Connect with Us

Astronautët e NASA-s në misionin historik të SpaceX / Zbulohet data se kur do të kthehen në Tokë

Teknologji

Astronautët e NASA-s në misionin historik të SpaceX / Zbulohet data se kur do të kthehen në Tokë

Publikuar

-

Astronautët e NASA-s Robert Behnken dhe Douglas Hurley, astronautët e parë që udhëtojnë në orbitë mbi një anije kozmike të zhvilluar komercialisht, kanë për qëllim të kthehen në Tokë në 2 gusht, njoftoi të premten agjensia hapësinore.

Koha dhe data e saktë e kthimit të tyre në shtëpi do të përcaktohet nga moti, tha Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine në Twitter.

Miliona njerëz vëzhguan ndërsa Behnken dhe Hurley u futën në një kapsulë Dragon Space Crew Dragon në 30 maj, duke nisur misionin e tyre disa muajsh në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.Kjo shënoi hera e parë në gati një dekadë që njerëzit filluan në ISS nga toka amerikane, dhe ishte misioni i parë i mposhtur për SpaceX në historinë e tij 18-vjeçare.

Behnken dhe Hurley kanë kaluar dy muajt e fundit në boshtin ISS së bashku me astronautin e NASA-s Christopher Cassidy dhe kozmonautët rus Anatoli Ivanishin dhe Ivan Vagner, të cilët kishin fluturuar më parë në laboratorin orbital, mbi një anije kozmike Soyuz të ndërtuar rus.

Astronautët e NASA kanë kaluar ditët e tyre duke kryer shëtitje në hapësirë ​​për të azhurnuar pajisjen e stacionit hapësinor, si dhe për të trajtuar eksperimente shkencore të dizajnuara për mjedisin e mikrogravitetit në bordin e stacionit. Ata kanë ndarë gjithashtu imazhe të këputura nga një modul shikimi në bordin e stacionit hapësinor, i cili ka orbituar Tokën dhe ka pritur ekuipazhe astronautësh nga e gjithë bota për dy dekada.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen 24 apartamente dhe mbi 6 mijë m2 truall në Vlorë/Ja arsyet

Shtetet e Bashkuara janë një nga operatorët kryesorë të stacionit hapësinor, por vendi nuk ka patur aftësinë të hedhë astronautët e vet në ISS pasi përfundoi programi Space Shuttle në 2011. Që atëherë, astronautët e NASA-s u është dashur të udhëtojnë në Rusi dhe tren në anije kozmike të vendit Soyuz në vendet që kanë kushtuar deri në 90 milion dollarë secila.

SpaceX ka punuar për një dekadë për të zhvilluar zëvendësimin e vet për Shuttle nën një kontratë me çmim fiks 2.6 miliardë dollarë me NASA. Megjithëse financuar kryesisht nga taksapaguesit, SpaceX projektoi dhe zotëron kapsulat e saj të Crew Dragon dhe raketat e lidhura Falcon 9 ato fluturojnë brenda. NASA do të shërbejë si klient i SpaceX, duke blerë vende për astronautët sipas nevojës dhe do t’i lejojë kompanisë të regjistrojë pasagjerët e saj, përfshirë turistët, shkencëtarët dhe madje edhe yjet e filmit për misionet e ardhshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  I formuar pranë mantelit të Tokës/ “Historia” e diamantit të kurorës mbretërore

LEXO EDHE:  Si do të jetojmë në planetin Mars?

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve si mision i pamundur

LEXO EDHE:  I formuar pranë mantelit të Tokës/ “Historia” e diamantit të kurorës mbretërore

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Anglia ka gati aplikacionin që do të gjurmojë konatktet me Coronavirus. Aplikacioni do të jetë aktiv nga 24 Shtatori, sipas njoftimit të qeverisë.

Aplikacioni do t’i lejojë njerëzit të skanojnë kodet QR të ngjashme me barkodin për të regjistruar vizitat në vendet e mikpritjes dhe do të zbatojë metodën e Apple dhe Google për zbulimin e telefonave të tjerë inteligjentë.

Bizneseve u kërkohet të shfaqin postera të kodit QR për të mbështetur aplikacionin.Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock e përshkroi nisjen si “një moment përcaktues”.Versioni i parë i aplikacionit për gjurmimin e kontakteve NHS, i destinuar për të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, u provua në Isle of Ëight në maj, por më vonë u braktis .

“Ne duhet të përdorim çdo mjet në dispozicionin tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit duke përfshirë teknologjinë më të përparuar”, tha Z. Hancock.“Lëshimi i aplikacionit më vonë këtë muaj në të gjithë Anglinë dhe Uellsin është një moment përcaktues dhe do të ndihmojë aftësinë tonë për të përmbajtur virusin në një kohë kritike.”Sipas shifrave të fundit të botuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, kishte rreth 3200 raste të reja në ditë në Angli gjatë javës së parë të shtatorit , krahasuar me 2,000 një javë më parë.

LEXO EDHE:  I formuar pranë mantelit të Tokës/ “Historia” e diamantit të kurorës mbretërore

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i NASA-s: Një asteroid do t’i afrohet Tokës sonte me shpejtësi të lartë

Disa vende mikpritëse tashmë kanë përdorur sistemet e tyre të bazuara në kodin QR për provë dhe gjurmë, por tani u kërkohet të kalojnë në versionin NHS në vend.Universiteteve, spitaleve, ambienteve të kohës së lirë, qendrave civile dhe bibliotekave u kërkohet të shfaqin postera në zona komunale si kafenetë, ku njerëzit mblidhen për më shumë se 15 minuta.

Një sistem alternativ, siç është një regjistër i shkruar me dorë, duhet gjithashtu të mirëmbahet për vizitorët që nuk kanë telefona inteligjentë, tha Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social./ CNA.al

LEXO TE PLOTE