Connect with Us

Keqinformim rreth Coronavirus/ Tik Tok fshin 29 mijë video

Teknologji

Keqinformim rreth Coronavirus/ Tik Tok fshin 29 mijë video

Publikuar

-

Keqinformim rreth Coronavirus/ Tik Tok fshin 29 mijë video

Aplikacioni për ndarjen e videos thotë se nuk lejon dezinformata që mund të dëmtojnë shëndetin e një individi ose sigurinë publike.Ajo tha që rreth 3,000 prej tyre kishin dezinformata mjekësore dhe i përshkroi numrat si “të nivelit të ulët”.

Numri i videove me temë koronavirus që shkelin rregullat ka rënë çdo muaj, që prej një kulmi në mars, tha ai.Më 9 korrik, biznesi publikoi raportin e tij të fundit të transparencës, në të cilin tha se 49 milion video ishin hequr midis korrikut dhe dhjetorit 2019.

Rreth një e katërta e tyre u fshinë për përmbajtje lakuriqësie ose aktivitet seksual .Biznesi tha se ishte “e vështirë për të matur me siguri absolute” sa nga videot e këtij viti përmbanë dezinformata të koronavirusit.

Por ajo tha që ajo kishte shtuar një flamur të informacionit koronavirus në postime që përmbajnë fjalë, hashtags ose muzikë në lidhje me Covid-19.Ai i përshkroi numrat si “të nivelit të ulët”.TikTok tha se kishte aplikuar flamurin për shtatë milion video në Evropë që nga fillimi i vitit 2020 – 700,000 prej atyre nga krijuesit në Mbretërinë e Bashkuar.

LEXO EDHE:  Video-Dalin pamjet/ Si u arrestuan në pyll vrasësit e kuzhinierit në Borsh

Ajo shtoi se faqja e saj e informacionit për koronavirusin ishte parë më shumë se 52 milion herë në Mbretërinë e Bashkuar, Gjermani, Francë, Itali dhe Spanjë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  A ishte i manipuluar emisioni i TV Klan, kundër konsulles shqiptare në Milano?

LEXO EDHE:  Oficeri: Tahiri fshiu dhe manipuloi videot e regjistruara në përgjuesin e vendosur në zyrë

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  “Lojë e shpifur, dashakeqe dhe e turpshme”/ Shpërthen Florjan Binaj: Do të përballemi në gjykatë

LEXO EDHE:  Oficeri: Tahiri fshiu dhe manipuloi videot e regjistruara në përgjuesin e vendosur në zyrë

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  (Video) Shakaja që mund t’ia bëni shokëve

LEXO EDHE:  (Video) Shakaja që mund t’ia bëni shokëve

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE