Connect with Us

Fakti/ Poezia e Besnik Mustafajt për zgjedhjet e Lulzim Bashës

Satire Politike

Fakti/ Poezia e Besnik Mustafajt për zgjedhjet e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Besnik Mustafaj, i cili njihet si shkrimtar, politikan, dikur ambasador dhe ministër i Jashtëm, i larguar nga “qeveria Berisha”, në kulmin e diplomacisë shqiptare.

Po ashtu, Besnik Mustafaj ka qënë edhe një ndër nismëtarët për ndryshimin e sistemit zgjedhor. Në vitin 2017 doli për disa kohë edhe si kritik i Lulzim Bashës, dhe ishte pjesë e lëvizjes për ringritjen e PD-së. Ai zhvilloi edhe një sërë takimesh në disa qytete të Shqipërisë, nën moton “Askënd për të humbur, gjithkënd për të fituar”.

Mustafaj ishte një ndër kritikët më të ashpër ndaj Lulzim Bashës, por më pas diçka ndryshoi rrugës.

Mesa duket diku doli një pazar me Lulin dhe është rikthyer si një nga “ushtarët” e dështuar të opozitës, të marrë peng nga Luli dhe familjarët e tij.

Pazarin e Besnikut me Lulin do ta tregojmë në ditët në vijim. Që mos t’i dijë të gjitha menjëherë, disa është mirë t’i mësojë edhe rrugës.

LEXO EDHE:  Shënim/ Çfarë po ndodh me PD-në Bashës ?

Por, duke qënë se Republika e re është në një kohë zgjedhjesh dhe po propozohen kandidatët për deputetë, i kujtojmë Besnik Mustafajt poezinë e tij me tre strofa, në lidhje me zgjedhjet, në kohën kur ka qënë nxënës dhe me dashur shkonte te kutitë e votimit, për të votuar partinë dhe diktatorin.

Ndërsa tani po me “dashuri” do jetë komisioneri që do të seleksionojë kandidatët që do të urdhërojë Lulzim Basha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
2 Komente

2 Comments

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Nga Mitro Çela/ KU KA LINDUR KOÇO DEVOLE?!

Publikuar

-

Nga

Shakaja e fundit e Koço Devoles
—Nga Kuçova apo Çarçova?-
-Alo…Koço! Kam bërë një esse.
-Ma dërgo! Kur të jem i lirë do ta këndoj!
-Pse edhe në karantinë nuk të del koha?!
-Unë Koço Devole, jam më i zënë tani pa punë, se sa kur bëj humor në skenë?!
Esse.
Babai im? Me zanat shofer.
Mamaja? Shumë pjellore. Kishte lindur 10 fëmijë.
Mes nate. Dialog:
Mamaja. Kujdes! Përdor frenat!
(Në atë mot, nuk kishte mbërritur në katund prezervativi.)
Babai: Pa merak. Frenat i kam top…
Erdhi orgazma… U dëgjua një obobo… dhe një psherëtimë lezeti…
Kaluan 9 muaj.
Dëda (gjyshja) dha sihariqin:
– Djalë!…
Nga katoi u dëgjua zëri i babait…
– Lopa e bëri viçin…
…Kaloi java. Ra telefoni.
-Alo…Biri im! Është i bukur humori kur e dëgjon. Por i rëndë, i rëndë shumë kur e shkruan! Në atdheun tonë mama, ka qindra poetë e shkrimtarë. Por numërohen me gisht ata që shkruajnë humor?! Dritëro Agolli, Filip Çakuli, Pëllumb Kulla dhe më i madhi Qamil Buxheli!Mendimi im për esse-në?
Së pari: ti thua babai mballosi mamanë? Ku është humori? Çiftet këtë zanat kanë: të mballosen sa kanë takat!
Së dyti: aksident! Me statistika 90 përqind e lindjeve vinë nga aksidentet. Pa aksidente nuk do gjenim asnjë kopil për be!
Së treti: Më gjej një katund ku bagëtitë dhe gratë nuk lindin në një ditë!
-Po zotrote, me seks humori je gatuar?
Ai:-Jo. Humori im, lindi pasi dola nga mitra. Në atë mot jetonim në Kuçovë. Nga materniteti në gjëndjen civile.
-Ku është humori?!
-Duro or i uruar! Kur më zunë sikletet, me letra, doli se kisha lindur në Çarçovë. Përmet?!
-E sajove për humor?
-E kam ruajtur pasaportën e vjetër. Bile e mbaj si hajmali ne xhep!
Hapi protofolin. Nxorri pasaportën. E vogël. Ma pak faqe. Ngjyrë vishnjë. E hapi.
Vend lindja:
Çarçovë?!
-Po ti paske lindur me këmishë! Ata që lindin në Çarçovë, plus mikun, marrin pasaportë greke!
-Humor apo do të tallesh?
-Ke besim tek Mitroja?
-Si tek perëndia!
-Dëgjomë dhe besomë? Bile: të ndaloj të flasësh. Ti je i madh në skenë. Por “aguridh”, në skenën e jetës! Pse të takon të jesh edhe shqipo edhe helen?
Në Çarçovë jetojnë minoritarë grekë. Unë kam mik kryetarin e komunës, Veli Mehmetin. Po e marr në telefon që tani:
-Alo! Si të kam Veli djali?Kur të vish në Tirane, të presim për drekë tek Sky: Koço Devole, Filip Çakuli
dhe Lad Kosta…
-Bisedën e dua treshe. -Tha Koçoja. -Nuk dua qe Filipi të talli menderen.
-Sa te takojmë Veliun, po të tregoj historinë si zbulova vendlindjen-Tha Koçoja.-
-Ti e di që më arrestuan në Itali. Demek për drogë! Ka kaur aq trim, si puna ime, që të shesi e blejë drogë?
-Me traget mbërrita në Bari. Gjeta një makinë për në Milano. Muhabet me shoferin. Në dorë mbaja si lodër një pult.
Na ndaluan dy policë. Një mashkull. Një femër. Mashkulli i tha shoferit:
-Dokumentat!
Femra më tha mua:
-Xhaxhi! Ma jep pak pultin!
Ja dhashë duke buzëqeshur.
Ajo shtypi dy sumbulla…Diçka kërciti dhe u hap një kuti.
Ruana Zot: mbushur me miell?
-Për petulla?!
-Jo. Për byrek!Pastaj skenari ishte i thjeshtë. Zgjatëm duart. Pranga. U futëm në rajonin e policisë.
-Ç’është kjo hata! -Fola unë me nerv.-Një pepino i vë prangat, për një pult, humoristit më të madh të trojeve tona?! Unë mendoj që proçkën ta ka bërë Partia Socialiste. Ti je demokrat i sahatëve të para. Duke të burgosur ty, Koço Devole, për drogë dëmtohej imazhi i demokratëve!
-Duke ndënjur me mua, qënke bërë edhe humorist, Mitro Xhani! Sa për kulturë. Kur isha ne birucë, u bë një peticion i firmosur edhe nga Fatos Nano, Ilir Meta, Berisha, Jozefina Topalli, Gramos Ruçi! Por mos më ndërhy kur llafos, si Vasilika -Filipit, kur tregon barcaleta!
-Parafytyro një birucë. Në mes. Tavolina. Mbushur me shkresa. Hetusi i çoroditur. Pyeti:
-Ku ke lindur?
-Në Kuçovë!
Polici zgurdulloi sytë, sikur kishte përpara qoftëlargun.
Polici:-Kush merret me drogë, është edhe mashtrus. Zyrtarisht ke lindur në Çarçovë?!
Ngrita supet. Herë e parë që e dëgjoja.
-Këtej do nisim hetimin?!-Tha italiani.-
Kaluan dy ditë. Më ftoi hetuesi. Jo në birucë. Në zyrë. Duke qeshur më tregoi për gabimin e gjëndjes civile në Kuçovë. Pastaj më pyeti:
-Kaq i madh je ti Koço Devole, sa peticionin e kanë firmosur të gjithë politikanët shqiptarë?!
-Politikanët qeshin kur unë dal në skenë. Por më zgërdhien kur më paguajnë. Çdo muaj marr 350 dollarë!
…Dhe u mbyll historia..
-Kaluan nja dy vjet. Do shkoja në Amerikë. Duhej viza. Në ambasadë më priti konsulli.
-Nuk merr vizë, pa e ndarë zyrtarisht ku ke lindur: në Kuçovë apo në Çarçovë?!
-Po halli? Përfundova në gjykatë. Bir o Mina! Duheshin dëshmimtarë. Te gjithë o të vdekur; o me një këmbë në varr! Pagova ca koqe leku. Fallcifikova ca dëshmi. Gozhda me goxhdë. Gabimi në gjendjen civile, u rregullua me fallcifikim në gjykatë!…
Erdhi për drekë edhe Veli Muhameti. U ulëm për kafe.
-Do e rregullojmë. Zyrat në Çarçovë u bënë shkrumb e hi në vitin 1997-të. Ti nuk e di. Por ke lindur në Biovishtë-fshat minoritar. Unë po flas me kryetarin e bashkisë në Konicë: qirja Prodromos (Maqi )Haxhifre. Jemi miq të vjetër…
Kaluan tre muaj. Në telefon Veliu.
-Çdo gjë ok. Bashkë me Koçon do hani drekë në Burizanë. Vend turistik afër Konicës…
Kaluam kufirin tek “Tri urat”. U ulëm në një bujtinë. Nga Konica kryetari kishte marrë një përkthyes. Veliu mungoi.
Na pyeti kryetari: dini greqisht
Unë: -Di vetëm fjalën :”Lefta”!
Kryetari: -Mos shko më tej.
Koço:-Kuptoj shumë. Flas pak!?
Kryetari: -Si quhen: Babai, mamaja, gjyshi, gjyshja, vjerri dhe vjerra?
Koçoja: Lefter. Anastasi. Jorgo. Penelope…
Kryetari: -Ti qënke më grek se sa unë. Do mbushësh ca formularë. Do vish në Konicë dhe do betohesh, siç betohen helenët! Hajt gëzuar…
U ndamë. Rrugës për në Tiranë i rraha krahët:
-Urime pali-kari!
-Po u betova për Greqinë, -tha Koçoja, -fshihet “pali” dhe mbetet K… me gërmë të madhe! Do dukem si iangjent i asfalisë?!
….Le ta harrojmë këtë histori.
LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Protestë nga demokratët e Korçës/ Bashkë me Salianjin duam edhe Gridën

Publikuar

-

Nga

Përjashtimi i Ervin Salianjit nga komisioni “Ruli-Luli”, nuk është pritur mirë nga demokratët e Korçës, të cilët kanë filluar protestën.

Një ditë më parë, një grusht me njerëz u mblodhën për të brohoritur dhe për të kërkuar që Ervin Salianjin ta kenë aty patjetër.

Por, ka edhe një tjetër detaj.

Shumica e tyre bërtisnin për Ervinin, me shpresën se në zgjedhjet e ardhshme Lulzim Basha do të çontë bashkë me të edhe Grida Dumën. G.D.-në e famshme të Salianjit në parlament.

LEXO EDHE:  Kunati i Lulzim Bashës reagon për CityNews/Ne kemi një foto dhe një pyetje

LEXO EDHE:  Luli ‘qan’ me lot krokodili – “Gabova”

Demokratët e Korçës mezi presin që Grida Duma të jetë pjesë e fuqishme e strukturave të PD-së, lokale, bashkë me Ervinin.

Të hanë, të pinë, të shajnë e të bëjnë çfarë të duan. Mjaft që ata të jenë bashkë në gjirin e partisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Satirë për të mos u humbur/ Ç’do thonë për Ramën një ditë pas 25 prillit

Publikuar

-

Nga

Rama del në mbrojtje të Carlo Bolinos/ Sulmi i Metës skandaloz, çfarë dreqin do akoma…

Nga Agim Xhafka

Majko:- Më budalla nuk kisha ndeshur në jetën time. Ndaj i hapa rrugë kaq vjet.

Braçe:- Në asnjë mbledhje qeverie nuk mori pjesë. Se s’ia kishte haberin.

Shalsi:- Nuk vodhi me lezet siç premtuam.

Spiropali:- Skënderbeut ky t’i hajë kakën. As kalit nuk iu afrua.

Ulsiu:- Për pak morëm me qafë dhe Metën.

Ulqini:– Nuk më la të flisja njëherë pa do ia qr.

Ruçi:– Më vuri kryetar parlamenti pa më pyetur. Arrogant dhe i trashë.

Xhaçka:- Shyqyr që u prishën radarët se çdo dy minuta fiki, fiki më thosh.

Xhafaj:– Aq drogë sa kishte Surreli nuk kishte as Durrësi dhe as Vlora së bashku.

Tualeti:- Më detyroi 6 vjet që në 5 fjalë të thoja 6 gënjeshtra.

LEXO EDHE:  Si do të veproje me Salianjin pas asaj që ndodhi?/ Përgjigjet Patozi

LEXO EDHE:  Luli ‘qan’ me lot krokodili – “Gabova”

Gjiknuri:– Burrë legen, vetë na thosh vidhni vota, pastaj na inçizonte dhe ia çonte kasetat prokurorisë.

Fino:– M’u fry barku nga mashtrimet e tij.

Veliaj:- Na e mbushi Tiranën me kulla. Ec e prishi tani.

Lleshi:– Hidhu gaz helmues fëmijëve, më urdhëronte.

Balluku:– Shyqyr që theu qafën se në burg do përfundonim si parti.

Lame:– Donte të merrte edhe tapitë e tokave të Strugës. Budalla i lindur.

Top-Channel:- Theu qafën kryeministri më i paaftë dhe mashtruesi më i madh.

Klan:– Nga tani Shqipëria merr frymë lirisht.

Lorenci:- Një bq më pak.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: