Connect with Us

Instagram sfidon hapur Tik Tok/ Risia që pritet të sjellë së shpejti për të gjithë përdoruesit

Teknologji

Instagram sfidon hapur Tik Tok/ Risia që pritet të sjellë së shpejti për të gjithë përdoruesit

Publikuar

-

Instagram sfidon hapur Tik Tok/ Risia që pritet të sjellë së shpejti për të gjithë përdoruesit

Instagram beson se mund ta bëjë “TikTok” më mirë se TikTok dhe këtë gusht, njerëzit do të jenë në gjendje të vendosin vetë.

Instagram njoftoi të Premten se po përgatitet të fillojë karakteristikën e vet të ndarjes së videos, Reels, në Shtetet e Bashkuara dhe 50 vende të tjera, vetëm një javë pasi filloi testimin e platformës në Indi.

Njoftimi i Reels vjen pasi TikTok e gjen veten në një pozicion të dobësuar rishtas, pasi India ndaloi aplikacionin e videove me formë të shkurtër dhe administrata Trump tregoi se ai do të bënte të njëjtën gjë.

“Ne gjithmonë shikojmë atë që njerëzit duan, dhe përtërij çdo ditë për të gjetur mënyra të reja për të përmirësuar përvojat për njerëzit,” i tha një zëdhënës i Facebook-ut CNN. “Shumë platforma kanë ardhur para nesh për të krijuar produkte që plotësojnë njerëz atje ku janë – Snap, TikTok, të tjerët – por ne mendojmë se mund ta bëjmë këtë në një mënyrë që është unike për Instagram, dhe plotëson kërkesat e komunitetit tonë.”

Reels do t’i lejojë njerëzit të regjistrojnë dhe modifikojnë videot 15 sekondëshe të vendosura në muzikë dhe audio, dhe t’i ngarkojnë ato në tregimet e tyre dhe tiparin “Explore” në Instagram. Ende nuk është bërë e ditur një datë zyrtare e fillimit.

Instagram dhe kompania e saj mëmë, Facebook (FB), kanë një histori të imitimit të veçorive të reja të aplikacioneve të tjera – dhe të kenë sukses. Në vitin 2016, kompania lëshoi ​​tiparin e saj Stories, e cila lejon njerëzit të ndajnë përmbajtje që zhduket pas 24 orësh. Tetë muaj më vonë, konkurrenti i Snapchat (SNAP) tejkaloi numrin ditor të përdoruesve të Snapchat. Nga mesi i 2018, Stories ishte më shumë se dy herë më popullore se Snapchat.

LEXO EDHE:  “Ti i paske rritur temperaturat sot”/ Modelja “përvëlon” rrjetin me këtë foto

Instagram-i me sa duket nuk është e vetmja kompani që kërkon të garojë kundër TikTok. YouTube po zhvillon rivalin e vet TikTok, Shorts, që do të dalë në fund të vitit, sipas The Information. Dhe Snapchat, si TikTok, së shpejti do t’i lejojë përdoruesit të eksplorojnë përmbajtjen e publikut me një gjest vertikal të lëvizjes. Asnjë kompani menjëherë nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Megjithatë, TikTok mirëpret sfidën.

“Është mirë të shohësh që kompanitë e teknologjisë vlerësojnë përvojën freskuese dhe krijuese që TikTok u sjell njerëzve, gjë që ka qenë edhe më e dukshme pasi familjet kanë qenë të mbërthyer në shtëpi në muajt e fundit,” i tha një zëdhënës i TikTok CNN. “Ne kemi besuar gjithmonë se konkurrenca e hapur ofron përfitime të jashtëzakonshme për konsumatorët.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  Whatsapp vjen me këtë super risi që do ju bëjë dhe ju pjesë të saj!

LEXO EDHE:  Ky çift bën më shumë se 9000$ për foto në Instagram/Ja si ja dalin

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  #10yearschallenge, ndryshimi i Linda Halimit mund të zërë vendin e parë të kësaj sfide

LEXO EDHE:  Whatsapp vjen me këtë super risi që do ju bëjë dhe ju pjesë të saj!

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Whatsapp vjen me këtë super risi që do ju bëjë dhe ju pjesë të saj!

LEXO EDHE:  “Ti i paske rritur temperaturat sot”/ Modelja “përvëlon” rrjetin me këtë foto

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE