Connect with Us

Deputeti publikon faktet/ Rama dhe Meta, tashmë janë bashkë

Politikë

Deputeti publikon faktet/ Rama dhe Meta, tashmë janë bashkë

Publikuar

-

Vijojnë replikat Rama-Meta/ Kryeministrit nuk "i del e keqja" për “borxhin” e shqiptarëve ndaj presidentit

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka reaguar pas vendimit të mazhorancës, për të hequr dorë nga shkarkimi i presidentit Ilir Meta.

Në një postim në rrjetet sociale, deputeti Përmeti rendit disa fakte, që sipas tij tregojnë se Edi Rama dhe Ilir Meta tashmë janë bashkë dhe se debatet janë thjeshtë lojëra politike.

“Tashme jane bashke!

Sot Komisioni Hetimor vendosi te mos kerkoje shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Nuk eshte ceshtje morali, se kjo maxhorance moral nuk ka, nuk eshte prej opinionit te Venecias, se opinionin e Venicias secili e ka lexuar gjithmone sipas interesit te tij politik. Eshte thjesht se tashme po behen bashke. Kane hapur rrugen per te tentuar qeverine e neserme sebashku. Veprimet politike duken qartazi:
1. U dekretuan ndryshimet e Kodit Penal per te cilin duheshin 84 vota. Presidenti njohu zyrtarisht me akt nje parlament per te cilin edhe sot pretendon qe ka 82 deputete te ligjshme. Akti prevalon mbi deklaratat neper media. Vet Presidenti krijoi precedentin per te rezuar me pas ligjerisht cdo pretendim te tij per t’a shperbere parlamentin.
2. Maxhoranca i fali Presidentit dy nga institucionet me te rendesishme ne Shqiperi, madje duke pasur perplasje dhe debate te forta mes tyre. Ndaj debateve dhe kerkesave te deputeteve dhe drejtuesve me me peshe ne Partine Socialiste prevaloi Ilir Meta.
3. Presidenti nuk foli asnjehere per ndryshimet kushtetuese mbi sistemin zgjedhor duke e lene ne rrjedhje te lire. Sot diskursi i tij vlen vetem mediatikisht, procedurialisht ndryshimet jane votuar ne Komisione.
4. Maxhoranca nuk kerkon shkarkimin e Presidentin por leshon nje nga betejat me te medha politike gjate mandatit te dyte ne momentin e finalizimit te saj.

Cdo argument tregon se jane bashke!”-shkruan Përmeti.

LEXO EDHE:  Rama ka “frikë” burrat

Më tej deputeti thekson se keto akte nuk kane as moral, as ligj dhe mbi te gjitha as koherence politike.

“Pavarsisht gjuhes se forte mediatike (per personat politik me memorie te shkurter dua ti kujtoj qe para 2013 gjuha e te dyve ishte edhe me e forte dhe papritur u gjenden bashke duke rrezuar Partine Demokratike) ata tashme jane bashke.
Pergatituni! Nqs doni ti largoni njehere e mire nga politika duhet t’i largoni pakete sepse ata tashme jane bashke. Kush beson dhe shpreson se jane kundershtare, thjesht eshte duke i falur mandatin e trete Rames dhe te dytin Metes.”-përfundon postimin e tij Andi Përmeti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Nuk duam t’i lexojmë marrëzitë e tij’/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD ‘braktisin’ Bashën

Publikuar

-

Nga

‘Nuk duam ti lexojmë marrëzitë e tij’/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD ‘braktisin’ Bashën

Pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit, dhjetëra anëtarë të Kryesisë, Këshillit Kombëtar dhe themelues të PD-së kanë kërkuar njëzëri dorëheqjen e Lulzim Basha nga posti i kryetarit.

Megjithatë, nga Basha nuk ka pasur asnjë reflektim, ndërsa kryetari vijon me propagandën e tij se beteja sapo ka filluar.

Pas dorëheqjes së sekretarit organizativ Sahit Dollapi, demokratët kanë filluar të braktisin Bashën njëri pas tjetrit.

CNA.al mëson se në grupin e Whatsapp-it të Këshillit Kombëtar të PD, ku shpërndahet propaganda e SHQUP-it, anëtarët kanë filluar të largohen njëri pas tjetrit.

LEXO EDHE:  Sot afati i fundit/ A do ta dekretojë Meta ministrin e ri të Ramës?

LEXO EDHE:  Progres-raporti i KE/ Çfarë fiton ekonomia shqiptare

Mësohet se nga grupi është larguar jo vetëm Sahit Dollapi, por edhe anëtari i Këshillit Kombëtar Darien Xhindoli, i cili ka qenë kandidat për bashkinë e Lushnjes.

