Connect with Us

Rama-Meta-Basha nuk kanë nevojë për këshillin politik

Politikë

Rama-Meta-Basha nuk kanë nevojë për këshillin politik

Publikuar

-

Dje pasdite Basha shkoi me urgjencë në zyrën e Metes dhe përpara kamerave “njoftoi” presidentin që maxhoranca kish votuar në këshillin e legjislacionit ndryshime kushtetuese që hapnin listat dhe hiqnin mundësinë e abuzimit me koalicionet parazgjedhore.

Meta mori dijeni nga Basha për sa po ndodhte në Kuvend prej gati 2 javësh sepse me sa duket e kishte pasur të pamundur të informohej për këtë nga mediat që kontrollon.

Basha nga ana e vet nuk ja sqaronte dot në telefon të gjitha dhe nuk e bënte dot as nëpërmjet mediave që kontrollon ky i fundit, pasi kish marrë vesh që Meta kish ditë që nuk lexonte asgjë nga shtypi i përditshëm.

Sot në mëngjes zgjimin na e bëri Meta, po jo sepse u shqetësua dje pasdite nga sa i tha Luli.

Metën e kishte kthjelluar mesazhi i Kristaq Kumes që i thosh se çështja që po diskutohet prej dy javësh në kuvend e për të cilën po ndizen mediat, qenka çështje që duhet të trajtohet në këshillin politik meqë aty u zbardh marrëveshja e 5 qershorit.

Nuk arriti të ngrysej dhe doli Rama që u shpreh dakord për takimin e këshillit politik dhe që ai na qenkësh i gatshëm bilé që të vejë vetë dhe mos çojë Damianin të vetëm në këshillin politik.

Të paktën Rama nuk sajoi ndonjë mesazh të dikujt në celular që të bënte sikur sapo mori dijeni për të rejat nga zyra e Presidentit.

LEXO EDHE:  Ftesa për dialog/ Oketa: Rama e do Bashën për foto

Rama na e kurseu gallatën dhe tregoi thjesht që po rrinte gati në pritje që Meta të shkruante në media “propozimin e Kumes”.

Tani duhet t’i marrim pak me radhë çështjet!

Rama është pro listave të hapura dhe heqjes se mundësive për abuzim me koalicionet parazgjedhore.

Luli Basha është i shqetësuar për atë për të cilën është pro Rama, se ndryshe nuk justifikohet që shkoi bezdisi Presidentin pasditen e të enjtes. Kjo na bën të besojmë që Basha është kundër hapjes së listave dhe heqjes së mundësive për abuzim me koalicionet parazgjedhore por nuk e thotë.

Meta ka dëgjuar Bashën dhe duket edhe ai është i shqetësuar për atë për të cilën është pro Rama. Kjo na bën të besojmë që edhe Meta si Basha, është kundër hapjes së listave dhe heqjes së mundësive për abuzim me koalicionet parazgjedhore, por as ai nuk e thotë.

Nuk e kuptojmë pse u duhet Këshilli Politik Bashës dhe Metës?

Apo atje besojnë se nuk do kenë turp të thonë që janë kundra?

Në çdo rast, nëse po i shkelin syrin njëri-tjetrit për t’u takuar, s’kanë nevojë që takimit t’i vënë emërtim “këshill politik”.

Nuk u duhet këshilli politik për të formalizuar hallet që kanë.

Mundet të ishin takuar të tre që dje pasdite.

Dhe të na kishin kursyer të paktën leximin e mesazheve të mesnatës që Kumja i niska Presidentit. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ngjela habit me deklaratën/ Disa moderatorë janë paguar për të sulmuar Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Ngjela habit me deklaratën/ Disa moderatorë janë paguar për të sulmuar Shqipërinë

Avokati Spartak Ngjela ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme lidhur me forcimin e Shqipërisë dhe të shqiptarëve.

Ngjela deklaron se në Tiranë dhe Prishtinë disa persona të paguar janë acaruar dhe po reagojnë në mënyrë qesharale madje nëpër programe televizive me moderatorë shqiptarë të paguar.

