Connect with Us

Hakerat sulmojnë figurat e njohura amerikane/ FBI hetim ndërhyrjes masive në Twitter

Teknologji

Hakerat sulmojnë figurat e njohura amerikane/ FBI hetim ndërhyrjes masive në Twitter

Publikuar

-

Hakerat sulmojnë figurat e njohura amerikane/ FBI hetim ndërhyrjes masive në Twitter

FBI ka nisur një hetim pasi hakerat rrëmbyen llogaritë në Twitter të një numri figurash të profileve të larta amerikane në një mashtrim të dukshëm Bitcoin.

“Llogaritë duket se janë kompromentuar” për të kryer mashtrim me kriptomonedha, ”, tha në një deklaratë departamenti i FBI-së në San Françisko, duke kërkuar publikun të jetë vigjilentw.

“E këshillojmë publikun të mos bjerë viktimë e këtij mashtrimi duke dërguar kripto-monedha ose para në lidhje me këtë incident”.

FBI-ja po heton incidentin e 15 korrikut 2020 me disa llogari në Twitter që u përkasin individëve të profilit të lartë.

Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo tha në një deklaratë të enjten se Departamenti i Shërbimeve Financiare i këtij shteti do të zhvillojë gjithashtu një “hetim të plotë për këtë ndërhyrje masive”.

Të mërkurën, hakerat sulmuan llogaritë e personave të famshëm dhe politikanëve, përfshirë Jeff Bezos, Joe Biden, Kim Kardashian dhe Barack Obama, me mesazhe në Twitter që premtuan tu dërgojnë përdoruesve dyfishin e parave që ata paguan në një adresë anonime Bitcoin. Hakerat morën mbi 100’000 dollarë në kripto-monedha gjatë këtij sulmi, sipas të dhënave publike të Bitcoin-it.

LEXO EDHE:  Skema e abuzimit me gjobat në Korçë/ Gjashtë policët do hetohen nga SPAK

Twitter e quajti ndërhyrjen një sulm të koordinuar të hakerëve që “sulmuan me sukses disa prej punonjësve tanë me qasje në sisteme dhe mjete të brendshme”.

Një përjashtim i dukshëm nga sulmi ishte Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, llogaritë e verifikuara personale dhe presidenciale të të cilit nuk u ndikuan të mërkurën, konfirmoi në një konferencë shtypi të enjten Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Kayleigh McEnany. Ajo tha se Presidenti Trump do të qëndrojë në Twitter pavarësisht sulmit.

Twitter mbylli të gjitha llogaritë e verifikuara pasi u përhap lajmi, duke ua ndaluar kështu nisjen e mesazheve dhe rikrijimin e fjalëkalimeve. Kompania gjithashtu hoqi tweet-et e rreme nga llogaritë e kompromentuara dhe tha se do t’i rikthente qasjen pronarit të llogarisë origjinale vetëm kur jemi të sigurt se mund ta bëjmë këtë me siguri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  FBI arreston njeriun më të kërkuar në SHBA

LEXO EDHE:  Bombë në shtëpinë e miliarderit George Soros

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  Bombë në shtëpinë e miliarderit George Soros

LEXO EDHE:  Skema e abuzimit me gjobat në Korçë/ Gjashtë policët do hetohen nga SPAK

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Bombë në shtëpinë e miliarderit George Soros

LEXO EDHE:  Në gjykim për shpërdorim detyre kryeinspektorja e IKMT-së, Dallëndyshe Bici

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE