Connect with Us

Institucionet shëndetësore, vatra e përhapjes së Covid/ Revoltohet mjeku Dasho: Koha për veprim është tani

Shëndeti

Institucionet shëndetësore, vatra e përhapjes së Covid/ Revoltohet mjeku Dasho: Koha për veprim është tani

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mjeku i njohur Erion Dasho ka dale me një reagim pas studimi të publikuar dje nga Akademia e Shkncave për epideminë mbi gjendjen e imunitetit të popullatës pesë muaj pas shpërthimit të koronavirusit.

Duke analizuar dhe të dhënat e nxjerra nga grafikët, Dasho shkruan se institucionet shëndetësore në Shqipëri ishin vatra e përhapjes së Covid.

Dasho shton se autoritetet shëndetësore të vendit duhet të dëgjojnë ekspertët dhe të veprojnë sipas këshillave të tyre, pa humbur më shumë kohë.

“DJE MËSUAM DIÇKA SHUMË TË DOBISHME RRETH SITUATËS SË COVID NË SHQIPËRI!

Studimi i kryer për praninë e antitrupave anti-COVID midis pacientëve të katër qendrave shëndetësore të Tiranës nuk mund të jepte rezultate më të ndryshme nga ato që u konstatuan. Prevalenca e antitrupave midis pacientëve të Poliklinikës Nr. 9 ishte 17.5%, ndërkohë që në tre poliklinikat e tjera, kjo prelavalencë rezultoi 0%, 2.8% dhe 6.3%.

NUK MUND TË MOS BËHET LIDHJA MIDIS GJETJEVE TË STUDIMIT DHE SHPËRTHIMIT TË COVID MIDIS PERSONELIT MJEKSOR TË POLIKLINIKËS NR. 9 NË FILLIM TË MUAJIT QERSHOR!

LEXO EDHE:  Shpenzimet për kurimin në Turqi/ Andi Përmeti sqaron qytetarët

Ndonëse media u përpoq të përgjithësojë rezultatet e studimit dhe rekomandimet e tij për të gjithë popullatën e kryeqytetit, shumë filtra duhet të kalojnë para se një gjë e tillë të mundësohet.

Pacientët janë një kategori shumë specifike (aq më tepër, kategori në risk në raport me COVID) dhe si të tillë mund të japin vetëm të dhëna të përafërta me atë që ndodh në popullatën e përgjithshme.

Një mesazh qartësisht i dallueshëm i studimit është:

INSTITUCIONET SHËNDETËSORE NË SHQIPËRI ISHIN VATRAT E PËRHAPJES SË COVID!

RIKTHIMI I TYRE NË MJEDISE ME RISK ZERO PËR TRANSMETIMIN E COVID ËSHTË DETYRIM!

PËRGJIGJA KUNDËR COVID DUHET TË NISË NGA INSTITUCIONET SHËNDETËSORE, JO VETËM LIDHUR ME PARANDALIMIN (ASHTU SI SUGJERON STUDIMI NË FJALË), POR EDHE ME TRAJTIMIN (ASHTU SI SUGJERON SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE NË PËRKEQËSIM)!

ËSHTË KOHA QË AUTORITETET SHËNDETËSORE TË VENDIT TË DËGJOJNË EKSPERTËT DHE TË VEPROJNË SIPAS KËSHILLAVE TË TYRE!

KOHA PËR VEPRIM ËSHTË TANI!”/CNA.al

No photo description available.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Shtimi i rasteve me Covid-19/ Rakacolli: Asnjë lloj vaksine nuk ka siguri absolute

Publikuar

-

Nga

Mira Rakacolli tregon veprimin e ‘’çuditshëm” të pacientëve të infektuar me Covid-19

Përsa i përket rezistencës së vaksinave ndaj Covid-19, zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, tha se asnjë lloj vaksine nuk ka siguri absolute.

Rakacolli deklaroi se shumica e të prekurve nga varianti Delta, janë të pavaksinuar dhe se rastet e rënda nëpër spitale janë qytetarët e pavaksinuar.

Ajo shtoi se varianti Delta nuk synon të prekë vetëm moshat e reja.“Me cfarëdolloj vaksine nuk ke siguri absolute, jo që të gjithë ata që e kanë bërë janë të mbrojtur, pra nuk ka siguri absolute. Pra shifrat tregojnë se 95% me delta janë të pavaksinuar, ndërsa 5% janë të vaksinuar. Pjesa kryesore e atyre që janë vaksinuar, nuk janë prekur nga delta”, tha Rakacolli në Open.

LEXO EDHE:  Pasojat e Covid-19 në ekonomi/ Sejko: Parashikohet rënie e prodhimit kombëtar në -6%

LEXO EDHE:  SHBA, BE marrëveshje për pezullim masash për prodhuesit e avionëve

Ajo deklaroi se niveli i katërt i riskut është në drejtim të transmetueshmërisë, ndërsa potenciali i riskut për të bërë dëme është më i ulët se vjet, pasi shumica e popullsisë është e vaksinuar.

“Situata në spitale ka ardhur duke u shtruar, por më pak se 50% e shtetërve janë të zëna. Rastet e rënda në spitale janë të pavaksinuar. Delta nuk synon të prekë vetëm moshat e reja”, tha ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nga Erion Dasho/ Të shëruarit nga Covid-i dhe teoritë konspirative

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një prej pyetjeve më të shpeshta që bëhet lidhur me vaksinimin kundër COVID-it është: Pse duhet të vaksinohet një person që ka kaluar COVID-in?

Logjika më e thjeshtë thotë se një person i shëruar krijon përgjigje imunitare që e mbron atë nga infektime të mëtejshme. Për më tepër, praktika tregon se riinfektimi i personave të shëruar është shumë i rallë, pothuajse një përjashtim.

Pavarësisht kësaj, rekomandimi i pjesës më të madhe të institucioneve ka qënë dhe akoma vazhdon të jetë se edhe një person i shëruar duhej të vaksinohet gjashtë muaj pas kalimit të sëmundjes. Në vendet e Bashkimit Europian kjo bëhet me një dozë të vetme vaksine (e njohur edhe si dozë rifreskuese). Argumenti është si vijon:

Duke nisur nga muaji i katërt pas kalimit të sëmundjes, titri i antitrupave anti-COVID në gjak ulet ndjeshëm, ndërsa në muajin e shtatë kjo ulje është akoma më e shprehur. Sidoqoftë, deri në muajin e njëmbëdhjetë në gjakun e personave të shëruar, ende ka prani antitrupash. Bazuar mbi këto të dhëna, deri para pak javësh besohej se brenda vitit të parë, personat e shëruar kishin një mbrojtje rreth 80% në raport me riinfektimin. Ecuria e imunitetit pas vitit të parë mbetej ende objekt hamendësimesh.

Zbulimi i parë që tronditi konceptin mbi imunitetin anti-COVID si atribut afatshkurtër ishte publikimi i datës 24 maj 2021 në revistën prestigjioze “Nature”. Dr. Turner dhe ekipi i tij zbuluan qeliza plazmatike në palcën e kockave të personave që kishin kaluar COVID me shenja mesatare. Përfundimi i studimit ishte se COVID-i mund të lërë imunitet afatgjatë, ndoshta të përjetshëm.

E dyta, dhe ndoshta referenca më e rëndësishme, është studimi izraelit i publikuar në fund të muajit gusht. Ky është studimi observues më i madh në botë deri tani. Studimi konkludoi se një person që kishte kaluar më parë infeksionin nga COVID kishte 13 herë më pak risk të riinfektohej krahasuar me një person të vaksinuar. Pra, studimi izraelit konkludoi se një person i shëruar nga COVID-i është shumë më i mbrojtur se një person i vaksinuar.

LEXO EDHE:  “Covid nuk është as shaka dhe as lojë luftash”/ Neurokirurgu shqiptar apel të fortë qytetarëve

LEXO EDHE:  SHBA, BE marrëveshje për pezullim masash për prodhuesit e avionëve

Ç’rol mund të kenë këto studime në ecurinë e pandemisë?

Sot, pothuajse në të gjithë botën programet e vaksinimit po hasin probleme dhe kundërshti. Përkrahësit e teorive konspirative, pjestarët e lëvizjeve Anti-Vax dhe No-Vax, por edhe persona të cilët thjesht janë të zhgënjyer me establishmentin politik dhe ekonomik janë bërë pengesë jo e vogël për çdo program vaksinimi.

Sa më shumë mundohen autoritetet e shëndetit publik të promovojnë vaksinimin, aq më shumë shtohen argumentet kundër (me lajtmotiv të drejtat e njeriut, por shpesh të kamufluara edhe pas teorive konspirative dhe pseudoshkencore).

Çdo përpjekje për ta bërë të detyrueshëm vaksinimin e personave ende të pavaksinuar, po përballet me një reaksion shumë të fortë, pothuajse në kufijtë e konfrontimit. Kësaj here të drejtat dhe liritë e njeriut janë argumenti kryesor dhe, për mendimin tim, ky argument është i drejtë dhe i pakundërshtueshëm.Në këto kushte, duke patur parasysh evidencat e mësipërme, ka ardhur koha që institucionet shkencore prestigjioze dhe organizatat rregullatore të analizojnë sa më parë dhe sa më shpejtë të dhënat dhe njohuritë e disponueshme.

Nëse provohet se imuniteti natyror është më afatgjatë dhe më i fortë se ai artificial (i krijuar nga vaksina), sigurisht që duhet rekomanduar përjashtimi i personave të shëruar nga programet e vaksinimit.

Një veprim i tillë do të kishte përfitime të shumëfishta ku do të veçoja dy prej tyre:

》Ekonomizimin e vaksinave duke i ruajtur ato për personat që realisht kanë nevojë.

》Qetësimin e skeptikëve duke kontribuar kësisoj në pakësimin e argumenteve Anti-Vax.

Sa më parë që të ndërmerret një hap i tillë, aq më mirë!

Referencat:

SARS-CoV-2 infection induces long-lived bone marrow plasma cells in humans (botuar në revistën “Nature” në datën 24.05.2021)

Having SARS-CoV-2 once confers much greater immunity than a vaccine—but vaccination remains vital (botuar në revistën “Science Magazine” në datën 26.08.2021)

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

EMA: Astrazeneca shkakton një çrregullim të rrallë neurologjik

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka shtuar një çrregullim jashtëzakonisht të rrallë neurologjik, sindromën Guillain-Barre (GBS), në listën e efekteve anësore të mundshme të AstraZeneca kundërCOVID-19.

EMA njoftoi sot se lidhja midis GBS dhe vaksinës Vaxzevrie të AstraZeneca është të paktën një “mundësi e arsyeshme” pasi 833 raste të sindromës janë raportuar pasi 592 milion doza të vaksinës u dhanë në të gjithë botën deri më 31 korrik.

EMA e kategorizoi këtë efekt anësor si “shumë të rrallë”, që është frekuenca më e ulët që mund të ketë një efekt anësor.

LEXO EDHE:  Varianti Delta ka hyrë në Shqipëri?/ Epidemiologu: Simptomat janë të lehta, kush ka kaluar Covid, ka pak gjasa të infektohet

LEXO EDHE:  “Covid nuk është as shaka dhe as lojë luftash”/ Neurokirurgu shqiptar apel të fortë qytetarëveAgjencia vuri në dukje se përfitimet e vaksinës AstraZeneca ende tejkalojnë rreziqet, shkruan Reuters. 

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së (FDA) ka lëshuar një paralajmërim se GBS është një efekt anësor i mundshëm i vaksinës Johnson and Johnson. Të dy vaksinat përdorin teknologji vektoriale dhe shoqërohen me raste të rralla të koagulimit të gjakut.

EMA gjithashtu shtoi efekte anësore më të padëmshme në vaksinat Johnson and Johnson, Moderna dhe AstraZeneca, të tilla si dhimbje në krahë, këmbë dhe bark dhe simptoma të ngjashme me gripin.

LEXO TE PLOTE