Ky largim i demokratëve vjen vetëm një ditë para se Basha të mbledhë Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar ku do të analizohet rezultati i zgjedhjeve të 25 prillit  në çdo qark.

Kjo tregon edhe një herë se varka e Lulit tashmë është në mbytje e sipër dhe koha do tregojë që do e braktisin të gjithë një nga një./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Njerëz si ty duam të na drejtojnë”/ Luljeta Bozo: Do të jem zëri i qytetarëve në Parlament

Publikuar

-

Nga

“Njerëz si ty duam të na drejtojnë”/ Luljeta Bozo: Do të jem zëri i qytetarëve në Parlament

Inxhinieria Luljeta Bozo, një nga zërat kryesorë gjatë periudhës së tërmetit ka treguar se si ka marrë qindra falenderime nga ana e qytetarëve për për këshillat e dhëna gjatë asaj periudha.

E ftuar në emisionin ‘Fol me mua’ Bozo ka treguar se si qytetarët e ndalonin në rrugë për ta falenderuar ndërsa tha se kishin dëshirë dhe besim se do të ishte zëri i tyre në Parlament.

“Unë jam mbushur domethënë jam habitur, por edhe jam mbushur plot me energji dhe me një gëzim që nuk e blej dot me asnjë gjë që mbas tërmetit unë ecja vetëm 10 m dhe do të takoja një ‘Ku je Luljeta, ku je inxhiniere, ku je profesore’. Falenderime pafund dhe urime që i kisha qetësuar dhe që shprehën dëshirën njerëz si ty duam të na drejtojnë. Domethënë kishin një dëshirë dhe kishin një besim që unë po të shkoj në Parlament jo se do të bëj përmbysje se nuk bën përmbysje asnjë njeri, por unë zërin e tyre do ta çoj. Kjo është e sigurtë, për këtë janë të sigurtë ata.

Çdo shqetësim që ka një grup shoqëror dhe e ka të argumentuar gjithmonë me fakte dhe njëkohësisht ai që e ka atë shqetësim shikon dhe një rrugëzgjidhje ai e bën një rrugëzgjidhje me mendjen e vet që duhet të bëhët kjo. Se atij që i pikon çatia e di sesi duhet ta riparojë, edhe ai e di që kjo punë nuk ecën, por po të bëj  këtë gjë, po ta rregulloj me ligj do eci çdo gjë mirë.

Kështu që ai mendim i pjekur nuk po them nga një person, por një grupim mund të jetë grupimi i pensionistave që kanë problemet, rinia, gratë, gratë biznesmene, përjashtuar nga tërmeti po kanë problemet e përditshme që ka Shqipëria. Kështu që ajo më shtyu të them të drejtën se unë nuk jam marrë me politikë, plus edhe vlerësimi që ishte maksimal nga ana e Kryeministrit që më bëri ftesën”, u shpreh inxhinieria Bozo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha i quajti shërbëtorë të Ramës/ Reagon anëtari i KAS: S’kam pasur presion

Publikuar

-

Nga

Basha i quajti shërbëtorë të Ramës/ Reagon anëtari i KAS: S'kam pasur presion

Anëtari i Komisionit të Ankesave dhe Sanksioneve (KAS), Ledio Braho, i është përgjigjur akuzave të opozitës se janë shërbëtorë të kryeministrit Edi Rama.

Braho mohoi akuzat dhe tha se pavarësisht se është propozuar nga PD nuk ka pasur asnjë presion nga askush. Ai deklaroi në Report Tv se KAS është i depolitizuar.

Unë nuk kam pasur asnjë presion apo shtysë, dhe pse jam propozuar nga PD. Kodi Zgjedhor, pas Reformës Zgjedhore të fundit ka parashikuar që të gjithë anëtarët e KQZ janë të depolitizuar, por kryetari i opozitës, nisur edhe nga vendimmarrjet e fundit që refuzojnë marrjen e provave shtesë, apo për fletën e votimit, apo shfrytëzimit të votave, patjetër që e konsideron si vendimmarrje politike,që kanë marrë shumicën e votave“, u shpreh anëtari i KAS, ndërsa zbuloi se të hënën do të shqyrtohet ankimimi për qarkun e Beratit.

LEXO EDHE:  Progres-raporti i KE/ Çfarë fiton ekonomia shqiptare

LEXO EDHE:  Rama ka “frikë” burrat

Ditën e hënë në 10 do të vijohet me qarkun e  Beratit nëse KQZ do i ketë bërë gati, në rast të kundërtën do vijohet me qarkun e Vlorës, dhe po presim provat për Gjirokastrës“, theksoi Braho./ CNA.al

LEXO TE PLOTE