Tronditet stoli i Kukësit, ja cili projektohet trajner për sezon e ardhshëm

-

Presidenti i klubit, Safet Gjici, nuk e ka kapërdirë eliminimin nga Kupa e Shqipërisë prej Teutës (2-1), pasi skuadra e tij po e kryesonte ndeshjen deri në minutën e 73-të.

Ai ka shprehur rezerva për gjykimin, por nuk ka kursyer as stafin, sidomos për ndërrimet që bënë.

Prej kohësh përflitet për një rokadë mes Orges Shehit dhe Alban Bushit në stolat respektivë.

Video/ Nga goli me dorë “alla Maradona” te 3 penalltitë dhe 2 kartonët e verdhë, shikoni ndeshjen e çmendur ku vendosi drejtësi Jorgji

-

Të gjithë kemi parë eliminimin e Laçit nga Hapoel Beer Sheva në minutat e fundit të takimit, atje ku ekipi shqiptar u ndëshkua me dy gola në minutat e fundit. Megjithatë dëshpërimi i ndierë nga kurbinasit është shumë pak me përjetimin e ndeshjes më të çmendur në këtë tur të dytë në “Europa League”.

Bëhet fjalë për përballjen mes ekipit Ararat Armenia dhe Fola, e cila kërkonte një punë të jashtëzakonshme për Jorgjin. Fillimisht arbitri shqiptar ndëshkoi në minutën e 39 dhe 43 dy herë me kartonë të verdhë lojtarin e skuadrës armene, Junior, i cili e la fushën e lojës përpara kohe.

Rezultati mbërriti në shifrat 1-3 në minutën e 81 dhe kur ndodheshin në fushë me një lojtar më tepër, ekipi i Luksemburgut e quajti si të mbyllur kualifikimin. Një tjetër detaj i veçantë vjen në minutën e 71 atje ku sulmuesi i Folas, Bensi, e dërgoi topin në rrjetë duke kërkuar të përsëriste “dorën e Zotit”, si dikur me Maradonën.

Megjithatë Jorgji arriti që ta vëzhgonte dhe të mos e quante këtë gol, duke e ndëshkuar edhe me karton të verdhë. E kur pritej mbyllja e ndeshjes vijnë edhe dy penallti në minutat shtesë që u akorduan në favor të ekipit armen. Të dyja do të gjenin rrjetën dhe për më tepër në krahun e Folës u ndëshkua me të kuq Pimentel për të kthyer baraspeshën edhe në numrin e lojtarëve. Në të tilla kushte ishte morali i lartë i vendasve që vendosi kthesën e madhe në minutën e 113 për t’i dërguar shifrat në 4-3.

Kombëtare

Sirena italiane për Baren, shikoni ku mund të transferohet mesfushori shqiptar

-

E ardhmja e Keidi Bares me shumë mundësi do të jetë larg Malagës. Klubi spanjoll kërkon ta shesë futbollistin shqiptar në mënyrë që të përfitoj financiarisht, duke qenë se kanë goxha probleme ekonomike.

Por, nëse para pak ditëve e interesuar për mesfushorin ishte vetëm Espanjol, së fundmi në horizont janë shfaqur edhe disa ekipe italiane ku më i rëndësishëm është interesimi nga ana e Udinezes.

Klubi nga Friuli po zhvillon sondazhe për fierakun, i cili pasi ka provuar shijen e La Liga me fanellën e Atletiko Madrid, tashmë mund të ketë shansin të luaj në një kampionat elitar të Europës siç është Serie A, e në këtë formë t’i bashkohej kolonisë shqiptare në Itali. Ndërkaq, pas Udinezes në listën e pretendenteve për Baren janë edhe Parma e dy ekipe të Serisë B si Pisa dhe Salernitana

Firo te Kukësi, 2 titullarë mbyllin aventurën me skuadrën verilindore

-

Nënkampionët e Kukësir humbasin dy lojtarë të rëndësishëm të mesfushës, kapitenin Besar Musolli dhe fantazistin Eduart Rroca. I pari rikthehet në Kosovë, kurse i dyti do të luajë në Turqi.

MUSOLLI – Tetë sezone te Kukësi, gjithçka e fituar, më shumë se 200 ndeshje të luajtura dhe tani koha për një aventurë të re. Besar Musolli është i fundit që kishte mbetur nga Kukësi që debutoi në Superiore në vitin 2012 dhe ndjek rrugën e Ylli Shametit, duke iu bashkuar Gjilanit.

Pas ndeshjes me Wolfsburg kontrata i mbaroi, ndërkohë që drejtuesve ua kishte bërë të ditur se donte të kthehej në Kosovë. E gjitha për arsye familjare, pasi kurrsesi nga Kukësi nuk mund të ikë me kujtime të hidhura. Është i lidhur me atë fanellë dhe me tifozët dhe pa asnjë diskutim e ka shkruar emrin në historinë e klubit verilindor.

RROCA – I blerë nga Luftëtari në janar të vitit 2019, Eduart Rroca ka qenë një nga lojtarët kryesorë të Kukësit në një sezon e gjysmë. Mesfushori gjithashtu e mbyll me klubin verilindor, madje me pengun që nuk i shënoi skuadrës së Wolfsburb me penallti.

Rroca tani do të luajë në Turqi, me Istanbulspor. Prej më shumë se një jave ai ka qenë në Turqi, ku edhe ka nënshkruar me klubin e ri. Nga kjo lëvizje përfiton edhe Kukësi, që do të arkëtojë të ardhura të rëndësishme nga transferimi i tij.