“Forcimi i Shqipërisë dhe i shqiptarëve, i ka acaruar shumë antishqiptarët e paguar në Tiranë dhe në Prishtinë. Korrupsioni shqiptar është i tulatur, por ende e ka shpresën te Moska dhe Beogradi. Pikërisht këtu vijnë pagesat që iu bëhen individëve të veçantë për të thënë direkt apo indirekt se çështja shqiptare ka vdekur.

Në Tiranë, e sidomis në Prishtinë, antishqiptatët e paguar janë duke hedhur një valle qesharake, madje nëpër programe televizive me moderatorë shqiptarë të paguar. Kurse sot, shqiptarizmi po progredon përditë e më tepër në Shkup dhe në Malin e Zi. Pavarësia e Kosovës dhe frika e presidentit të Serbisë Vuçiç, është shenja e forcës shqiptare në Ballkanin Perëndimor”, shkruan ai.

Avokati pretendon se të paguarit nga Beogradi dhe Athina ishin gjithë shpresë për antishqiptarizëm kur Donald Trump u zgjodh president i SHBA, ndërsa pretendon se nuk dinin të arsyetonin fare politikisht për shkak të nivelit të ulët të inteligjencës.Ai deklaron se pasi Trump nuk po i mbështeste, ata filluan me pasion të godisnin historinë e Shqipërisë, pa qenë historianë.

“Këta të paguar, që nuk dihet nga iu vjen mllefi antishqiptar, në fakt, si shumicë vijnë nga pakicat etnike, por edhe me prejardhje turke nga Orienti. Në të vërtetë, këta janë të paguar në forma të ndyshme, dhe me mediokritetin e tyre antihistorik, ngrenë së pari tezën që shqiptarët nuk janë autoktonë, dhe nxjerrin në pah falsitetet e një historiografia të marrë serbe. Por, për të qeshur është fakti që, me vete, të paguarit thonë: “njëlloj si ne, edhe shqiptarët, janë të ardhur këtu”; domethënë, njëlloj si këta të paguarit që vijnë nga pakicat etnike ose turqit e mbetur këtu si prejardhje kolonësh disa-qindra-vjeçarë. E kuptoni se me çfarë lloj individësh kemi të bëjmë?!

LEXO EDHE:  Foto-lajm/ Gramoz Ruçi “bekon” dashurinë Rama-Meta

LEXO EDHE:  Tre heronjtë e Republikës së re që investon Edi Rama

Por, po këta, pastaj i vërsulën origjinës së Skënderbeut, dhe na e bëjnë atë me origjinë serbe, kur Gjergj Kastrioti është nga një fis shqiptar solid shekullor, dhe për më tepër, luftën e tij antiosmane, e ka bërë vetëm me shqiptarë e jo me serbë. Të them të drejtën, është turp të polemizosh me këta injorantë të pagur për injorancën e tyre.

E ç’rëndësi ka e vërteta për të paguarit! Dihet, ata nuk flasin për historinë, por për nga mllefi antishqiptar që kanë, dhe, edhe nga paraja që iu paguhet. Shikojeni me kujdes: këta flasin vetëm kundër figurave të mëdha shqiptare që kanë vlerë historike në Perëndim, dhe asnjë fjalë për Esat Toptanin, për shembull, apo për laro të tjerë antishqiptarë që i ka përbuzur historia”, vijon ai.

Më tej, Ngjela shkruan se: “Tani koha ka ndryshuar: janë dy shtete shqiptarë në Ballkanin Perëndimor, por do të ketë edhe më; sepse ortodoksët maqedonë, rreth treqind mijë deri tani, po shkruhen si shqiptarë që iu ishte mohuar kombësia. Priten edhe katolikët shqiptarë në Mal të Zi – në Ulqin e kudo – të hyjnë në këtë rrjedhë të re të historisë që po vjen. Prandaj, të paguarit antishqiptarë janë në hall. Po kot mërziten, se, të marrët që i paguajnë, zor që mund të dalin dot ndonjëherë nga marrëzia e tyre antishqiptare”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paralajmëron Taulant Muka/ Hapja e shkollave do sjellë rritje të infektimeve

Publikuar

-

Nga

“Parlamenti të mos ishte mbledhur”/ Taulant Muka: Deputetët duhej të ishin në karantinë  

Studiuesi Taulant Muka ka paralajmëruar rritje të infektimeve me koronavirus një ditë para nisjes së vitit të ri shkollor.

