kohën tuaj dhe mos mbështeteni në një rregullim të shpejtë ose dietë yo-yo. Një konceptim i gabuar i zakonshëm në lidhje me humbjen e peshës është se ekziston një “rregullim i shpejtë”, por djegia e yndyrës së trupit dhe ndërtimi i muskujve në mënyrë të qëndrueshme kërkon kohë, durim dhe përkushtim, sipas Robert Sikes , një bodybuilder që ka përvojë gjashtë vjeçare në dietën e keto. Gabimet e zakonshme që njerëzit bëjnë kur përpiqen të humbasin peshë është se nuk krijojnë një plan të personalizuar, për të reduktuar kaloritë shumë shpejt dhe duke qëndruar në dietë për një kohë të gjatë, tha Sikes në një prezantim të fundit për KetoCon Online.

Për të shmangur këto, Sikes ofron hapa të thjeshtë – të jetë strategjik, mos e teproni dhe i jepni trupit tuaj një shans për tu rikuperuar – për t’i ndihmuar njerëzit të djegin yndyrën pa humbur muskuj, pavarësisht nëse jeni në një dietë me keto.

1-Dijeni sa kalori dhe gram proteina ju nevojiten

Hapi i parë për të djegur dhjamin gjatë mbajtjes së muskujve është të kuptoni bazën tuaj metabolike, sipas Sikes. Kjo përfshin sa kalori ju nevojiten në ditë për të ruajtur peshën tuaj aktuale, si dhe sa kalori ju zakonisht konsumoni në ditë, dhe çfarë përqindje e kësaj janë karboni, yndyra dhe proteina.

2- Nëse jeni duke hequr kalori, bëjeni ngadalë dhe mos sakrifikoni lëndët ushqyese

LEXO EDHE:  Këshilla për flokë më të trashë

Pasi të keni vendosur një ekuilibër, mund të kuptoni se sa kalori duhet të hiqni për të qenë në deficit, të hani më pak kalori sesa digjni është ajo që e shtyn trupin të djegë dhjamin.

3- Përfshini një ditë ‘mashtruese’ me kalori më të lartë një herë në javë

Gjatë fazës së heqjes së kalorive, Sikes tha se është thelbësore të ruani muskujt tuaj dhe metabolizmin duke pasur të paktën një ditë me kalori më të lartë në javë në mënyrë që trupi juaj të ketë energji.

4-Mos qëndroni në dietë përgjithmonë

Më në fund, Sikes tha që sapo të keni arritur një përqindje të yndyrës në trup, ose të keni kaluar një sasi të caktuar të llojit në një deficit, është koha për fazën e “dietës së kundërt”. Këto do të thotë të rritni kaloritë tuaja përsëri në mirëmbajtje ose edhe një tepricë të vogël për ta lënë trupin tuaj të rikuperohet dhe të kthehet përsëri në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Soni Malaj tregon muskujt/ Këngëtarja trazon rrjetin me foton e fundit

Publikuar

-

Nga

Soni Malaj është cilësuar si një nga këngëtaret më seksi shqiptare. Ajo ka një karrierë të gjatë muzikore ku ndër vite i ka dhuruar shumë hite publikut shqiptar. Por Soni nuk është vlerësuar vetëm për zërin e saj dhe muzikën që bën por edhe pamjen e jashtme.

Ajo shpesh është cilësuar si një nga vajzat më seksi dhe këtë gjë e vërteton edhe fotoja e saj e fundit.

LEXO EDHE:  Video që nuk duhet humbur/ Ermal Mamaqi i thur vargje Pëllumb Piperos

LEXO EDHE:  Fëmija më muskuloz në botë, ja si duket tani

Këngëtarja ka publikuar së fundi një foto ku shfaqet me bikini duke çmendur ndjekësit. Soni nuk ka nguruar për të treguar trupin perfekt dhe barkun me muskuj në pozën më provokuese.

  

View this post on Instagram

 

A post shared by SONI MALAJ (@soni_malaj) on


Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Fashion

Çmim marramendës/ Louis Vuitton krijon mburojën perfekte për mbrojtjen nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Çmim marramendës/ Louis Vuitton krijon mburojën perfekte për mbrojtjen nga Covid-19

Tani që maskat e fytyrës janë zyrtarisht një pjesë e veshjeve tona të përditshme për të ardhmen e parashikueshme, kanë bërë që dizajnerët t’i kthejnë në trendin më të madh të aksesorëve për të dalë nga pandemia. Një numër markash tashmë e kanë bërë maskën të zbukuruar, por Louis Vuitton është i pari që ofron një mburojë të modës së lartë, me çmimin marramendës.

Shtëpia e modës franceze njoftoi këtë javë se do ta nxjerrë në shitje për 961 $ të PPE si pjesë e koleksionit të etiketës 2021 Cruise, të disponueshme në dyqanet në të gjithë botën më 30 tetor. Mburoja është e përbërë nga një rrip elastik monogram që shkon rreth kokës së përdoruesit me një mburojë të lëvizshme të bashkangjitur nga kunjat e arta të gdhendura me logon LV. Mburoja në vetvete gjithashtu vjen e zbukuruar në shtypjen monogram të firmës Vuitton, mund të përdoret gjithashtu si një kapelë, dhe gjithashtu vjen me teknologjinë e lenteve në tranzicion, kështu që mund të shkojë nga e qartë në të errët në varësi të nivelit të dritës së diellit.Një njoftim për shtyp që njofton mburojën e përshkruan atë si “një kryevepër tërheqëse për sytë, si elegante ashtu edhe mbrojtëse”. Dhe sapo qytetet të lejohen të mbajnë përsëri në mënyrë të sigurt shfaqje pistash përsëri, këto LV Shields janë pothuajse të garantuara të jenë aksesori i domosdoshëm i javës së modës. Por nëse marka me të vërtetë dëshiron të shkelmojë ofertat e tyre luksoze PPE, mbase ata duhet të marrin në konsideratë konsultimin me njeriun indian i cili bëri një maskë fytyre prej ari prej 4,000 dollarësh për linjën e tyre Pranverë / Verë 2021./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Virus idiot”/ Sadna shfaqet për herë të parë pasi u infektua me Covid-19

Publikuar

-

Nga

"Virus idiot"/ Sadna shfaqet për herë të parë pasi u infektua me Covid-19

Aktorja e njohur indiane Sara Khan e njohur për rolin e saj si Sadna në serialin “Bidai”, pak ditë më parë njoftoi se ishte prekur nga Coronavirus.  Aktroja tha se është karantinuar në shtëpinë e saj dhe po pret ta kalojë sa më shpejt virusin.

Së fundmi aktorja ka publikuar një foto nga karantina, ku shfaqet në dhomën e saj dhe duket në formë të mirë. “Doja t’ju tregoja se jam mirë dhe inshallah shërohem sa më shpejt nga virus idiot. Jam e bekuar që kam urimet, dashurinë, kujdesin dhe suportin tuaj”-shkruan Sara krah kësaj fotoje.Aktorja po qëndron në shtëpinë e prindërve të saj, por është kujdesur të mbajë distancën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE