Connect with Us

Institucionet shëndetësore, vatra e përhapjes së Covid/ Revoltohet mjeku Dasho: Koha për veprim është tani

Shëndeti

Institucionet shëndetësore, vatra e përhapjes së Covid/ Revoltohet mjeku Dasho: Koha për veprim është tani

Publikuar

-

“Ekspertë apo buratinë të politikës?!”/ Erion Dasho ‘masakron’ Komitetin Teknik

Mjeku i njohur Erion Dasho ka dale me një reagim pas studimi të publikuar dje nga Akademia e Shkncave për epideminë mbi gjendjen e imunitetit të popullatës pesë muaj pas shpërthimit të koronavirusit.

Duke analizuar dhe të dhënat e nxjerra nga grafikët, Dasho shkruan se institucionet shëndetësore në Shqipëri ishin vatra e përhapjes së Covid.

Dasho shton se autoritetet shëndetësore të vendit duhet të dëgjojnë ekspertët dhe të veprojnë sipas këshillave të tyre, pa humbur më shumë kohë.

“DJE MËSUAM DIÇKA SHUMË TË DOBISHME RRETH SITUATËS SË COVID NË SHQIPËRI!

Studimi i kryer për praninë e antitrupave anti-COVID midis pacientëve të katër qendrave shëndetësore të Tiranës nuk mund të jepte rezultate më të ndryshme nga ato që u konstatuan. Prevalenca e antitrupave midis pacientëve të Poliklinikës Nr. 9 ishte 17.5%, ndërkohë që në tre poliklinikat e tjera, kjo prelavalencë rezultoi 0%, 2.8% dhe 6.3%.

NUK MUND TË MOS BËHET LIDHJA MIDIS GJETJEVE TË STUDIMIT DHE SHPËRTHIMIT TË COVID MIDIS PERSONELIT MJEKSOR TË POLIKLINIKËS NR. 9 NË FILLIM TË MUAJIT QERSHOR!

LEXO EDHE:  LAJMI I MIRË nga Universiteti Amerikan/ Ja sa njerëz e kanë fituar betejën me COVID-19 në botë

Ndonëse media u përpoq të përgjithësojë rezultatet e studimit dhe rekomandimet e tij për të gjithë popullatën e kryeqytetit, shumë filtra duhet të kalojnë para se një gjë e tillë të mundësohet.

Pacientët janë një kategori shumë specifike (aq më tepër, kategori në risk në raport me COVID) dhe si të tillë mund të japin vetëm të dhëna të përafërta me atë që ndodh në popullatën e përgjithshme.

Një mesazh qartësisht i dallueshëm i studimit është:

INSTITUCIONET SHËNDETËSORE NË SHQIPËRI ISHIN VATRAT E PËRHAPJES SË COVID!

RIKTHIMI I TYRE NË MJEDISE ME RISK ZERO PËR TRANSMETIMIN E COVID ËSHTË DETYRIM!

PËRGJIGJA KUNDËR COVID DUHET TË NISË NGA INSTITUCIONET SHËNDETËSORE, JO VETËM LIDHUR ME PARANDALIMIN (ASHTU SI SUGJERON STUDIMI NË FJALË), POR EDHE ME TRAJTIMIN (ASHTU SI SUGJERON SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE NË PËRKEQËSIM)!

ËSHTË KOHA QË AUTORITETET SHËNDETËSORE TË VENDIT TË DËGJOJNË EKSPERTËT DHE TË VEPROJNË SIPAS KËSHILLAVE TË TYRE!

KOHA PËR VEPRIM ËSHTË TANI!”/CNA.al

No photo description available.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

Publikuar

-

Nga

Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

Sulejman Çelaj, mjek dhe shef departament në një spital në New York thotë se tani ka ardhur koha që bota të rihapet pasi nuk mund të vazhdohet gjatë gjithë kohës me masa kufizuese.

“Besoj se ka ardhur koha që bota të rihapet besoj se nuk mund që të vazhdojmë gjithë jetën në të njëjtën kushte”, thotë ai duke shtuar se tashmë ka më pak raste pozitive nisur edhe nga fakti se shumë të prekur nuk shfaqin simptoma.

Duke folur për situatën në SHBA, mjeku shqiptar tha se situata është drejt normalizimit.

“Në New York ka përmirësim të dukshëm jeta gati është normalizuar, shkollat janë hapur dhe dalë nga dalë po i rikthehemi normalitetit”, u shpreh z. Çelaj.

LEXO EDHE:  Publikohen shifrat/ Vijon ulja e rasteve të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

LEXO EDHE:  LAJMI I MIRË nga Universiteti Amerikan/ Ja sa njerëz e kanë fituar betejën me COVID-19 në botë

Lidhur me shqetësimet për një përhapje të mundshme të variantit indian të COVID-19, mjeku shprehet se numri i lartë i vdekjeve vjen edhe për shkak të mungesës së kushteve sanitare dhe  higjienike por nga ana tjetër tha se ekziston rreziku që mutacioni të përhapet dhe në botë.

“Duhen pasur shumë gjëra parasysh, vendet e mbipopulluara siç është India dhe kushte sanitare dhe higjienike nuk janë të nivelit evropian. Varianti i Indisë nuk e di se sa do të përhapet në botë por shanset janë të mëdha pasi ka shumë banorë dhe njerëzit qarkullojnë”, përfundoi Sulejman Çelaj./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nga Blerta Brati/ Disa pyetje-përgjigje mbi vaksinimin

Publikuar

-

Nga

Nga Blerta Brati/ Disa pyetje-pergjigje mbi vaksinimin

Është e rëndësishme të theksohet se të gjitha vaksinat e aprovuara aktualisht COVID-19 në mënyrë efektive zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes serioze, shtrimin në spital dhe vdekjen, ndërsa ndihmojnë në frenimin e transmetimit të COVID-19 në komunitet. Një reduktim prej 50% i rasteve të infeksionit mund të luajë ende një rol të rëndësishëm në zhdukjen e një epidemie.🙏

👉Kam pasur efekte të mëdha anësore në dozën e parë, a do të marr ndonjë dozë të dytë?

Disa efekte anësore janë të mundshme, të tilla si temperatura, dhimbjet e muskujve, etj. “Ata zgjasin rreth 24 orë, maksimumi 3 ditë. Nëse e keni pasur me dozën e parë, mund ta bëni edhe me injeksionin e 2-të. Por kjo nuk është shqetësuese! Këto efekte janë një përgjigje imune krejtësisht normale e trupit tonë. Ato nuk janë të këndshme, por pasojat  e virusit janë shumë më të këqija “.

👉Pse të vaksinohen nëse nuk jam në rrezik?

Disa nuk duan të vaksinohen sepse nuk janë në rrezik ose nuk ndihen të shqetësuar. “Ne të gjithë duhet të jemi aktorë të solidaritetit dhe të mos mbështetemi te të tjerët”.

👉A janë vaksinat efektive kundër varianteve?

“Deri më tani, vaksina është efektive kundër varianteve kryesore; edhe nëse ka frikë me ato më rezistente si braziliani që humbet imunitetin me disa%. Por ne mund ta përshtatim vaksinën me këto variante “.

👉Cila përqindje imunizohet me vaksinimin?

95% për format e rënda. Por një person i vaksinuar mund të jetë ngjitës dhe të marrë një formë asimptomatike ose të ketë simptoma të lehta si një ftohje etj, në 20% të rasteve. Prandaj duhet të presim për të arritur mbulim të mjaftueshëm të vaksinimit; kjo është arsyeja pse ne aktualisht po mbajmë gjeste barriere, madje edhe për njerëzit që janë vaksinuar. Në fund të fundit, pakica e njerëzve që nuk do të vaksinohen do të rrezikojnë të kontraktojnë Covid nga njerëzit që janë vaksinuar dhe që do të jenë asimptomatike .

LEXO EDHE:  Shifrat e fundit/ Mbi 3.4 milion të infektuar nga Covid-19 në botë, ja sa kanë humbur jetën

LEXO EDHE:  Publikohen shifrat/ Vijon ulja e rasteve të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

👉Sa kohë zgjat  imuniteti nga vaksinat?

Kohëzgjatja e imunitetit nga vaksina nuk dihet ende. “Ne nuk kemi ende te dhena të mjaftueshme, por në çdo rast mund të shohim se personat e parë të vaksinuar ende kanë imunitet të shkëlqyeshëm.”

👉Unë pata Covid pas dozës sime të parë, duhet akoma të marr dozën e dytë?

Ende duhet të vaksinoheni. Fakti që e keni pasur jep një imunitet më të shkurtër me kalimin e kohës sesa vaksina. Dhe kjo edhe nëse ekziston një prani e fortë e antitrupave në gjak në disa njerëz. Është me të vërtetë e rëndësishme të bësh të dyja dozat “. Nëse keni bërë Covid, duhet të prisni 14 ditë pas shërimit për t’u vaksinuar”.

👉A ndikon vaksinimi në pjellori/fertilitet?

“Përgjigjet janë të qarta: ARN-të dërguese janë vaksina të pastra që janë të sigurta dhe nuk kanë asnjë ndërveprim me ADN-në. Kjo lloj vaksine nuk është e re, as ARN gjithashtu ”.

👉Jam shtatzënë, a rekomandohet të vaksinoheni?

“Vaksina rekomandohet shumë nga gjinekologët dhe mjekët. Idealisht një vaksinë e ARN-së (Pfizer ose Moderna). Idealja është ta bëni këtë në tremujorin e dytë “.

👉A ekziston rreziku i vaksinimit të atyre nën 18 vjeç?

“Studimet e zhvilluara janë mjaft të favorshme; Mendoj se të dhena  do të paraqiten së shpejti. Aktualisht, vaksina Pfizer është e lejuar tashmë nga mosha 16 vjeç. Studime të tjera janë duke kërkuar një vaksinë për moshat 12 vjeç e lart.

Por nuk duhet të ngatërrojmë shpejtësinë dhe nxitimin. Do të rekomandohet vetëm kur të vërtetohet përfitimi i vërtetë dhe mungesa e rreziqeve shëndetësore “.

🤔Mos harroni se: “Frika nga vaksina nuk e ndalon virusin, kështu që virusi vazhdon të trembë”.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 50 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 4 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 5 raste në Shkodër dhe Devoll, 4 raste në Vlorë dhe Skrapar, 3 raste në Sarandë, 2 raste në Kukës, Pogradec, Dropull, 1 rast në Fier, Korçë, Elbasan, Lezhë, Has, Kavajë, Mirditë, Tropojë, Mallakastër dhe Kolonjë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1020 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 119,061 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 96 pacientë, 8 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 4 qyetetarë: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 64-78 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Greqia rikthen karantinën për shqiptarët

LEXO EDHE:  Shifrat e fundit/ Mbi 3.4 milion të infektuar nga Covid-19 në botë, ja sa kanë humbur jetën

Statistika (11 Maj 2021)
Raste të reja ditore 50
Të shëruar në 24 orë 1,020
Të shtruar në spitale 96
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 2,956

Testime totale 663,228
Raste pozitive 131,803
Raste të shëruara 119,061
Raste Aktive 10,322
Humbje jete 2,420

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 8545
Shkodër 301
Fier 246
Korçë 215
Gjirokastër 228
Durrës 158
Vlorë 178
Elbasan 132
Lezhë 102
Berat 91
Dibër 70
Kukës 56

LEXO TE PLOTE