Connect with Us

Të dyja rrinë përjetë/ Gishti tregues i Gjermanisë dhe hunda e Ballkanit

Satire Politike

Të dyja rrinë përjetë/ Gishti tregues i Gjermanisë dhe hunda e Ballkanit

Publikuar

-

Të dyja rrinë përjetë/ Gishti tregues i Gjermanisë dhe hunda e Ballkanit

Përdorimi i maskës në qarqet politike proklamohet si detyrim për qytetarët, ku në disa vende sanksionohet me gjoba, e në të tjera apelohet për të mirën e shëndetit dhe shoqërisë.

Tashmë që pandemia ka hyrë në një cikël të ri, jo dhe aq të errët sa në fillimet e veta kur imponoi izolimin thuajse në gjithë botën, në qarqet politike ka zhvillime, takime fizike e madje edhe episode paniku apo ilariteti me maskat.

Kujtojmë që dy ditë më parë një ministre në Francë “shtangu” botën, kur makina që e la mes njerëzve i iku bashkë me maskën.

Sot një tjetër episod, ka marrë vëmendjen e publikut. Ajo që vërehet edhe gjykohet në Ballkan me tangërllëkun që i dilet virusit me gjysma-maska del qartë edhe pastër në foton kryesore të këtij shkrimi.

Gjestin e bën Angela Merkel me gisht, ndërsa fjalia është lehtësisht e interpretueshme përballë kryeminstrit bullgar, Boyko Borisov.

LEXO EDHE:  U diskutua çështja Tahiri në bisedën Rama-Merkel?/ Ja si përgjigjet drejtorja e "Dojçe Welles"  

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ironizoi dhe qeshi kur pa kryeministrin me maskën e tij të vendosur poshtë hundës. Kjo ndodhi pikërisht kur Borissov po i jepte dhuratën e ditëlindjes, në 66-vjetorin e lindjes së Merkel.

Pra, Europa Perëndimore përveçse një lidere e padiskutushme politike dhe ekonomike, vijon të japë edhe leksione të klasave fillore për Lindjen. Taksiratin këtë radhë e kishte Bullgaria. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Satirë për të mos u humbur/ Ç’do thonë për Ramën një ditë pas 25 prillit

Publikuar

-

Nga

Nga Agim Xhafka

Majko:- Më budalla nuk kisha ndeshur në jetën time. Ndaj i hapa rrugë kaq vjet.

Braçe:- Në asnjë mbledhje qeverie nuk mori pjesë. Se s’ia kishte haberin.

Shalsi:- Nuk vodhi me lezet siç premtuam.

Spiropali:- Skënderbeut ky t’i hajë kakën. As kalit nuk iu afrua.

Ulsiu:- Për pak morëm me qafë dhe Metën.

Ulqini:– Nuk më la të flisja njëherë pa do ia qr.

Ruçi:– Më vuri kryetar parlamenti pa më pyetur. Arrogant dhe i trashë.

Xhaçka:- Shyqyr që u prishën radarët se çdo dy minuta fiki, fiki më thosh.

Xhafaj:– Aq drogë sa kishte Surreli nuk kishte as Durrësi dhe as Vlora së bashku.

Tualeti:- Më detyroi 6 vjet që në 5 fjalë të thoja 6 gënjeshtra.

LEXO EDHE:  Problemet e vërteta të Hillary Clintonit

LEXO EDHE:  Video-“Të pathënat” e debatit presidencial/ Takimi “i ftohë” mes Trump dhe Melania

Gjiknuri:– Burrë legen, vetë na thosh vidhni vota, pastaj na inçizonte dhe ia çonte kasetat prokurorisë.

Fino:– M’u fry barku nga mashtrimet e tij.

Veliaj:- Na e mbushi Tiranën me kulla. Ec e prishi tani.

Lleshi:– Hidhu gaz helmues fëmijëve, më urdhëronte.

Balluku:– Shyqyr që theu qafën se në burg do përfundonim si parti.

Lame:– Donte të merrte edhe tapitë e tokave të Strugës. Budalla i lindur.

Top-Channel:- Theu qafën kryeministri më i paaftë dhe mashtruesi më i madh.

Klan:– Nga tani Shqipëria merr frymë lirisht.

Lorenci:- Një bq më pak.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Amerikani i “marrë” në Golem”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Publikuar

-

Nga

Amerikani i “marrë” në Golem/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Në Golem është një shkollë. Teknike. E lashtë me një histori amerikane.

Themelet e shkollës i hapi një amerikan: Charles Telford Erikson.

Në vitin 1908 Erikson erdhi në Tiranë. Turqit e përzunë në Elbasan. Bashkë me gruan dhe katër fëmijë. Ishte misionar i fesë protestante-evangjelist.

Zuri miqësi me Lef Nosin, Aqif Pashë Elbasanin.

Në vitin 1910 e përzuri nga Elbasani. U vendos në Manastir.

U kthye në Elbasan. Përsëri, person i pa dëshëruar, nga ushtria sërbe.

Në vitin 1919 shkoi në Koferencën e Paqes në Paris. Avokat i Shqipërisë tek Presidenti Willson. Delegat i “Vatrës” në SHBA.

Në vitin 1920 hapi dy shkolla për vajza: Në Tiranë dhe në Kavajë.

-Në vitin 1924 më ftoi Ahmet Zogu në vilën e tij në Durrës.-Kujton amerikani.- Më tha:

-Cilën shkollë do të hapësh tani?

-Institutin shqiptaro-amerikan për agrikulturë. Në Golem.

-Pse në Golem?-Pyeti Zogu.-

-Golemi është në qëndër: Tirana-Durrësi-Kavaja.- Karshi deti. Porti. Ka klimë dhe tokë të bekuar nga perëndia!

LEXO EDHE:  Merkel: Nëse mbyllet Brennero, Evropa shkatërrohet

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Merkel: Lëvizim mbi shtresë shumë të hollë akulli

Në vitin 1926 u hap shkolla. Një pjesë të fondeve i dhuroi Presidenti amerikan. Gjeti 5-6 mësues amerikanë.

Shkolla kishte një fermë me 300 ha tokë. Dy traktorë. Makina korrëse. Në atë kohë ne fushat e Shqipërisë “sundonte” parmënda?!

Në vitin 1927 Erikson mbajti një fjalim me nxënësit dhe mësuesit:

-Çdo punë e nisur, duhet të ketë një ide. Shkolla jonë e ka idenë e saj:

-Të mësoni të mbani mirë shtëpinë tuaj! Përparimi i një kombi, nis nga lulëzimi i çdo shtëpie!

Po fati i shkollës?

Erdhi fashizmi.

Shkolla ndryshoi tabelën: “Arnaldo Musolini”. Ruajti përmbajtjen.

Erdhi komunizmi: shkolla e ruajti emrin e mirë.

Erdhi demokracia: shkollës ju vu kazma?!

Vjet qeveria dha 250 milionë lekë. U bë shkolla. Tërmeti rrënoi konviktin e rrënuar. Po bëhet ndërtesë e re. Në dilemë pronësia për tokën.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Foto-Afera 400 milionë euro e inceneratorëve “çmend” Ramën/ Shpërthejnë memet në rrjet  

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është shfaqur mbrëmë në emisionin “Opinion”, ku ka tentuar të mbrojë aferën 400 milionë euro të koncesionit të inceneratorëve.

Por ndërsa Rama bënte avokatinë e një afere koruptive, për të cilën CAN.al ka publikuar një dosje të plotë investigative, me fakte dhe dokumente, ka pasur edhe një përplasje të fortë me gazetarët.

LEXO EDHE:  Marrëveshja me Turqinë, e ka vendosur Europën me “shpatulla pas murit”

LEXO EDHE:  Marrëveshja me Turqinë, e ka vendosur Europën me "shpatulla pas murit"

Për më tepër, Rama “haroi” distancimin social, maskën, pandeminë dhe I shpërtheu pranë fytyrës gazetarit Robert Rakipllari.

“Tërbimi” i Ramës gjatë këtij emisioni ka bërë që rrjetet sociale të shpërthejnë në ironi.

Ndiqni më poshtë disa prej memeve më pikante:/ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: