Connect with Us

Dëshironi dhëmbë të bardhë dhe të ndritshëm?/ Këto janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni

Life Style

Dëshironi dhëmbë të bardhë dhe të ndritshëm?/ Këto janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni

Publikuar

-

Nëse keni nevojë që dhëmbët tuaj të jenë sa më të ndritshëm dhe të shëndetshëm, më poshtë poi u listojmë 7 ushqimet që do t’iu ndihmojnë të keni buzëqeshjen e shumëkërkuar.

Molla

Thjesht përtypja e mollëve ndihmon në pastrimin e dhëmbëve. Mollët gjithashtu kanë një përqendrim të lartë të acidit malik, i cili përdoret në disa pasta dhëmbësh. Acidi malik rrit pështymën, e cila pastron dhëmbët dhe ndihmon në largimin e njollave, sipas një studimi të vitit 2013 të kryer në Universitetin e Grenada (Spanjë).

Ananasi

Është ushqimi i vetëm që përmban natyrshëm bromelain-një përbërës me veti anti-inflamatore dhe pastruese. Një studim i fundit në Gazetën Ndërkombëtare të Higjienës së Dental zbuloi se bromelina është një përbërës efektiv në një pastë dhëmbësh që heq njollat.

Brokoli

Brokoli është i pasur me fibra, dhe ngrënia e shumë fibrave ndihmon në uljen e inflamacionit në gojën tuaj (së bashku me pjesën tjetër të trupit tuaj). Ushqimi i brokolit të papërpunuar të papërpunuar mund të ndihmojë në pastrimin dhe lustrimin e dhëmbëve tuaj, dhe sipas hulumtimeve në European Journal of Stomatologjia, hekuri në brokoli ka përfitimin e shtuar të sigurimit të një muri mbrojtës për dhëmbët tuaj kundër acidit degradues të smaltit që prodhohet nga bakteret . Kjo ndihmon në parandalimin e njollave dhe zgavrave.

Rrushi i thatë

Ju mund të mendoni që rrushi i thatë nuk është i mirë për dhëmbët tuaj për shkak të ëmbëlsisë së tyre ngjitëse, por ato në të vërtetë janë mbrojtëse. Hulumtimet tregojnë se drithërat e krunde me rrush të thatë ndihmojnë në pastrimin e gojës më shpejt sesa të njëjtat drithëra pa rrush. Përtypja e rrushit stimulon pështymën, e cila ndihmon në parandalimin e zhvillimit të pllakës, njollave dhe zgavrave duke neutralizuar mjedisin acidik të krijuar nga ushqime dhe baktere të tjera në gojën tuaj.

LEXO EDHE:  Doni të qëndroni në formë të mirë trupore/ Ja 10 ushqimet më të shëndetshme

Djathi

Këtu është një arsye tjetër që të buzëqeshni për kamerën dhe “thoni djathë”. Djathi ndihmon në mbajtjen e dhëmbëve tuaj të fortë me minerale, siç janë kalciumi dhe fosfori, dhe proteina që mbron smaltin e dhëmbëve. Sipas Akademisë Amerikane të Stomatologjisë Kozmetike, acidi laktik në djathë është gjithashtu mbrojtës kundër prishjes së dhëmbëve. Plus, djathrat e fortë ndihmojnë në pastrimin e dhëmbëve duke stimuluar pështymën.

Uji

Pirja e ujit gjatë gjithë ditës promovon prodhimin e pështymës, e cila nga ana tjetër ndihmon në mbajtjen e të bardhëve tuaj të perlave, të bardha mirë. Mbytja e ujit gjatë dhe pas një vakt gjithashtu ndihmon në shpëlarjen e gojës nga mbeturinat dhe pllakat e lirshme.

Luleshtrydhe

Ashtu si mollët, luleshtrydhet gjithashtu përmbajnë acid malik, dhe ato kanë përfitimin e shtuar të ellagitannins, antioksidantë që mund të ndihmojnë në uljen e baktereve që tërheqin njollat ​​dhe inflamacionin në gojën tuaj. Dhe, vitamina C e luleshtrydheve mund të ndihmojë në parandalimin e inflamacionit të mishrave dhe sëmundjes periodontale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Mesi më këputi fare, mezi çohem nga krevati”/ Partnerja e Ledrit tregon vështirësitë e shtatzënisë

Publikuar

-

Nga

Sara Hoxha tashmë është kthyer në qendër të vëmendjes së mediave rozë, që pas konfirmimit të lidhjes me reperin Ledri Vula. Çifti janë në pritje të një vajze e cila pritet të vijë në jetë shumë shpejt.

Edhe pse me barkun e rrumbullakosur, Sara Hoxha ndan shpesh herë foto dhe video ku jep këshilla për gratë shtatzëna.

Por gjithashtu publikon foto të ndryshme duke ngjallur kuriozitetin tek ndjekësit se si po e përjeton shtatzëninë dhe a ka hasur vështirësi në kto kohë.“A ta bëj i pyetje këshu shqetesime shtazanie ke ti? Zot na ruaj, ne vdiqem te shkretet, te vjella, vap, siklet, ankth, preokupim sa herë bëjmë ecografi dhe analiza. Ca me te thon ishalla qofsh si ne foto”- shkruan ndjekësja, të cilës Sara i zbulon shqetësimet e saj.

LEXO EDHE:  Ja cfarë nuk duhet të konsumoni në mëngjes

LEXO EDHE:  Ushqimet që duhet të shmangni nëse ushqeni fëmijën me gji

“Kam si jo. Mesi me keputi fare (ndonjehere mezi eci dhe cohem nga krevati), per analizat mos me fol se stresi dhe qefi me i madh aty qenkan bashke, vape sa te duash… por nuk i kap aparati fotografik keto edhe ska pse. Bejme foto per qef jo per hall. Te uroj shtatezani sa me te lehte.”- është përgjigjia e saj.  CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Dashuria dhe financat, parashikimi për çdo shenjë

Publikuar

-

Nga

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Dashuria dhe financat,parashikimi për çdo shenjë

Dashi

Mund të ndiheni pak nervozë gjatë ditës. Në këtë moment çdo vendim i juaji, veçanërisht në dashuri, po vihet në pikëpyetje nga të afërmit tuaj. Nga pikëpamja e punës, përgjegjësitë rriten, por edhe lodhja në kryerjen e secilit projekt. Kushtojini vëmendje të Premtes, sepse, Paolo Fox e parashikon atë tani, tensionet mund të lindin me një shef ose një koleg.

Demi

Këto ditë mund të ketë momente tensioni në dashuri. Sipas astrologut, kjo është vetëm një fazë tranzicioni kështu që do të jetë më mirë të mos jesh shumë i rreptë me partnerin. Do të nevojitet ende pak durim në punë, duke pritur më shumë fitime. Kushtojini vëmendje shpenzimeve!

Binjakët

Ju mund të keni njohuri të mira për dashurinë . Marrëdhëniet që kanë përjetuar një periudhë krize do të jenë në gjendje të mbështeten te këta yje për të gjetur një kuptim të mirë. Zemrat e vetmuara të shenjës mund të hasin në një takim intrigues. Nga pikëpamja e punës, do të keni lodhje fizike.

Gaforrja

Dita e sotme mund të rezultojë shumë bindëse në dashuri. Mundohuni të mos transmetoni shqetësimin e shkaktuar nga puna dhe vështirësitë financiare në marrëdhënie . Mbi të gjitha, ju po shëroheni, megjithëse gradualisht. Nëse ndiheni të mbingarkuar nga shpenzimet, shmangni shpenzimet e humbura dhe merrni kohën tuaj.

Luani

Tensioni mund të ngrihet lart sot. Nëse nuk keni nerva të forta, rrezikoni të krijoni ndonjë konflikt ose diskutim me dikë afër jush. Shmangni gjithashtu lëvizjet e rrezikshme, pasi ato mund t’ju japin efekt.

Virgjëresha

Ju do të keni një ditë mjaft të komplikuar . Ju mund të përballeni me një numër problemesh të papritura. Horoskopi Paolo Fox këshillon që të mos dekurajoheni. Jepini vetes një hapësirë ​​për të eksperimentuar me ide të reja, diçka që nuk do ta kishit menduar kurrë në të kaluarën, por që mund t’ju ofrojë vetëm zgjidhjen që po kërkoni.Peshorja

LEXO EDHE:  Ja ushqimet që shkaktojnë alergji

LEXO EDHE:  Ushqimet për një super seks, mos i shmangni

Ju do të jeni në humor për ndryshime! Më në fund do të gjeni guximin për të ndërmarrë hapa që mund të përmirësojnë jetën tuaj. Por para se të merrni vendime radikale, mendoni me shumë kujdes. Nëse është e nevojshme, flisni me ata që ju duan.

Akrepi

Do të dëshironi të largoheni nga gjithçka dhe të gjithë të meditojnë pak. Ju duhet të bëni një vlerësim të muajve të fundit dhe të vendosni se cilin drejtim do të merrni. Megjithatë, horoskopi Paolo Fox ju këshillon të mos izoloheni shumë.

Shigjetari

Sot do të jetë një ditë e re kur mund të rikuperoni dashurinë . Shtatori do t’ju ndihmojë të kuptoni ndjenjat dhe do t’ju lejojë të zgjidhni problemet e së kaluarës. Në fushën profesionale, rrota fillon të kthehet në drejtimin e duhur, në funksion të një fundi pozitiv të vitit.

Bricjapi

E mërkura dhe e enjtja do të jenë dy ditë të rëndësishme për dashurinë. Marrëdhëniet më në fund mund të marrin hov ndërsa beqarët do të kenë disa mundësi për të bërë miq të rinj. Për më tepër, muajin tjetër do të ketë edhe një dozë të mirë pasioni. Sa i përket punës, vazhdoni të bëni hapa të vegjël dhe gradualë përpara.

Ujori

Ditët në vijim do të jenë sfiduese për jetën e dashurisë. Ata që nuk e jetojnë më një marrëdhënie në mënyrë të qetë do të kenë pasur tashmë mundësinë ta zbulojnë atë. Takime të këndshme këtë muaj falë energjisë së Marsit dhe Uranit. Në fushën profesionale përpiquni të mos nënvlerësoni mundësitë e reja.

Peshqit

Sot me Hënën në kundërshtim mund të ndiheni të trazuar. Mundohuni të jeni të kujdesshëm në dashuri. Në punë, nëse po mendoni të filloni një rrugë të re, do të jetë më mirë të prisni deri në datën 22 të muajit sipas astrologut , kur Dielli mund t’ju japë vrullin e nevojshëm. CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Sot në serialin “Lule të vetmuara”/ Vajzat surprizojnë Feriden

Publikuar

-

Nga

Sot në serialin “Lule të vetmuara”/ Vajzat surprizojnë Feriden

Ejlyl zihet me Serkanin pasi mëson se ai u ka treguar gazetarëve mbi historinë e saj me Kemalin. Defne përpiqet të turpërojë Ejlylin para shkollës. Ejlyl rreh Defnen. Mesude mëson se nuk mund ta abortojë foshnjën pa lejen e Kemalit.

Ejlyl gjen mbështetje tek Atakan. Në shoqërinë e tij ajo ndihet e lirë dhe e lumtur. Feride fton vajzat e jetimores në martesën e saj. Songyl mëson se Zehra ka vendosur të largohet nga lagjja për shkak të thashethemeve që janë përhapur për të dhe Sadullahun.Feride merr një surprizë nga Topraku dhe vajzat e jetimores. Feride mban natën e kënasë në jetimore./CNA.al

LEXO TE PLOTE