Duke marrë shkas nga situata në Izrael, Muka thotë se hapja e shkollave do të rrisë më tepër rrezikun për infektime të reja, madje thekson se mund të na çojë deri në vendosjen e masave ekstreme.

Ai thekson se vetëm dy javë pas hapjes së shkollave, Izraeli po mendon të rikthejë izolimin, ndërsa pretendon se një gjë e tillë mund të ndodhë edhe në vendin tonë pa marrjen e masave të duhura.“2 javë pas hapjes së shkollave, Izraeli njofton se mund të shkojë në izolim kombëtar! Hapja e shkollave kur përhapja e infeksionit në komunitet nuk është e kontrolluar sikurse është situata në vendin tonë, nuk do sjellë gjë tjetër veçse rritje të mëtejshme të rasteve të reja të infektimit dhe më vonë vendosjen e masave ekstreme. Të rinjtë (mosha 10-19 vjeç), edhe pse e kalojnë kryesisht pa komplikacione klinike infeksionin SARS-CoV-2, janë vektorë të rëndësishëm të përhapjes së infeksionit në familje, shkolla dhe komunitet.

LEXO EDHE:  Paloka kapet me çitjanet e Ramës/ “Europa kërkon kryeministër serioz”

LEXO EDHE:  Tre heronjtë e Republikës së re që investon Edi Rama

Mjafton të shikoni Izraelin ku, pas 2 javësh pas hapjes së shkollave, kuvendi po voton nëse vendi do shkojë sërish në një izolimin kombëtar (lockdoën) 2 javor. Ishte e pritshme pasi hapja e shkollave u bë kur Izraeli kishte mbi 2000 raste Covid në ditë, pra përhapje të infeksionit në komunitet.

Hapja e shkollave është e sigurtë kur nuk ka përhapje komunitare të infeksionit, dhe paralelisht janë kryer të gjitha investimet e nevojshme që sigurojnë respektimin e masave anti-Covid!”, shkruan ai në rrjete sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Veliaj i shkruan letër nxënësve/ “I përvishet” Ina Zhupa: Propaganda nuk e fsheh dot dështimin

Publikuar

-

Nga

Veliaj i shkruan letër nxënësve/ “I përvishet” Ina Zhupa: Propaganda nuk e fsheh dot dështimin

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka shpërndarë një letër në shkollat e kryeqytetit për nxënësit me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor.

Këtë letër e ka publikuar zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa, e cila sulmon ashpër Veliajn për këtë gjest.

Zhupa deklaron se nënësit do të gjejnë nesër letrën neveritëse të Veliajt, pavarësisht se në shkollë mund të mos ketë ujë, apo mund të mos jenë marrë masa për ndalimin e përhapjes së Covid-19.

“Të dashur nxënës të Tiranës !Nesër në bankat e shkollës do të gjeni këtë letër neveritëse të Kryemashtruesit të Tiranës! Nesër në vend të një maske apo një dizinfektanti do mbroheni me letrën e Veliajt! Në shkollë shumicën e kohës nuk do të keni ujë por do të keni letrën e Veliajt  të mbushur me propagandë!

LEXO EDHE:  Patozi jep mesazhin publik/ Basha t’i thërrasë mendjes, unë jam kandidat i vlefshëm

LEXO EDHE:  Ftesa për dialog/ Oketa: Rama e do Bashën për foto

Nesër mësuesja juaj mund të jetë e infektuar sepse Veliaj dhe qeveria e tij refuzuan që t’ju kryejnë testin por në tavolinë do të gjeni letrën që mundohet të fshehë dështimin në menaxhimin e situatës!

Nesër do ta bëni mesimin me katër turne, dhe që kjo të mos ju duket skandaloze do keni letrën e Veliajt! Në vend të shoëmerrni masa për mbrojtjen e jetës dhe shëndetit të nxënësve dhe mesuesve ! Propaganda nuk shpëton jetë dhe as nuk e fsheh dot më dështimin!”, shkruan ajo në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE