Connect with Us

Foto- CNA.al e nxori zbuluar/ Luli Basha korrigjon vetveten

Satire Politike

Foto- CNA.al e nxori zbuluar/ Luli Basha korrigjon vetveten

Publikuar

-

Foto- CNA.al e nxori zbuluar/ Luli Basha korrigjon vetveten

E nisi keq, e vijoi keq e më keq, e rregulloi rrugës dhe e përfundoi mirë!

Në fakt, Luli Basha nuk ka qenë këshilltar i mirë për maskat as për qytetarët shqiptarë që nga marsi, kur këtu plasi epidemia e koronavirusit, por në Kosovë sot e kishte të detyruar ta mbante.

Por, fakti që e ka injoruar shpesh dhe nuk i është dashur të bëjë propagandë, por anti-propagandë nuk arriti ta mësonte edhe pas 5 muajsh se si vendoset.

CNA.al e gjeti në gabim, teksa fliste me gojën mbuluar e hundën zbuluar, dhe në axhendën e gjatë që kishte, i doli kohë të njihej me gabimin e vet; jo pas takimit me kryeministrin Hoti, as pas takimit me presidentin Thaçi, kur e hoqi fare në mjedis të mbyllur.

LEXO EDHE:  Sheqeri dhe veza, maska ideale për pikat e zeza

E rregulloi kur takoi Ramush Haradinajn.

Luli do të kthehet në Shqipëri, pas asaj që pa në Kosovë, por se çdo të bëjë me maskën, këtë vetëm ai e di! /CNA.al

 

Takimi i parë me kryeministrin, hunda e zbuluar
Takimi i dytë me Presidentin, hunda dhe goja e zbuluar
Takimi i tretë me ish-kryeministrin, hunda e mbuluar

Foto-Luli Basha vendos maskën gabim në takimin me Hotin, me Thaçin e harron fare

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Nga Mitro Çela/SEKS ORAL

Publikuar

-

Nga

Duke “shëtitur” mes faqeve të internetit, pikasa një studim amerikan.

“Vajza: bëni sa më shumë seks oral. Armë “bio” kundër stresit; kundër pagjumësisë. Të shton humorin. Të bën të flesh si qengj.”

Sebepi? Sipas amerikanëve, sperma paska një “torbë” me vitamina…

Ecja rrugës duke ëndërruar për lezetet e zbatimit në praktikë të teorisë amerikane.

Para meje – një djalë. Fliste në celular:

– Xhimi! Fshiji të gjithë telefonat e shokëve. Filloje nga telefoni im!… Ti je djalë i mirë. Ne kemi të paudhin në bark!…

…Alo…Ke shkuar në shkollë?… Ke një javë?! Më gëzove!… Pa shkollë do të mbetesh llum, si unë. Si Landi!
Xhimi! Hiq dorë nga hashashi!…

…Alo…Si? Ke 10 ditë që nuk pi hashash?… Të lumtë! Je djalë me vullnet!…
-E ke lënë se nuk ke para?…-Rëndësi ka që nuk pi. Kur nuk ke para, del vullneti… Dhe ti ke vullnet! Nuk je si unë!
Xhimi! Vëlla!

-Hiq dorë nga kazinoja! Unë jam deri në fyt më borxhe. Çdo natë shtyj derën e kazinosë. Kam qëndruar edhe 48 orë pa lëvizur. Pa ngrënë. Pa pirë. Si i marrë!

LEXO EDHE:  Kompania japoneze krijon maskën “inteligjente”/ Përkthen fjalët e përdoruesit në tetë gjuhë të botës

LEXO EDHE:  Sheqeri dhe veza, maska ideale për pikat e zeza

-Më la gruaja… Më urren djali… Ke dy javë që nuk luan bixhoz?! Të lumtë. Këtij i them unë vullnet…

-Xhimi! Të lutem si Jezu Krishtit! Mos vidh. Mos hap bravat e shtëpive… Do të përfundosh o në arkivol, o në hapsanë!… Ke një muaj pa vjedhur! Uaaa!
Xhimi!… Do të mendosh se jam bërë plak matuf. Të jap këshilla si puna e priftit:

-Bëni si them unë, mos bëni si bëj unë… Për të të thënë sa shumë të dua, po të jap një haber të mirë. Kam lexuar një studim amerikan. Këshillon çupat që të bëjnë seks oral!…

-Ti vazhdon të bësh seks?… Normale… Por e derdh paranë lumë! Merr një çupë me taksi! Paguan… E çon në motel… Paguan… Do hani e do pini. Paguan… Do t’i japësh 50-60 euro kesh!…

-Xhimi! Me seks oral, në vend të krevatit, mjafton një karrige dhe një tapet!… Seks oral mund të bësh duke mos e lëshuar timonin nga dora!…

-Sipas amerikanëve me seks oral ke imunitet ndaj sidës…
– Xhimi!… Më mbaroi oferta!

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Zonja Kim humbi diplomacinë, Bashën e ka vetëm “frymëzim” për batuta”/ Mitro Çela krenar për Ramën?

Publikuar

-

Nga

Nga Mitro Çela

* KRENAR PËR RAMËN?!

Qerret. Po rrija në odanë time. Vapë. Më shumë stres. Hapa televizionin. Në ekran Rama:

…”Nuk është përgjegjësia e ambasadores amerikane, Uashingtonit, Brukselit apo Berlinit që kërkojmë në anglisht zgjidhjen e problemeve tonë…”

Uaa! Mu freskus odaja! Një “afsh” krenarie më mbushi mushkëritë.U arratis stresi. Për herë të parë i thashë Ezmerkës:

-Jam krenar që jam shqiptar?!

-Nga të erdhi muza?!

-Nga kryeministri im! Flet si profet! Si burrë shteti! Ne kemi fituar lirinë këtu e 30 vite më parë. Por na kishte bërë memec autoçensura?! “Këmbë e duar” në pranga! Rama na i zgjidhi! Dhe ku? Në parlament! Foli thjeshtë. Bukur. Saktë. Si asnjëherë. Pa metafora. Pa batuta?

-Ky është kryeministri që na duhet edhe për 20 vjet?! I ka numërat për të ndryshar kushtetutën. Si Erdogan. Si Putin. Si presidenti i Kinës…

-E mo! -Tha Ezmerka.- Nuk është i pari që këndon këtë melodi?!Me këtë fjalor-anti amerikan- kanë folur në parlament edhe dy burra të tjerë shteti.

1. Bashkim Gazidede në vitin 1997 tha: “Trazirat në Shqipëri i gatojë CIA.”

2. Blerim Çela po atë vit, fajësoi amerikanët për piramidat?!-Krahason Ramën me këta dy demokratë?Ata mbajtën llogje në kohë lufte. Në luftë deputetët flasin përçart.

LEXO EDHE:  Foto-Luli Basha vendos maskën gabim në takimin me Hotin, me Thaçin e harron fare

LEXO EDHE:  Luli Basha is simply unelectable

-Rama është tjetër soj. Nuk duron kur dikush i shkel dinjitetin e shqiptarit. Ai nga guximi dhe dashuria për atdheun mëmë, mund të krahësohet me Skënderbeun?!

-Dhe kur e nxorri “pallën”? Tani që i duhet më shumë Brukseli, Amerika, Berlini.

-Çou! Vishu. Bëj gati makinën. Do shkojmë në Tiranë.

-Pse?

-Do regjistrohem anëtar i Partisë Socialiste! Kam biografi të bukur, komunist si babai i kryeministrit?

-Avash! Avash se më mallëngjeve. -Tha Ezmerka.-Nuk ka PS. Rama këtu e 10 vite më parë ka regjistruar “Rilindjen”. Regjistrimet i bën on-linë. Por Rama i do anëtarët të rinj. Çupat-seksi. Djemtë dylberë?!

-Ashtu! Na bëj një kafe, për ta shijuar nacionalizmin që më mbolli në shpirt kryeministri im?!

-Kush e ndjeu më shumë shumë “kamzhikun” e Ramës?-Moj Ezmerkë?!

-Zonja Kim! U hutua. U trullos. U fandakos. U thartua. U zëmërua. U arratis. U syrgjynos për të gjetur derman në zyrën e Lulëzim Bashës!?

Hapu dhe të futem? Përpara guximit të Ramës-Zonja Kim humbi dinjitetin? Humbi diplomacinë. Në vend që të thurte dy gisht letër për Tramp, u zvarrit tek Basha!

-Por Rama ynë, moj e bukura Kim, nuk pyeste nga Kristaq Rama që i ka bërë kokën! Bashën e ka vetëm “frymëzim” për batuta?!

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Haberet e Mitros/ Ajnshtajni në Tiranë dhe biseda me mbretin

Publikuar

-

Nga

Nga Mitro Çela

* HEBREJTË

-Ajnshtajni në Tiranë-

Bashkë me Artan Santon ishim këshilltarë të mbretit Leka. Herë pas here pinim kafe të tre.

-Në bisedën e fundit u tregova për Lasgush Poradecin. Ishte i ftuar në dasmën e babait. -Nisi bisedën mbreti.- Kam edhe një “surprizë”:

-Në vitin 1931 në Tiranë ishte Albert Ajnshtajni…

Ndërkohë u hap dera. Mbretin e kërkonte Met Malaj. Biznesmen. Aksioner tek teleferiku Tiranë-Dajt. Kishte edhe kompani bastesh. Ai paguante “faturat” për shpenzimet e oborrit. Rreth 500 mijë dollarë në vit.

-Ah sikur të isha mbret, – i thashë Tanit!-

Biznesmeni ishte së bashku me Monika Kryemadhin. Thuhej se kishte lidhje gjaku me mbretin!

-Tani! Më duket pak i goditur sot Leka Zogu!

-Njeriu shket kur punon shumë ose kur nuk punon fare. Mbreti ynë. Ha. Pi. Fle… Myken trutë!

U kthye mbreti. I thashë unë:

-U bindëm për Lasgush Poradecin. Po gjeniu i fizikës, për turizëm erdhi në Tiranë?

-Fizikani erdhi nga halli. Ai ishte hebre. Hitleri në vitin 1925 hodhi idenë: në pasaportë duhej të shënohej raca. Gjeniu e ndjeu rrezikun. Nduhej braktisur Gjermania!

-Në disa intervista Mbretëresha Geraldina ka treguar për vizitën e Ajnshtajnit në Shqipëri,- vazhdoi mbreti.-

-Hyri në Shqipëri nga Pogradeci. Aty e priti dhe e shoqëroi doktor Jani Basho. Në Tiranë takoi Mbretin. Mori vizë . Shkoi në Durrës po me doktor Janin. Me vaporr u largua nga Shqipëria.

-Një doktor, pret një fizikant?! Nuk kishte oborri intelektualë për të pritur fituesin e çmimit “Nobël”?!

-Ka një arsye. Mbreti Zog kishte një hebre, mjek të familjes: Dr. Ourinovski.

-Unë besoj, se doktori shqiptar dhe doktori hebre, e kanë pritur së bashku mikun në Pogradec.

Shënim i parë

Mentor Petrela ka botuar një artikull në gazetën “Shekulli”. Ai tregon për 5 doktorë hebrenj që i solli Mbreti Zog në Shqipëri. Këta ishin:

-Prof. Wilhem Schlessinger, Prof. Walter Lehman, Dr. Ludovik Kalmar, Dr. A.M. Schlessinger, Dr. Quasler.

Doktor Petrela publikon urdhrin e pagesës së shoferit të doktor Schlessinger. Në atë kohë dy ministra përdornin një makinë.

Shënim i dytë.

Doktor Jani Basho. Ishte nga Pogradeci. Mbeti jetim me pesë motra. Babain dhe dy vellezër ia vranë për hasmëri. Nisi shkollën për drejtësi. Vazhdoi për mjekësi në Vjenë. Punoi si mjek tre vjet ne Austri. Erdhi dy herë në Tiranë.

1. E ftoi Fan Noli në vitin 1924. Ra qeveria e Nolit. U kthye në Vjenë.

2.Në vitin 1929 e ftoi Mbreti Zog. Mjek personal i familjes dhe Drejtor i Spitalit.

Në vitin 1935 la punën e shtetit. Bleu 2500 metra tokë në qëndër të Tiranës. Ndërtoi një vilë. Projekt austriak. Vilën e ktheu në klinikë private.

Në vitin 1945 vilën e morën partizanët. Dogjën çdo dokument. Edhe “letrat” për vizitën e Albert Ajshtanit. U bë zyrë e Sigurimit të Shtetit. Fjala është për “Shtëpinë me gjethe” . Sot muzeu i sigurimit.Doktorit i morën edhe vilën ku banonte. I dhanë një apartament. (1892-1957).

Shënim tre.

Sipas Profesor Shaban Sinanit, në bashkinë e Pogradecit ka një dokument. Jo zyrtar: Fizikanti ka bujtur në Pogradec më 10 prill 1931.

LEXO EDHE:  “A do bëjmë plazh me maska”/ Berisha këshillon si mjek: Do zgjasë gjatë

LEXO EDHE:  Foto-Luli Basha vendos maskën gabim në takimin me Hotin, me Thaçin e harron fare

Por le të kthehemi tek biseda me mbretin Leka.

-Po pse fizikanti zgjodhi Tiranën?

-Pyetje me vend. Shqipëria ishte i vetmi vend në Evropë ku nuk kishte urrejtje për hebrejtë.

-Mbreti Zog mori grua hungareze.- Tha Tani.- Ajo kishte “gjak blu”, por nuk kishte lidhje “gjaku” me hebrej. Bile Hungaria i dorëzoi hebrejtë tek Hitleri!

Mbreti buzëqeshi. U ngrit. Hapi një sirtar. Nxorri një dosje. E hapi. Mori një dokument anglisht.

-Pa fakte, arsyetimi juaj është i drejtë. -Tha mbreti.-Por zoti Santo lexo keto shënime:

-Në vitin 1934, Komisioneri i Lartë për Refugjatët pranë Lidhjes së Kombeve, Z. James Mac Donald, i kërkoi Zogut, nëse ekzistonte mundësia për vendosjen në Shqipëri të disa hebrejve nga Gjermania.

Përgjigja ishte pozitive.

Sipas Dr. Patrice Najbor, 500 familje përfituan nga kjo marrëveshje.

-Mjaft lexove zoti Santo! Duhet të bindeni se unë flas me dokumente:

-Në vitet ‘30 ambasadori i SHBA në Tiranë ishte Herman Bernstei. Hebre. Personalitet. Kishte miqësi me Mehmet Konicën dhe Faik Konica. Mehmeti ishte këshilltar i mbretit. Faiku u bë ambasador në Amerikë.

-Ambasadori amerikan “thuri” një plan me Mehmetin. Në Shqipëri të vendoseshin 50 mijë hebrej. Kryesisht nga Gjermania ku rreziku ishte më i madh. Hebrejtë do jetonin në Myzeqe-duke bërë bonifikimin e saj. Hebrejtë do vendosnin nën “fre”Bunën dhe Drinin. Do ndërtohej hidrocentrali i Bushatit.

-Lobet hebreje në Amerikë dhe Angli filluan fushatë për gjetjen e fondeve. Planin e “dogji” lufta.

-Ne jemi ekonomistë. Plani tingëllon si “fanta shkencë”! Si u bind mbreti?

-Mbreti ishte praktik. Shqipëria ishte vend i prapambetur. Ekonomia feudale. Hebrejtë do investonin: për vete dhe vendin. Hebrejtë do u mësonin shqiptarëve disiplinën kapitaliste.

-Nga ana tjetër me hebrejtë Mbreti fitonte dy aleatë: SHBA dhe Britaninë e madhe. I duheshin si mbrojtje ndaj Musolinit!

-Në vitin 1943, duke qënë në Londër, mbreti këtë plan e paraqiti në ministrinë e Jashtme të Britanisë. Si kompesim kërkonte njohjen e mbretërisë shqiptare në emigracion. Çërçilli e futi në “sirtar” planin!

Shënimi katër

Dr. Apostol Kotani, Bernd Fisher, Shaban Sinani, dhe Martin Gilbert, kanë shkruar se edhe në janar të vitit 1939 kishin hyrë në Shqipëri 100 hebrenj bashkë me familjet e tyre. Në shkurt të atij viti kishin hyrë 95 familje.

Robert Elsie pohon në librin e vet “A dictionary of Albanian religions, mythology and folk culture”: “…Deri në vitin 1939, Ambasada e Shqipërisë në Berlin pajistë hebrenjtë me viza”.

Dr. Patrice Najbor thotë se 2.000 hebrenj kanë hyrë në Shqipëri para luftës.

Bernd Fischer e kufizon këtë numër në rreth 800 veta, pavarësisht se, po Fischer, flet për “vite të arta për hebrenjtë në Shqipëri gjatë periudhës mbretërore”.

EPILOGU

Në Tiranë disa ditë më parë, u ngrit monumenti i “Holokausit”.

Foli edhe Rama. Ja donte puna të mbante “llogo”! Ja donte politika të harronte Mbretin?/ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: